Provë me makinë Mercedes minivan
 

Minivan-i gjerman është aq i larmishëm sa që në prezantim gjetëm më shumë se 20 versione të produktit të ri

Mercedes-Benz V-Class i azhurnuar, njëri pas tjetrit, ndjek rrugën rrethore: qytetin e Sitges, gjarpërimet e shtigjeve përreth, autostradën dhe kthim në hotel. Orari dinamik i prezantimit në Spanjë është i qartë në gjermanisht: jepen 30 minuta për një udhëtim vajtje -ardhje. Nëse ndiqni ordnung, keni kohë të provoni më shumë versione. Fluturimet e mia ishin të suksesshme - udhëtova deri në pesë V -Class të ndryshme.

Para fillimit, një aperitiv interesant - mund të shihni V-Сlass të së ardhmes së afërt. Koncepti elektrik EQV ishte shfaqur në sallën e konferencave të hotelit. Dizajn teknik unik i pjesës së përparme, një rrip LED që shtrihet midis fenerëve, stemat dhe rims janë zbukuruar në blu. Nën dysheme ka një bateri me një kapacitet prej 100 kWh, në boshtin e përparmë një motor elektrik me një kthim prej 201 litrash. sek., shpejtësia e deklaruar është deri në 160 km / orë, diapazoni i premtuar i lundrimit është mbi 400 km. Publikimi serial është planifikuar për në vitin 2021.

Provë me makinë Mercedes minivan

V-Class i sotëm qëndron në rreshta në të gjithë parkimin. Një gamë e gjerë e! Tre opsione për përmasat: furgonët më të njohur me një bazë prej 3200 mm dhe trupat me një gjatësi prej 4895 mm ose 5140 mm nxirren në pah, pasuar nga një numër versionesh kryesorë XL me një bazë të shtrirë nga 230 mm dhe një trup gjatësia 5370 mm. Konfigurimet e salloneve variojnë nga një gjashtë vendësh me kolltuqe të ndara në një tetë vendësh me dy divane. Plus dhjetra opsione, një zgjedhje motorësh, drejtuesish dhe pezullimesh.

 

Lajmi kryesor për sa i përket teknologjisë është një seri e motorëve me dy litra naftë R4 ОМ 654 në vend të R4 ОМ 651 me një vëllim prej 2,1 litra. Motorët e rinj të lehta kanë një kokë alumini dhe karrocë, cilindra të veshur për të zvogëluar fërkimin, një turbinë me gjeometri të ndryshueshme, më pak zhurmë dhe dridhje, efikasitet më të mirë (modifikimi i vogël ka ulur konsumin me 13%), dhe sa i përket mjedisit - Klasa V në naftë plotëson standardet Euro 6d-TEMP, të cilat Evropa do t'i pranojë nga shtatori i këtij viti.

Provë me makinë Mercedes minivan

Në total, familja naftë ka dy modifikime me treguesit e njohur V 220 d dhe V 250 d (fuqia nuk ka ndryshuar - 163 dhe 190 kf), dhe debutimi V 300 d (239 kf) u shfaq në krye të gamës. Transmisioni automatik për këto naftë është gjithashtu i ri: 7-shpejtësia zëvendësohet me një 9-shpejtësi - opsionale për 220 d dhe standarde për të tjerët.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Chevrolet WTCC Ultra

Makina është ose e pasme ose e plotë 4matic, në të cilën çift rrotulluesi ndahet në mënyrë të paracaktuar me një theks të lehtë prej 45:55 në boshtin e pasmë. Përveç pezullimit bazë, janë në dispozicion një pezullim adaptiv me amortizues të varur nga amplituda dhe një pezullim sportiv pak të ulët. Gjenerata e mëparshme V-Class kishte elemente pneumatike të pasme, ajo aktuale ka susta dhe asgjë më shumë.

 
Provë me makinë Mercedes minivan

Në total, ka më shumë se dy duzina monocabs në parking. Restyling njihet kryesisht nga parakolpët e tjerë të përparmë, në të cilët marrjet e ajrit kombinohen në një grykë të gjerë. Ndryshoi modelin e rrotave (17, 18 ose 19 inç). Pak i veshur me trup kromi. Versionet AMG kanë veshje karakteristike me pika diamanti.

Ndryshimet në ambientet e brendshme janë modeste: dekorimi dhe dizenjimi i përmirësuar i ventilimeve a la "turbinë". Një shtesë e re e rëndësishme në listën e opsioneve: për rreshtin e mesëm, tani mund të porosisni karrige të pasura me mbështetje të anulueshme të këmbës. Unë u ula në këto - të rehatshme, përveç që mbushja dëshiron pak më e butë.

Provë me makinë Mercedes minivan

Serisë së asistentëve elektronikë, i është shtuar një auto-korrektor për dritën e lartë - ai ndryshon rrezen e trarëve në mënyrë që të mos verbojë ato që vijnë, si dhe një sistem frenimi emergjent me një funksion të njohjes së këmbësorëve.

Kur ngasni makinën, mendoni për audiencën e synuar. Një shofer i punësuar, i cili ka parë të gjitha llojet e mikrobusëve, patjetër që do ta gjejë vendin e punës prestigjioz dhe harmonik. Shpesh V-Сlass blihet si një makinë personale. Pas një eksperience të lehtë, duhet të pajtoheni me uljen vertikale dhe me shaka nga seriali "kaloni për udhëtim". Shoqatat e autobusëve zhduken shpejt gjatë lëvizjes: në përgjithësi, V-Сlass është miqësor për përdoruesit. Rishikimi është i mirë, dimensionet janë menjëherë të qarta, manovrueshmëria është e lavdërueshme. Por fjalë për fjalë - nuk është e lehtë për t'u përdorur: masa ende jehon me inerci në reagime. Në përgjithësi, versionet e testuara janë të rehatshme dhe paksa të relaksuara, sikur janë të ngopura me një përbërje sekrete Mercedes.

Furgoni bazë V 220 d 2WD me gjatësi minimale është më i këndshmi për shoferin. Me sa duket, pesha më e vogël gjithashtu ndikon. Me ngasje aktive, motori më i ri me naftë rrotullohet me shpejtësi të lartë më shpesh sesa ato më të fuqishëm, por tërheqja pa probleme. Timoni është më informuesi këtu, V-Class i shkurtër zhytet me dëshirë në kthesa, lë të kuptohet se rrëshqet edhe në kënaqësi. Pezullimi i versionit është sportiv, ngasja është mesatarisht e ngushtë dhe rrotullat janë të moderuara.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Skoda Fabia Combi 1.2 TSI: Pak bukuri
Provë me makinë Mercedes minivan

Madhësia e mesme V 300 d 2WD me paketën e dizajnit AMG është e pajisur me pezullim adaptiv dhe rrota 19 inç dhe është më e ndjeshme ndaj njollave të vogla të asfaltit. Por në përgjithësi, ajo udhëton më imponuese. Nafta tërheq shumë në mënyrë të qëndrueshme, transmetimi automatik përpiqet të shkojë në ingranazhet më të lartë sa më shpejt të jetë e mundur, por kalimi në drejtimin aktiv ndodh gjithashtu organikisht. Motori i sipërm ka një mënyrë interesante mbingarkese - ju shtypni pedalin e gazit në dysheme, dhe çift rrotullimi maksimal prej 500 Nm rritet për një moment me 30 Newton metra të tjerë. Dhe sipas pasaportës, versioni V 300 d 2WD është më i luhatshmi midis atyre të azhurnuar: përshpejtimi në 100 km / orë zgjat 7,8 sekonda.

 

V 300 d 2WD tepër i gjatë është tashmë i rëndë, kokëfortë në një kurbë dhe nëse nuk e goditni goditjen, pezullimi sportiv përmbush afërsisht parregullsi të mëdha dhe lejon këputje. Ju shtypni pedalin e gazit - një pauzë. Por ngasja supozohet të jetë thjesht e qetë, ky është një format i veçantë, veçanërisht për transferimet.

Provë me makinë Mercedes minivan

Mesatarja 2WD me pezullim adaptiv dukej optimale. Diesel dhe transmetimi automatik punojnë në harmoni të përsosur, trajtimi është i lavdishëm. Konsumi mesatar nga kompjuteri në bord pas një fluturimi aktiv ishte 7,5 l / 100 km - më pak sesa pas një makine me orën në një V 220 d të ri. Kështu që këtu është V-Class më i ekuilibruar dhe më cool. Nuk është për t'u habitur që V 250 d është më i popullarizuar në Rusi se të tjerët.

V-Class i azhurnuar ofrohet në tregun tonë me të njëjtat njësi të energjisë, dhe seria OM 654 premtohet më vonë pa specifikime në kohë. Kjo është, për momentin në Rusi, përveç versioneve V 220 d dhe V 250 d, nafta V 200 d (136 kf) dhe benzina V 250 (211 kf) mbeten të disponueshme - të gjitha me automatikë me 7 shpejtësi kuti ingranazhesh.

Provë me makinë Mercedes minivan

Në Rusi, V-Class do të kushtojë nga 46 dollarë deri në 188 dollarë. Modifikimi i V 89 d me një trup me gjatësi të mesme kushton nga 377 dollarë. Dhe nuk është e vështirë të mendosh se opsionet që e shndërrojnë Mercedes-Benz V-Class në një bollëk bollëku i rrisin ato shuma në mënyrë të konsiderueshme.

Mercedes-Benz V-Class Marco Polo: ju mund të jetoni

Campers me bazë në klasë V Marco Polo vijnë vetëm në gjatësi mesatare. Ishte e mundur të vozisësh në versionin më të pajisur të V 300 d 4matic me pezullim adaptiv.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Motorë të rinj Mercedes: Pjesa III - Benzin

Kontraksioni me peshë është i shpejtë, vë mjaft butë, por trajtimi nuk është aq i përgjegjshëm sa ato me rrota të pasme. Timoni është më i rëndë, plus kokëfortësia në hyrje të qosheve të ngushta. Dhe pse ka kaq shumë lojë të lirë në pedalin e frenave? Klasa V e rregullt u ngadalësua më me bindje. Sidoqoftë, performanca e ngasjes është shumë më pak e rëndësishme këtu sesa çështja e strehimit.

Udhëtari i famshëm Marco Polo me siguri do ta admironte. Kampi është projektuar për katër persona, për të cilët ka dy shtretër në bord: ajo e poshtme merret duke transformuar divanin, tjetri - nën kulm të çatisë ngritëse. Jepen një gardërobë, një kuzhinë dhe shumë ndarje sirtarësh. Lista e opsioneve përfshin mobilje të palosshme në natyrë dhe një tendë të anulueshme. Shihni galerinë e fotove për detaje.

Provë me makinë Mercedes minivan

Makina ngre çatinë për tridhjetë e pesë sekonda. Ju shkoni në shtratin e sipërm përmes çelësit mbi sediljet e përparme. Ekzistojnë versione të thjeshtuara të Marco Polo pa një çati të tillë dhe pa një kuzhinë.

Ne kemi Marco Polo, si klasat konvencionale V, deri më tani ato gjithashtu bëjnë pa naftë të reja. Zgjidhni nga versionet MP 200 d, MP 220 d dhe 250 d me çmime që variojnë nga 47 $ deri në 262 $.

LlojМинивэн
Përmasat (gjatësia / gjerësia / lartësia), mm5140 / 1928 / 1880
Baza e rrotave, mm3200
Pesha e frenimit, kg2152 (2487)
Pesha bruto, kg3200
lloji i motoritNaftë, R4, turbo
Vëllimi i punës, metra kub cm1950
Fuqia, kf me në rpm190 (239) në 4200
Maks. çift ​​rrotullues, Nm në rpm440 në 1350 (500 në 1600)
Transmisioni, ngasAKP9, prapa
Shpejtësia maksimale, km / orë205 (215)
Përshpejtimi në 100 km / orë, s9,5 (8,6)
Konsumi i karburantit (përzierja), l5,9-6,1
Çmimi nga, $.n.d.
 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Provë me makinë Mercedes minivan

Shto një koment