Testojeni Hyundai Tucson të azhurnuar
 

Kontrolli i lundrimit adaptiv, një sistem automatik me tetë shpejtësi dhe një sistem i ri me të gjitha rrotat me kontroll elektronik të trashëguar nga makinat premium Genesis - si ndryshoi Tucson i njohur pas rimodelimit

"Oh, klubi i të dashuruarve Hyundai," përshëndeti vajza gazmore gazetarët që ktheheshin në dhjetë të parët e kryqëzuar të rreshtuar. Ajo me sa duket nuk guxoi të lexonte fjalën Tucson me zë të lartë.

Në fakt, falë tregtarëve të Hyundai për braktisjen e emërtimit alfanumerik dhe për këtë arsye pa ushtarak në 2015, duke kthyer emrin "Tucson" në SUV. Më mirë të jesh një qytet i Arizonës me një emër të lexueshëm, sesa thjesht "tridhjetë e pesta".

Makina doli të jetë krejtësisht e ndryshme nga paraardhësi i saj - nga pamja e jashtme aq e butë sa emri i saj. Kanë kaluar tre vjet nga debutimi i gjeneratës së tretë Hyundai Tucson, dhe tani një kryqëzim është shfaqur në Rusi, i cili ka pësuar një modernizim të ndërmjetëm.

 
Testojeni Hyundai Tucson të azhurnuar
Çfarë mori nga kryqëzimet e vjetra 

Në takimin e parë, ju mezi do të dalloni një produkt të ri nga një version para-stilimit. Por duke parë një vështrim më të afërt, mund të vërehet se Tucson ka fituar tipare që e bëjnë atë të ngjashme me gjeneratën e re Santa Fe, e cila është një hap më i lartë, shitjet e të cilave, nga rruga, tashmë kanë filluar në Rusi.

Në pjesën e përparme, ekziston një grilë e modifikuar me kënde më të mprehta dhe një shirit shtesë horizontal në mes. Forma e optikës së kokës ka ndryshuar pak, ku u përdorën njësi të reja të dritave LED drejtuese në formë L dhe fenerët me rreze të lartë me elemente LED u bënë të disponueshëm si një opsion.

Në pjesën e pasme, ndryshimet nuk janë aq të dukshme, por gjithsesi crossover-i i azhurnuar mund të dallohet nga paraardhësi i tij nga porta e pasme e një forme tjetër, fenerët më të butë dhe një formë e modifikuar e tubave të shkarkimit. Më në fund, rrota të reja të dizajnit janë në dispozicion, përfshirë rrotat 18 inç.

 

Brenda, gjëja e parë që tërheq vëmendjen është ekrani i kompleksit infotainment, i cili u nxor nga qendra e panelit të përparmë dhe u zhvendos lart, duke e mbyllur atë në një bllok të veçantë. Tani kjo është një zgjidhje mjaft e zakonshme që përmirëson shikimin - amplituda e nxënësve të shoferit nga ekrani në rrugë dhe anasjelltas minimizohet. Plus, kjo paraqitje lejoi shfryrje më të gjera të ajrit, të cilat tani janë të vendosura nën ekran, sesa në anët.

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Hyundai Veloster vs DS4
Testojeni Hyundai Tucson të azhurnuar

Pasagjerët e pasmë tani kanë në dispozicion një port shtesë USB, dhe në versionet më të larta ka një zbukurim lëkure për panelin e përparmë, multimedia me mbështetje për Apple CarPlay dhe Android Auto, si dhe një stacion të karikimit pa tel për pajisjet e lëvizshme.

Motorë të rinj me "tetë shpejtësi" dhe motorë të vjetër

Si më parë, motori bazë është një motor benzinë ​​i aspiruar me dy litra që prodhon 150 kf. dhe 192 Nm çift rrotullues, i cili u riprogramua pak nga njësia e kontrollit elektronik (çift rrotullimi maksimal është i disponueshëm në 4000 rpm në vend të 4700 rpm të mëparshëm). Ky motor mbetet më i zakonshmi në formacion, përkundër dinamikës mjaft të mesme të përshpejtimit - veçanërisht me shpejtësi në intervalin nga 80 në 120 km në orë.

Testojeni Hyundai Tucson të azhurnuar

Shumë më argëtues është super-ngarkuar "katër" me 1,6 litra 177 kuaj fuqi (265 Nm) së bashku me një "robot" me shtatë shpejtësi. Motori me një turbinë dhe një preselektor me dy kthesa, duke siguruar një zhvendosje shumë më të shpejtë, përshpejton kalimin nga zero në "njëqind" për 9,1 sekonda. - pothuajse tre sekonda më shpejt se versioni 150 i fortë me "automatik" dhe me katër rrota.

Njësia e sipërme është një motor nafte me dy litra me çift rrotullues të lartë që prodhon 185 kf. dhe 400 Nm çift rrotullues. Në të njëjtën kohë, kutia me gjashtë shpejtësi u zëvendësua nga një "automatik" i ri me tetë banda me një konvertues të modernizuar çift rrotullues me një paketë prej katër disqesh. Dy ingranazhe shtesë sigurojnë një rritje prej 10 përqind të intervalit të raportit të ingranazheve, e cila ka një ndikim pozitiv në dinamikën, nivelet e zhurmës dhe konsumin e karburantit.

Testojeni Hyundai Tucson të azhurnuar
Si funksionon lëvizja me katër rrota HTRAC

Makina me rrota të përparme është e disponueshme vetëm në automjetet me njësinë bazë - të gjitha kryqëzimet e tjera janë të disponueshme vetëm me sistemin e ri të rrotave me rrota HTRAC, i cili debutoi në automjetet premium Genesis. Përdor një tufë elektro-hidraulike që shpërndan automatikisht çift rrotullues midis boshteve të përparme dhe të pasme, në varësi të kushteve të rrugës dhe mënyrës së përzgjedhur të vozitjes. Për shembull, kur përzgjedhësi zhvendoset në pozicionin Sport, më shumë tërheqje transferohet në boshtin e pasmë, dhe kur kaloni kthesa të mprehta, rrotat nga brenda fillojnë të frenojnë automatikisht.

 
🚀Më shumë për temën:
  Test Drive Rolls-Royce Phantom

Plus, Tucson tani mund të lëvizë me një shpërndarje të barabartë të tërheqjes në të dy boshtet me shpejtësi deri në 60 km / orë - në paraardhësit e tij, bllokimi i plotë i tufës ishte çaktivizuar kur kalonte vijën 40 km në orë.

"Tucson" ecën me shpejtësi përgjatë një rruge fshatare plot pluhur dhe ngjitet lehtësisht në kodra të thepisura, por kryqëzimi i qytetit nuk duhet të kërkojë aventura më serioze në hapësirën e tij prej 182 mm. Dhe kore të baltës nuk ka gjasa të kombinohen me elementë inteligjentë të kromit.

Testojeni Hyundai Tucson të azhurnuar
Vetë frenon dhe kalon në "të largët"

Kur një imazh i një filxhani të nxehtë shfaqet në ekranin qendror të rregullt, duket sikur lundruesi të nxit të afrohesh një stacioni karburanti, ku një pije gjallëruese përgatitet nga fasulet e skuqura. Në fakt, elektronika, e cila zbuloi kalime të shpeshta të linjave ndarëse pa ndezur sinjalin e kthimit, fillon të shqetësohet për shkallën e përqendrimit të drejtuesit.

Së bashku me funksionin e kontrollit të lodhjes, Tucson i azhurnuar mori një grup të zgjeruar të sistemeve të sigurisë Smart Sense. Kontrolli i lundrimit përshtatës, kalimi automatik nga drita e mesme në dritën e ulët, u shtuan në monitorimin e zonave "të vdekura", funksioni i frenimit para një pengese përpara dhe përputhja me korsinë e lëvizjes.

Dhe çfarë lidhje me çmimet

Pas rivendosjes, versioni bazë i Hyundai Tucson është rritur në çmim me 400 dollarë, në 18. Për këto para, blerësi do të marrë një kryqëzim me një motor me 300 kuaj fuqi, kambio manuale dhe makinë me rrota të përparme. Kompania pretendon se ky nuk është vetëm një opsion i trilluar reklamimi dhe se një makinë e tillë mund të porositet me të vërtetë. Sidoqoftë, versioni më i ekzekutuar, si më parë, duhet të jetë një makinë me të njëjtin motor, gjashtë shpejtësi "automatike" dhe katër rrota lëvizëse. Ky "Tucson" do të kushtojë 150 dollarë.

Një kryqëzim me një motor nafte me 185 kuaj fuqi dhe një "automatik" të ri me tetë banda kushton nga 23 dollarë dhe me një motor turbo benzinë ​​dhe një "robot" - nga 200 dollarë. Për makinat në versionin maksimal të High-Tech plus me kontroll të mençur të lundrimit, shmangie të përplasjes ballore, karikim pa tel për telefonat inteligjentë, çati panoramike dhe ventilim të sediljes, do të duhet të paguani të paktën 25 dhe 100 $, përkatësisht.

🚀Më shumë për temën:
  Test i shkurtër: Peugeot 107 1.0 Urban Move (5 dyer)
Lloj
KryqëzimKryqëzimKryqëzim
Përmasat (gjatësia / gjerësia / lartësia), mm
4480 / 1850 / 16554480 / 1850 / 16554480 / 1850 / 1655
Baza e rrotave, mm
267026702670
Pastrimi i tokës, mm
182182182
Vëllimi i trungut, l
488-1478488-1478488-1478
Pesha e frenimit, kg
160416371693
Pesha bruto, kg
215022002250
lloji i motorit
Benzinë

4 cilindra
Benzinë

Me 4 cilindra,

i ngarkuar shumë
Naftë me 4 cilindra, i ngarkuar shumë
Vëllimi i punës, metra kub cm
199915911995
Maks. fuqia, h.p. (në rpm)
150 / 6200177 / 5500185 / 4000
Maks. i freskët momenti, Nm (në rpm)
192 / 4000265 / 1500-4500400 / 1750-2750
Lloji i makinës, transmetimi
I plotë, 6ATI plotë, 7DCTI plotë, 8AT
Maks. shpejtësia, km / orë
180201201
Përshpejtimi nga 0 në 100 km / orë, s
11,89,19,5
Konsumi i karburantit (përzierja), l / 100 km
8,37,56,4
Çmimi nga, USD
21 60025 10023 200
ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Testojeni Hyundai Tucson të azhurnuar

Shto një koment