Test drive Lada Vesta në Evropë
 

Brifingu i mëngjesit nuk ka filluar ende, por tashmë kemi dëgjuar diçka inkurajuese: “Miq, pini pak shampanjë. Sot nuk do të ketë makina ". Të gjithë buzëqeshën, por tensioni i emetuar nga përfaqësuesit e AvtoVAZ, me sa duket, mund të mblidhej me dorë dhe të paketohej në çanta - dita kur doganat italiane vendosën t'i qasen më me përpikmëri regjistrimit të pesë transportuesve të automjeteve me Lada Vesta të re, është të aftë për të anashkaluar të gjitha super-përpjekjet e vitit të fundit të funksionimit të uzinës. Ose të gjithë do të shohin tani që Vesta është me të vërtetë një përparim, ose ata do të vendosin që gjithçka është si zakonisht në Togliatti.

Filloi me faktin se italianët nuk e pëlqyen karvanin e transportuesve të automjeteve me makina të reja, për të cilat punonjësit e VAZ sinqerisht u përpoqën të lëshonin një import të përkohshëm për hir të tre ditëve provë për shtypin. Dokumentet ishin bllokuar në doganë - fizikisht makinat ishin tashmë në Itali, por ata nuk kishin të drejtë të largoheshin nga transportuesit e automjeteve. Si një masë për të siguruar eksportin, zyrtarët kërkuan një tarifë mbresëlënëse të garancisë, dhe më pas letrën origjinale për transferimin e fondeve, për dorëzimin e shpejtë të së cilës nga Roma u duhej të punësonin një helikopter të tërë. Oficerët e doganave lëshuan një leje pak para mbylljes së ndërrimit të mbrëmjes dhe deri në mesnatë makinat ishin parkuar tashmë jashtë hotelit. Duke parë sedanat me shumë ngjyra, menaxheri i hotelit, italiani karizmatik Alessandro, tundi kokën me miratim: Vesta, për mendimin e tij, ia vlente të luftonte.

Test drive Lada Vesta në Evropë

Makina provë në Itali është një vazhdim logjik i historisë me shfaqje sekrete të makinave në kryeqytetet e Botës së Vjetër dhe një përpjekje për të shënuar një epokë të re - të nivelit Evropian - në zhvillimin e AvtoVAZ. Përveç kësaj, vetë fjala "Vesta" është e lidhur ngushtë me Italinë, ku u zhvillua kulti i perëndeshës mbrojtëse me të njëjtin emër të vatrës familjare. Atdheu historik i AvtoVAZ është gjithashtu këtu. Më në fund, sipas traditës së vjetër ruse, të gjithë ishin të interesuar të dinin se çfarë mendonin për ne evropianët e ndriçuar. Për fat të mirë, vonesa nuk u bë fatale, dhe të nesërmen testi Lada Vesta u shpërnda nëpër qytetet e qeta turistike të Toskanës dhe Umbrisë fqinje.

Një çift i moshuar shikon i befasuar makinën e shtrirë përgjatë rrugës për të shtënë: “Pse e bën këtë? Ah, test drive ... Lada është si diçka nga Evropa Lindore. Duket nga ish RDGJ. Makina është shumë e bukur, duket në modë. Por ka edhe marka më të njohura ". Doli se turistët e parë nga Izraeli na u afruan. Por vendasit, çuditërisht, nuk ishin shumë të interesuar. Njerëzit të cilët janë mësuar ta trajtojnë një makinë si një produkt të përditshëm duken njësoj të përmbajtur në çdo makinë të re, qoftë Lada apo Mercedes. Natyrisht, interesohen vetëm kalimtarë entuziastë ose shumë të zgjedhur, për të cilët faktori vlerë për para është para së gjithash i rëndësishëm, dhe jo rrokullisja e markës "X" në fasadë dhe muret anësore.

 
Test drive Lada Vesta në EvropëNjë familje prej gjashtë personash ngrihet afër makinës. Fëmijët drejtojnë gishtat mbi vulosjet e trupit, kryefamiljari po përpiqet me zell të identifikojë emrin e markës. “Lada? E di që fqinji kishte një SUV të tillë, një makinë shumë të guximshme. Unë nuk do ta blija vetë, ne kemi një minivan, por për një shumë prej, për shembull, 15 mijë euro, ky është një mundësi e shkëlqyeshme ". Gruaja e tij kërkon leje për të parë sallonin: «Bukur. A janë vendet komode? Unë preferoj të hipi në shpinë, a nuk ka njerëz atje? "

Nuk është çudi që kreu i projektit Vesta Oleg Grunenkov përsëriti disa herë se kjo nuk është një sedan i klasës B, por një makinë që ndodhet midis segmenteve B dhe C. Për sa i përket dimensioneve dhe madhësisë së bazës së rrotave, ajo bie pikërisht midis Renault Logan dhe Nissan Almera, por në hapësirë ​​reale në mesin e sedanëve të lirë dhe ka pak të barabartë. Ulur në anën e pasme, madje edhe pas një shoferi të madh, është e mundur me një diferencë të tillë që ju dëshironi të kryqëzoni këmbët. Në të njëjtën kohë, shoferi nuk është aspak i turpshëm. Vendet e ngurta me mbështetje të mirë anësore janë të rregullueshme në lartësi, dhe timoni është i rregullueshëm në arritje. Konfuzon vetëm shumë agresiv - në mënyrën e makinave Volvo - prirja e mbështetëses së kokës, e cila qëndron vazhdimisht në pjesën e prapme të kokës. Mbështetësja e dorës jo-mbyllëse në makina me konfigurimin "Lux" është një defekt i dukshëm i të gjithë grupit të makinave testuese. Pjesa tjetër e sallonit Vesta, ndryshe nga makinat e para-prodhimit që testuam në Izhevsk, është mbledhur me cilësi të lartë dhe të shëndoshë. Nuk ka boshllëqe qesharake midis paneleve, vidhat nuk rrinë jashtë, dhe struktura e materialeve dhe printimet elegante në panelet dekorative e bëjnë vizualisht brendësinë më të shtrenjtë. Nuk më pëlqeu vetëm sistemi i kontrollit të ngrohësit ekscentrik dhe pajisjet e verbër, shkëlqimi i të cilave nuk ishte i rregullueshëm. Edhe pse ato janë bërë bukur dhe me një ide.

🚀Më shumë për temën:
  Testojeni Audi A4 të azhurnuar
Test drive Lada Vesta në Evropë"E di, e di, makinat ruse janë hedhurinë", djalosh me pamje të lezetshme me rreth njëzet e pesë buzëqeshje. - Por kjo Lada duket mirë. Shume mire! Cili është motori më i fuqishëm? Nëse me të vërtetë merret mirë dhe nuk prishet gjatë lëvizjes, si makinat tona ose franceze, atëherë mund të provoni. Ne i duam makinat e ndritshme ". Ne ishim të bindur se i riu fliste me kompetencë në gjarpërinjtë e rrugëve lokale, ku njerëzit me qetësi parakalonin përmes një të vazhduari dhe u pëlqente të vareshin në parakolpin e pasmë të gishtit. Dhe Vesta nuk është me të vërtetë asnjë i huaj këtu. Timoni, drita në modalitetet e parkimit, derdhet me shpejtësi me një forcë të dendur, dhe pezullimi elastik informon cilësisht për atë që po ndodh me rrotat - është e lehtë dhe e këndshme të zhvendoset sedan nga kthesa në kthesë. Gunga dhe gunga në shasi punojnë, megjithëse dukshëm, por pa kaluar kufirin e rehatisë - menjëherë mund të shihni se pezullimi dhe drejtimi janë rregulluar për një kohë të gjatë dhe me kujdes. "Për sa i përket cilësimeve të shasisë, ne nuk drejtoheshim nga Koreanë, por nga Volkswagen Polo", thotë Grunenkov. "Ne nuk donim të krijonim një Renault Logan tjetër dhe u përqendruam në cilësinë e ngasjes, e cila do të vlerësohet nga drejtuesit kërkues."

 
Test drive Lada Vesta në EvropëDuket se nuk ka ankesa për dinamikën e Vesta në një pjesë të drejtë të rrugës: nxitimi është i përshtatshëm, karakteri i motorit është i barabartë, dhe mbajtja e makinës në rrjedhë nuk është e vështirë. Në autostradën me tarifa, ne, duke u mbështetur në numrat rusë, shtuam disa herë në 130 km / orë të lejuar edhe 20-30 km / orë nga lart. Nuk kishte shumë njerëz të gatshëm për të parakaluar, dhe vetëm disa makina të shpejta duhej të hiqnin dorë nga korsia e majtë. Shoferi i Audi S5 u var pesëdhjetë metra pas parakolpit tonë të pasmë për një kohë të gjatë para se të ndizte sinjalin e kthesës në të majtë. Dhe pasi e tejkaloi, ai nuk po nxitonte të largohej, duke ekzaminuar me kujdes pjesën e përparme të ndërlikuar në pasqyra. Më në fund, duke i mbyllur sytë me vonesë bandës së urgjencës, ai shkoi përpara. Ndërkohë, në të djathtë, një i ri u shfaq me një Citroen C4 të vjetëruar: ai shikoi, buzëqeshi, tregoi gishtin lart.


Platformë

 

Test drive Lada Vesta në Evropë

Sedani Vesta është ndërtuar në platformën e re VAZ Lada B. Përpara risisë ka mbështetëse McPherson, dhe një tra gjysmë e pavarur është përdorur në boshtin e pasmë. Strukturisht, pezullimi i Vesta është shumë i ngjashëm me atë që gjendet në shumicën e sedanëve të klasit B. Në rrotat e përparme të Vesta, përdoret një levë në formë L në vend të dy në Granta. Sa i përket drejtimit, ka pasur ndryshime të rëndësishme. Në veçanti, rafti i drejtimit ka marrë një pozicion më të ulët dhe tani është bashkangjitur direkt në nënkornizë.

Në shtigjet dredha-dredha të kodrave toskan, tërheqja nuk është më e mjaftueshme. Up Vesta është i tendosur, që kërkon një ndërrim të rënies, ose edhe dy, dhe është mirë që mekanizmat e ndërrimit të marsheve të funksionojnë shumë mirë. Motori VAZ 1,6 litërsh shoqërohet me një kuti të shpejtësisë Renault Logan, e cila është mbledhur gjithashtu në Togliatti, dhe vozitja është më e qartë këtu sesa në modelin francez. Kutia juaj është akoma në gjendje, nuk mund ta vendosni po aq mirë. Sa për motorët ... Tek motori Nissan 1,6 me 114 kf. Oleg Grunenkov është xheloz (thonë ata, ai nuk jep një fitim të dukshëm në krahasim me tonën), duke ofruar të presë VAZ 1,8 me një kapacitet prej më shumë se 120 kuaj fuqi. Në Togliatti, ata po punojnë gjithashtu në motorë turbo 1,4 litërsh, por se kur do të shfaqen dhe nëse do të hipin në Vesta është ende e paqartë.

🚀Më shumë për temën:
  Ne shkuam: Hyundai i30N - raketë rrugore koreane
Test drive Lada Vesta në Evropë

“A mund ta hapni kapuçin? - një italian i moshës së mesme me një uniformë pune interesohet për anglishten e thyer. - Gjithçka duket e rregullt. A është naftë? Ah, benzinë ​​... Në të vërtetë, ne vozisim këtu kryesisht me karburant me gaz. Nëse do të kishte gaz, do ta merrja një për vete ". Nuk kishte asnjë kuptim t'i thoshte italianit se Vesta do të paraqitej në gaz të kompresuar në nëntor. Dorëzimet në Evropë janë në një të ardhme të largët dhe tregjet e para të eksportit për Vesta do të jenë vendet fqinje, Afrika e Veriut dhe Amerika Latine. Por tani gjëja kryesore për AvtoVAZ, siç ka thënë Bo Andersson në mënyrë të përsëritur, është të kthehet në tregjet e Moskës dhe Shën Petersburg. Dhe për këtë, Vesta nuk duhet të ketë një motor me gaz, por një transmetim automatik.

"Unë e dua këtë ngjyrë", një vajzë e re me një karrocë fëmijësh tund me kokë Vesta-verdhë-gjelbër. - Do të doja diçka të tillë, por një hatchback është më i mirë, sedan është shumë i gjatë. Dhe gjithmonë me një kuti normale, Punto ime dridhet gjatë gjithë kohës ”. Mjerisht, Vesta klasike hidromekanike "automatike", në kontrast me konkurrentët, nuk ka dhe nuk do të jetë. Punonjësit e VAZ flasin për të parë nga afër CVT-të e Nissan, por këto kuti janë të shtrenjta edhe me asamblenë lokale. Dhe deri më tani për Vesta si një alternativë ndaj "mekanikës" ofrohet vetëm roboti më i thjeshtë me pesë hapa.

 
Test drive Lada Vesta në Evropë

"Ne nuk jemi një robot," këmbëngul drejtuesi i projektit AMT Vladimir Petunin. "Ky është një transmetim i automatizuar që ndryshon nga robotët e thjeshtë si në mekanizmat e ndërrimit ashtu edhe në përbërësit e softuerit dhe besueshmërinë e tij." Edhe pse parimet në të vërtetë janë të njëjta: AMT është ndërtuar në bazë të pesë fazave të VAZ me mekanizmin ZF. Inxhinierët thonë se kutia ka deri në 28 algoritme të funksionimit dhe një sistem për përshtatjen me stilin e ngasjes. Dhe gjithashtu - një sistem i mbrojtjes së dyfishtë kundër mbinxehjes: së pari, një sinjal paralajmërues do të shfaqet në panel, pastaj një sinjal rreziku, dhe vetëm pas kësaj sistemi do të hyjë në funksionim emergjent, por nuk do ta imobilizojë makinën. Marrja e paralajmërimit të parë doli të ishte mjaft e lehtë: disa manovra kthyese, disa përpjekje për të lëvizur lart kodrës, duke mbajtur makinën me pedalin e gazit - dhe një simbol paralajmërues ndezi në pult. Megjithëse ishte e mundur të mos e sillni - makinat me AMT janë domosdoshmërisht të pajisura me një sistem ndihmës për fillimin e përpjetë, i cili, nëse natyrisht nuk prekni gazin, mban rrotat me frena për dy deri në tre sekonda. Pse jo me gjate? "Impossibleshtë e pamundur, përndryshe shoferi mund të harrojë veten dhe të zbresë nga makina", ia kthen Petunin.

Test drive Lada Vesta në Evropë

Sidoqoftë, ne bëmë pa mbinxehje - u deshën 10 sekonda për të përzënë në modalitetin normal, dhe sinjali paralajmërues u fik. Në ngarjen standarde, roboti doli të ishte shumë i bindur: fillimi i qetë dhe ndërrimet e parashikueshme me lëvizje minimale kur përshpejton me përshpejtuesin e shtypur vazhdimisht. Për sa i përket komoditetit dhe parashikueshmërisë, VAZ AMT është me të vërtetë një nga robotët më të mirë të këtij lloji. Dhe fakti që kutia vazhdimisht mban ingranazhe të ulëta dhe shpejtësi të larta të motorit kur ngisni përpjetë, inxhinierët shpjegojnë mungesën e tërheqjes së motorit - elektronika zgjedh mënyrën më optimale.


Motorët dhe transmisionet
🚀Më shumë për temën:
  Test drive kamionçinë Lada Vesta

 

Test drive Lada Vesta në Evropë

Në fillim të shitjeve, Lada Vesta do të pajiset me një motor VAZ 1,6 litërsh me 106 kf. dhe 148 Nm çift rrotullues. Ky motor mund të punojë së bashku me të dy "mekanikët" francezë me pesë shpejtësi JH3, dhe me "robotin" e krijuar në bazë të kutisë manuale ruse. E njëjta kuti e saktë, e cila është e pajisur me disqe ZF, është instaluar në Lada Priora. "Makina automatike" klasike nuk do të jetë në Vesta në të ardhmen e afërt. Në vitin 2016, linja e motorit mund të zgjerohet me një motor francez 1,6L 114 kuaj fuqi. Ky motor është i instaluar, për shembull, në versionet fillestare të crossover Duster. Gjithashtu, nuk përjashtohet pamja e një motori të aspiruar VAZ 1,8 litërsh me një kthim prej 123 kf. dhe 173 Nm çift rrotullues.

Mund të kontrolloni kutinë e shpejtësisë duke përdorur pedalin e gazit dhe në cilindo nga mënyrat, transmetimi nuk gumëzhin ose dridhet. Por zhurma ishte një nga arsyet pse kutia VAZ i lëshoi ​​vendin njësisë Renault në versione me "mekanikë". Pra, ju keni përfunduar kutinë tuaj në fund të fundit? "Transmetimi i automatizuar punon sipas programeve që nuk lejojnë arritjen e mënyrave kritike, ku shfaqeshin zhurma dhe dridhje të panevojshme", thotë Petunin. - Po, dhe një lëvizje e levës së papërsosur nuk është e nevojshme këtu. Por ne jemi duke përmirësuar kutinë tonë më tej. Francezët, për shembull, nuk kanë një gjashtë hap të lirë dhe ne vetëm po punojmë për këtë ".

Një gjerman i ri nga hoteli ynë po shikon sedanin. "Duket bukur! Unë kurrë nuk mendova se ishte Lada. Sa eshte cmimi? Nëse në Rusi një makinë e tillë shitet për më pak se 10 mijë euro, atëherë ju jeni shumë me fat ". Sidoqoftë, për të thënë saktësisht se sa me fat jemi, edhe Boo Andersson nuk është marrë ende. Piruni i çmimit "nga 6 dollarë në 608 dollarë, i cili u tregua nga kreu i AvtoVAZ, është ende në fuqi, por ende nuk ka shifra të sakta ose konfigurime të miratuara. Natyrisht, për suksesin, Lada Vesta duhet të kushtojë të paktën simbolikisht më pak se Sedan Hyundai Solaris dhe Kia Rio, por në të njëjtën kohë nuk duhet të jetë inferiore ndaj tyre për sa i përket pajisjeve dhe karakteristikave të drejtimit.

Test drive Lada Vesta në Evropë

Roboti, megjithëse i mirë, nuk është ende në favor të Vesta, si dhe tërheqjes së jashtëzakonshme të njësisë së energjisë, por efekti wow nga Steve Mattin dhe trajtimi i rregulluar mirë e bëjnë atë një nga favoritët në segment .

Nënpresidenti i Shitjeve dhe Marketimit Denis Petrunin na siguroi se shitja e një makine si Vesta është shumë më e lehtë: “Ne kemi një produkt të mrekullueshëm me pamje të shkëlqyeshme dhe pozicionim të qartë. Atëherë gjithçka do të varet nga mënyra se si tregu do ta pranojë këtë produkt. Nëse gjithçka shkon sipas planit, atëherë të gjithë ne do të vazhdojmë të përballemi me projekte të reja interesante ”. Biseda jonë u ndërpre nga një telefonatë. Petrunin përplasi një seri frazash në marrës sikur të ishte duke mbajtur një fjalim nga një teatër i operacioneve ushtarake: “Po, zoti Andersson. Deri më tani më keq sesa pritej, por situata po përmirësohet. Rezultatet po bëhen më të mira. Ne do të arrijmë vëllimet e planifikuara deri në fund të muajit ". Ndoshta, ata folën për lansimin e Vesta.Ivan Ananiev

Foto: autori dhe kompania AvtoVAZ

 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive Lada Vesta në Evropë

Shto një koment