Test drive Toyota Auris vs VW Golf: bestsellerët kompakt
 

Test drive Toyota Auris vs VW Golf: bestsellerët kompakt

Modelet kompakte Toyota dhe VW janë disa nga automjetet më të shitura të të gjitha kohërave. Pasardhësi i Corolla, Auris, synon të marrë disa nga pozicionet e Golfit në Kontinentin e Vjetër. Krahasimi i varianteve të benzinës 1,6 litërshe të dy modeleve.

Në provën e parë krahasuese midis dy modeleve, makinat përballen me pajisjet më të fundit dhe motorët me benzinë ​​1,6 litërsh nën kapuç. Edhe pasi të keni njohur makinat për herë të parë, është e qartë se VW ka kursyer shumë për sa i përket pajisjeve standarde, por përshtypja e punimit është më e mirë se ajo e rivalit të saj japonez.

Në veçanti, materialet dhe sipërfaqet e përdorura në pultin dhe dritaret e dyerve, si dhe në sediljet, duken dukshëm më të hollë dhe me cilësi më të lartë se ato të Toyota.

Në brendësi, të dy modelet janë të barabarta.

 

Të dy makinat tregojnë rezultate pothuajse të barabarta për sa i përket hapësirës së brendshme dhe vëllimit të hapësirës së bagazhit. Ka hapësirë ​​të bollshme për kokën dhe këmbët për pasagjerët pasi vendi i Auris është pak më i gjatë se Golf, pra pamja anësore pak më e mirë. Kurse sediljet e përparme të VW janë më komode dhe sigurojnë mbështetje më të mirë anësore të trupit. Nga ana tjetër, udhëtarët e Auris gëzojnë më shumë komoditet në rreshtin e dytë.

Me trupin e saj të gjatë, Auris pothuajse i ngjan një kamionçinë, por si Golf ajo ka shumë pak lidhje me fleksibilitetin e kabinës tipike të kategorisë së lartpërmendur të automjeteve. Në të dy rastet, shndërrimi më i madh i mundshëm është sedilja e pasme e palosshme asimetrike e ndarë. Sidoqoftë, Auris shfaq një tjetër tipar tipik furgoni - dukshmëri shumë e kufizuar përpara, e cila është rezultat i kolonave të gjera përpara. Golf ka më të qartë jo vetëm trupin, por edhe vetë kabinën - gjithçka është aty ku pritet, kontrolli i funksioneve është sa më intuitiv që të jetë e mundur, me pak fjalë, ergonomia është afër idealit. Toyota është gjithashtu relativisht e mirë në këtë drejtim, por nuk mund të ecë me VW-në më të njohur.

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Toyota Land Cruiser 200

Motori Toyota është shumë më temperament

 

Motori me katër cilindra i Toyota-s është dukshëm më dinamik se motori i injeksionit direkt të VW. Në përgjithësi, motori Auris është më i butë dhe i qetë, me sjellje të mirë vetëm me përshpejtim më të mprehtë. Por edhe në kushte të tilla, motori "japonez" tingëllon shumë më agresiv dhe adekuat sesa gjëmimi i zemëruar që lëshon motori Golf FSI kur futet në kthesë. Nga ana tjetër, motorit Auris patjetër i mungon ingranazhi i gjashtë, dhe për këtë arsye, veçanërisht në autostradë, niveli i shpejtësisë mbahet shumë i lartë. VW harxhon gati një litër më pak se njëqind kilometra në krahasim me Toyota, përkundër faktit se mungesa e tërheqjes së mjaftueshme shpesh kërkon një zhvendosje kur kalon parakalimin, ngjiteshin përpjetë etj. Kjo e fundit rezulton të jetë një detyrë çuditërisht e këndshme, megjithatë, pasi ingranazhet ndërrohen me lehtësi dhe saktësi të jashtëzakonshme, dhe transmetimit të Toyota i mungon ajo ndjesi sportive. Nga ana tjetër, Auris befason me akordimin e tij jashtëzakonisht të hollë të sistemit të drejtimit, falë të cilit makina tregon edhe më shumë entuziazëm për kthesë sesa Golf.

Auris mundi Golf në pikë

Në modalitetin limit, të dy makinat sillen në të njëjtën mënyrë, janë të qëndrueshme dhe të lehta për tu kontrolluar. Auris është veçanërisht i kënaqur që sjellja dinamike në rrugë nuk e vë në rrezik komoditetin e ngasjes. Instalimi i pezullimit është mjaft i vështirë, dhe veçanërisht në gunga të vogla, komoditeti i modelit japonez është edhe më i mirë se ai i Golf. Auris gjithashtu mburret me sistemin më të mirë të frenimit.

Toyota është padyshim në rrugën e duhur me Auris, dhe rezultati është mjaft befasues për shumë njerëz: versioni 1,6 litërsh i Auris mund Golf 1.6 në pikë!

Teksti: Hermann-Josef Stapen

Foto: Hans-Dieter Zeifert

 

Vlerësim

1. Toyota Auris 1.6 Ekzekutiv

Auris ofron trajtim të sigurt, komoditet të mirë, një hapësirë ​​të gjerë të gjerë, pajisje standarde të pasura dhe një sistem të shkëlqyeshëm frenimi. Sidoqoftë, përshtypja e cilësisë është dukshëm më mesatare sesa ajo e Golfit. Ka ende shumë për të dëshiruar për sa i përket pamjes nga vendi i shoferit.

🚀Më shumë për temën:
  Ferrari SF90 Stradale: Përsosmëria sipas Maranello (përveç titullit) - Paraqitje

2. Vijë komoditeti VW Golf 1.6 FSI

VW Golf vazhdon të jetë pikë referimi në klasën e makinave kompakte kur bëhet fjalë për cilësinë e brendshme dhe ergonominë, dhe demonstron edhe një herë një ekuilibër të shkëlqyeshëm të rehatisë së mirë dhe trajtimit pothuajse sportiv. Pajisja standarde e rrallë krahasuar me Auris dhe motori veçanërisht i papërpunuar dhe i ngadaltë 1,6 litërsh i japin asaj vetëm vendin e dytë në provë.

detaje teknike

1. Toyota Auris 1.6 Ekzekutiv2. Vijë komoditeti VW Golf 1.6 FSI
Vëllimi i punës--
Pushtet85 kW (115 kf)85 kW (115 kf)
max.

çift ​​rrotullues

--
përshpejtim

0-100 km / orë

10,1 sek10,9 sek
Distancat e frenimit

me shpejtësi 100 km / orë

38 m39 m
Shpejtësi të lartë190 km / orë192 km / orë
Konsumi mesatar

karburantit në provë

9,4 l / 100 km8,7 l / 100 km
Çmimi bazëende nuk ka të dhëna36 212 levov
ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive Toyota Auris vs VW Golf: bestsellerët kompakt

Shto një koment