Test serial Lada Vesta
 

Cili konfigurim? Punonjësi i fabrikës i caktuar në makinë nuk e di përgjigjen dhe lista zyrtare e versioneve, si dhe lista e çmimeve, ende nuk ekziston. Bo Andersson përshkroi vetëm një pirun çmimesh - nga 6 $ në 588 $

Kohët e fundit, një seri e quajtur Lada Vesta dukej e pafundme, megjithëse vetëm një vit ka kaluar nga koncepti në makinën e prodhimit. Por numri i rrjedhjeve, thashethemeve dhe burimeve të lajmeve ishte aq i madh sa risia e ardhshme u kujtua të paktën disa herë në muaj. Imazhi i makinës u rrit me detaje në lidhje me nivelet e zbukurimit, çmimet dhe vendin e prodhimit. U shfaqën fotografi të turbullta spiune, makinat u takuan në prova në Evropë, disa nga zyrtarët po kontrollonin çmimet, dhe më në fund, fotot nga prodhimi u larguan. Dhe këtu unë jam duke qëndruar në vendin e produkteve të gatshme të uzinës IzhAvto para tre duzinave të reja Lada Vesta, të cilat tashmë mund të hipni. Unë zgjedh atë gri - saktësisht të njëjtën gjë që u emërua zyrtarisht gjysmë ore më parë nga seriali i parë Vesta dhe i cili u nënshkrua solemnisht nga drejtori i përgjithshëm i AvtoVAZ Bu Inge Andersson në shoqërinë e të plotfuqishmit të Presidentit të Federatës Ruse dhe kreu i Udmurtia.

Cili konfigurim? Punonjësi i fabrikës i caktuar në makinë nuk e di përgjigjen dhe lista zyrtare e versioneve, si dhe lista e çmimeve, ende nuk ekziston. Bo Andersson përshkroi vetëm një pirun çmimesh - nga 6 $ në 588 $ - dhe premtoi çmime të sakta saktësisht dy muaj më vonë nga fillimi i shitjeve. Versioni im nuk është përfundimisht themelor (ekziston një sistem muzikor dhe kondicionimi i ajrit, dhe xhami është i pajisur me fije ngrohëse), por as ky nuk është versioni kryesor - ka dritare mekanike në pjesën e pasme, por një sistem mediatik me një modest ekran monokrom dhe pa kontroll te timonit. Ka vende me një fazë të nxehtë dhe në mes të tastierës gjeta një buton për të çaktivizuar sistemin e stabilizimit. Doli që ajo është instaluar edhe në makineritë themelore dhe kjo nuk është një përpjekje për të kopjuar qasjen evropiane. Menaxheri i projektit, Oleg Grunenkov, shpjegoi pak më vonë se me një instalim masiv, sistemi rezulton të jetë i lirë dhe ai u bë themelor për të arritur audiencën më të gjerë të mundshme, përfshirë drejtuesit jo shumë me përvojë. Funksioni i ndihmës së fillimit të kodrës shërben për të njëjtin qëllim, i cili mban makinerinë me frenat. Për më tepër, ESP fiket plotësisht me çdo shpejtësi, dhe kjo nuk është asgjë më shumë se një haraç për mentalitetin rus. Ne, thonë ata, mund të bëjmë gjithçka pa elektronikë.

 

Test serial Lada VestaSalloni është i këndshëm dhe i bukur, por buxheti i projektit ndihet menjëherë. Timoni i gdhendur në rregull është bërë prej plastike modeste, panelet janë të ngurtë, nyjet janë të ashpra dhe në disa vende syri përplaset me gërvishtje të çrregullta plastike. Sipas standardeve të industrisë ruse të makinave, ky është akoma një hap përpara, por prisja më shumë nga Vesta. Ju përsëri mund të bëni një zbritje në mostrat e para-prodhimit, edhe pse për sa i përket ndjenjës së përgjithshme të cilësisë, salloni Vesta ende nuk përputhet me brendësinë e së njëjtës Kia Rio. Duke thënë, disa pjesë janë çuditërisht të pastra. Për shembull, puse të këndshëm të instrumenteve ose një tastierë tavani me llamba të ndriçimit LED dhe një buton të sistemit të urgjencës ERA-GLONASS, i cili për herë të parë në një vit të rregullores së re teknike u shfaq në Vesta.

 
🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Lada XRAY, Range Rover, Mazda6 dhe VW Polo GT

Nuk ka probleme me uljen - kolona e drejtimit është tashmë në versionin bazë të rregullueshme në lartësi dhe arritje, karrigia mund të zhvendoset në një plan vertikal, ekziston edhe një mbështetje modeste mesit. Ashtë për të ardhur keq që rregullimi i mbështetëses është rritur dhe leva e tij është instaluar në mënyrë të papërshtatshme që nuk do ta gjeni menjëherë. Por gjeometria e sediljeve është mjaft e mirë, fortësia e mbushjes është e drejtë. Pjesa e pasme është edhe më interesante - me një lartësi prej 180 cm prapa sediljes së shoferit, rregulluar për veten time, u ula me një diferencë prej gati dhjetë centimetrash në gjunjë, kishte pak hapësirë ​​mbi kokën time. Në të njëjtën kohë, tuneli i dyshemesë është çuditërisht i vogël dhe pothuajse nuk ndërhyn në vendosjen e pasagjerit të tretë. Ka ende vend për një bagazh 480 litra. Kapaku i ndarjes ka një tapiceri dhe një dorezë plastike të veçantë, dhe mekanizmat e kapakut, megjithëse nuk fshihen në zorrët e trupit, janë të mbuluara me mirësi me shirita mbrojtës gome.

 

Test serial Lada Vesta

Testi i makinës, natyrisht, doli të ishte i kushtëzuar - ishte e mundur të vozitni makinën vetëm disa xhiro rreth territorit rreth vendeve të produktit të përfunduar të uzinës. Por fakti që Vesta udhëton me cilësi të lartë u bë e qartë menjëherë. Së pari, pezullimi funksionon gunga me dinjitet - mesatarisht me zë të lartë dhe jo shumë dridhje. Shumë e ngjashme me Renault Logan, me ndryshimin e vetëm që shasia Vesta perceptohet si pak më e montuar dhe pak më e zhurmshme. Së dyti, drejtimi nuk është i keq në mënyrat standarde të drejtimit - drejtuesi i fuqisë i siguron shoferit reagime të mira, dhe makina i përgjigjet në mënyrë adekuate veprimeve të timonit. Së fundi, nuk ka lidhje të lëshimit në kombinimin motor-tufë-kuti ingranazhi-shoferi nuk ka pse të përshtatet dhe përshtatet. Dhe në lëvizje në trup, pedale dhe levë ingranazhi, nuk ka asnjë gjurmë nga ajo kruajtje dhe dridhje që ishin shoqëruesit e të gjitha makinave VAZ deri në Granta aktuale.

Motori 1,6 litërsh, i cili prodhon 106 kf, nuk ishte veçanërisht mbresëlënës. Dikur ishte që valvulat 16-valvola Togliatti kishin një karakter - të dobët në pjesën e poshtme, ato vërtiteshin ashpër në rrotullime të larta. Aktualisht punon pa probleme, përshpejton me besim, por nuk ndizet. Çiftëzohet me një "mekanikë" franceze me 5 shpejtësi - një njësi normale urbane. Dhe me "robotin", i cili është bërë në bazë të kutisë VAZ? Unë nuk e di se cili prej njëzet algoritmeve të integruar të kalimit është përdorur nga kutia AMT në shinat e IzhAvto, por në përgjithësi, në sfondin e "robotëve" të tillë të thjeshtë, VAZ dukej shumë i arsyeshëm. Nga një vend makina u zhvendos pa probleme dhe në mënyrë të parashikueshme, nuk trembi me tundje të befasishme të kokës kur kaloni, dridhje të tepërt dhe tinguj të mekanizmit që rrënohet në lëvizje. Një tjetër gjë është që në mënyrën standarde të vozitjes, kutia preferon ingranazhe më të larta dhe nuk reagon shpejt në goditje, dhe përshpejtimi nga rrotullimet e ulëta rezulton të jetë mjaft i lodhshëm. Në modalitetin manual, robo-Vesta ngas më shumë, por zhvendoset më ashpër. Ju mund të mësoheni me të.

 

 
🚀Më shumë për temën:
  Audi A4 Cabrio 2.0 TDI
Test serial Lada VestaNë një bisedë, Grunenkov konfirmoi se specialistët e Porsche vërtet ndihmuan në rregullimin e mirë të "robotit". Dhe vetë pjesa elektromekanike furnizohet nga ZF. Dhe kështu në gjithçka që ka të bëjë me teknologjitë në të cilat AvtoVAZ nuk është i fortë. Ata morën të njëjtën "mekanikë" nga Renault, sepse ata nuk mund të siguronin funksionimin e qetë të pesë fazave të tyre, megjithëse AMT në bazë të tij ishte të paktën i rregulluar mirë. Si rezultat, Vesta tani është 71% e lokalizuar, e cila nuk është e mjaftueshme për një makinë të dizajnit të saj me përfshirjen e rastit të njësive Renault.

Grunenkov ankohet për pakuptimësinë e zëvendësimit të importit të njësive, të cilat prodhohen nga miliona firma të specializuara. Pra, fshirësit, njësitë hidraulike, gjeneratorët dhe sensorët e shpejtësisë furnizohen nga Bosch, pjesët e mekanizmit drejtues dhe elektromekanika e kutisë robotike janë bërë nga ZF, përbërësit e sistemit të kondicionimit të ajrit, sensorët e parkimit dhe një starter janë Valeo, frenat janë TRW . Shumë prej këtyre firmave po ndërtojnë ose zgjerojnë impiantet e tyre të montimit në Rusi, kështu që në të ardhmen Vesta do të lokalizohet me 85%.

 

Test serial Lada VestaProdhimi i Lada Vesta në Izhevsk nuk mund të quhet ultramodern. Sigurisht, të gjitha sistemet e rregullta të kontrollit të cilësisë funksionojnë këtu, dhe tualetet, siç pëlqen të thotë Boo Andersson, janë vërtet të pastra dhe të rregullta. Përveç pajisjeve të reja të importuara, disa nga punëtoritë kanë mjete makinerie nga epoka Sovjetike - të pikturuara me bojë të freskët dhe të modernizuara plotësisht duke përdorur sisteme moderne të kontrollit. Ekziston një pjesë e madhe e punës manuale - trupat gatuhen me ndihmën e përçuesve nga punëtorët. Kjo nuk është e mirë, dhe jo e keqe, por këtu dhe tani është më fitimprurëse në atë mënyrë. Përveç kësaj, kontrolli i cilësisë është vërtet i vështirë - vetëm një qëndrim për kontrollin e koordinuar të trupit, në të cilin sensorët automatikisht matin saktësinë e pjesëve të montimit, vlen për qindra kontrolle vizuale. Dhe sa me dashuri punonjësit e sektorit të kontrollit godisnin trupin e makinës në kërkim të defekteve më të vogla, organizatorët e prezantimit luajtën edhe në programin muzikor të ngjarjes, kur një grup valltarësh me kominoshe të markës dukej se "lëshonin" të mbaruarën makinë nga linja.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Ford Explorer, Lada XRAY, Kia Sorento dhe Lexus LX

Dhe kjo është ajo që ka rëndësi. Nuk e di nëse bëhet fjalë për tualete të pastra apo diçka tjetër, por punëtorët në IzhAvto duket se janë vërtet krenarë për produktin që tani po bëjnë. Po, tashmë ekziston një ngritës Granta dhe dy modele Nissan, por një makinë krejtësisht e re e dizajnit vendas, konturet e së cilës dëshironi të godisni, është qartë një risi. Nga ana e përparme, Vesta duket e ndritshme dhe moderne, dhe stampimi i diskutueshëm simetrik në muret anësore luan shumë mirë në ndriçimin sfidues. "X" famëkeq i Steve Mattin është i lexueshëm nga çdo kënd dhe duket mjaft i përshtatshëm kur shihni të gjithë produktin.

 

Test serial Lada VestaVetë Steve e gjeta pak larg zonës së provës, pranë një linje sedanesh shfaqjesh me ngjyra të ndryshme. Projektuesi qëndroi tek makina e "gëlqeres margaritar" me ngjyrë acid, të cilën drejtori i IzhAvto Mikhail Ryabov e kishte vlerësuar aq shumë gjatë prezantimit. Vesta do të jetë në dispozicion në dhjetë ngjyra, duke përfshirë shtatë hije metalike, por gëlqere është padyshim opsioni më i mrekullueshëm dhe tërheqës për sytë.

Mattin është qartë i kënaqur me punën e tij: "Sigurisht, unë do të doja ta bëja Vesta edhe më të ndritshme, për shembull, të instaloja rrota më të mëdha, por është e qartë se ne po flasim për një makinë të buxhetit, ku të gjitha dëshirat duhet të llogariten deri në të fundit qindarkë ".

 

Nga dy punët e tij të para për AvtoVAZ, Mattin veçon Vesta, dhe jo XRAY të ardhshëm: "Së pari, kjo është makina ime e parë Lada, dhe së dyti, me të kisha pak më shumë hapësirë ​​për të manovruar. Në çdo rast, unë jam shumë i kënaqur që ne ishim në gjendje ta ndihmonim markën të bënte një hap kaq të madh përpara sa i përket dizajnit. Të gjithë e mbajmë mend se çfarë ishte Lada më parë ”.

 

Test serial Lada VestaFillimi i shitjeve është planifikuar për 25 nëntor. Vërtetë, në fillim makina do t'u jepet vetëm tregtarëve të zgjedhur - Bo Andersson synon të përmirësojë gradualisht cilësinë e shërbimit të markës. Ata thonë se një produkt i klasit botëror kërkon shërbimin e duhur. Me përkufizime të tilla, ai mund të jetë entuziazmuar pak, por Steve Mattin ka të drejtë. Vlen të kujtohet se çfarë ishte Lada më parë. Dhe gjithashtu - për të parë sa shpejt gjërat ndryshojnë.

 

 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test serial Lada Vesta

Shto një koment