Tendencat e brendshme të vjeshtës 2020

Përmbajtje

Sezoni i ri është një mundësi e shkëlqyer për të bërë ndryshime në brendësi. Nëse jeni duke kërkuar për një rifreskim të vogël apo një metamorfozë më të madhe, hidhini një sy këtyre tendencave të vjeshtës 2020. Pas leximit, me siguri do të keni një ide të freskët për rregullimin e dhomës së ndenjes apo dhomës së gjumit.

Kthehu në vjeshtë do të ketë interierë në modë të frymëzuara nga natyra. Fokusi është te druri dhe materialet e lidhura me to. Nuancat e ndryshme të toneve jeshile dhe tokësore janë gjithashtu në modë gjatë gjithë kohës.pasuruar me thekse të pasura me ngjyra. Tendenca e fortë për mobiliet retro nuk do të harrohet këtë sezon, siç dëshmohet nga rikthimi në elegancën e mobiljeve me forma të rrumbullakosura, duke dhënë përshtypjen e të qenit më komode sesa format e mprehta këndore. Ne zëvendësojmë minimalizmin e rreptë me një stil plot ngrohtësi shtëpiake, të përshtatur me nevojat dhe pritshmëritë tona. Prandaj, plotësoni kompozimet e vjeshtës me ndriçim të përshtatshëm dhe tekstile që janë të këndshme në prekje dhe do të merrni brendësinë më miqësore dhe komode në të cilën do të kënaqeni duke kaluar ditët e vjeshtës.

Të rehatshme dhe në harmoni me natyrën

Trendet më të fundit të brendshme për vjeshtën mbi të gjitha referencë për natyrëne cila shihet në materialet natyrore nga të cilat janë bërë mobiljet. Më shpesh është dru në forma të ndryshme - masive, në formën e kompensatës, rimeso ose rimeso që imiton dru. Një tjetër tendencë që kërkon të përdorë lëndë të para natyrore dhe ekologjike si bastun prej palme kacavjerrëse, hardhi dhe bambu po bëhet gjithnjë e më e fortë. Ju mund të zgjidhni jo vetëm mobilje në formën e rafteve, dollapëve ose tavolinave ndihmëse për dhomën e ndenjes, por edhe aksesorë interesantë si kontejnerë dhe shporta nga alga deti të endura, ideale për prezantimin e bimëve në një mënyrë të re, si dhe batanije që fshehin , revista dhe libra.

Çfarë është një brendshme komode pa tekstilet e duhura? Prandaj, jastëkët dekorativë të lehtë prej pambuku, ideale për pushime, zëvendësohen me këllëfë jastëku prej pëlhurash të këndshme në prekje, me mish. Jepini interierit tuaj të vjeshtës më shumë komoditet dhe rehati duke zgjedhur jastëkë dekorativë dhe këllëf jastëku prej kadifeje të ylbertë, kadife ose jakkard spektakolar. Nëse ju pëlqejnë aksesorët origjinalë të kthetrave, zgjidhni gjithmonë ato në modë. tema të kafshëve (zebra, njolla, imazhe zogjsh), modele lulesh (gjethe, lule) dhe printime etnike (Versioni i vjeshtës i stilit boho tani është shumë më ekspresiv dhe më i ngrohtë). Nga ana tjetër, nëse nuk keni ndërmend të zëvendësoni divanet apo divanet, mund t'u jepni atyre një pamje trendi, mbulesat me model janë ideale, si dhe batanijet e ngrohta që do t'ju mbulojnë në një mbrëmje të ftohtë. Një ndryshim i vogël dhe efekti është mbresëlënës. Kënaqësia në sytë e mysafirëve tuaj është e garantuar!

Forma të rrumbullakëta dhe kthesa

Në stinën e vjeshtës, zëvendësoni mobiljet me skaje të mprehta mobilje me kthesa të dukshme. Divanet elegante prej veluri, kolltukët dhe kolltukët elegant do të krijojnë një përshtypje më komode, dhe për këtë arsye më të rehatshme. Përfundoni dizajnin tuaj të brendshëm të vjeshtës duke zgjedhur mobiliet e ndenjëseve në formë ovale, të tilla si këmbët dhe poufet, të cilat, përveçse shërbejnë si ndenjëse shtesë, mund të dyfishohen si hapësirë ​​ruajtëse për sendet e vogla. Mund të vendosni edhe një tabaka mbi pouf, ku mund të vendosni një filxhan me një pije të nxehtë. Marrëveshjet e vjeshtës do të jenë të dobishme, duke përfshirë një pouf trendy prej kadifeje në ngjyrë mustardë në një bazë ari, ose një pouf të vogël katror me skaje të rrumbullakosura në këmbët metalike ngjyrë ari, ideale si një stendë për aksesorët e shtëpisë. Skajet e rrumbullakosura pasqyrohen edhe në tavolinat e rrumbullakëta, duke përmbysur tavolinat drejtkëndëshe dhe katrore ende në modë. Por kjo nuk është e gjitha, edhe këtë sezon në trend janë pasqyrat e rrumbullakëta që bien në sy në një kornizë dekorative prej druri, bastun prej palme kacavjerrëse ose metali, të cilat në mënyrë efektive rrisin hapësirën dhe i japin shkëlqim interierit.

Dekorime që do t'i japin gjallëri çdo brendshme

në një lidhje dekorime vjeshtePër to janë të përshtatshme tonalitete natyrale, pjata me formë botanike si gjethet që marrin ngjyrë floriri luksoze. Thekset metalike theksojnë në mënyrë të përkryer karakterin elegant të brendshëm, duke e bërë atë të këndshëm në të njëjtën kohë. Të gjitha llojet e tabakave, pjatave dhe slitës janë perfekte nëse keni nevojë të shfaqni korniza fotografish, figurina dekorative ose qirinj, aroma natyrale e të cilave krijon në mënyrë efektive një atmosferë të këndshme në dhomë. Cila aromë reflekton veçanërisht tendencat e brendshme të vjeshtës? Sigurisht, këto janë të gjitha llojet e aromave ngritëse, të tilla si ato të frymëzuara nga pastat e bëra vetë, ato ngrohëse dhe pikante, si kanella aromatike dhe portokalli energjik, si dhe aroma më të rënda orientale të dominuara nga vanilja, jasemini dhe temjani. Në një ambient komod të mbushur me mobilje natyrale, tekstile të këndshme në prekje dhe aroma që përhapen brenda, edhe në një ditë të zymtë, gri, do të pushoni dhe do të fitoni forcë për veprim.

Ngjyrat e vjeshtës

Nëse dëshironi t'i jepni interierit tuaj një karakter elegant, përdorni ngjyrat e vjeshtës. Ngjyrat e pasura dhe pastelët e butë me të cilët pëlqeni të rrethoheni në pranverë dhe verë, i lënë vendin tonaliteteve tokësore në stinën e vjeshtës. Në veçanti, ngjyrat bezhë dhe kafe të heshtura, terrakote dhe mustardë, si dhe burgundy e sofistikuar janë të përshtatshme. E gjelbërta e shisheve, e cila është ende në modë, tani zëvendësohet lehtësisht nga një nuancë ulliri që pasqyron më mirë dizajnin komod të brendshëm.  

Megjithatë, ju mund të zgjidhni jo vetëm ngjyra të forta. Tendencat e vjeshtës në dizajnin e brendshëm bazohen kryesisht në zgjedhjen e produkteve me modele, tekstura dhe thurje interesante që mund të gjallërojnë në mënyrë efektive një brendshme monokromatike. Zgjidhja ideale është përdorimi i modeleve gjeometrike me ngjyra të pasura të gjelbër, të kuqe ose portokalli të zjarrtë. Mund të jenë zigzagë, vija, rombe. Për sa i përket endjeve, gërshetat dhe nyjet duken tërheqëse dhe komode, të cilat mund t'i sillni në brendësi tuaj në formën e jastëkëve dekorativë, qilimave të trashë leshi, kilimeve të endura ose perdeve në mur.

Ngjyra suedeze të moderuara dhe qetësuese

Një tjetër nga tendencat e vjeshtës është koncepti suedez. të injektueshme, duke iu përmbajtur masës, d.m.th. dizajn të brendshëm në përputhje me atë që dihet dhe verifikohet. Prandaj, hapësira e shtëpisë duhet të përshtatet në atë mënyrë që të jetë e mundur të pushoni lirisht dhe të punoni në të. Kur rregulloni një dhomë gjumi, zgjidhni dritë të mjaftueshme, ngjyrat ose nuancat e heshtura që ju ndihmojnë të qetësoheni lakuriqdhe të jeni të sigurt se do të shpëtoni nga stresi i akumuluar gjatë ditës. Pushimi në një ambient të tillë do të sjellë kënaqësi të vërtetë.

Përveç kësaj ngjyra e murit bezhë, mund të zgjidhni edhe çarçafë krevati, jastëkë ose një tapet me gëzof të shtrirë pranë shtratit për t'i mbajtur këmbët tuaja të ngrohta dhe komode. Nga ana tjetër, dhoma e ndenjes nuk është më vetëm një vend për t'u çlodhur dhe për të pritur mysafirë. Nëse ju ndodh të punoni nga shtëpia, gjeni një vend të përshtatshëm për të punuar. Një tavolinë dhe një karrige e rehatshme do t'ju vijnë në ndihmë.

Më shumë dritë

Në këtë periudhë të vitit, numri i ditëve me diell zvogëlohet në mënyrë drastike, ndaj në vend të perdeve apo rrotave, zgjidhja më e mirë janë perdet me shije. Ata që janë në hije e gjelbër e errët të bëra prej kadifeje të dendur, ato jo vetëm që do t'i japin brendësisë një elegancë elegant, por kur ekspozohen do të lejojnë më shumë dritë në dhomë, e cila është e nevojshme çdo ditë. Nga ana tjetër, në mbrëmje ia vlen të mendoni për ndriçim shtesë. Do të krijoni një atmosferë të ngrohtë në brendësinë e vjeshtës duke dekoruar dhomën me një kurorë me topa pambuku me toptha të lehta që japin një dritë të këndshme, perfekte për relaksim në mbrëmje. Në të njëjtën kohë, ato janë një dekorim simpatik që funksionon mirë jo vetëm në muajt e vjeshtës dhe dimrit. Mund të vendosni llamba origjinale në komodinë ose në një tavolinë të ulët, dhe llamba dyshemeje në dysheme, të cilat nuk janë gjithmonë të përshtatshme për lexim, por do të ndriçojnë qoshet e errëta në dhomë. Kjo mënyrë e besueshme për të krijuar një brendshme miqësore dhe komode mund të shihet tek skandinavët, të cilët dinë të krijojnë një atmosferë plot ngrohtësi shtëpiake.

Nëse dëshironi të bëni ndryshime edhe të vogla në brendësinë tuaj, përdorni tendencat e paraqitura të brendshme për vjeshtë dhe efekti do t'ju befasojë këndshëm. Nëse dëshironi të dini këshilla të tjera për krijimin e ambienteve të bukura, hidhini një sy seksionit tonë Unë dekoroj dhe dekoroj dhe mund të blini pajisje, mobilje dhe aksesorë të zgjedhur posaçërisht në zonën e re AvtoTachki Design.

Kryesor » Artikuj interesantë » Tendencat e brendshme të vjeshtës 2020

Shto një koment