5 këshilla - si ta bëni gati biçikletën tuaj për sezonin?
 

Përmbajtje

Pranvera tashmë ka filluar, sezoni i çiklizmit ka filluar tashmë për disa, ndërsa të tjerë thjesht nxjerrin "dy rrotat" nga garazhi dhe nisen në rrugën e tyre të parë rekreative. Çiklizmi është i këndshëm, miqësor ndaj mjedisit, ekonomik dhe ka një efekt pozitiv në shëndetin tonë. Kur shkoni për një shëtitje pranverore, duhet të mbani mend të drejtën duke përgatitur biçikletën tonë për sezonin... Si ta bëjmë atë siç duhet? Ne kemi përgatitur 6 këshilla për ju.

1. Hiqni papastërtitë dhe yndyrat

Çdo biçikletë duhet të inspektohet pas dimrit. Përveç kësaj, nuk është e nevojshme pas dimrit - nëse nuk keni udhëtuar për një ose dy muaj, atëherë Shikoni nga afër biçikletën tuaj përpara se të niseni. Ndoshta ishte shtrirë diku në cep të një bodrumi ose garazhi dhe i gjithë pluhuri i mundshëm ishte vendosur tashmë mbi të. Është koha për të kapur disa mjete dhe për ta përqafuar. Së pari, hiqni papastërtitë, pluhurin dhe yndyrat. Mos humbisni një ritëm në biçikletën tuaj - pastroni rrotullat me dhëmbë, zinxhirin, shpërndarësin dhe çdo vend tjetër ku mund të shihet papastërtia. Pas pastrimit, është koha për të lubrifikuar - gjatë pastrimit, keni hequr qafe yndyrën e vjetër nga zonat e ndjeshme dhe tani duhet t'i lyeni ato me yndyrë të re, të freskët. Po flasim për elementë të tillë si: karroca, shpërndarës dhe kufje. Ne bëjmë të njëjtën gjë me zinxhir (kjo pjesë duhet të lubrifikohet me një substancë më të hollë se qendrat) dhe mbani mend këtë zinxhiri duhet të jetë i lagur nga brenda dhe i thatë nga jashtë... Pra, për të lubrifikuar siç duhet zinxhirin, duhet të aplikoni një pikë vaj në secilën hallkë të zinxhirit, të prisni disa sekonda që të kullojë në të gjitha qoshet dhe të çarat dhe më pas të fshini pjesën e jashtme me një leckë të thatë.

🚀Më shumë për temën:
  Rrjedha e trazuar

5 këshilla - si ta bëni gati biçikletën tuaj për sezonin?

 

2. Kontrolloni tendën e perdes.

Kur flasim për përgatitjen e biçikletës për një udhëtim, le të mos harrojmë Goma... Le t'i hedhim një sy gomave në biçikletën tonë - ndonjëherë goma do të konsumohet ose deformohet. Kjo e fundit ndodh më shpesh kur biçikleta qëndron për një kohë të gjatë pa ajër në rrota. Në të dyja rastet do të jetë e nevojshme të zëvendësohen gomat me të reja... Presioni i saktë i gomave për një biçikletë përcaktohet nga kërkesat e prodhuesit të gomave - për shembull, midis 2.5 dhe 5 bar. Vlen të ndiqni rekomandimet që mund të gjenden në libri ose udhëzimi i shërbimit... Në përgjithësi, më pak presion do të thotë tërheqje më e mirë, si dhe më shumë rehati kur vozitni në sipërfaqe të pabarabarta. Më e lartë, nga ana tjetër, zvogëlon rezistencën e rrotullimit, por, për fat të keq, i bën gropat në rrugë më të dukshme.

5 këshilla - si ta bëni gati biçikletën tuaj për sezonin?

3. Frenat nën kontroll

Si me çdo automjet, kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme në një biçikletë. gjendja e tabelave të frenave... Kur përgatitni biçikletën tuaj për sezonin, kontrolloni shkallën e konsumimit. Dhe kur pastroni makinën tuaj, ia vlen largoni papastërtitë dhe pluhurin nga rripat (për frenat e buzës) dhe disqet e frenave (për frenat e diskut).

 

4. Linja dhe forca të blinduara pa ndryshk

Gjithashtu ia vlen të shikoni pas dimrit linja dhe forca të blinduara... Nëse biçikleta ka qenë në një vend të thatë, gjithçka duhet të jetë në rregull. Sidoqoftë, nëse shikoni linjat dhe vëreni ndryshk ose ndiheni sikur po punojnë shumë, ato duhet të zëvendësohen (linjat dhe armatura duhet të zëvendësohen). Vozitja me kabllo të ndryshkura do të jetë e pakëndshme pasi ato do t'i rezistojnë frenimit dhe ndërrimit, gjë që mund të japë përshtypjen (shpesh të gabuar) se marshet duhet të ndërrohen. Me siguri thjesht zëvendësoni lidhjet për të kthyer gjithçka në normalitet... Nëse nuk dëshironi t'i zëvendësoni menjëherë, provoni ta spërkatni kabllon me lubrifikant për biçikleta ose të aplikoni pak vaj zinxhiri në kabllo. Sidoqoftë, mbani mend - kjo procedurë nuk do të jetë e mjaftueshme për një kohë të gjatë.

🚀Më shumë për temën:
  Popullariteti i HBO po bie me shpejtësi: qendrat teknike po ndryshojnë profilin e tyre

5 këshilla - si ta bëni gati biçikletën tuaj për sezonin?

5. Fenerët - gjëja kryesore!

Kontrollimi i gjendjes së biçikletës është gjithashtu kontrollimi i saj. освещение... Dritat e biçikletave zakonisht ushqehen me bateri. Pas një mbylljeje dimërore, bateritë thjesht mund të shkarkohen apo edhe të shkarkohen. Është mirë që t'i heqim nga llambat para dimrit, atëherë nuk do të kemi nevojën e pakëndshme për të gërvishtur llambën. Këtu vlen të theksohet se ndriçimi i biçikletës është një çështje shumë e rëndësishmetë cilat mund të përmirësojnë shumë sigurinë tonë. Kur modifikojmë biçikletën për sezonin, le të investojmë në disa llamba të mira. Më e mira drita të forta LEDe cila do të sigurojë shkëlqim afatgjatë, për shembull nga seria Osram LEDsBIKE.

5 këshilla - si ta bëni gati biçikletën tuaj për sezonin?

Nëse jeni duke ecur me biçikletë, është mirë të vini në praktikë këshillat e mësipërme. Mendoni për këtë ndërsa përgatiteni për sezonin. transporti me biçikleta - A planifikoni ndonjë udhëtim të mëtejshëm? Po shkoni me pushime? Të qenit aktiv është një ofertë e shkëlqyer, veçanërisht nëse jeni duke udhëtuar me familjen tuaj. Duke pasur parasysh transportin e sigurt të biçikletave, kompania Thule lëshoi ​​një seri raftesh për biçikleta. Në varësi të preferencës suaj, ne mund të zgjedhim një raft bagazhesh i ngjitur në një grep, në çati ose në pjesën e pasme të automjetit. 

Mund të mësoni më shumë rreth produkteve Thule në postimin tonë tjetër - Thule është një markë që aktivizon!

 

Artikuj shtesë:

Raft për biçikleta për çati, çati diellore apo grep - cilin të zgjidhni? Avantazhet dhe disavantazhet e secilës zgjidhje

Si të transportoni një biçikletë me makinë?

Transporti me biçikleta 2019 - a kanë ndryshuar rregullat?

A është Thule ProRide 598 rafti më i mirë i biçikletave?

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Artikuj » Funksionimi i makinerive » 5 këshilla - si ta bëni gati biçikletën tuaj për sezonin?

Shto një koment