Test drive Mitsubishi Outlander

Përmbajtje

Shitjet e gjeneratës së mëparshme Mitsubishi Outlander në Slloveni pësuan kryesisht për një arsye - mungesën e një motori dizel me turbocharged në shitje. Sipas Mitsubishi, 63 për qind e kësaj klase shitet në Evropë.

naftë. Duke krijuar një gjeneratë të re, japonezët morën parasysh dëshirat e blerësve dhe vërtetuan turbodieselin e mirënjohur me dy litra Volkswagen nga Grandis në Outlander.

Dhe nuk është vetëm një "hambar" me dy litra me 140 "hamshorë" që do të jetë e vetmja zgjedhje nga linja e motorëve në shkurt, kur Outlander do të jetë në shitje në dyqanet tona. Pjesa tjetër e pjesëve janë përditësuar dhe përmirësuar gjithashtu. Dhe siç treguan garat e para në Kampionatin Botëror në Katalonjë dhe në pistën e provës në Les Comes, Outlander i ri është më i mirë për klasin e tij se ai i mëparshmi. Të paktën për klasën.

Ndryshe, gjenerata aktuale e ka tejkaluar për 10 centimetra në gjatësi dhe është një nga SUV-të më të mëdhenj në klasën e tij. Një turbodiesel me dy litra po përballet me një detyrë të vështirë - duhet të tërheqë një makinë 1 ton, e cila në praktikë njihet për eksplozivitetin e saj, gjë që nuk është. Ky kombinim i motorëve do t'i tërheqë shoferët e qetë që nuk janë tepër kërkues në autostradë dhe duhet të ndërrojnë marshin më të lartë kur lëvizin jashtë rrugës. Ja ku bën përshtypje Outlander.

Ju lejon të zgjidhni midis lëvizjes së rrotave të përparme, mund të kontrolloni të katër rrotat (ku vendos elektronika, në përputhje me kushtet e dhëna, sa çift rrotullues shkon në rrotat e përparme dhe çfarë në rrotat e pasme), dhe gjithashtu ka një qendër bllokimi i diferencialit. , me shkopin e kontrollit të vendosur në një pozicion të dukshëm midis dy sediljeve të përparme. Në modalitetin automatik 4WD, deri në 60 përqind e çift rrotullues mund të transmetohet në rrotat e pasme.

Pamja jashtë rrugës (mbrojtje alumini përpara dhe mbrapa, parafango të fryrë, pastrimi nga toka prej 178 mm ...) i Outlander-it të ri - e pranoj, ky është një mendim personal - shumë më i mirë se gjenerata e parë, e cila SUV moderne me agresivitetin e tyre vija futuriste të përvijuara fjalë për fjalë. Dritat e pasme LED gjithashtu bindin në përparimin e projektimit.

🚀Më shumë për temën:
  Hyundai i40 Sedan 1.7 CRDi HP Style

Shasia duket se është e dizajnuar mirë me montime të personalizuara të rrotave të përparme, pasi Outlander mbështetet çuditërisht pak në rrugët e asfaltuara gjatë kthesave në krahasim me konkurrentin e tij (korean), megjithatë mbetet i rehatshëm, gjë që vërtetohet edhe në rrënojat e shpuara. rrugët. Gjatë projektimit të Outlander, inxhinierët u përpoqën ta mbanin qendrën e gravitetit sa më të ulët që të ishte e mundur, kështu që ata vendosën (edhe) të përdorin një çati prej alumini dhe e morën idenë nga Lancer Evo IX speciale në rrugë.

Nëse dikush ju pyet se çfarë kanë të përbashkët Mitsubishi Outlander, Dodge Caliber, Jeep Compass, Jeep Patriot, Peugeot 4007 dhe Citroën C-Crosser, me siguri mund të lansoni: platformën. Historia e kësaj është e gjatë, por e shkurtër: platforma u krijua në bashkëpunim me Mitsubishi dhe DaimlerChrysler, dhe falë bashkëpunimit midis PSA dhe Mitsubishi, ajo u trashëgua gjithashtu nga C-Crosser i ri dhe 4007.

Fillimisht, Outlander do të jetë i disponueshëm me transmisionin e lartpërmendur 2-litër dizel dhe transmision manual me gjashtë shpejtësi, dhe më vonë linjën e motorëve do të plotësohet nga një motor 4-litërsh benzine me 170 dhe 220 kuaj fuqi, një i fuqishëm 6-litërsh. Turbodiesel VXNUMX dhe XNUMX litra PSA.

Dimensionet e reja i dhanë Outlander një nivel shumë më të madh hapësire, i cili, nëse zgjidhni pajisjet e duhura kur del në treg, do të ofrojë një rresht të tretë sediljesh me dy ndenjëse emergjente. Rreshti i pasmë i sediljeve, i cili paloset plotësisht në një fund të sheshtë, është shumë i pakëndshëm për të rriturit për shkak të mungesës së hapësirës për gjunjët. Qasja në rreshtin e tretë të sediljeve sigurohet nga një rresht i dytë i palosshëm i sediljeve, i cili paloset automatikisht pas rreshtit të parë të sediljeve me prekjen e një butoni, gjë që në praktikë kërkon dy kushte: sedilja e përparme nuk duhet të jetë shumë prapa. të jetë bosh.

Bagazhi i zmadhuar kënaqet me një derë të pasme me dy seksione, pjesa e poshtme e së cilës mund të përballojë deri në 200 kilogramë, dhe pjesa e poshtme e sheshtë e bagazhit me shtatë vende e bën të lehtë ngarkimin dhe shkarkimin e sendeve më të mëdha të bagazheve, mobiljeve ... Ka një hapësirë ​​konfigurimi në një makinë me pesë vende. Në varësi të pozicionit të rreshtit tjetër, tetë centimetra të lëvizshëm gjatësor të sediljeve. Për krahasim: bagazhi i gjeneratës aktuale është 774 litra.

🚀Më shumë për temën:
  Provo makinën UAZ Patriot kundër Mitsubishi Pajero

Kabina ka disa butona kontrolli. Ka mjaft kuti dhe hapësira magazinimi, duke përfshirë dy kuti përpara pasagjerit. Zgjedhja e materialeve është pak zhgënjyese pasi ky është një panel plastik që dëshiron të kënaqë entuziastët e motoçikletave me dizajnin e sensorëve dhe gjithashtu u kujton shumë njerëzve Alfa-n. Kabina e Outlander-it të ri është më mirë e izoluar nga zëri, dhe me përmirësimet në pjesët individuale, ajo ka përmirësuar ngurtësinë e shasisë me 18 deri në 39 përqind.

Ne besojmë se Outlander është gjithashtu një nga SUV-të më të sigurta në versionin e tij të fundit pasi Mitsubishi është i bindur se do të marrë të pesë yjet në përplasjet e testit të Euro NCAP. Një ndërtim i fortë, dy airbagë para, airbagë anësorë dhe perde do të ndihmojnë për të arritur këtë qëllim ...

Më shumë detaje për pajisjet e XNUMXWD Outlander në tregun tonë, me shumë gjasa në shkurt, kur nisin shitjet edhe në Slloveni.

Përshtypja e parë

Pamja 4/5

Nëse ata ende mendonin për dizajnin e të parës, atëherë me gjeneratën e dytë ata arritën në një SUV të vërtetë.

Motorët 3/5

Në fillim, vetëm me motorin me dy litra VW të njohur tashmë nga Grandis. Në fillim nuk do të kemi shumë zgjedhje.

Brendshme dhe pajisje 3/5

Ne nuk prisnim dizajne tërësisht plastike, por ato bëjnë përshtypje me transparencën, lehtësinë e përdorimit dhe elegancën e panelit.

Çmimi 2/5

Çmimet sllovene nuk dihen ende, por ato gjermane parashikojnë një betejë të ashpër për blerësit me kuletat për SUV-të e mesme.

Klasa e parë 4/5

Outlander është pa dyshim një konkurrent i jashtëzakonshëm i shumicës së SUV-ve aktualisht në treg dhe atyre që së shpejti do të dalin në sallonet e ekspozitës. Ai udhëton mirë, fleksibël dhe i pashëm, ndër të tjera. Ai gjithashtu ka një naftë ...

Gjysma e ravenit

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive Mitsubishi Outlander

Shto një koment