Test Drive Rolls-Royce Phantom

Shfaqja e gjeneratës tjetër të Rolls-Royce Phantom është një fenomen i krahasueshëm në shkallë me formimin e kontinenteve të reja. Kohët e fundit, në industrinë e automobilave, ngjarje të tilla ndodhin një herë në 14 vjet.

Ajo që mendoni për makinën është pritshmëria juaj, e cila, kur e takuat, doli të ishte më e lartë ose më e ulët. Rolls-Royce Phantom në këtë kuptim ekziston në një univers paralel. Së pari, sepse vështirë se mendoni shumë për të në parim. Së dyti, nuk keni gjasa ta takoni atë për një njohje të ngushtë. Së treti, të presësh edhe më shumë nga makineria është tashmë një lloj çrregullimi mendor, në të cilin humbet lidhja me realitetin. Dhe edhe pse Phantom i ri, i cili tradicionalisht mban kurorën e tij për rreth 15 vjet, tashmë nuk është më i shpejti dhe jo më i përparuari teknikisht, ai është ende një prerje mbi të gjithë të tjerët.

Konkurrentët imagjinarë janë të zemëruar, por çfarë mund të bësh: bota është e padrejtë. Deri në çfarë mase arsyetimi i këtij lloji mund të konsiderohet objektiv? Dhe për çfarë lloj objektiviteti mund të flasim kur kriteret e vërteta për vlerësimin e kësaj makine reduktohen në çështjen e preferencave në hijen e arit, e cila do të mbulojë "Shpirtin e Ekstazës". Por një perceptim i tillë sipërfaqësor nuk është gjithashtu mënyra më e mirë për të kuptuar se çfarë është ndonjë Rolls-Royce, dhe posaçërisht flamurtari i markës.

Zvicra u zgjodh për të takuar Rolls-Royce Phantom VIII. Një vend me prosperitet, por jo me bollëk. Me kufij të çmendur të shpejtësisë, por ku të nxitojmë, pa kokë, kur gjithçka tashmë është arritur. Me peizazhe idilike që notojnë jashtë dritares dhe aq mirë në harmoni me qetësinë absolute në një kabinë që nuk do të depërtohet nga asnjë tingull i panevojshëm. Me Alpet e palëkundura dhe të palodhshme, pranë të cilave kjo makinë duket se është po aq e përjetshme dhe po aq e qëndrueshme. Me galeri arti, punishte orësh dhe restorante me yje Michelin, por më shpesh pa pajisje hidraulike ari, pa pllaka VIP dhe pa siguri.

🚀Më shumë për temën:
  Test Kratek: Renault Mégane Berline TCe 115 Energy Dynamique

Isshtë më mirë të takosh Rolls-Royce Phantom këtu, dhe jo në Macau, jo në Dubai, as në Las Vegas apo edhe në Moskë. Për të kuptuar gjënë kryesore: ajo mund të zbukurohet me qilima persiane, të veshura me gurë të çmuar në mënyrë që çdo herë të qani nga shkëlqimi dhe lumturia e tyre, dhe madje mund ta mbuloni me ar të pastër, dhe nuk do të mbyt me luks dhe nuk do të përkulem nën sulmin e gjithë kësaj bukurie jotermike. Po, e gjithë kjo është e mundur, por, jo, e gjithë kjo nuk është aspak e nevojshme. Phantom është makina më luksoze jo për shkak të gjithë kësaj, por pavarësisht nga ajo.

Por Zvicra, e cila akomodon kaq lehtë egon e Phantom të ri, e ka të vështirë ta akomodojë atë në rrugët e veta. Në 15 minutat e para pas timonit të kësaj anijeje, vetëm një mendim qetësohet: "nëse ai kamion ka kaluar këtu, edhe unë do të shtypem disi".

Test Drive Rolls-Royce Phantom

A ia vlen të ëndërrosh të jesh në këtë makinë pas timonit, dhe jo në sediljen e pasagjerit rreth të cilit rrotullohet e gjithë bota dhe rrotullohen të gjithë planetët? Po. Të paktën për hir të shkallës së Rezervës së Energjisë - ju shtypni gazin, dhe V12 me dy turbo karikues ka akoma 97% të potencialit, kështu që mbase vetëm Fluturoni mua në Hënë dhe prapa, për asgjë më shumë të gjitha këto 571 kf. dhe 900 Nm në të njëjtën kohë mund të mos jenë të nevojshme.

,Shtë, sigurisht, e pamundur të ndjesh përshpejtimin pa shikuar shpejtësin. Muchshtë shumë më e lehtë të ndjesh të 2,6 tonët e kësaj kufome gjigande alumini dhe të mbash mend ligjet e fizikës: kur ngasësh tatëpjetën, megjithë frenimin e theksuar, përshpejtimin me gëzim dhe gëzim.

Kur Philippe Koehn, shefi i inxhinierisë në Rolls-Royce Motor Cars, fillon të flasë për zgjidhjet e tij të zgjedhura teknike, duket sikur ai po lexon romanin më interesant të aventurës në botë, por të gjitha këto fjalë dhe numra të vendosur në letër fillojnë të zbehet dhe shushurin me mërzi, sepse Phantom i ri është shumë më madhështor sesa shuma e përbërësve të tij, qoftë ai kutia e shpejtësisë ZF me tetë shpejtësi apo edhe inovacioni më i madh i flamurit të gjeneratës së 6-të, shasi me drejtues të plotë, i pari në Rolls -Historia e Royce. Megjithëse dobia e tij ndihet me të vërtetë në qoshet, në të cilat këto XNUMX metra komoditet dhe përsosmëri inxhinierike të pakushtëzuar futen me lehtësi dhe hir të papritur.

🚀Më shumë për temën:
  Dacia Lodge: pragmatist

Rolls-Royce Phantom VIII është një vepër arti. Për më tepër, jo vetëm në kuptimin inxhinierik, por edhe në atë artistik. Në pjesën e brendshme - shenjta e shenjtërve të kësaj makine - paneli i përparmë është bërë pothuajse një ikonostas për ata që adhurojnë artin. Nga ana e pasagjerëve, ajo është bërë një "Galeri", duke paraqitur një ekspozitë mbresëlënëse të artit.

"Doja të merrja një pjesë integrale të një makine që kishte qenë shumë pak e dobishme për një shekull, përveç ruajtjes së jastëkut të ajrit dhe përbërësve individualë", shpjegon Giles Taylor, drejtori i dizajnit për Rolls-Royce Motor Cars. "Dhe i jep asaj një qëllim të ri, një hapësirë ​​për vetë-realizim".

Test Drive Rolls-Royce Phantom

Një pikturë vaji nga piktori kinez Lian Yang Wei i South Downs në Angli në vjeshtë paraqitet si shembuj dhe një larmi opsionesh të gatshme për porosi; një kartë gjenetike e veshur me ar të pronarit, e bërë në një printer 3D nga projektuesi gjerman Torsten Frank; një porcelan i punuar me dorë nga shtëpia e njohur e porcelanit Nymphenburg; një abstraksion i bërë në mëndafsh nga artistja e re britanike Helen Amy Murray; një skulpturë alumini magjepsëse nga projekti Based Upon; dhe një panel pendë pendë shpendësh nga Nature Squared.

"Arti është në qendër të konceptit të dizajnit të brendshëm të Phantom të ri", thotë Taylor. - Shumë nga klientët tanë janë njohës të bukurisë, duke zotëruar koleksionet e tyre private. Për ta, arti është një pjesë e rëndësishme e jetës ".

Test Drive Rolls-Royce Phantom

Kështu, "Galeria" është simboli më elokuent i makinës së re, duke thënë se çdo arritje e epokës dixhitale, të cilat sot na duken moderne, në çdo moment do të kthehet në pagers, por arti është i përjetshëm. Patetike? Jo, në një makinë që fillon me 400 £ tingëllon më shumë se e natyrshme.

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test Drive Rolls-Royce Phantom

Shto një koment