Provë makine Jeep Compass
 

Me një trup të ngritur dhe goma të dhëmbëzuara, Jeep Compass Trailhawk duket më shumë si një SUV sesa një crossover i lehtë. Një kopje më e vogël e Grand Cherokee do të arrijë në Rusi deri në fund të vitit 2017

Katër surfarë të nxirë nga dielli përshtaten në mënyrë të pashpjegueshme në një Fiat të vjetër me të gjitha bordet e tyre. Ata e shikojnë Jeep Compass-in e ri me zili të fshehur edhe sepse marka amerikane mbështet Kampionatin Botëror të Surfing-ut. Në Rusi, shoqatat janë të ndryshme: është e rëndësishme për ne që crossover i ri xhip të duket si një Grand Cherokee i madh.

Ngjashmëria është e tillë që nga larg i ngatërrova makinat në parking dhe u drejtova drejt "të moshuarit". Dhe detyrohet - "Compass" e parë, e paraqitur në 2006, kishte fytyrën e vet. Kjo ishte përpjekja e parë për një crossover për markën Jeep dhe e ideuar mirë: platforma globale u krijua në partneritet me Mitsubishi, me të dhe me përfshirjen e Hyundai - një motor 2,4 litra. Por ekzekutimi na zhgënjeu. Dizajnerët donin të bënin diçka të pazakontë për klientët e rinj, por rezultati nuk ishte shumë i mirë.

Dizajni nuk ishte problemi i vetëm i Busullës së vjetër: plastike e brendshme gri dhe sinqerisht e lirë, variatorë të ngadaltë dhe grykës, trajtim pa përshkrim. Në anën plus, ishte e mundur të shtohej vetëm butësia dhe gjithçka e pezullimit, si dhe pjesa e pazakontë e palosshme me altoparlantë audio në derën e pasme. E njëjta gjë vlen edhe për binjakët Patriot / Liberty, të punuar në një xhip më tradicional, këndor.

 
Provë makine Jeep Compass

Fiat shpëtoi Jeep nga dështimi i plotë. Kryqëzimet morën brendshme të një cilësie më të mirë, dhe Compass mori një operacion plastik serioz të fytyrës, i cili e ktheu atë në një Grand Cherokee të vogël. Dhe përveç kësaj, ata e kanë pajisur atë me një "makinë automatike" tradicionale në vend të variatorit.

Në SH.B.A., funksionoi dhe shitjet u rritën, por në Evropë, Compass dhe Patriot / Liberty kurrë nuk arritën në shenjë. Njerëzit kokëfortë punojnë në Jeep: strategjia "parket" ka mbetur e njëjtë, ajo vetëm është modifikuar pak. Busulla e re është bërë pak më kompakte se paraardhësi i saj, dhe ngjashmëria me Grand Cherokee është rritur në absolute. Liria katrore dhe me sy të rrumbullakët u zëvendësua nga Renegade, i cili luan me sukses në një klasë më kompakte.

Provë makine Jeep Compass

Compass është pak më i shkurtër dhe më i ulët se gjenerata e mëparshme crossover, por ruan gjerësinë dhe bazën e tij. Jashtë, duket më mbresëlënëse dhe harmonike në të njëjtën kohë. Por kjo nuk është një kopje e saktë e "Grand" - dizajnerët Chris Piscitelli dhe Vinche Galante u mërzitën thjesht duke kopjuar modelin e sheshit. Ata kanë rrumbullakuar në mënyrë elegante dritat dhe fenerët në italisht, duke dhënë një pushim spektakolar në vijën e pragut të dritares.

 

Një vijë e padepërtueshme e derdhjes shtrihet nga pasqyrat anësore - kalon mbi dritare, pret shtyllën C nga çatia dhe përshkruan dritaren e derës së pasme. Ndërprerjet e mëdha për dritat e dritës dhe dritat drejtuese në parakolpin e përparmë lënë të kuptohet me kujdes Jeep Cherokee. Në përgjithësi, ata flasin me kujdes për këtë model dhe perspektivat e tij në FCA - pavarësisht kritikave për të qenë dizajn tepër avangard, në Amerikë shkon me një zhurmë.

🚀Më shumë për temën:
  Test: odakoda Octavia 1.6 TDI (77 kW) Elegancë
Provë makine Jeep Compass

Jeep Compass ofrohet në versionet e rregullta dhe jashtë rrugës të Trailhawk me hapësirë ​​të shtuar për tokë, parakolp të ridizajnuar përpara dhe mbrojtje të trupit.

Stili i brendshëm është i njohur nga Cherokee: një pllajë e spikatur në qendër të panelit, një mburojë gjashtëkëndore me kanale ajri dhe një ekran prekës. Në të njëjtën kohë, këtu ka më pak avangardë, linjat e drejta përsëri i referohen "Grand". Cilësia më e lartë: mbështetëse armësh të veshura me lëkurë, plastikë e butë, boshllëqe të vogla. Busulla e vjetër dhe ajo e re - vetura të klasave të ndryshme. Në të kaluarën, dhe llogaritjet e gabuara ergonomike si zorrë nën kolonën e drejtimit, të kapur në gjunjë.

Rreshti i pasmë është bërë më i gjerë në shpatulla, por më i ngushtë në drejtime të tjera - disa centimetra poshtë tavanit, pak më pak hapësira e kokës. Dhe më e rehatshme - një profil më i rehatshëm i sediljeve, mbështetëses së qendrës së palosshme dhe derës së butë. Përveç kësaj, kanalet shtesë të ajrit dhe një lidhës USB u shfaqën të çiftëzuara me një prizë shtëpie.

Provë makine Jeep Compass

Trungu i Compass ka humbur vëllimin - 438 litra me një pajisje riparimi dhe 368 litra - me një rrotë të pestë me madhësi të plotë. Për krahasim, gjenerata e mëparshme crossover ofroi një gomë rezervë të plotë dhe 458 litra litra ngarkues. Pjesa e pasme e sediljeve të pasme janë horizontale, ndërsa vetura e re ka një pjerrësi të lehtë. Dera e pestë e Busullës së re është e elektrizuar dhe butoni është i vendosur në një mënyrë të pazakontë - në murin e bagazhit.

Qendra e rrotave të rrumbullakëta këtu është si Renegade, por Compass nuk shfrytëzon trashëgiminë e markës në të njëjtën masë. Një SUV i vogël nuk ngjitet në xhamin e përparmë, një merimangë e rremë nuk qëndron nën kapakun e mbushjes së gazit dhe papastërtia e pikturuar nuk njollos numrat. Këtu ka një minimum të "vezëve të Pashkëve", më e dukshmja prej të cilave është një nënshkrim xhipi në brendësi të derës së pasme, një grilë me shtatë lojëra elektronike dhe fenerë të rrumbullakët.

 
Provë makine Jeep Compass

Dial-et, paksa të modës së vjetër, ndahen nga një ekran i madh me grafikë shumëngjyrësh. Duke ruajtur brutalitetin e saj të qëllimshëm, Compass jeton me interesat e të rinjve: folësit e Beats janë ato që urdhëroi Dr. Dre. Sistemi multimedial me prekje 8,4 inç mbështet pajisjet Apple dhe Android. Asnjë makinë moderne nuk mund të bëjë pa teknologji të reja dhe elektronikë të ndryshëm të sigurisë.

Këtu atyre u shtohet një aromë xhipi. Busulla ka një Jeep Skills jashtë rrugës mes shumë aplikacioneve të saj si radio në internet. Përveç informacioneve të ndryshme, ajo shpërndan distinktivë për kalimin e rrugëve të veçanta dhe ju lejon të ndani arritjet tuaja në fuoristradë me përdoruesit e tjerë. Kontrolli i lundrimit përshtatës rregullon distancën me ushtrinë e tërhequr Willys.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Volvo Cars paraqet një Çelës të veçantë Kujdesi
Provë makine Jeep Compass

"Oqeani është shumë i ftohtë sot", thotë instruktori ynë i zhgënjyer i surfit. "Por ju rusët jeni mësuar me temperaturat e ftohta". Njeriu ynë, besojnë evropianët, jeton në kushte të vështira, dhe për këtë arsye ai duhet të interesohet ekskluzivisht në versionin jashtë rrugës të Compass Trailhawk.

Hapësira e saj nga toka është rritur në 21,6 cm, barku është i mbuluar me mbrojtje çeliku, parakolpi i përparmë është i rrumbullakosur për një gjeometri më të mirë dhe sytë tërheqës dalin prej tij. Versioni rrugor i Limited me një buzë të ulët parakolp, një timon më të shkurtër dhe 198 mm largësi nga toka u çmontua menjëherë nga gazetarët evropianë dhe ata nuk ishin të etur të ndryshonin në një version jashtë rrugës.

Provë makine Jeep Compass

Të gjitha makinat ishin naftë. Motori dy litërsh me 170 kf. ulet në heshtje dhe jep 380 Nm përpara se gjilpëra e tahometrit të kapërcejë shenjën e 2 rpm. Përshpejtimi në 000 km / orë zgjat 100 sekonda, dhe për një trafik të qetë portugez, dinamika është mjaft e mjaftueshme, veçanërisht pasi "automatiku" me 9,5 shpejtësi kalon shpejt dhe pa probleme.

Me një motor benzinë ​​të aspiruar 2,4 litra, i cili është më i rëndësishëm për tregun rus, Compass do të ishte kthyer plotësisht në një Amerikan. Timoni i lehtë dhe i zbrazët bëhet pak a shumë informues në kënde të larta të rrotullimit të rrotave. Frenat janë të buta dhe ju detyrojnë të shtypni pedalin kur ngadalësoni shpejt. Me një trup të ngritur, goma të gjata dhe të dhëmbëzuara, Compass Trailhawk sillet më shumë si një SUV sesa një crossover i lehtë. Kjo është një lloj "veze Pashkësh" - kështu duhet të jetë një Jeep i vërtetë, edhe nëse është crossover.

Provë makine Jeep Compass

Modaliteti Rock për terrenin me gurë ofrohet vetëm në versionin Trailhawk. Si dhe "tatëpjetë" - transmetimi automatik mban një marsh të shkurtër të parë.

Busulla është e rehatshme në rrugën e parkut kombëtar lokal - pezullimi intensiv i energjisë nuk ka frikë nga vrimat. Strukturat e pasme të Chapman, në vend të pezullimit të zakonshëm me shumë lidhje, sigurojnë udhëtim më të mirë të pezullimit, por edhe me rrotat e pezulluara, Compass ngjitet me besim mbi një pengesë. Trupi është i vendosur në një lartësi të përshtatshme dhe mbrojtja prej çeliku do të marrë goditjen e një guri të madh.

Pajisja e parë e shkurtër dhe programi special Rock XNUMXWD (të dyja të disponueshëm vetëm në Trailhawk) i bëjnë ngjitjet shkëmbore të lehta për tu trajtuar. Në modalitetin automatik, crossover nuk ngjitet me aq besim: "automatiku" po përpiqet të kalojë, tufa me shumë pllaka është vonë me transmetimin e tërheqjes në boshtin e pasmë, rrotat po rrëshqasin.

🚀Më shumë për temën:
  Dhjetë vetura të përshtatshme për të moshuarit - Udhëzues për blerjen
Provë makine Jeep Compass

Surfers me siguri do të vlerësojnë mënyrën me rërë, ndërsa pronarët rus crossover do të vlerësojnë mënyrën me dëborë dhe me baltë. Nuk ka asnjë bllokim të vështirë këtu: elektronika ndryshon vazhdimisht tërheqjen në favor të rrotave të pasme dhe të përparme. Skema e transmetimit mund të shfaqet në ekranin qendror - është për të ardhur keq që informacione të tjera të rëndësishme, të tilla si këndi i rrotullimit të rrotave ose këndet e rrotullimit, nuk shfaqen në një ekran. Ju duhet të udhëtoni vazhdimisht nëpër menu. Por nëse gjithçka nuk po shkon normalisht me fuoristradën multimediale, atëherë në fuoristradën e vërtetë nuk ka probleme.

Kompasi i mëparshëm Jeep në Rusi nuk shitej mirë, dhe vitin e kaluar u rrit në gati 23 dollarë. Kryqëzimi i ri, sipas të gjitha gjasave, nuk do të jetë i lirë as - makinat janë planifikuar të sillen nga Meksika. Zyra përfaqësuese ruse synon BMW X740 dhe Audi Q1, prandaj mbështetet në makina me katër rrota me "automatikë" dhe në nivele të pasura të pasura. Mund të supozohet se çmimi fillestar për Compass do të jetë rreth 3 dollarë. Dhe norma këtë herë mund të funksionojë jo vetëm për shkak të ngjashmërive me Grand Cherokee - me një kabinë të tillë dhe një sërë opsionesh, pretendimet për një premium janë mjaft të justifikuara.

Provë makine Jeep Compass

Çmimet e sakta premtohet të shpallen në korrik, dhe kalimet e para do të mbërrijnë në shitoret në fund të vitit. Do të na ofrohet një 2,4 litër i aspiruar me një kapacitet prej 150 dhe 184 kf. dhe mundësisht një naftë. Duke marrë parasysh persekutimin e ardhshëm të motorëve me naftë në Evropë, prodhuesit e automjeteve duhet të konsiderojnë se si t'i bëjnë motorët e tillë më të popullarizuar në tregun rus.

LlojKryqëzim
Përmasat: gjatësia / gjerësia / lartësia, mm4394 / 1819 / 1638
Baza e rrotave, mm2636
Pastrimi i tokës, mm216
Vëllimi i trungut, l368, pa të dhëna
Pesha e frenimit, kg1615
Pesha bruto, kgNuk ka të dhëna
lloji i motoritTurbodiesel
Vëllimi i punës, metra kub cm1956
Maks. fuqia, h.p. (në rpm)170 / 3750
Maks. i freskët momenti, Nm (në rpm)380 / 1750
Lloji i makinës, transmetimiI plotë, AKP9
Maks. shpejtësia, km / orë196
Përshpejtimi nga 0 në 100 km / orë, s9,5
Konsumi i karburantit, l / 100 km5,7
Çmimi nga, $.Nuk është njoftuar
 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Provë makine Jeep Compass

Shto një koment