Test drive Çfarë keni pasur siklet të pyesni: 5 pyetje të pakëndshme për Skoda Octavia
 

Skoda Octavia mund të trajtohet në mënyra të ndryshme, por është marrëzi të mohosh të dukshmen: kjo është makina më praktike për paratë tuaja. Apo jo tashmë?

Optika e re e matricës sportive Octavia me sinjale kthyese dinamike dhe rrota 19 inç, dhe brenda - multimedia e rregulluar dixhitale, e përparuar dhe një mori ndihmësish të ndryshëm. Prezantimi i gjeneratës së re Octavia është gjithmonë një ngjarje e madhe në tregun masiv. Në 2013, liftback u zhvendos në një platformë të re, duke shtuar në mënyrë të konsiderueshme në madhësi dhe praktike, dhe në 2017 ajo mori azhurnimin më të guximshëm në historinë e saj. Pranojeni, ju gjithashtu keni kritikuar optikën e ndarë, apo jo? Tani Skoda ka kaluar në një ndryshim rrënjësor në imazhin e Octavia dhe deklaroi me zë të lartë: nuk është më e mërzitshme.

Në Rusi, Skoda Octavia i gjeneratës së katërt ka dalë në shitje për disa muaj dhe duket se është studiuar pothuajse nën mikroskop. Por ne kemi një detyrë tjetër - t'u përgjigjemi pyetjeve më të pakëndshme në lidhje me makinën më të rehatshme në Rusi.

Dëgjoi që ajo u bë më e ngadaltë. Eshte e vertete?

Dinamika e Skoda Octavia e mëparshme ka qenë prej kohësh legjendare, veçanërisht për makinat me 1,8 TSI. Dhe nëse prisnit diçka të ngjashme nga ngritja e re, atëherë është më mirë t'i kushtoni vëmendje versionit me dy litra (190 kf), i cili do të shfaqet në tremujorin e dytë të vitit 2020. Në ndërkohë, Octavia është në dispozicion vetëm me një motor 1,4 TSI (150 kf) dhe një Aisin automatik me tetë shpejtësi. Ishte për shkak të transmetimit të ri që Octavia humbi pothuajse një sekondë në përshpejtim në 100 km / orë. Mos prisni një marrje të prekshme që nga fillimi - sjellja e ngritjes, madje edhe në modalitetin "pedali në dysheme", është bërë e matur dhe e paqartë. Skoda pretendon 9 sekonda deri në 100 km / orë, por Octavia ndihet mezi nga dhjetë.

 
Test drive Çfarë keni pasur siklet të pyesni: 5 pyetje të pakëndshme për Skoda Octavia

Por a merrte pjesë kaq shpesh 1,4 Octavia në garat në semafor? Në intervalin urban prej 40-80 km / h, ekziston ende një rezervë tërheqëse e denjë, dhe parakalimi në autostradë, natyrisht, duhet të llogaritet, por vështirë më me kujdes se më parë. Por "automatiku" siguroi butësinë më të mirë në bllokimet e trafikut - nuk ka më goditje, goditje dhe dridhje.

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Volvo XC40

Pronarët nuk kanë pasur ndonjë pyetje në lidhje me besueshmërinë e versioneve të mëvonshme të DSG për një kohë të gjatë, megjithëse pothuajse me siguri keni një "ekspert" të njohur i cili ende e quan preselektivin "të brishtë" dhe "të lirë", me të cilin është "më mirë të mos ngatërrohesh". Zëvendësuesi DSG Aisin AWF8F45 është një nga kutitë më të njohura dhe më të besueshme në industrinë e automobilave. Shtë instaluar në një numër të madh sedanësh dhe kryqëzuesish me rrota të përparme dhe të gjitha rrotat, përfshirë Lexus RX, Volvo XC60 / XC90, Toyota Camry 3,5, BMW X1 / X2 dhe të tjerë.

Test drive Çfarë keni pasur siklet të pyesni: 5 pyetje të pakëndshme për Skoda Octavia
Pse Octavia të jetojë duket jo aq e zgjuar sa në fotografi?

Le të jemi të sinqertë: Skoda Octavia në asnjë brez nuk mund të quhet super tërheqëse. Vetëm disa nga makinat në ditarët e drive2 ishin elegante - me një çati të zezë, ngjyrosje të shurdhër në një rreth, rrota 19 inç dhe pezullim të ulur. Gjithashtu e dëshirueshme me ngjitëse revo dhe një shkarkesë të nxehtë.

 
Test drive Çfarë keni pasur siklet të pyesni: 5 pyetje të pakëndshme për Skoda Octavia

Octavia e re është gjithashtu e mirë në stok, por mos prisni disa zbulime nga opsionet themelore: ka vulosje 16 inç, pezullim "të ngritur" dhe mbulesa të mërzitshme mat në dyert. Në nivele më të pasura zbukurimi, Skoda Octavia është shndërruar: krom në moderim, optikë matricë dhe rrota tashmë 18 inç (edhe R19 do të dorëzohet për një shtesë).

Me shumë mundësi, janë Octavias bazë që do të jenë më së shumti në rrugë - makina të tilla shkojnë në taksi dhe blihen në pako në parqet e korporatave (Skoda shet pothuajse një të tretën e tërheqjeve tek personat juridikë). Në përgjithësi, Octavia është pikërisht ai rast i rrallë kur, kur zgjidhni, nuk keni nevojë të ngjiteni nga versioni më i lirë në atë më të shtrenjtë, por të zbresni. Thjesht shikoni versionin kryesor drejtpërdrejt të paktën një herë dhe jam i sigurt që nuk do të keni më pyetje. Octavia është aq e mirë sa është e lehtë ta ngatërroni edhe me Audi A4.

Test drive Çfarë keni pasur siklet të pyesni: 5 pyetje të pakëndshme për Skoda Octavia
A është Octavia ende e zhurmshme dhe e lëkundur?

Heqja mbrapa e gjeneratës së mëparshme u qortua vetëm nga ata që krahasuan Octavia me Kia Optima dhe Toyota Camry. Sigurisht, një makinë e një klase më të ulët nuk mund të jetë aq komode sa "koreanët" ose "japonezët". Skoda Octavia e re mbeti brenda segmentit C, por perceptohet ndryshe. Të paktën, duket më e shtrenjtë dhe më madhështore. 

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Skoda Rapid
Test drive Çfarë keni pasur siklet të pyesni: 5 pyetje të pakëndshme për Skoda Octavia

Këtu është e njëjta platformë MQB, e cila, nga rruga, së shpejti do të jetë 10 vjeç. Drita e përparme e MacPherson, rrezja e pasme - duket se revolucioni nuk ndodhi, por inxhinierët saktësisht kanë rikonfiguruar pezullimin me theksin e komoditetit. Tani në lëvizje, tërheqja ndihet më e shtrenjtë dhe më shumë sesa është në të vërtetë. Edhe pezullimi, i cili është tepër energjik për klasën e tij, me ndërgjegje i plotëson të gjitha të metat e kanavacës dy mijë kilometra nga Unaza e Moskës, dhe izolimi i zërit këtu është aq i mirë sa nuk u la asnjë shans urrejtësve.

Në "përplasjet e shpejtësisë", Octavia, ende ka probleme: pak kaloi me shpejtësi - dhe ajo është gati të shkundë të gjitha gjërat e vogla nga pantallonat e tyre. Pikërisht e njëjta gjë në gunga më të mëdha - këtu nuk do të jetë më komode për pasagjerët e pasmë, nën të cilën ka një tra gjysmë të pavarur.

Test drive Çfarë keni pasur siklet të pyesni: 5 pyetje të pakëndshme për Skoda Octavia
Pse qëndron si Toyota Camry?

Skoda Octavia e re hyn në treg në momentin më të keq të imagjinueshëm. Pas zhvlerësimit të ardhshëm, çmimet nuk janë kapur ende me diferencën e kursit të këmbimit, dhe tregtarët ende kanë një mungesë makinash dhe të gjitha llojet e mashtrimeve me dopas. Tani për tani, Octavia në konfigurimin më të përballueshëm, domethënë, si në këto foto, do të kushtojë 29 072-30 393 dollarë. Dhe ky është një kthim me një motor 1,4 litërsh. Pikërisht i njëjti version, por me një TSI dhe DSG dy litërsh, sipas parashikimit më konservator, mund të kalojë lehtësisht për 33 dollarë.

 
Test drive Çfarë keni pasur siklet të pyesni: 5 pyetje të pakëndshme për Skoda Octavia

Octavia dikur kishte bagazhin më të madh në klasën e saj, por tani ajo është bërë thjesht e turpshme - 578 litra.

 

Shtrenjtë? Shumë, por vetëm nëse e konsideroni këtë çmim në vakum. Toyota Camry me një motor 2,5 litërsh dhe afërsisht i njëjti komplet pajisjesh do të kushtojë 33 dollarë, dhe për top-end me një 036 V3,5 ata do të kërkojnë gati 6 dollarë. Do të habiteni, por me përjashtim të ekranit head-up, Skoda Octavia është e mbushur shumë më e pasur. Një tjetër gjë është se Kia K39 në versionin më të lartë kushton 643 dollarë - domethënë, edhe më lirë se sa do të kushtojë versioni më i mbushur i Octavia me një motor dy litërsh. 

🚀Më shumë për temën:
  Lamborghini Urus: foto dhe informacion zyrtar - vrojtim

Tregtarët vlerësojnë variantet më të zakonshme të Octavia në 22-464 dollarë, dhe ky çmim është tashmë në nivelin e Hyundai Elantra, Kia Ceed dhe shumë pak përfaqësues të tjerë të klasës së golfit. Dhe, me sa duket, janë këto Skoda Octavia që do të bëhen më të njohurat. 

A do të shfaqet një kamionçinë dhe një version RS në Rusi?

Jo.


 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive Çfarë keni pasur siklet të pyesni: 5 pyetje të pakëndshme për Skoda Octavia

Shto një koment