Test Drive të gjitha SUV-të - Udhëzues për blerje

Përmbajtje

AUDI Q5

2.0 TDI 170 kf katër

Çmimet nga: 39.601 EUR

Versioni i rekomanduar: 41.831 €

Ky është SUV më i vogël në formacionin Audi, por për sa i përket dimensioneve të jashtme është mjaft i rëndë. Dizajni të kujton sedanët e Maison si brenda ashtu edhe jashtë. Nuk ka mungesë të hapësirës dhe komoditetit në bord, dhe bagazhi është shumë i madh. Sidoqoftë, sjellja në rrugë është e mahnitshme: tërheqje e mirë dhe kënaqësi në vozitje falë pezullimit të saktë dhe të rregulluar mirë dhe motorëve të shkëlqyeshëm. Për më tepër, falë lëvizjes me të gjitha rrotat dhe pastrimit të mirë nga toka, ai ndihet mirë edhe në rrugët e lehta të ndotura. Sidoqoftë, asfalti mbetet habitati ideal.

AUDI Q7

3.0 TDI 239 CV V6 quattro Tiptronic 7 postime

Çmimet nga: 56.851 EUR

Versioni i rekomanduar: 57.681 €

Gjithçka është e ekzagjeruar, tejkalon 5 metra në gjatësi (509 cm) dhe është e pajisur me motorë nga 239 në 500 kf. (6.0 V12 TDI). Kështu, performanca është gjithmonë e shkëlqyeshme, por konsumi është i shtrenjtë, madje edhe me motorët turbo diesel. Pavarësisht nga madhësia e tij, është e saktë dhe argëtuese të vozisësh, ndërsa është gjithashtu e sigurt. Për më tepër, të gjitha versionet janë të pajisura me një transmetim të shpejtë automatik, deri në 8 ingranazhe. Ka një lëvizje të përhershme me katër rrota, e cila nuk është e mjaftueshme për t'i dhënë atij një karakter jashtë rrugës: është inferior ndaj peshës dhe dimensioneve të një kamioni amerikan ... Dhe pastaj kush ka guximin ta çojë atë në baltë?

BMW X1

xDrive18d 143 CV Elektrike.

Çmimet nga: 29.691 EUR

Versioni i rekomanduar: 34.141 €

Ai kombinon imazhin e fortë të një SUV premium me dimensionet e një sedani të mesëm: i përsosur për ata që duan të dallohen pa e ekzagjeruar. Ka një brendshme të përfunduar mirë, edhe nëse ka pak vend për udhëtarët dhe bagazhet. Pastrimi i tokës është zvogëluar, dhe për këtë arsye Bavarca e vogël ndihet më mirë në asfalt sesa jashtë rrugës. Versionet me të gjitha rrotat (modelet sDrive janë me rrota të pasme) ende lejojnë trajtimin e lehtë në rrugët me dëborë. Çmimet janë të larta dhe, pavarësisht kësaj, shumë pajisje paguhen veç e veç.

BMW X5

xDrive30d 245 CV Elektrike.

Çmimet nga: 58.101 EUR

Versioni i rekomanduar: 59.651 €

Më shumë se një dekadë më parë, ai ndihmoi në përhapjen e fenomenit maxi-SUV dhe vazhdon të jetë një sukses edhe sot. Ai i do linjat e tij muskulare dhe elegante, por në të njëjtën kohë bind me cilësinë e tij të lartë të ndërtimit. Brendësia është shumë mikpritëse, ju mund të udhëtoni me lehtësi edhe në pesë, dhe rreshti i tretë (i pakëndshëm) i vendeve është i disponueshëm vetëm me pagesë. Megjithë lëvizjen me katër rrota dhe pastrimin e mirë nga toka, nuk është shumë i përshtatshëm për kushtet jashtë rrugës. Bettershtë më mirë ta përdorni në asfalt, ku gjermani shfaqet sa më mirë që të jetë e mundur, duke u treguar i shpejtë, i manovrueshëm dhe shumë i rehatshëm.

BMW X6

ActiveHybrid 485 HP ME.

Çmimet nga: 63.351 EUR

Versioni i rekomanduar: 107.191 €

Ai rrjedh nga X5, por ka një bisht të pjerrët, që të kujton një kupe. Në ndarjen e pasagjerëve, ka vetëm katër vende sportive: cilësia e materialeve dhe komoditeti i ngasjes janë të larta, por pasagjerët në pjesën e pasme vuajnë nga forma e pjerrët e çatisë, e cila zvogëlon hapësirën e kokës dhe kufizon qasjen në sediljet e pasme. Ashtu si modeli nga i cili zbriti, X6 gjithashtu nuk është i përshtatshëm për jashtë rrugës, nëse jo i lehtë. Më mirë ta shfaqni atë në qytet, ose ta përdorni për udhëtime të shpejta në autostradë, por edhe për të hequr qafe një tekë përreth qosheve, ndoshta duke përfituar nga 485 kuajfuqi të siguruar nga njësia hibride.

CHEVROLET CAPTIVA

2.0 VCDi 150 CV LT

Çmimet nga: 27.501 EUR

Versioni i rekomanduar: 30.001 €

Ajo vjen nga i njëjti projekt si Opel Antara dhe sapo është rivendosur. Shkon mirë në asfalt, dhe falë lëvizjes me të gjitha rrotat me ushqim automatik, nuk ka frikë nga rrugët e ndyra. Por pa e tepruar.

KRYQI CITROEN C

2.2 HDi 156 HP DCS Seduction Plus

Çmimet nga: 33.131 EUR

Versioni i rekomanduar: 35.681 €

Ky është SUV i parë i kompanisë franceze, i lindur në të njëjtin projekt si Mitsubishi Outlander dhe Peugeot 4007. isshtë fokusuar në komoditetin e drejtimit: pjesa e brendshme është e bollshme dhe e izoluar mirë nga zëri, dhe niveli i zbukurimit Exclusive (më i shtrenjti) përfshin një rreshti i tretë i sediljeve të përshtatshme për udhëtime edhe në 7. Zgjedhja e motorit është e domosdoshme: vetëm 2.2 turbo dizel me kapacitet 156 kf është i disponueshëm. në kombinim me shtytjen në të gjitha rrotat dhe, sipas kërkesës, me një makinë të përshtatshme robotike të dyfishtë. - tufë transmetimi. Në rrugë, ai gjithashtu di të argëtohet, por është më mirë të shmangësh shtigjet e vështira të ndotura.

DACIA SANDERO HAPI

1.6 87 kf

Çmimet nga: 10.801 EUR

Versioni i rekomanduar: 10.801 €

Ajo ka ngritur pezullime dhe parakolpë që i japin një pamje Sport Utility, por nën lëkurë mbetet Sandero "i rregullt": një nënkompakt ekonomik dhe i gjerë, plotësisht i papërshtatshëm për SUV.

DACIA DUSTER

1.5 dCi 107 CV Fituesi 4 × 4

Çmimet nga: 12.051 EUR

Versioni i rekomanduar: 18.051 €

Shtë një nga SUV -të më të lirë në treg dhe ka arritur një sukses edhe në Itali. Përveç çmimit, Duster bën përshtypje me linjën e tij të pastër por agresive, si dhe madhësinë e tij të vogël, e cila është gjithashtu e përshtatshme për qytetin. Ekzistojnë vetëm dy motorë, motori 1.6 benzinë ​​me 105 kf. dhe një turbodizel më modest 1.5 kuaj fuqi. 107, të dy nga Renault. Në varësi të nevojave tuaja, ju mund të zgjidhni një version me dy ose katër rrota. Këto të fundit (dhe pastrimi i mirë nga toka) e bëjnë të lehtë kapërcimin e pjesëve jashtë rrugës, madje edhe ato të vështira.

TERIOSI DAYHATSU

1.3 86 CV Be You

Çmimet nga: 19.141 EUR

Versioni i rekomanduar: 21.251 €

Ka dimensionet e një makine të vogël, të përsosur si për qytetin ashtu edhe për SUV -të. Ajo ka një bllok qendror diferencial, por mungesa e ingranazheve të ulëta nuk rekomandon ngasjen në rrugët më të vështira dhe të vështira për t'u arritur.

DODGE NITRO

2.8 CRD 177 CV SXT 4WD

Çmimet nga: 30.721 EUR

Versioni i rekomanduar: 33.291 €

Ai ka një dizajn shumë "Yankee" dhe çmime tërheqëse, të cilat e bëjnë cilësinë e brendshme falëse, jo cilësinë më të lartë. Një i afërm i Jeep Cherokee, ofron shumë hapësirë ​​dhe aftësi të mira jashtë rrugës.

DR DR5

1.9 D 120 CV

Çmimet nga: 12.481 EUR

Versioni i rekomanduar: 19.981 €

I prodhuar në Kinë dhe i montuar në Itali, DR5 ishte SUV i parë me kosto të ulët. Formula e tij siguron personalizim të plotë me një çmim konkurues. Për shkak të kësaj, megjithatë, cilësia e përfundimit dhe komoditeti i udhëtimit rezultojnë të zvogëlohen kryesisht nga niveli i zhurmës. Ekziston vetëm një turbo diesel në dispozicion, 1.9 120 kf. nga Fiat: garanton largësi të mirë dhe performancë interesante, është turp që nuk shkon me makinë me të gjitha rrotat. Në SUV-të e lehta, përjashtohen vetëm versionet me katër rrota, të gjitha me motorë me karburant të dyfishtë (LPG ose metan). ESP nuk është i disponueshëm.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Mercedes V-Class kundër VW Multivan: festë e volumit

FORD KUGA

2.0 TDCi 163 CV Powershift Titanium 4WD

Çmimet nga: 28.401 EUR

Versioni i rekomanduar: 32.901 €

Një model kinetik karakterizon trupin, ndërsa brendësia është me stil modern dhe ofron një nivel të mirë komoditeti. Sidoqoftë, hapësira është e përshtatshme vetëm për 4 të rritur dhe bagazhi ka kapacitet të mirë. Për ta mbajtur çmimin ende mjaft të lartë, mund të zgjidhni versionin me të gjitha rrotat në dispozicion me një motor 2.0 TDCi 140 kf. Nga ana tjetër, dashamirët e maleve janë më mirë të shikojnë 4WD, me lëvizje të të gjitha rrotave me përfshirje automatike: fuqia e motorit arrin 163 kf, dhe sipas kërkesës mund të ketë gjithashtu një kuti ingranazhi robotik me dy tufa Powershift.

MUR I MADH

5 2.4 EcoDual 126 CV Lux 4 × 2

Çmimet nga: 20.656 EUR

Versioni i rekomanduar: 22.556 €

Ndoshta makina më e famshme kineze në Itali. Ai ka dimensione të rëndësishme, por jo të ekzagjeruara, dhe një brendshme të bollshme. Ka vetëm një motor benzinë ​​me 126 kuajfuqi, benzinë ​​me dy karburant dhe LPG.

HYUNDAI IX35

2.0 CRDi 136 CV Comfort 4WD

Çmimet nga: 19.641 EUR

Versioni i rekomanduar: 27.841 €

SUV -i më i vogël i Hyundai, i ridizajnuar plotësisht, u zbulua vetëm disa muaj më parë. Dimensionet e jashtme janë urbane, por pjesa e brendshme është e bollshme dhe bagazhi mban pothuajse 600 litra. Ashtu si trupi, edhe brendësia ka një dizajn modern dhe të sofistikuar, është për të ardhur keq që plastika e përdorur është pak e ashpër në prekje. Ofrohet si me motorë benzinë ​​ashtu edhe me naftë, me rrota të përparme ose me të gjitha rrotat: duke pasur parasysh aftësitë e dobëta jashtë rrugës, lëvizja me të gjitha rrotat mund të jetë e mjaftueshme, por modelet 4WD mund të jenë të dobishme në rrugët me dëborë.

HYUNDAI SANTA FE

2.2 CRDi 197 CV Comfort 4WD

Çmimet nga: 27.641 EUR

Versioni i rekomanduar: 32.441 €

Ky është mjeti kryesorë Sport Utility në formacionin Hyundai: ka linja të thjeshta por elegante, një brendshme të bollshme (madje edhe me 7 vende) dhe të përfunduar mirë, perfekte për udhëtime të gjata. Disavantazhi është zvogëluar, por përballon mirë papastërtitë e lehta.

INFINITI EX30D

238 kf, GT

Çmimet nga: 50.301 EUR

Versioni i rekomanduar: 52.201 €

Shtë një crossover sportiv: linjat janë "rrafshuar", sjellja në rrugë është e saktë dhe argëtuese, pa sakrifikuar komoditetin. Ajo ka brendshme të përfunduara mirë, por çmimi është proporcional me prestigjin e markës: i lartë.

JEEP PATRIOT

2.2 CRD 163 CV e kufizuar

Çmimet nga: 26.451 EUR

Versioni i rekomanduar: 28.951 €

Pjesa agresive e këmbës së përparme dhe beli i lartë i japin asaj një pamje të ashpër dhe të pastër jashtë rrugës. Në fakt, është një makinë kompakte sportive me performancë të jashtëzakonshme në rrugë, veçanërisht e përshtatshme për rrugë të pavlera me dhe.

KOMPASE JEEP

2.0 CRD 140 CV Sport

Çmimet nga: 26.031 EUR

Versioni i rekomanduar: 28.051 €

Ndan dyshemenë me Patriot, por ka një formë më pak katrore dhe sapo është rivendosur. Builtshtë ndërtuar për rrugën dhe lëvizja me të gjitha rrotat me të vërtetë ndihmon në sipërfaqet me tërheqje të dobët (pa pritur shumë).

Jeep cherokee

2.8 CRD 200 CV e kufizuar

Çmimet nga: 33.651 EUR

Versioni i rekomanduar: 36.151 €

Një SUV i vërtetë: është i pajisur me makinë me katër rrota me përfshirje automatike dhe ingranazhe të ulëta. Natyrisht, në asfalt, nuk mund të mbështeteni në komoditetin më të lartë dhe performancën e vozitjes. Dimensionet e përgjithshme ruhen dhe pjesa e brendshme është e bollshme.

JEEP GRAND CHEROKI

5.7 V8 352 CV në tokë

Çmimet nga: 52.351 EUR

Versioni i rekomanduar: 63.951 €

Ky është modeli i parë i lindur që nga blerja e Fiat nga Jeep. Ashtu si versionet e mëparshme, është një makinë me madhësi "të rëndësishme" me një linjë muskulare dhe një nivel të mirë zbukurimi. Për momentin, është i disponueshëm vetëm me motorë të mëdhenj amerikanë (benzinë, deri në 352 kf) në kombinim me lëvizjen e kontrolluar me të gjitha rrotat: sistemi Selec-Terrain është në gjendje të ndryshojë shpërndarjen e çift rrotullues dhe fuqisë në varësi të sipërfaqes së rrugës , e cila lejon sjelljen gjithmonë optimale, edhe në një rrugë të zënë jashtë rrugës (por jo ekstreme).

KOMANDAN JEEP

3.0 CRD 218 CV nga toka

Çmimet nga: 55.771 EUR

Versioni i rekomanduar: 57.881 €

Forma e saj katrore dhe madhësia imponuese i japin asaj një pamje ushtarake. Ka një kabinë të bollshme dhe të rehatshme me 7 vende dhe gjithçka që ju nevojitet për të trajtuar SUV-në e kërkuar. Konsum i lartë.

KIA SORENTO

2.2 CRDi 197 CV Klasë aktive 4WD

Çmimet nga: 28.101 EUR

Versioni i rekomanduar: 36.301 €

Më komode sesa sportive. Dimensionet nuk janë të ekzagjeruara, por ka vërtet shumë hapësirë ​​në bord, dhe gjithashtu është e mundur të akomodoni deri në 7 vende. Ata që duan të kursejnë para mund të zgjedhin versionin me të gjitha rrotat.

LAND ROVER FREELANDER

2.2 TD4 150 kf SE

Çmimet nga: 29.946 EUR

Versioni i rekomanduar: 38.601 €

Megjithë madhësinë e tij të vogël dhe pastrimin e ulët nga toka, ky është një Land Rover i vërtetë. Elegante, e përfunduar mirë dhe e rehatshme, është shumë e manovrueshme në terren të ashpër dhe nuk lë pas dore kthesat: një kompromis i shkëlqyer. Shtë në dispozicion me dy motorë: një 3.2 benzinë ​​dhe një naftë më të butë 2.2 me 150 kf. (por ekziston edhe një version SD4 me 190 kuaj fuqi). Të gjitha modelet janë të pajisura me një sistem automatik të drejtimit të të gjitha rrotave, dhe falë sistemit të sofistikuar të Përgjigjes në Terren, shpërndarja dhe fuqia e çift rrotullues mund të ndryshojnë në varësi të llojit të rrugës.

Zbulimi i Land Roverit

3.0 TDV6 SE

Çmimet nga: 46.551 EUR

Versioni i rekomanduar: 49.901 €

Me shtatë vende, kjo është Toka më e përshtatshme për pushime familjare. Ai ka dimensione të konsiderueshme dhe një brendshme shumë të bollshme. Sjellja në rrugë është e shkëlqyeshme, por gjithashtu mbron mirë jashtë rrugës.

LAND ROVER RANGE ROVER SPORT

3.0 TDV6 245 l. С. HSE

Çmimet nga: 64.501 EUR

Versioni i rekomanduar: 69.501 €

Shtë një "anije" e vërtetë e SUV -ve dhe është në dispozicion në dy versione: një me një trup "klasik", mbresëlënës dhe të pajisur me motorë shumë të fuqishëm, tjetri - Sport (foto). Më kompakte, kjo e fundit përmban një dizajn të thjeshtuar dhe trajtim dukshëm më dinamik. Ashtu si një Land Rover i vërtetë, ai nuk mund të ndalet në asnjë terren, por ofron komoditetin e një sedani luksoz (përfshirë pezullimin e rregullueshëm). Të gjitha modelet janë të pajisura qartë me 4WD të përhershëm dhe një transmetim automatik sekuencial me një nivel të ulët. Nuk ka mungesë të pajisjeve standarde të pasura, por duke marrë parasysh çmimin ...

LEXUS RX

450h 302 CV Ambasador

Çmimet nga: 53.401 EUR

Versioni i rekomanduar: 65.701 €

I qetë dhe i rehatshëm, është më i përshtatshëm për rrugën sesa rrugët e ndyra. Ajo ofron elementë të shumtë teknologjikë, ndër të cilët spikat motori hibrid me 450 kuaj fuqi, i cili është ekonomik në krahasim me performancën e ofruar.

MAZDA CX-7

2.2 CD 173 CV Sport Tourer

Çmimet nga: 30.141 EUR

Versioni i rekomanduar: 36.401 €

Linja e hollë e kryqëzimit, dimensionet mbresëlënëse dhe harqet e rrumbullakosura të rrotave i japin asaj një pamje agresive dhe goditëse. Në rrugë, ajo konfirmon karakterin e saj sportiv: midis kthesave është e shpejtë dhe e saktë, por gjithashtu nuk heziton të marrë disa ekskursione jashtë rrugës. Nuk ka mungesë të hapësirës në bord dhe kabina është e përfunduar mirë. Trungu është gjithashtu i shkëlqyeshëm, i gjerë dhe në formë të mirë. Dy motorë janë në dispozicion: benzinë ​​turbocharged 2.3 me 260 kf. dhe një turbo diesel 2.2 me një kapacitet 173 kf. Të dy janë të pajisur me makinë të përhershme me të gjitha rrotat, por turbodizel ka çmime dukshëm më të ulëta dhe konsum të karburantit.

🚀Më shumë për temën:
  Testoni makina të lira: të reja dhe më pak se 10.000 10 euro, këtu janë ofertat XNUMX - Udhëzuesi i blerjes

MERCEDES GLK

220 CDI 170 HP BlueEfficiency 4MATIC Sport

Çmimet nga: 35.141 EUR

Versioni i rekomanduar: 41.951 €

Doja të godisja me një vijë katrore dhe vendimtare, por nuk "godita". Sidoqoftë, madhësia e tij e vogël e bën atë një alternativë të denjë për sedanët "e zakonshëm" të mesëm. Në fakt, ka shumë hapësirë ​​në bord (edhe nëse bagazhi nuk është më i madhi në kategori), dhe komoditeti dhe përfundimi janë si një Mercedes i vërtetë. Ka shumë opsione: për ata më pak aventurierë, ekziston një makinë me rrota të pasme 2.2 CDI (170 kf). Gama 4Matic (lëvizje me të gjitha rrotat) është më e artikuluar, me motorë benzinë ​​dhe naftë që variojnë në fuqi nga 170 në 272 kuaj fuqi, ndërsa Offroad Pro Pack ju lejon të merreni me SUV pa zhurmë të mëtejshme.

Mercedes ML350

CDI BlueTec 211 CV Sport

Çmimet nga: 56.051 EUR

Versioni i rekomanduar: 67.401 €

Për sa i përket banimit dhe dekorimit, nuk është inferior ndaj salloneve më të mira të Zvezda. Linja, megjithatë, duke ruajtur një elegancë të caktuar, është shumë më agresive dhe efektive. Vozitja në rrugë është gjithmonë e sigurt, edhe nëse nuk është një stil sportiv, dhe izolimi i saktë i zërit dhe kalibrimi i shkëlqyer i pezullimit sigurojnë nivele të shkëlqyera komoditeti. Nëse dëshironi, falë lëvizjes me të gjitha rrotat dhe hapësirës së lartë nga toka, mund të përdoret edhe në rrugë të ndotura. Jo vetëm kaq: më kërkuesit mund të presin paketën OffRoad Pro, e cila ofron shumë veçori dhe shtesa për përdorim jashtë rrugës.

MERCEDES GL

450 CDI 306 CV Sport 4MATIC

Çmimet nga: 76.381 EUR

Versioni i rekomanduar: 97.771 €

Sipas Mercedes, kjo është shprehja përfundimtare e një SUV: është e madhe (509 cm në gjatësi), por në të njëjtën kohë ka vend të mjaftueshëm për shtatë pasagjerë. Po udhëtoni në klasën e parë, por secila vend kushton të paktën 11.000 €.

MINI COUNTRIMAN

1.6 184 kuaj fuqi C. Cooper S ALL4

Çmimet nga: 21.151 EUR

Versioni i rekomanduar: 29.101 €

Dizajni përputhet pa dyshim me Mini, por për herë të parë ka pesë dyer. I rritur në madhësi: Countryman është më i gjatë dhe më i gjatë se çdo Mini tjetër. Kështu, ndarja e pasagjerëve është shumë e gjerë dhe mund të strehojë katër ose pesë pasagjerë (në varësi të konfigurimit të zgjedhur për sediljet e pasme), pa kompromentuar ndarjen modeste të bagazheve. Në rrugë, ai konfirmon cilësitë dinamike të vëllezërve të tij më të vegjël, por falë rritjes së pezullimit dhe versionit me të gjitha rrotat ALL4, ai kapërcen lehtësisht edhe kushtet e lehta jashtë rrugës.

MITSUBISHI ASX

1.8d 150 CV Cleartec Ftoni 4WD

Çmimet nga: 19.101 EUR

Versioni i rekomanduar: 25.451 €

Stilistikisht, ajo i bën jehonë të njëjtave elementë të motrës së madhe të Outlander dhe Lancer EVO "shumë të keqe". Sidoqoftë, për shkak të madhësisë së tij më të vogël, është gjithashtu i përshtatshëm për banorët e qyteteve. Pjesa e brendshme është e bollshme, ashtu si edhe bagazhi, por dekorimi nuk është plotësisht bindës. Gama e motorëve është gjithashtu pak e varfër, e cila përfshin vetëm një benzinë ​​dhe një turbodizel (konsum shumë i ulët). Të dy opsionet janë të disponueshme si me rrota të përparme ashtu edhe me lëvizje të të gjitha rrotave. Pastrimi i ulët nga toka sugjeron të parën, por 4WD nuk kushton shumë më tepër dhe nuk mund të ndalet në dëborë.

MITSUBISHI OUTLANDER

2.2 DI-D 156 CV Intensive TC-SST

Çmimet nga: 32.651 EUR

Versioni i rekomanduar: 34.101 €

Shtë një SUV i ndërtuar për asfalt, por është gjithashtu i aftë për të trajtuar jashtë rrugës kërkesën. Ka një brendshme të bollshme dhe të rehatshme, deri në shtatë vende, por qyteti ka dimensione të rëndësishme.

MITSUBISHI PAJERO METAL TOP

3.2 DI-D 200 CV Intensive

Çmimet nga: 35.651 EUR

Versioni i rekomanduar: 38.651 €

Mbetet një nga SUV -të e fundit (të vërtetë) të pajisur me ingranazhe të ulëta dhe një bllokim diferencial të pasëm si standard. Falë këtyre karakteristikave dhe pastrimit të lartë nga toka, ajo ka pak konkurrentë në terren të ashpër. Tradicionalisht, është në dispozicion në dy stile të trupit: një Metal Top me tre dyer dhe një kamionçinë familjare me pesë dyer dhe shtatë vende. Stoli është shumë i rëndësishëm dhe i dizajnuar që të zgjasë: pasqyron karakterin aventurier të makinës, e cila ende ofron shumë hapësirë ​​në bord (jo bagazhi i versionit të shkurtër).

NISSAN JUK

1.5 dCi 110 kf Acenta

Çmimet nga: 16.641 EUR

Versioni i rekomanduar: 20.091 €

Ka një dizajn origjinal dhe tërheqës që të kujton makina nga komike japoneze. Forma më e habitshme e fenerëve dhe madhësia e shtuar e harqeve të rrotave. Compactshtë kompakt nga jashtë, por brendësia nuk është shumë e gjerë, veçanërisht për ata që ulen në pjesën e pasme, dhe përveç kësaj, plastika e përdorur për brendësinë nuk është më e sofistikuara. Nuk ka lindur jashtë rrugës: lëvizja me të gjitha rrotat është në dispozicion vetëm në një version më sportiv, të pajisur me një motor benzinë ​​turbo 1.6 kf. Për më ekonomike, është në dispozicion një turbodiesel 190 kf. fuqia 1.5: ka performancë të mirë dhe konsum të ulët të karburantit.

NISSAN KASHKAY

1.5 dCi 103 kf Acenta

Çmimet nga: 19.051 EUR

Versioni i rekomanduar: 23.701 €

Crossover-i më i shitur në Itali mban çelësat e suksesit në një formacion modern dhe një vlerë të madhe për para. Ekzistojnë gjithashtu versione të shumta: me ose pa lëvizje me të gjitha rrotat, si dhe në një version me 7 vende, të përshtatshme për familjet e mëdha. Brendësia është e këndshme dhe e përfunduar mirë, edhe nëse modeli i pultit është pak i vjetër. Duke pasur parasysh aftësitë e dobëta jashtë rrugës (pastrim i ulët nga toka), zgjidhni vetëm versionin 4x4 nëse keni nevojë ta përdorni në male, përndryshe është më mirë të zgjidhni versionin (më të lirë) me makinë me katër rrota.

NISSAN X-TRAIL

2.0 dCi 150 HP SE

Çmimet nga: 29.651 EUR

Versioni i rekomanduar: 31.251 €

464 cm e gjatë, në krahasim me Qashqai, ka komoditet më të lartë dhe performancë më të lartë jashtë rrugës duke ruajtur rehati shumë të mirë. Lista e çmimeve të përballueshme, grup i plotë.

NISSAN MURANO

2.5 dCi 190 kf Acenta

Çmimet nga: 42.751 EUR

Versioni i rekomanduar: 42.751 €

Ky është një crossover maxi me një linjë sportive. Ka një brendshme të përfunduar mirë dhe të bollshme, edhe nëse trungu nuk është shumë i madh. Në vend të kësaj, pajisjet standarde janë shumë interesante dhe konkurruese.

NISSAN PATHFINDER

3.0 V6 dCi 231 HP LE

Çmimet nga: 36.126 EUR

Versioni i rekomanduar: 50.951 €

Përkundër përshtypjeve, nuk ka dimensione të pazakonta në të: 481 cm në gjatësi. Sidoqoftë, kabina është shumë e bollshme dhe e rehatshme. Jashte rruge? Respektoni traditat më të mira të Nissan.

OPEL ANTARA

2.0 CDTI 150 l.с. Kozmos

Çmimet nga: 23.651 EUR

Versioni i rekomanduar: 31.451 €

Ajo vjen nga Chevrolet Captiva, por është pak më e vogël dhe më pak tërheqëse në dizajn. Sjellja në rrugë është e shkëlqyeshme; ambicie të kufizuara jashtë rrugës.

PEUGEOT 4007

2.2 HDi 156 kf DSC Tecno

Çmimet nga: 33.051 EUR

Versioni i rekomanduar: 34.401 €

Krahasuar me binjakët Citroën CCrosser dhe Mitsubishi Outlander, ai ka një dizajn më individual më të përparmë. Nga ana tjetër, dimensionet dhe komoditeti i udhëtimit nuk ndryshojnë, si dhe sjellja e shkëlqyer në rrugë.

PORSCHE CAYENNE S

4.8 400 h.p. Tiptronic S

Çmimet nga: 58.536 EUR

Versioni i rekomanduar: 75.876 €

Parshtë par excellence një automjet sportiv: linjat e tij të lëmuara dhe moderne japin dinamikë gjallëruese në rrugë. Kështu, falë masave të rëndësishme, ajo gjithashtu ka një banueshmëri të lartë. Bishti i zhdrejtë: kapaciteti i trupit jo në krye.

SKODA YETI

1.6 TDI 105 CV CR Adventure Greenline

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Volvo XC90 dhe Audi Q7

Çmimet nga: 18.981 EUR

Versioni i rekomanduar: 23.351 €

It'sshtë një SUV kompakt, por ofron hapësirë ​​dhe ngarkesë të denjë për hapësirë ​​të gjithanshme. Falë madhësisë së tij kompakte, është shumë e manovrueshme në trafikun e qytetit, por në të njëjtën kohë nuk përbuz disa udhëtime jashtë qytetit: kalibrimi i pezullimit garanton stabilitet të pagabueshëm dhe rehati të moderuar të udhëtimit. Veryshtë shumë interesante të kesh motorë, të gjithë të prodhuar nga VW, me një kapacitet prej 105 deri në 170 kf. Versionet më të fuqishme (por edhe më të shtrenjta) shoqërohen me makinë me të gjitha rrotat me tufë Haldex, e cila është e dobishme në rrugët me dëborë, jo jashtë rrugës.

SSANGYONG KORANDO E RE

2.0 e-Xdi Ftohtë 2WD

Çmimet nga: 22.141 EUR

Versioni i rekomanduar: 24.141 €

I ridizajnuar plotësisht, Korando mbërriti në Itali në fund të 2010. Dizajni italian i lindur nga lapsi Giugiaro dhe mund ta shihni! Krahasuar me modelin e mëparshëm, ai ka një linjë më tërheqëse dhe moderne dhe gjithashtu është e pajisur me një trup me pesë dyer. Dimensionet janë rritur, por makina mbetet mjaft kompakte, duke siguruar një banueshmëri të mirë dhe kapacitet të shkëlqyeshëm mbajtës. Komoditeti i drejtimit është gjithashtu i lartë: Korando i ri duket më shumë si një crossover dhe është pak më pak jashtë rrugës, kështu që ju mund të zgjidhni midis një versioni me dy ose katër rrota, në varësi të nevojave tuaja.

SSANGYONG ACTYON

2.0 XDi 141 CV Stili 4WD

Çmimet nga: 22.101 EUR

Versioni i rekomanduar: 26.301 €

Shtë një 4x4 me një seksion shumë origjinal të bishtit, i cili, megjithatë, kufizon ndjeshëm kapacitetin e dhomës së bagazheve. Ka sjellje të mirë në rrugë dhe, falë lëvizjes me të gjitha rrotat dhe ngasjes me shpejtësi të ulët, mund të thotë fjalën e saj edhe në kushte të vështira jashtë rrugës.

KYRON SSANGYONG

2.7 XDi 165 HP Energy AWD automatike

Çmimet nga: 25.651 EUR

Versioni i rekomanduar: 33.601 €

Ka një kabinë të bollshme (megjithëse jo luksoze) dhe një bagazh që thyen rekord, i përsosur për pushimet familjare. Comfortableshtë e rehatshme në rrugë, por performanca dhe trajtimi i kënaqshëm nuk pritet: motorët dhe akordimi nuk e lejojnë këtë.

SSANGYONG REXTON

2.7 XVT 186 CV Е.

Çmimet nga: 30.101 EUR

Versioni i rekomanduar: 35.851 €

Ofron komoditetin dhe banueshmërinë e një SUV miqësore për familjen, nuk mbahet nëse ka baltë, veçanërisht në versionin 2.7 XDi TOD. Versioni me të gjitha rrotat është më i manovrueshëm dhe i mirë në rrugë, fuqia e tij është 4 kf.

SUBARU FORESTER

2.0D 147 CV X Rehati

Çmimet nga: 29.331 EUR

Versioni i rekomanduar: 31.841 €

Ashtu si pothuajse të gjitha modelet e shtëpisë japoneze, ajo ka motorë të përhershëm të të gjitha rrotave dhe boksier me 4 cilindra. Shtë një motor 2.0 benzinë ​​me 150 kf, gjithashtu punon me benzinë ​​të dyfishtë dhe LPG, dhe një motor 2.0 naftë me 150 kf. Fuqia nuk është e ekzagjeruar, por mjafton që të ketë performancë të shkëlqyer dhe, të paktën me një turbodiesel, të zvogëlojë konsumin. Në rrugë, është e shkathët dhe argëtuese, por është gjithashtu shumë e rehatshme në SUV të lehta. Ashtë turp që zhvendosjet në rënie janë një përjashtim nga motorët me benzinë ​​(mjaft të etur) dhe me karburant të dyfishtë.

SUBARU TRIBECA

3.6 258 CV BG

Çmimet nga: 55.501 EUR

Versioni i rekomanduar: 55.501 €

Ky është maxi-SUV i parë i Subaru dhe duke pasur parasysh suksesin e tij të kufizuar komercial mund të jetë i fundit. Ai ka një motor benzine 3,6 litra dhe 258 kuaj fuqi: performancë modeste, konsum të lartë të karburantit.

SUZUKI SX4

2.0 DDiS 135 CV Linja e jashtme GLX 4WD

Çmimet nga: 16.141 EUR

Versioni i rekomanduar: 22.841 €

Ai ndan projektin dhe modelin me Fiat Sedici. Në rrugë, është e sigurt dhe e rehatshme, dhe versionet 4WD funksionojnë mirë edhe në rrugët e pista të pakërkuara. Raporti midis pajisjeve dhe çmimeve është i favorshëm.

SUZUKI GRAND VITARA

1.9 DDiS 129 CV Offroad 3 dyer

Çmimet nga: 22.951 EUR

Versioni i rekomanduar: 26.701 €

Ky është modeli kryesor i gamës Suzuki, një SUV me një linjë moderne, elegante, i disponueshëm në dy stile të trupit: kompakt me tre dyer ose familje. E para është e vogël në madhësi, ideale si për qytetin ashtu edhe për gjurmët gjarpëruese malore. E dyta është më voluminoze, por me kapacitet të mirë ngritës dhe një kabinë shumë të bollshme. Të gjitha versionet kanë lëvizje me katër rrota dhe, me përjashtim të motorit benzinë ​​1.6, gjithashtu kanë një raport të zvogëluar të ingranazheve, karakteristika që e bëjnë të lehtë kapërcimin edhe të kushteve më të vështira jashtë rrugës.

TATA SAFARI

2.2 140 CV Die-cast 4WD

Çmimet nga: 22.631 EUR

Versioni i rekomanduar: 22.631 €

Nuk i kushton shumë vëmendje pamjes, linja është e vjetëruar prej vitesh, por është në vozitje jashtë rrugës ajo që ofron më të mirën: me një pezullim të ngritur, ingranazhe të ulëta dhe lëvizje me katër rrota, nuk ka frikë nga asnjë pengesat. Lloji. Performanca dhe komoditeti i drejtimit janë të kufizuara, konsumi nuk është më i ulëti: 13 km / l.

TOYOTA CITY CRUISER

1.4 D-4D 90 CV AWD Majtas

Çmimet nga: 17.451 EUR

Versioni i rekomanduar: 23.101 €

Aboutshtë në madhësinë e një makine të vogël (ose pak më të madhe), por luan rolin e një SUV. Ajo ka linja të ngushta dhe këndore që i japin një pamje të pakëndshme, dhe në versionin 1.4 turbodiesel ajo përmban lëvizje të kontrolluar në mënyrë elektronike me të gjitha rrotat me përfshirje automatike. Pastrimi i tij i ulët nga toka e bën atë të papërshtatshëm për automjetet jashtë rrugës, është më mirë të përfitoni nga manovrimi i tij i madh për të shmangur trafikun e qytetit. Pjesa e brendshme është e bollshme dhe e rehatshme, por dekorimi është i dobët (veçanërisht për një makinë me vlerë rreth 20.000 €) dhe modeli i pultit është përfundimisht i papërshkrueshëm dhe i vjetëruar.

TOYOTA LAND CRUISER

3.0 D4-D 190 CV 3 copë.

Çmimet nga: 43.451 EUR

Versioni i rekomanduar: 43.451 €

Një off-road i vërtetë me një diferencial me rrëshqitje të kufizuar dhe një madhësi të zvogëluar, por me një përfundim të qetë që gjithashtu e bën atë të bukur dhe të rehatshëm. Dy opsione të trupit janë në dispozicion: kamionçinë me 3 dyer dhe 5 dyer.

VOLKSWAGEN TIGUAN

2.0 TDI 140 л.с. Trendi & Fun BlueMotion

Çmimet nga: 25.626 EUR

Versioni i rekomanduar: 28.051 €

Dimensionet e tij urbane e bëjnë atë një alternativë të zbatueshme për sedanët kompaktë klasikë, aq sa modelet BlueMotion janë të disponueshme vetëm me makinë me rrota të përparme. Për entuziastët e fundjavës së bardhë, është gjithashtu në dispozicion me lëvizje me të gjitha rrotat ose për Track & Field më aventureske, të pajisur me mburoja të dedikuara nën motor, parakolpë të ridizajnuar me kënd të lartë dhe goma me shpatulla të larta. Linja është thelbësore por e suksesshme; Brendësitë janë të një cilësie të shkëlqyeshme për të akomoduar deri në pesë të rritur pa kompromentuar në hapësirën e bagazheve.

VOLKSWAGEN TUAREG

3.0 TDI 239 CV Tiptronic BlueMotion Tekn.

Çmimet nga: 50.151 EUR

Versioni i rekomanduar: 50.151 €

SUV i ri Wolfsburg ka një shpirt gjithnjë e më shumë në rrugë, por nuk heq dorë nga ngasja e përhershme me të gjitha rrotat. Të gjithë motorët, dy turbodiesel dhe një hibrid, janë të lidhur me një transmision Tiptronic me 8 shpejtësi, dhe në "bazë" 3.0 V6 TDI mund të merrni (me pagesë) paketën Terrain Tech: përfshin ndërrime zbritëse dhe një ndarës çift rrotullues të krijuar për 'jashte rruge. Shkurtesa BlueMotion tregon se është e pajisur me një sistem të rikuperimit të energjisë së frenimit. Lista e çmimeve është shumë e shtrenjtë dhe pajisjet standarde duhet të plotësohen: fatura përfundimtare rrezikon të bëhet shumë e kripur.

VOLVO XC60

2.4 D3 163 CV AWD Geartronic Kinetic

Çmimet nga: 37.001 EUR

Versioni i rekomanduar: 41.551 €

Pavarësisht nga linja e thjeshtë dhe e re, dimensionet janë mjaft të kërkuara, edhe pse jo të ekzagjeruara. Kabina është e përfunduar mirë dhe strehon me lehtësi deri në pesë të rritur pa sakrifikuar hapësirën e bagazheve. Nuk është i përshtatshëm për përdorim jashtë rrugës, pastrimi i tokës zvogëlohet dhe pezullimi është rregulluar për rehati. Sidoqoftë, mund të zgjidhni midis versioneve me lëvizje me të gjitha rrotat ose me vetëm dy rrota, në varësi të nevojave tuaja. Sidoqoftë, nëse portofoli lejon, është më mirë të synoni një 4 × 4, ndoshta në lidhje me kutinë praktike të ingranazheve Geartronic.

VOLVO XC90

2.4 D5 200 CV Polar Plus Geartronic AWD

Çmimet nga: 42.801 EUR

Versioni i rekomanduar: 51.501 €

I rehatshëm dhe i gjerë, si në traditat e prodhuesit suedez, ai ka një prirje të fortë udhëtarësh, por në të njëjtën kohë kapërcen dritën jashtë rrugës me lehtësi të mjaftueshme. Kujdes nga zhvlerësimi: Draft i vjetëruar.

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test Drive të gjitha SUV-të - Udhëzues për blerje

Shto një koment