Makinë provë UAZ "Profi"

Kamioni i ri UAZ është gati të konkurrojë me GAZelle, udhëheqësi i automjeteve tregtare në Rusi. Por kishte disa të meta të vogla

Dëbora në brigjet e rrugëve është e zezë nga pluhuri i qymyrit dhe herë pas here ndeshim kamionë të ngarkuar BelAZ nga miniera e hapur Raspadskiy. Këto janë ndoshta kamionët më të vegjël të minierave, por përkundër sfondit të tyre, kamioni UAZ Profi duket si një lodër. Sidoqoftë, ky është automjeti më i rëndë në linjën e uzinës së Ulyanovsk.

Këtu vjen një kamion i rrallë hedhës i kompanisë ruse "Tonar", sikur të gjitha të përbëheshin nga një kapuç i madh katror. UAZ "Profi" është gjithashtu i pajisur me një hundë të jashtëzakonshme, veçanërisht në sfondin e gjysmë kapuçit GAZelle, konkurrenti i tij kryesor. Kabina e saj me një rresht është bërë nga "patriot", megjithëse ndryshon në detaje - "Profi" ka parakolpin e vet të pa lyer, një skarë të fuqishme radiatori dhe rreshtim masiv në harqet e rrotave.

Fenerët e shkurtuar nuk kanë kllapa LED tërheqëse që i bëjnë Patriotët të lehtë për t'u njohur gjatë natës. Përveç dëshirës natyrore për të krijuar një kamion më të thjeshtë dhe më praktik, krijuesit e "Profi" u përpoqën të bënin një makinë nga një familje e re tregtare, ndryshe nga modelet e tjera të UAZ.

Makinë provë UAZ "Profi"

Strangeshtë e çuditshme që një kamion i tillë u shfaq në UAZ vetëm tani, por impianti ishte vazhdimisht i pafat me një kamion e gjysmë. Para kësaj, episodi i vetëm ishte mbledhja e një ton e gjysmë GAZ-AA në fund të viteve 1940. UAZ-300 me një kabinë elegante mbeti në letër dhe ndërmarrja Ulyanovsk u udhëzua të prodhonte SUV.

Në vitet 1980, specialistët e uzinës morën pjesë në krijimin e një familjeje të re të automjeteve me tonazh të ulët, por nuk ishte e mundur të organizohej asambleja e tyre në Kirovabad - shembja e BRSS u parandalua. GAZelle u dha fund përpjekjeve për të prodhuar makina në Bryansk. Kapaciteti mbajtës i "tadpoles" të kaboverit mund të rritet vetëm në 1200 kilogramë. Sidoqoftë, lindja e "Profit" nuk ishte e lehtë - ata folën për një makinë të tillë disa vjet më parë.

Makinë provë UAZ "Profi"

Tani ai do të përpiqet të marrë një pjesë të kamionëve super të njohur Nizhny Novgorod me tonazh të vogël me prefiksin "Biznes". Tjetra më moderne dhe e shtrenjtë nuk konsiderohet konkurrent. Receta UAZ për një kamion me një peshë bruto prej 3,5 tonë është dukshëm e thjeshtë - në fakt, është një model "Cargo" me një kornizë më të fuqishme dhe të mbyllur të gjatë. Boshti i pasmë ishte i përforcuar: çorape më të trasha, një karrocë me brinjë forcuese. Ndryshoi fiksimin e burimeve - tani ato janë me një gjethe, me burime. Si rezultat, kapaciteti mbajtës është dyfishuar.

Në të njëjtën kohë, edhe elementët e përforcuar të UAZ nuk duken aq të fuqishëm sa ato të "GAZelle", e cila shpesh është e ngarkuar me një e gjysmë deri në dy tonë më shumë se ato të lejuara. Mbingarkesa është një mënyrë e besueshme për të hequr shpejt një makinë. Nëse GAZ do të kishte nevojë të krijonte një PR të zezë për një konkurrent, kjo do të bazohej në mungesën e qëndrueshmërisë së Profit.

Makinë provë UAZ "Profi"

“Asnjë prodhues automjetesh nuk mund t'ju tregojë se si të mbingarkoni një makinë. Forbiddenshtë e ndaluar ”, ngriti supet Oleg Krupin, projektuesi kryesor i UAZ, por më pas ai ende ndan një sekret. Sipas tij, një veturë ishte e ngarkuar me një peshë prej dy tonë, dhe ajo i mbijetoi testit pa ndonjë problem.

Boshti i pasëm i "Profi" është i njëanshëm, por gomat "Kama" I-359 janë të dizajnuara për një kapacitet bartës prej 1450 kg secila, dhe disqet gjermane të përforcuara janë montuar në gjashtë bulona.

Makinë provë UAZ "Profi"

Një ton e gjysmë është kapaciteti i deklaruar i bartjes së versionit mono-drive, dhe vetëm boshti i pasmë është bërë kryesor për kamionin bazë. Makina e zbrazët tani ofrohet për një shtesë - plus 478 dollarë. Braktisja e dredhisë familjare bëri të mundur që "Profi" të bëhej jo vetëm më i lirë, por edhe më i manovrueshëm. Pa nyje CV dhe me nyje të reja drejtuese të tipit të hapur, rrotat e përparme kthehen në një kënd më të madh. Si rezultat, rrezja e kthimit të makinës ka rënë në 5,9 m, ndërsa versioni me të gjitha rrotat kërkon një metër më shumë, dhe kapaciteti i pasaportës së tij është 65 kg më pak.

🚀Më shumë për temën:
  Testi i grilës: Volkswagen Caddy 2.0 CNG Comfortline

Manovrueshmëria është e rëndësishme për "Profi": për shkak të rregullimit të kapakut, është gjysmë metri më e gjatë se "GAZelle" standarde me të njëjtën gjatësi të platformës së ngarkesës. Kamionit Nizhny Novgorod i duhet pak më pak hapësirë ​​për t'u kthyer. Përveç kësaj, UAZ nuk mund të porositet ende në një version të zgjatur me një trup më të gjerë - ky version i GAZelle është shumë i popullarizuar. Si kompensim, impianti i Ulyanovsk ofron një trup të zgjeruar me 190 mm: lejon ngarkimin e pesë paletave në vend të katër. Gjithashtu në gamë do të shfaqet "Profi" me një kabinë të dyfishtë, si dhe një version me një tendë më të lartë.

Makinë provë UAZ "Profi"

Ata iu afruan seriozisht dizajnit të trupit: raftet e çadrës nxirren nga dimensionet e platformës, ngarkesa nuk do t'i kapë ato. Bordi është i pajisur me një hap dhe në pozicionin e palosur qëndron kundër jastëkëve të gomës. Ndalesat speciale në anët do ta parandalojnë atë që të hapet papritmas kur flokët të jenë të hapura. Por pa pushim ata do të heqin bojën, e cila nuk ka rëndësi se sa mbron metalin e trupit nga ndryshku.

Për të ngritur kulm, drejtuesit e Profit nuk kanë nevojë për një pastrim, thjesht tërheqin rripat e veçantë. Isshtë dritë në trup: tavani është bërë transparent dhe shiu nuk do të grumbullohet në çatinë me çati. Dyshemeja ishte e veshur me kompensatë të trashë dhe e pajisur me ndërprerje për unazat e fiksimit.

Makinë provë UAZ "Profi"

Lidhja me grepa, si në "tadpoles" në bord, duket si një përshëndetje e së kaluarës, por pretendimi i UAZ se ju lejon të tërheqni mirë tendën, dhe nuk do të përplaset me shpejtësi. Le të themi, por fiksimi i tendës anash vështirë se i pëlqen askujt. Kordoni përpiqet të futet nën anën e mbyllur dhe kur laget, ndalet së rrëshqituri. Sythet në skajet e saj po shtrëngohen gjithnjë e më fort dhe tashmë vështirë se futen në grepa. Imagjinoni si ndihet shoferi i një kamioni me tonazh të vogël, i cili, pas kontrollit tjetër nga inspektori i policisë rrugore, do të lidhë tendën.

Një tjetër "hile" e UAZ është një sirtar sekret nën targën e pasme. Jo të gjithë do ta gjejnë atë pa asnjë aluzion. Në "Pro" mendueshmëria krah për krah me neglizhencë. Saldimet e përafërta janë krejtësisht të pranueshme për një automjet komercial, por disa elementë duket se janë bërë në një vrull të etur. Një qafë mbushëse me një "entrainment" të hapur, një llambë mjegulle disi e dehur nën parakolp.

Makinë provë UAZ "Profi"

Me kabinën Patriot, kamioni UAZ trashëgoi shumicën e opsioneve të pasagjerëve, me përjashtim të sistemit të stabilizimit. Tashmë në bazën e të dhënave ka ABS, dritare elektrike, jastëk ajri të shoferit, mbyllje qendrore. Në një konfigurim më të rehatshëm - kondicionimi i ajrit, sediljet e nxehta dhe xhami i përparmë, një sistem multimedial është i disponueshëm për një shtesë.

Timoni është i rregullueshëm në arritje dhe anim, ndenjësja është e rregullueshme në lartësi dhe mbështetje mesit, kështu që nuk do të ketë probleme me zgjedhjen e një përshtatjeje të rehatshme. Thjesht duhet të mësoheni me faktin se montimi i pedalit është zhvendosur në të djathtë. Nuk ka pasqyrë qendrore - vetëm një tendë gri është e dukshme në xhamin e pasmë. Pasqyrat anësore janë të mëdha, të funksionuara në mënyrë elektrike dhe të rregullueshme në mënyrë elektrike. Platforma e gjerë nuk ndikon në pamjen - ajo vjen me pasqyra të veçanta, të cilat janë edhe më larg në anët.

Makinë provë UAZ "Profi"

Origjina "pasagjer" ka një taksi dhe disavantazhe - për një kamion komercial, është e ngushtë. Sidomos nëse e poziciononi si një tre-vendësh. Sigurisht, kamionët e ngushtë aziatikë janë krijuar gjithashtu për tre, por kjo nuk e mohon faktin se edhe pasagjerët e hollë gjatë verës do të ndjehen si harengë në bankë. E mesmja do të marrë gjithashtu levën e ingranazhit.

🚀Më shumë për temën:
  Mercedes-Benz C180 Sport Coupe

UAZ e kupton mirë këtë dhe do të integrojë një mbështetëse të palosshme në mbështetësen qendrore. Mund të akomodojë kontejnerë shtesë dhe mbajtëse kupash, me të cilat "Profi" është dukshëm në mungesë. Këtu ai, ndoshta, do t'i lëshojë vendin GAZelle dhe shumë "tregtarëve" të tjerë.

Makinë provë UAZ "Profi"

Ndarja e dorezave të ftohura është e vogël, kutia nën sediljen e dyfishtë është gjithashtu e ngushtë. Ideja e vendosjes së një mbajtëse filxhani dhe një mbajtëse filxhani në murin e pasëm të kabinës së kabinës duket e çuditshme për të thënë të paktën. Në një makinë me të gjitha rrotat, për shkak të levës së transferimit, ka më pak hapësirë ​​në qendër të kabinës, dhe për këtë arsye në të u vendosën vende të ndara, si në Patriot, me një kuti krahësh mes tyre.

"Profi" u bë makina e parë UAZ që mori një motor të ri ZMZ Pro - një version i azhurnuar i 409 me një raport të rritur të ngjeshjes, kokën e re të bllokut, boshtet e pazakontë dhe një shumëfishtë shkarkimi. Karakteristikat, sipas shefit të projektuesit Oleg Krupin, u zhvendosën drejt rrotullimeve të ulëta në mënyrë që ta bënin karakterin e saj më naftë. Ai zhvillon më shumë çift rrotullues në krahasim me motorin Patriot (235,4 kundrejt 217 Nm) dhe arrin kulmin tashmë në 2650 rpm. Fuqia është rritur gjithashtu - nga 134,6 në 149,6 kuaj fuqi.

Makinë provë UAZ "Profi"

Në disa makina, ZMZ Pro papritmas pushoi së rrotulluari pas 3000 rpm - incidente të tilla mund të ndodhin me njësi të reja. Përveç kësaj, sëmundja u trajtua lehtësisht duke rifilluar. Në të njëjtën kohë, motorët Zavolzhsky konsiderohen kompani të besueshme dhe të palëve të treta, për shembull, i pajisin ato me GAZelles në vend të njësive UMP.

Nuk është rastësi që UAZ jep një garanci të paparë për motorin e ri - 4 vjet dhe 200 mijë kilometra. Dhe nuk është rastësi: furnizuesi i rrotullave tensionuese problematike është ndryshuar, zinxhiri i kohës tani përdor një zinxhir me dy rreshta. Valvulat speciale rezistente ndaj nxehtësisë nuk kanë frikë nga ngarkesat e rritura. Përveç kësaj, ato ju lejojnë të ktheni me lehtësi ZMZ Pro në gaz të lëngshëm. Në këtë rast, fuqia do të jetë pak më e vogël, por diapazoni i lundrimit do të rritet në 750 kilometra.

Makinë provë UAZ "Profi"

Kutia e shpejtësisë Koreane Dymos është zhgënjyese me zhurmën e zhurmës dhe tinguj të tjerë shqetësues. Por fakti që ky transmetim është zgjedhur nga ekipi i tubimit të GAZ Reid Sport flet qartë në favor të tij.

Lëvizësit me fytyrë të errët janë si njerëzit e pyjeve nga sezoni i tretë i Twin Peaks, dhe ata lëvizin aq shpejt sa hijet, duke hedhur qese të rëndë qymyri në pjesën e pasme. Megjithëse rrethinat i ngjajnë të gjithë filmave të Balabanov në të njëjtën kohë. Nën një ngarkesë prej 800 kg, sustat e pasme u drejtuan pak, por nuk arritën burimet. Nëse "Pro" i zbrazët dridhej nga gunga, tani ajo shkoi më butë, më komode dhe, më e rëndësishmja, më e qëndrueshme në një vijë të drejtë. Edhe pse sjellja nga makina në makinë ndryshon: një kamion me shpejtësi të lartë kërkonte drejtimin, tjetri qëndronte në mënyrë të përsosur në trajektore.

Makinë provë UAZ "Profi"

Motori nuk i pëlqen rrotullimet e larta, por në ngjitjet e pjerrëta kërkon kalimin në një ingranazh ose dy më të ulëta. Nëse nuk ndërroni, ai përsëri do të zvarritet, por do ta tërheq kamionin në majë. Në të njëjtën kohë, motori nuk e vuri re veçanërisht ngarkesën në pjesën e pasme dhe në një autostradë të drejtë e lejoi atë të përshpejtohej në 130 km në orë.

Pasi qymyri u zëvendësua nga një ton e gjysmë karrota, burimet më në fund filluan të punojnë. Por kjo peshë nuk është kufiri për "Profi" - si në shasi ashtu edhe në motor dhe frenat. Në të njëjtën kohë, tanku filloi të zbrazet para syve tanë. Për disa arsye, kompjuteri në bord nuk llogarit konsumin mesatar, por nëse vlerësoni sasinë e karburantit të mbushur në një stacion karburanti të ndryshkur dhe kilometrat e kaluara, do të dalin rreth 18-20 litra. Instalimi i një panairi në kabinën dhe një rezervuari gazi më të madh nuk do ta zgjidhë thelbësisht këtë problem.

🚀Më shumë për temën:
  Daewoo Corando 2.3 TD
Makinë provë UAZ "Profi"

UAZ, si një alternativë, ofron një version të fabrikës në propan-butan - pajisjet italiane me instalim kushtojnë 517 dollarë. Dhe një bombol gazi mund të futet lehtësisht në hendekun midis kornizës dhe trupit. Ky version është më pak i fuqishëm dhe mbart 100 kg më pak.

Një motor nafte do të ishte i përsosur për "Pro" - madje kishte zëra se një njësi kineze e energjisë ishte kujdesur në Ulyanovsk. Tani përfaqësuesit e uzinës janë skeptikë për këtë. Ata thonë se naftët e huaja janë shumë të shtrenjta dhe, për më tepër, nuk e tretin karburantin rajonal të naftës. Dhe konkurrenti i tyre kryesor ka shitje të vogla të GAZelles me Cummins kineze.

Makinë provë UAZ "Profi"

Kjo nuk është plotësisht e vërtetë. Sipas GAZ, automjetet me naftë zënë gati gjysmën e shitjeve totale. Shumica e tyre udhëtojnë në rajonet e Moskës, Leningradit, Nizhny Novgorod dhe Territorin e Krasnodarit. Ku ka më pak probleme të cilësisë së karburantit. Një e treta tjetër llogaritet nga versionet e gazit (LPG + CNG). Pjesa e benzinës "GAZelles" është vetëm 23%.

A do të jetë në gjendje UAZ "Profi" të kërcënojë monopolin e GAZelle? Në anën e tij, së pari, aftësia e pronarit ndër-vend. Tashmë një version mono-drive me një bravë diferenciale ndërvarëse ngjitet lehtësisht në shpatet e rrëshqitshme dhe kalëron në dëborë. Një makinë me të gjitha rrotat nuk mund të ndalet fare. Gjëja kryesore është të gjesh pozicionin e dëshiruar me levën e shpërndarjes, e cila qëndron e ndezur dhe nuk dëshiron të lëvizë sipas skemës së vizatuar. Së dyti, pala "Profi" ka një çmim të ulët me pajisje të mira. "Pro" bazë fillon me 9 dollarë dhe në konfigurimin "Komoditet" do të kushtojë 695 dollarë. me te shtrenjta. Për krahasim, një kamion Nizhny Novgorod plotësisht i zbrazët "Biznesi" kushton të paktën 647 dollarë.

Makinë provë UAZ "Profi"

Shfaqja e një kamioni të thjeshtë një ton e gjysmë në gamën e modelit UAZ është aq e parashikueshme sa që nuk duket si një makinë e re, por të paktën në të njëjtën moshë me GAZelle. Duket mjaft e përshtatshme në rrugët e rajonit të Kemerovos, të cilat ngecën midis 1890 dhe 1990. Ku banorët shesin qese me hudhër të egër në periferi, dhe një fabrikë birre vendas ankohet se do t'i duhet të ndërtojë një rrugë me fondet e tij për të zhvilluar turizmin.

"Pro" ende nuk ka marrë shumë modifikime. Deri më tani, opsioni i vetëm i ofruar nga uzina është një opsion ajror. Më vonë, do të fillojë prodhimi i makinave me një kabinë me dy rreshta, pasuar nga furgona të prodhuar me mallra. Dhe, ndoshta, në të ardhmen - ato të gjitha metali. Ushtria gjithashtu u interesua për kamionin dhe ndërkohë, "Ngarkesa" me më pak ngritje tashmë po hiqet nga prodhimi - kjo nuk i justifikonte shpresat.

LlojKamion i rrafshëtKamion i rrafshët
Размеры

(gjatësia / gjerësia / lartësia), mm
5940 / 1990 / 25205940 / 2060 / 2520
Baza e rrotave, mm35003500
Pastrimi i tokës, mm210210
Int. dimensionet e trupit

(gjatësia / gjerësia), mm
3089 / 18703089 / 2060
Kapaciteti mbajtës, kg15001435
Pesha e frenimit, kg19902065
Pesha bruto, kg35003500
lloji i motoritBenzinë ​​4 cilindraBenzinë ​​4 cilindra
Vëllimi i punës, metra kub cm26932693
Maks. fuqia,

hp (në rpm)
149,6 / 5000149,6 / 5000
Maks. i freskët moment,

Nm (në rpm)
135,4 / 2650135,4 / 2650
Lloji i makinës, transmetimiPrapa, 5MKPI plotë, 5MKP
Maks. shpejtësia, km / orën.d.n.d.
Konsumi i karburantit, l / 100 kmn.d.n.d.
Çmimi nga, $.9 69510 278
 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë UAZ "Profi"

Shto një koment