Test drive Volkswagen Jetta
  • Video
 

Tregjet kryesore të shitjeve të Jetta janë larg Evropës, Amerikës dhe Azisë. Marketshtë për tregun amerikan që një markë kryesore gjermane ka projektuar dhe ndërtuar Jetta -n e fundit. Kjo është arsyeja pse do të dalë në shitje për herë të parë në shtator të këtij viti.

Vetëm më vonë, pranverën e ardhshme, do të shfaqet në Evropë dhe Kinë. Si një nga mediat evropiane të përzgjedhura, revista Auto pati mundësinë ta provonte atë në një prezantim botëror, natyrisht në Amerikë.

Historia e re e Jetta do të jetë shumë komplekse. Fakti që ajo ruajti emrin Jetta i detyrohet tregut amerikan, ku u quajtën gjithashtu disa gjenerata të makinave të ndërmjetme, të cilat në atë kohë në Evropë njiheshin si Venta ose Boro. Përveç amerikanëve, kinezët janë gjithashtu të nderuar të prodhojnë gjithsej mbi 9 milion automjete, nga të cilat Jetta gjithashtu e ka provuar veten dhe madje ka tërhequr të rinj ...

Përveç gamës së vjetër Bore, Volkswagen po shet një version tjetër në Kinë, i përshtatur me kërkesat e tregut aktualisht më të madh botëror (Lavida).

 

Për sa i përket dizajnit, Jetta është pararojë e drejtimit të ri, të thjeshtë dhe elegant të dizajnit të Volkswagen, i cili u njoftua në një studim të ri Compact Coupé (NCC) në Detroit këtë vit.

Jetta është versioni sedan i kupës që ka tërhequr aq shumë vëmendje në Detroit, saqë në të ardhmen, ndoshta një vit e tutje, tani mund të presim një kupë prodhimi (e cila ka të ngjarë të shoqërohet me Golfin, jo me Jettën) )

Grila tipike e radiatorit Volkswagen në Jetta plotësohet me linja shumë të thjeshta që gjithashtu i japin makinës një pamje mjaft të pjekur.

 

Jetta e re është nëntë centimetra më e gjatë se paraardhësi i saj. Baza e rrotave është gjithashtu shtatë centimetra më e gjatë, gjë që gjithashtu dëshmon teknikisht se Jetta po largohet nga Golf (dhe se përparimet e sotme të dizajnit mund ta përballojnë më lehtë rritjen e bazës së rrotave).

🚀Më shumë për temën:
  Testi i grilës: Nissan 370 Z Roadster Premium

Edhe brendësia e Jetta -s, së bashku me pultin, i tha lamtumirë klonit të Golfit. Sigurisht, ai ende ruan të gjitha ato cilësi që çmohen aq shumë nga Volkswagens të betuar: gjithçka është në vend! Interesante, megjithatë, brendësia do të ndryshojë në varësi të cilit kontinent Jetta e re del në shitje.

Në versionin amerikan, të cilin e testuam në rrugët e San Franciskos, cilësia e zbukurimeve plastike është në një nivel shumë më të ulët se sa premtohet për Evropën dhe Kinën.

Ky është ndryshimi midis plastikës së fortë dhe versionit të tij më fisnik dhe më të butë, i cili jo vetëm që duket ndryshe, por gjithashtu "kullon" një cilësi shumë më të mirë që do të përdoret nga blerësit në vendet e tjera.

Falë boshtit më të gjatë, ka shumë më tepër hapësirë ​​në kabinë, kështu që udhëtarët do ta pëlqejnë atë, veçanërisht në sediljet e pasme. Mjaft në gjunjë dhe këtu tashmë mund të flisni për një situatë tipike për Passat. Sidoqoftë, vëllimi i dhomës së bagazheve nuk është rritur, por kjo nuk është një arsye për shqetësim, duke pasur parasysh sasinë prej më shumë se 500 litra.

Prezantimi mbarëbotëror i Jette nënkuptonte njohjen me të pasi ai do të njihej dhe kontrollohej nga amerikanët. Kjo do të thotë gjithashtu dizajn më pak i kërkuar i shasisë! Për tregun amerikan, qëllimi ishte kryesisht të zvogëlonte kostot e prodhimit dhe të barazonte makinën me konkurrentët si Toyota Corolla dhe Honda Civic.

 

Të dy markat japoneze u ofrojnë amerikanëve versione të limuzinave që janë mjaft të varfra në krahasim me atë që evropianët marrin me të njëjtin emër. Receta e Volkswagen është akoma e njëjtë: plastike e fortë dhe bosht gjysmë i ngurtë! Dhe natyrisht diçka tjetër, si dy versione të motorit vetëm për tregun amerikan, një katër cilindra 2 litra dhe një pesë cilindra XNUMX litra, të cilat do të plotësohen me një TDI me dy litra.

Por thjeshtësia dhe lirëësia (e prodhimit) e të dy motorëve me benzinë ​​lejon që Jetta të dalë në shitje në SHBA për vetëm 16.765 dollarë nga tetori në zbukurimin bazë, me një motor dy litra dhe, natyrisht, me motor. transmetim manual me pesë shpejtësi.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive VW Multivan, Mercedes V 300d dhe Opel Zafira: shërbim i gjatë

Qëllimi është arritur dhe Volkswagen do të jetë në gjendje t'u ofrojë blerësve amerikanë një makinë me një çmim konkurues, i cili ka qenë pengesa më e madhe për të fituar pjesën e tregut për prodhuesin më të madh evropian në anën tjetër të Atlantikut deri më tani.

Pra, si e shikoni Jetta -n e re, e cila në numrin e parë rezulton të jetë një përrallë "e papërfunduar" e shijes evropiane? Kthimi në një ndërtesë pas timonit të Jetta -s së re nuk është asgjë për t'u shqetësuar. Duhet të theksohet komoditeti i kënaqshëm dhe mbajtja solide e rrugës për sa i përket performancës së vozitjes;

Për sa i përket trajtimit të rrugëve, shtimi i drejtuesit konvencional të energjisë në recetën e re të ekonomisë së karburantit të Jette është i diskutueshëm. Veçanërisht në krahasim me versionin evropian, të cilin, natyrisht, edhe ne e kemi drejtuar, trajtimi i tyre është si dita dhe nata, Jetta është (do të jetë) një makinë krejtësisht e ndryshme për Evropën.

Sidoqoftë, disa fjalë mund të thuhen për motorin me pesë cilindra benzinë, veçanërisht kur kombinohen me një transmetim automatik. Deri tani, kjo do të jetë përzgjedhja më masive e blerësve amerikanë. Motori 2 litra me pesë cilindra befason me përgjigje të mirë dhe fuqi të kënaqshme (5 kW / 125 kf).

Sigurisht, edhe në rrugët amerikane, të dy motorët evropianë që ishin në dispozicion, 1.2 TSI dhe 2.0 TDI, kanë një karakter të ndryshëm, veçanërisht në lidhje me transmetimin me dy tufa, Jetta duket si një makinë e rritur.

Whethershtë e vështirë të parashikohet nëse ai do të jetë në gjendje të punojë aq mirë në rrugët tona. Forma e Jetta është padyshim një fllad. Ne me siguri mund të mbështesim pohimin e disa mediave amerikane se thjeshtësia e saj është tërheqëse. E dyta është dizajni i rastit.

A do të ndryshojë shija evropiane dhe a do të kërkojnë blerësit përsëri sedanë klasikë të kategorisë së mesme në të ardhmen? Me ndarjen e shtuar të pasagjerëve, Jetta tashmë ka pushtuar Passatin aktual. Së shpejti do të zëvendësohet me një të re, e cila do të mbërrijë në Evropë edhe para Jetta -s së re.

🚀Më shumë për temën:
  Testo makinën Porsche Panamera

Meqenëse mund të presim që versioni i karvanit të bashkohet brenda pak muajsh, kuptimi evropian i tij mund të përmirësohet shumë.

Sidoqoftë, rruga e Jetta do të jetë më e rëndësishme për Volkswagen në tregjet jo-evropiane sesa ka qenë deri më tani, dhe gjenerata e gjashtë, të paktën nga pikëpamja estetike, është një arritje e re.

Jetta do të evoluojë

Volkswagen tashmë ka njoftuar se përveç motorëve aktual, do të përshtatet edhe me një makinë hibride plug-in në Jetta në të ardhmen, të cilën e zbuloi për herë të parë në një studim të ngjashëm me Golf. Ky do të jetë veçanërisht në kërkesë në tregun e SHBA dhe Kinës. Për Shtetet e Bashkuara, ajo u njoftua në fillim të 2012.

Jetto gjithashtu do të ofrohet në SHBA me një bosht të pasmë më shumë kërkues nga pranvera e ardhshme, kur do të jetë i disponueshëm në një version GLI (GTI evropian) me një motor turbo 200 "kuaj fuqi".

Jetta gjithashtu do të debutojë në Kinë vetëm pranverën e ardhshme dhe do të pozicionohet me përmbajtje më të shtrenjtë (evropiane) pasi VW ofron Lavido për klientët më pak kërkues.

Tomaž Porekar, foto: bimë dhe TP

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive Volkswagen Jetta

Shto një koment