Si të lustroni manualisht një makinë? Disa këshilla të rëndësishme
 

Përmbajtje

Çdo pronar makine ëndërron për një llak pa shkëlqim pa gërvishtje ose zbehje. Sa më e re të jetë makina, aq më e lehtë është të arrihet ky efekt. Problemi lind kur makina është disa vjeç dhe ka arritur të zbehet gjatë kësaj kohe. Si t'i largoni vite prej tij dhe t'i ktheni llakut shkëlqimin e humbur? Me lustrim!

Çfarë do të mësoni nga ky postim?

  • Si ta përgatisni makinën dhe ... veten?
  • Cilat produkte duhet të përdorni kur lustroni makinën tuaj?
  • Lustrim me dorë në praktikë
  • Finish - "pika lart dhe"

TL, д-

Lustrim i ngjyrave jep shkëlqim dhe ju lejon të rivendosni shkëlqimin e humbur... Do të jetë më spektakolari, sidomos me makinat e vjetra që kanë kaluar ditët e tyre të lavdisë. Para lustrimit, lani makinën duke pastruar të gjitha qoshet dhe çarjet. Mund të provojmë edhe argjilën. Kjo do t'ju lejojë të pastroni edhe grimcat e papastërtive që ngjiten në bojë. Aplikoni një pastë lustrimi në llakun e pastruar, përdorni një jastëk që përputhet me fortësinë e veshjes dhe filloni procesin e lustrimit. Hapat e ardhshëm janë të kontrolloni çdo zonë për përmirësim dhe të plotësoni kozmetikën e kujdesit dhe mbrojtës.

Është koha për të filluar përgatitjen

Para se të fillojmë lustrimin e makinës, le ta lajmë tërësisht. Duhet të heqim qafe papastërtitë në trup. Është më mirë nëse kjo shpëlarje kryhet të paktën dy herë - d.m.th. zëvendësoni ujin e ndotur me ujë të pastër. Edhe nëse nuk kishte shumë ndotje, le të provojmë ndërroni ujin sa më shpesh të jetë e mundur, në të cilën ngopim sfungjerin që të mos e fërkojmë makinën me grimca pisllëku dhe rërë. Sa më mirë ta shpëlajmë bojën, aq më mirë - çështja nuk është të lustrojmë makinën me mbetje papastërtie, por të kryejmë të gjithë operacionin në një bojë absolutisht të pastër. Gjithashtu duhet të jetë e thatë - mundësisht me një leckë mikrofibër. Sigurisht, i gjithë procesi i pastrimit të bojës gjithashtu mund të pasurohet shtresë balte që ju lejon të hiqni qafe papastërtitë e thellaNuk është e lehtë për t'u larë me ujë dhe shampo. Për një pastrim të tillë, përdorni një balte të veçantë, por mos e përdorni më shumë se 2-3 herë në vit dhe bëjeni gjithmonë në mënyrë rigoroze sipas rekomandimeve të prodhuesit. Para lustrimit ne gjithashtu mbrojmë të gjithë elementët jo të llakuar - parakolpët plastikë, aksesorët e kromuar, si dhe fenerët - mbulojini me shirit elektrik, i cili do t'i mbrojë nga pastat gërryese.

 
🚀Më shumë për temën:
  Një përmbledhje e shampove më efektive të makinave. Cilin të zgjidhni - me ose pa dyll?

Si të lustroni manualisht një makinë? Disa këshilla të rëndësishme

Produkte lustruese - çfarë të zgjidhni?

Ato do t'ju duhen për lustrim pasta lustrueseqë duhet të jenë të cilësisë së lartë - mos blini produkte me origjinë të panjohur, sepse mund të dëmtojmë llakun tonë (pasta të tilla kanë veti gërryese). Më mirë t'u drejtohemi produkteve të besuara nga marka si K2, Sonax ose Troton... Përbërja e tyre përzgjidhet në atë mënyrë që të jenë ideale për lustrim. Ne fillojmë të lustrojmë makinën me lustrime pak gërryese (nuk rekomandohet përdorimi i produkteve me gërryes të fortë menjëherë). Dy lustrime janë të përshtatshme për lustrim - një për punë të duhur dhe tjetri për mbarim. Ekzistojnë gjithashtu pasta në treg që, sipas prodhuesit, nuk kërkojnë operacione shtesë - një lustrim i vetëm do të sigurojë një strukturë të kënaqshme të llakut me shkëlqim. Përveç pastave lustruese ne gjithashtu kemi nevojë për një jastëk të veçantë - në varësi të fortësisë së bojës, duhet të zgjedhim një këpucë për makinën tonë. Sigurisht, nëse nuk jemi të sigurt nëse llaku ynë është i fortë apo i butë, është më e sigurt të supozojmë se është i butë në të gjithë sipërfaqen. Pronarët e makinave me një guaskë të fortë mund të përballojnë të ashtuquajturin shi "lesh" (vetitë e tij përfshijnë gërryerjen e shpejtë të sipërfaqes së lëmuar). I përshtatshëm për sipërfaqe më të buta. një jastëk i bërë nga gome shkumë (këtu dallojnë edhe fortësi të ndryshme të gomës me shkumë) dhe një jastëk të bërë nga mikrofibër (ndoshta më i sigurti).

Si të lustroni manualisht një makinë? Disa këshilla të rëndësishme

 

Praktikoni, d.m.th. lustrimi i makinës

Pasi automjeti juaj është larë dhe tharë plotësisht, është koha për të nisur. lustrim... Le të presim pak paste lustruese (mjafton një sasi mjaft e vogël) dhe merruni me punë. Kur punojmë, do të shqyrtojmë vetëm një element, për shembull, një derë makine. Mbani mend, mos e mbinxehni bojën - vazhdoni me moderim. Nëse nuk jeni të sigurt, ndjeni ngrohtësinë e llakut me prekje. Pasi të keni përfunduar një element, le të kontrollojmë me kujdes nëse ka holograme, hije dhe të meta në bojë - le të shikojmë nga këndvështrime të ndryshme dhe të shkëlqejmë Llamba e punishtes. Nëse vërejmë se diçka ka nevojë për përmirësim, le ta bëjmë me shpejtësi të ulët, me delikatesë. Duhet mbajtur mend gjithashtu se çdo fletore përdoret vetëm për një përgatitje - është më mirë të shënoni se për cilën është përdorur, në mënyrë që të mos ndodhë asnjë gabim në të ardhmen.

🚀Më shumë për temën:
  A është koha për të zëvendësuar makinën? Kontrolloni për shenja të plakjes së makinës

Finim i lëmuar i makinës

Pasi automjeti të jetë lustruar, ai ende duhet të lustrohet siç duhet. Fund... Për këtë përdoret një qilim i veçantë, i cili është jashtëzakonisht i butë. Ne përdorim për përfundimin Pasta "Finishing".... Faza e fundit e përfundimit: mbrojtja e bojës - kjo është e dobishme produkte të kujdesit dhe mbrojtësato. dyllëra, lëngje, polimere. Në këtë fazë duhen shmangur përgatitjet me lëndë lustruese. Ky lloj produkti duhet të aplikohet në një shtresë të hollë, mundësisht me një aplikues të veçantë.

A mund të lustrohet makina me dorë? Sigurisht! Falë fokusit dhe saktësisë, ne mund t'i bëjmë ato shumë mirë - ndoshta do të na marrë shumë kohë (deri në disa orë), por patjetër do të kemi kënaqësi e vërtetë dhe bojë e mbajtur mirë.

Kur kërkoni këshilla për kujdesin e makinës, sigurohuni që të shikoni artikujt tanë të tjerë:

Si ta mbroni makinën nga korrozioni?

4 rregulla për të mbajtur makinën tuaj të rregullt

 

9 rregulla për larjen e duhur të makinave

Dhe nëse doni të dini specifikat profesionale të lustrimit të bojës, shkoni te avtotachki.com

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Artikuj » Funksionimi i makinerive » Si të lustroni manualisht një makinë? Disa këshilla të rëndësishme

Shto një koment