Test drive Toyota Yaris Hybrid: provë e një hibridi të vogël japonez - Test në rrugë

Përmbajtje

Toyota Yaris Hybrid: Test i vogël Japonez Hibrid - Test Rrugor

Toyota Yaris Hybrid: Test i vogël Japonez Hibrid - Test Rrugor

Pagella
qytet7/ 10
Jashtë qytetit7/ 10
autostradë7/ 10
Jeta në bord7/ 10
Çmimi dhe kostot9/ 10
безопасность8/ 10

Kombinimi i motorëve benzinë ​​dhe elektrikë lejon që Toyota Yaris Hybrid të konsumojë shumë pak dhe të lëvizë në zona të trafikut të kufizuar. Sidoqoftë, për të përfituar sa më shumë nga cilësitë e tij, duhet ta drejtoni me qetësi.

La Toyota Yaris Hybrid ndoshta makina më e përshtatshme për qytetin e paraqitur aktualisht: falë kombinimit të një motori 1.5 benzinë ​​dhe atij elektrik, I vogël гибрид Në fakt, japonezët mund të ngasin në zona të trafikut të kufizuar, dhe nuk është rastësi që kjo makinë është "segmenti B" më i shitur në Milano dhe Romë.

Me rastin e hapjes kozmetikë kishte disa ndryshime estetike (të ridizajnuara thellë më parë, bisht pak të ridizajnuar), duke përfunduar kujdes më shumë pezullimet më e butë dhe një drejtues më e drejtpërdrejtë. Sidoqoftë, shqetësimet më të rëndësishme të lajmeve konsumi, edhe më e ulët se më parë (e deklaruar 30,3 km / l kundrejt 28,6 dhe emetimet e CO2 të barabarta me 75 g / km në vend të 79). Në tonën provë rrugore Versione Aktiv do të zbulojmë nëse këto ndryshime kanë sjellë përmirësime reale.

qytet

Falë performancës së shkëlqyer në rrotullime të ulëta, tk. motor elektrik la Toyota Yaris Hybrid Një goditje shumë interesante (11,8 sekonda në "0-100").

Le pezullimetnga ana tjetër, ato mbeten mjaft të ngurta në rast të mbylljeve të dukshme, dhe në parkingje, mungesa e mbrojtjes së trupit dhe parakolpi i pasmë i spikatur nuk ndihmojnë shumë.

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Toyota RAV4 2.5 Hybrid: mprehje e tehut

La Kamera televizive pjesa e pasme është standarde, ndërsa për i sensorë do të duhet të paguajë 350 euro.

Toyota Yaris Hybrid: Test i vogël Japonez Hibrid - Test Rrugor

Jashtë qytetit

As në rrugët shtetërore I vogël Japonishtja me karburant të dyfishtë është shumë e kënaqshme: falë ofrimit të mirë двигатель (një motor benzinë ​​1.5 HP me 75 HP i kombinuar me një njësi elektrike të aftë për të gjeneruar një fuqi totale prej 101 HP dhe 111 Nm çift rrotullues) dhe mbi të gjitha, një akordim i mirë që garanton manovrim të mirë në kthesa.

Situata ndryshon kur shikoni aftësinë sportive (një element që Toyota Yaris Hybrid nuk dëshiron dhe nuk mund të sugjerojë): kur shtypni fort mbi pedalin e gazit, drejtimi nuk është ende shumë i ndjeshëm dhe transmetim automatik me ndryshim të vazhdueshëm si një lëng me shpejtësi normale, pasi nuk është i mjaftueshëm për të vepruar me shpejtësi të madhe.

autostradë

Nivelet e larta të zhurmës në 130 km / orë dhe një akordim pak më i fortë nuk janë zgjidhja më e mirë për ata që duan të udhëtojnë. autostradë с hibrid i vogël del Sol Levante. Une frenat jo shumë modulare, prandaj ato nuk ofrojnë shumë siguri me shpejtësi të madhe.

La Toyota Yaris Hybridnga ana tjetër, mburret me erë të mirë dhe rezistencë ndaj motit.autonomia e shkëlqyeshme, edhe pse larg 1.091 km të deklaruar nga Shtëpia.

Jeta në bord

Disponueshmëria аккумулятор nuk penalizoi aftësinë trungu: ndarje (286 litra, e cila bëhet 950 kur palosen vendet e pasme), megjithatë, më e vogël dhe më pak e rehatshme se konkurrenti i drejtpërdrejtë Honda Jazz Hybrid.

kabinë Toyota Yaris Hybrid - e cila ka ende gropë duke përfunduar pavarësisht përmirësimeve të bëra me raste kozmetikë - por ofron shumë hapësirë ​​për këmbët për pasagjerët e pasmë. Por ata më të gjatë mund të ankohen për mungesën e centimetrave në zonën e kokës.

🚀Më shumë për temën:
  Toyota RAV4 1.8 2WD 5V
Toyota Yaris Hybrid: Test i vogël Japonez Hibrid - Test Rrugor

Çmimi dhe kostot

Il çmim di 19.250 евро nga Toyota Yaris Hybrid Active nuk është i lartë në krahasim me përmbajtjen e sugjeruar: I vogël Japonezët janë të pasur me teknologji, paguani Pulla vetëm për njësinë e energjisë termike (sikur të ketë vetëm 75 kf), ajo tashmë ka Euro 6, ka një Garanci tre vjet ose 100.000 km dhe shpërndan konsumi tepër e ulët. Itshtë e pamundur të arrihet 30,3 km / l e deklaruar, por me një stil shumë të moderuar drejtimi, në disa raste është e mundur të arrihet një lartësi prej 25.

La pajisje standarde, që do të thotë se është plotësisht i plotë: radio makine CD Aux-in Bluetooth USB me kontrollin e timonit, kuti ingranazhi automatik, kontroll automatik i klimës me dy zona, dritat e mjegullës e Kamera me pamje të pasme... Për ta pasuruar atë, ju rekomandojmë Shikoni paketën (500 euro: rrota aliazh po 15 ”e drita e ditës a LED) DHE Paketë rehati (750 €: dritaret me energji të pasme, Kontrolli i lundrimit, sensorë shiu dhe muzgu, sistemi i hyrjes dhe nisjes pa çelës dhe pasqyrë elektrokromike e pasme e brendshme).

безопасность

La Pajisje sigurie nga Toyota Yaris Hybrid Active përfshin gjithçka që ju nevojitet: qese ajri para, anash, perdes dhe për gjunjët e shoferit, ndihmën e fillimit, shtojca ISOFIX dhe monitorimin e presionit të gomave. Duke mos harruar pesë yje brenda Testi i rrëzimit të Euro NCAP.

La mbajtje rruge и stabilitet ato janë të përsosura ndërsa dalin shënimet e dhimbshme dukshmëria (pjesa e pasme mund të përmirësohet) dhe nga frenim (jo shumë efikase).

Спецификация
Teknikë
двигательhibrid benzine
paragjykim1.497 cm
fuqia maksimale74 kW (101 kf)
Çift rrotullues maksimal111 Nm
miratimEuro 6
Kuti ingranazhi / tërheqjeautomatikisht e ndryshueshme / e përparme
Pushtet
trung286/950 litra
RezervuariLitra 36
Performanca dhe konsumi
shpejtesi maksimale165 km / orë
Acc 0-100 km / orë11,8 dytë
Urb / Ext. / Plot Konsumi32,3 / 30,3 / 30,3 km / l
Liri1.091 km
Emetimet e CO275 g / km
🚀Më shumë për temën:
  Test Drive Toyota Auris Hybrid - Test në rrugë
Shpenzimet e përdorimit
аксессуары
Airbagët e përparmë, anësorë, perde dhe gjuserial
Autoradio CD Bluetooth USB Aux-inserial
Transmision automatikserial
Rrota aliazh 15 inç550 евро
Autobus me kondicioner. me dy zonaserial
Dritat e mjegullësserial
Navigator satelitor700 евро
Post parktronikë.350 евро
Kamera e pamjes së pasmeserial
Bojë metalike600 евро
ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive Toyota Yaris Hybrid: provë e një hibridi të vogël japonez - Test në rrugë

Shto një koment