Tom Cruise: çfarë drejton Jack Reacher

Përmbajtje

"Ndjej nevojën, nevojën për shpejtësi"
Thotë Tom Cruise në filmin Top Gun të vitit 1986. Adrenalina ka qenë pjesë e shumë roleve të yllit amerikan të filmit që kur ai bëri audicionin e parë për Hollywood.

Nga rruga, ai i kryen pothuajse të gjitha hilet vetë. Edhe para moshës së pensionit nuk e ndalon aktorin. Gjatë xhirimeve të pjesës së gjashtë, ai theu kyçin e këmbës, për këtë arsye ai nuk mund të aktronte për disa muaj.

Por vështrimi ynë nuk drejtohet në aktrimin e tij dhe realitetin e marifeteve. Sytë tanë janë drejtuar në garazhin e tij dhe ka diçka për të parë. Ne sjellim në vëmendjen tuaj një përmbledhje të makinave që Tom Cruise drejton kur nuk është në xhirime.

Automjeti i Tom Cruise

Cruz, i cili mbushi 58 vjet dhjetë ditë më parë, ka shpenzuar disa nga të ardhurat e tij kinematografike (rreth 560 milion dollarë) në aeroplanë, helikopterë dhe motoçikleta, por ai gjithashtu ka një pasion për makinat. Ashtu si Paul Newman, ai pëlqen të ngasë makinën jo vetëm në filma, por edhe në jetën reale. Një numër i "partnerëve" të tij me katër rrota nga kompleti përfunduan në garazhin e tij, ose anasjelltas - nga koleksioni në ekranin e gjerë.

Tom Cruise: çfarë drejton Jack Reacher

Fatkeqësisht, nuk ka Ferrari 250 GTO nga filmi Vanilla Sky në mesin e makinave të tilla. Gjithsesi ishte e rreme (një Datsun 260Z i ridizajnuar). Cruz zhvilloi zakonin e blerjes së modeleve gjermane dhe makinave të fuqishme amerikane.

Buick Roadmaster (1949)

Në vitin 1988, Cruise dhe Dustin Hoffman sollën Buick Roadmaster nga Cincinnati në Los Angeles në 1949. Makina u përdor në filmin kult Rain Man. Cruz ra në dashuri me kabriolen dhe e mbajti atë duke e përdorur atë gjatë udhëtimeve të tij nëpër vend.

Tom Cruise: çfarë drejton Jack Reacher

Anije Buick ishte shumë inovative për kohën e saj, me VentiPorts për ftohjen e motorit dhe majën e parë të këtij lloji. Skarja e përparme mund të përshkruhet si "dhëmbë", dhe kur makina doli në shitje, reporterët bënë shaka se pronarët do të duhet të blinin një furçë dhëmbësh të veçantë veç e veç.

Chevrolet Corvette С1 (1958)

Ky model zë vendin e tij të duhur në garazhin e Lundrimit, siç do të prisnit nga një aktor i tillë në jetën reale. Gjenerata e parë e makinës duket shumë mbresëlënëse në lëkurën me dy ngjyra blu dhe argjend të bardhë në brendësi.

Tom Cruise: çfarë drejton Jack Reacher

Edhe pse tani konsiderohet si një nga makinat më të dashura amerikane në histori, vlerësimet e hershme ishin të ndryshme dhe shitjet ishin zhgënjyese. GM ishte në një nxitim për të marrë makinën koncept në prodhim.

Chevrolet Chevelle SS (1970)

Një tjetër prej blerjeve të para të Tom ishte një makinë e fuqishme me një motor V8. SS qëndron për Super Sport, ndërsa Cruise SS396 zhvillon 355 kuaj fuqi. Vite më vonë, në 2012, Cruise i dha CC rolin kryesor në Jack Reacher.

Tom Cruise: çfarë drejton Jack Reacher

hevelle ishte një anëtar i njohur i serisë Nascar në vitet '70, por u zëvendësua në fund të viteve '80 dhe në fillim të viteve '90 nga Chevrolet Lumina, në të cilën personazhi i Lundrimit, Cole Trickle, kaloi vijën e parë në Days of Thunder.

Dodge Colt (1976)

Tom Cruise: çfarë drejton Jack Reacher

Pagëzimi i makinës së Cruise ishte me një Dodge Colt të përdorur, e cila mund të thuhet se ishte "një makinë nga Detroit". Por në fakt është bërë nga Mitsubishi në Japoni. Në moshën 18 vjeç, Cruise hipi në një model kompakt 1,6 litra dhe u nis për në Nju Jork për të ndjekur aktrimin.

Porsche 928 (1979)

Aktori dhe kjo veturë luanin në filmin "Risky Business", i cili i hapi rrugën Cruz në kinema. 928 u krijua fillimisht si një zëvendësim për 911. Ishte më pak humor, më luksoz dhe më i lehtë për të vozitur.

Tom Cruise: çfarë drejton Jack Reacher

Modeli mbetet i vetmi Coupe me rrota të përparme të kompanisë gjermane. Makina nga filmi u shit për 45 euro disa vjet më parë, por pasi filmoi filmin, Cruz shkoi te një tregtar lokal dhe bleu një 000.

BMW 3 Series E30 (1983)

Tom Cruise: çfarë drejton Jack Reacher

Cruz bëri një bast në BMW i8, M3 dhe M5 në këstet e fundit të serisë Mission: Impossible, por marrëdhënia e tij me markën gjermane filloi në 1983 kur ai bleu një Seri të re BMW 3 me para nga rolet dytësore në Taps (Kadetët) dhe Të huajt. Të dy filmat ishin plot talent të freskët të aktrimit dhe Cruz dëshmoi se lindi një yll i ri i filmit. E30 ishte një simbol i ambicies së tij.

Nissan 300ZX SCCA (1988)

Para Ditës së Thunder, Cruz tashmë kishte provuar gara të vërteta. Aktori legjendar, shoferi dhe drejtuesi i ekipit garues Paul Newman mentoroi Tomin gjatë xhirimeve të Ngjyra e Parave dhe e frymëzoi të riun të fuste energjinë e tij të pamasë në pistë.

Tom Cruise: çfarë drejton Jack Reacher

Rezultati ishte një sezon në kampionatin SCCA (Sport Automobile Club of America), i cili në vitin 1988 u bë i njohur si Përsëri Rrëzimi i Lundrimit. Newman-Sharp furnizoi Nissan 300ZX me të kuqe të bardhë-blu me numrin 7, dhe Tom fitoi disa gara. Në shumicën e të tjerëve, ai përfundoi në ndalesa të përplasura. Sipas rivalit të tij garues Roger French, Cruise ishte shumë agresiv në pistë.

Porsche 993 (1996)

"Asgjë nuk mund ta zëvendësojë Porsche" - 
Tha Cruz në Risky Business. Ai zotëron disa 911, por nëse përqendrohesh te paparacët, 993 është i preferuari i tij. Carrera e fundit e ftohur me ajër është një përmirësim ndaj paraardhësit të saj dhe është gjithashtu një përshtatje më e mirë falë stilistit britanik Tony Heather.
Tom Cruise: çfarë drejton Jack Reacher

Zhvillimi u drejtua nga Ulrich Betsu, një biznesmen shumë serioz gjerman i cili më vonë u bë CEO i Aston Martin. Në përgjithësi, 993 është një klasik modern, çmimi i së cilës po rritet vazhdimisht në krahasim me filmat e Lundrimit.

🚀Më shumë për temën:
  Mercedes-Benz apo BMW e vjetër - cilën të zgjedhësh?

Ford Excursion (2000)

Tom Cruise: çfarë drejton Jack Reacher

Kur jeni një nga aktorët më të famshëm të të gjitha kohërave, është një ide e mirë të keni një makinë të papërshkueshme nga paparacët. Ford Cruise i gjerë dhe i ngjashëm me tank patjetër që do ta bënte ekipin TMZ të kthehej, megjithëse është e qartë se ata po e përdorin makinën si karrem. Tom dikur përdori tre SUV identikë për të shpërqendruar paparacët ndërsa merrte fëmijën dhe gruan e tij nga spitali.

Bugatti Veyron (2005)

Falë 1 kuaj fuqi nga motori i tij 014-litër W8,0, kjo mrekulli inxhinierike arriti një shpejtësi maksimale prej 16 km / h në debutimin e saj në 407 (duke arritur 2005 km / h në provat e mëvonshme). Cruz e bleu atë të njëjtin vit për mbi 431 milion dollarë.

Tom Cruise: çfarë drejton Jack Reacher

Pastaj makina erdhi me të në premierën e Mission: Impossible III. Makina nuk mund të hapte derën e pasagjerit të Katie Holmes, e cila çoi në fytyra të skuqura në tapetin e kuq.

Saleen Mustang S281 (2010)

Makina amerikane e muskujve është makina perfekte për garazhin e Tom Cruise. Saleen Mustang S281 krenohet me deri në 558 kuaj fuqi falë akorduesve kalifornianë të cilët modifikuan motorin Ford V8.

Tom Cruise: çfarë drejton Jack Reacher

Pak vetura mund të sjellin kaq shumë kënaqësi për një shumë kaq modeste (më pak se 50 dollarë). Cruz e përdor atë për shëtitje të përditshme, me gjasë me një shpejtësi që do t'i bëjë pasagjerët të lëvizin me sytë e mbyllur. Lexoni më shumë rreth makinës së preferuar të Tom Cruise këtu.

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Artikuj » Tom Cruise: çfarë drejton Jack Reacher

Shto një koment