Makinë provë Peugeot 408
 

Francezët dinë si dhe të tjerët se si të bëjnë një sedan të lirë nga një hatchback. Gjëja kryesore është që pamja nuk vuan ...

Në vitin 1998, francezët bënë një hile të thjeshtë: ata bashkangjitën një bagazh në buxhetin e buxhetit të Peugeot 206, i cili nuk ishte i popullarizuar në disa tregje. Rezultati është një sedan joproporcional me një çmim tërheqës. Disa vjet më vonë, saktësisht i njëjti fat pësoi një hatchback tjetër, por tashmë të klasit C - Peugeot 308. Në një moment ata ndaluan blerjen e modelit në Rusi, dhe francezët vendosën ta kthejnë çelësin në një sedan: në bazë të nga 308 me një minimum ndryshimesh në dizajn, u krijua një 408.

Makina nuk mori shumë popullaritet, dhe më pas pati një krizë, për shkak të së cilës 408 u rrit ndjeshëm në çmim. Tani, në nivele të mesme dhe të larta të zbukurimeve, "Francezi" është në një nivel me Nissan Sentra më të fundit dhe Volkswagen Jetta të avancuar teknologjikisht. Por 408 ka një version nafte, i cili dallohet nga tregues fantastikë të efikasitetit. Anëtarët e stafit të Autonews.ru ishin të ndarë në lidhje me sedanin francez.

Makinë provë Peugeot 408

Kam marrë 408 të ri në "mekanikë", falë të cilit tashmë kam fituar disa pikë shtesë në vlerësimin tim personal. Për më tepër, motori këtu është me shumë çift rrotullues. Në marshin e tretë, nëse dëshironi, të dy mund të futeni në rrugë dhe të vozisni me një shpejtësi prej 10 deri në 70 kilometra në orë. Kënaqësia e ngasjes së shpejtë me këtë Peugeot, sidoqoftë, absolutisht nuk ndihet. Dhe kjo makinë nuk është krijuar për shpejtësi të mëdha. Siç thotë reklama, 408 është "një sedan i madh për një vend të madh". Dhe ka me të vërtetë shumë hapësirë ​​brenda: pasagjerët e pasëm, madje edhe të gjatë, nuk e mbështesin kokën në tavan, dhe ne do të ndërtojmë në rreshtin e dytë - nuk është aspak problem.

 

Para se të ngisja një Peugeot 408 për disa ditë, u ndjeva më keq për këtë makinë. Tani unë jam gati ta rekomandoj atë për njerëzit që janë në kërkim të një makine për këto para. Por me dy paralajmërime: makina është e përshtatshme për ata që janë gati për të vozitur nëpër qytet me një "mekanik" dhe për ata që e konsiderojnë tërheqëse pamjen e sedanit.

Peugeot 408 zyrtarisht i përket klasës C, por për sa i përket dimensioneve është e krahasueshme me disa modele të segmentit më të lartë D. Francezi, megjithëse ishte i ndërtuar në të njëjtën platformë si 308, mori një bazë rrote të shtrirë ndjeshëm - një rritje në krahasim me hatchback ishte më shumë se 11 centimetra. Këto ndryshime prekën, mbi të gjitha, hapësirën e këmbëve të pasagjerëve të pasëm. Gjatësia e trupit doli gjithashtu të jetë një rekord për segmentin C. Trungu i sedan është një nga më të mëdhenjtë në klasë - 560 litra.

🚀Më shumë për temën:
  Megane Renault

Nga pikëpamja teknike, pezullimi në 408 është pothuajse i njëjtë me hatchback. Ekziston një ndërtim i tipit MacPherson në pjesën e përparme, dhe një tra gjysmë e pavarur në pjesën e pasme. Dallimi kryesor është në burimet e ndryshme në sedan. Ata morën një spiral shtesë dhe amortizuesit u bënë më të ashpër. Falë kësaj, hapësira e makinës është rritur: për hatchback është 160 mm, dhe për sedan - 175 milimetra.

 

Në autostradë, 408 është jashtëzakonisht ekonomike. Nëse kompjuteri në bord tregon një konsum mesatar prej 5 litra për "njëqind", atëherë të paktën jeni të tepruar. Në ritmin urban, shifra normale është 7 litra. Në përgjithësi, mund të telefononi për një stacion karburanti një herë në tre javë.

Një tjetër gjë është se sedan, i krijuar në bazë të çelësit të mëparshëm 308, duket i vështirë. Pjesa e përparme e bukur është në disharmoni të plotë me ashpërsinë e rëndë, dhe në profil makina duket shumë e zgjatur dhe jo mjaft proporcionale. Edhe në fotot me cilësi të ulët të marra nga kamera Strelka-ST, Peugeot 408 është disi i vjetëruar. Sidoqoftë, pamja e vështirë është problemi kryesor i sedanit të mbledhur në Kaluga. Equippedshtë i pajisur mirë, në të njëjtin nivel me konkurrentët e tij, dhe shumë i gjerë. Dhe me një motor 1,6 HDI, kjo është zakonisht një nga makinat më ekonomike në tregun rus. Por versione të tilla blihen shumë rrallë: naftë dhe Rusia, mjerisht, janë akoma në sisteme të ndryshme koordinatash.

Modifikimi themelor i sedan është i pajisur me një motor me benzinë ​​115 kf. dhe transmetimi mekanik. "Automatik" punon së bashku me ose një motor me fuqi prej 120 kuaj-fuqi, ose me një njësi turbocharged me 150 kuaj fuqi. Automjeti i provës është mundësuar nga një motor 1,6-litër HDI turbo dizel. Një sedan me këtë njësi të energjisë mund të porositet vetëm në një version me një kuti manuale me pesë shpejtësi. Motori zhvillon 112 kf. dhe 254 Nm çift rrotullues.

Motori i karburantit të rëndë ka një oreks modest. Konsumi mesatar i karburantit në autostradë deklarohet në 4,3 litra për 100 km, dhe në qytetin Peugeot 408 me djegie 1,6 HDI, sipas karakteristikave teknike, vetëm 6,2 litra. Në të njëjtën kohë, rezervuari i karburantit të sedan është një nga më të mëdhenjtë në klasë - 60 litra. Gjatë një makine provë të gjatë, makina operohej, përfshirë temperaturat e ulëta. Gjatë gjithë periudhës së dimrit, nuk kishte probleme me fillimin e ftohtë.

Makinë provë Peugeot 408

Diesel Peugeot nuk hiqet nga shoferi, si hatchback i disa zonjave të rafinuara. Përkundrazi, ai e mban atë në gjendje të mirë, duke e detyruar atë të punojë dhe duke e shpërblyer për këtë punë me një dëshirë të fuqishme, ndonjëherë edhe shpërthyese. Por ju jeni lodhur nga lufta e vazhdueshme me hekurin në kushtet urbane. Përveç kësaj, ka shikueshmëri - si në një hendek: shtyllat masive të përparme mund të fshehin një makinë të tërë, dimensionet nga sedilja e shoferit nuk janë të dukshme as nga para dhe as nga pas, dhe nuk ka sensorë parkimi edhe në versionin e pasur.

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Peugeot 408

Sedani është formuar me nxitim dhe sinqerisht i shëmtuar, dhe i ashpër duket shumë i rëndë. Fotografi duhet të punojë shumë për të gjetur këndin e duhur. Unë do t'ju them: ju duhet të shikoni në kabinën, ku sedani, si në hakmarrje, rezulton të jetë funksional dhe i rehatshëm. Kjo është gjithashtu franceze, e përzier me një duzinë absurditetesh si rrotullues krejtësisht të verbër për ndenjëset e ndezura (ato, ndryshe nga Citroen C5 im, janë të paktën të dukshme këtu), mënyra të çuditshme të funksionimit të fshirësit të xhamit dhe një magnetofon radio të rregulluar në mënyrë të palogjikshme. Por pjesa tjetër është e butë, interesante dhe ndonjëherë edhe simpatike.

Hapësira në pjesën e pasme është një karrocë dhe një karrocë e vogël, bagazhi është i madh, dhe para syve të shoferit dhe pasagjerëve, shtrihet një fushë e gjerë e panelit të përparmë me një xham të përparuar. Unë madje dua të paraqes disa dokumente ose revista në të. Pas këtij akuariumi, pjesa e brendshme e Volkswagen Jetta e re, e cila nuk është më pak e gjerë për nga numri, u duk e ngushtë, dhe e gjitha për shkak se xhami i sedanjës gjermane është ngulitur në panel, me sa duket, para syve tuaj. Kështu që bajoneta është akoma e mrekullueshme, megjithëse jo në gjithçka.

 

Shembulli i testit është bërë në konfigurimin e fundit të Allure. Makina ishte e pajisur me pajisje të plota të energjisë, pasqyra të nxehta, kontroll të veçantë të klimës, 4 çanta ajri, rrota aliazh 16 inç, drita mjegulle dhe një sistem multimedial me Bluetooth. Pas rritjes së çmimit në shkurt, një sedan i tillë kushtonte, deri vonë, 13 dollarë, edhe pse në gusht të vitit të kaluar, një makinë e ngjashme kushtoi 100 dollarë. Javën e kaluar, Peugeot njoftoi një ulje të çmimit për formacionin. Duke përfshirë, 10 ka rënë në çmim - tani një konfigurim i tillë u kushton blerësve 200 dollarë.

Versionet me motorin fillestar 1,6 benzinë ​​tani kushtojnë të paktën 9 dollarë. Për këtë shumë, francezët ofrojnë një sedan me një konfigurim Access me 000 jastëkë ajri, rrota çeliku, pasqyra të nxehta, përgatitje radio dhe një rrotë rezervë të madhësisë së plotë. Ju do të duhet të paguani 2 dollarë për kondicionimin e ajrit, 400 dollarë për vendet e nxehta dhe 100 dollarë për një CD player.

Peugeot 408 më i shtrenjtë shitet me një njësi benzine 150 kuaj fuqi dhe një kambio automatike. Me një gamë të plotë opsionesh, një modifikim i tillë do të kushtojë 12 dollarë. Ky version është i pajisur me të gjitha drejtuesit elektrikë, një timon lëkure, një sensor drite dhe rrota aliazh 100 inç.

🚀Më shumë për temën:
  Testimi i makinës Peugeot RCZ dhe RCZ R: provë në rrugën e duhur në Imola - Prova në rrugë

Peugeot 408 është një sedan praktik. Kjo ndihet kryesisht në brendësi. Për mua, ergonomia e makinës doli të ishte aq e zhytur në mendime dhe komode sa që u ndjeva si në shtëpi në makinë: gjeta lehtësisht butonat e nevojshëm, kuptova intuitivisht se si ishin ndezur të gjitha sistemet e nevojshme dhe shijoja praninë e rafteve të përshtatshme dhe xhepa te bollshem.

Transmetimi manual dhe madje dimensionet nuk kërkuan aspak kohë për tu mësuar. Sidoqoftë, do të doja të përdorja pasqyra më të mëdha për shikimin e pasmë për të përmirësuar shikimin në parkingje dhe kur ndërron korsi. Por nëse kjo zvogëlim i pasqyrave është një haraç i modës franceze, atëherë ndoshta Peugeot mund të falet për këtë mangësi.

408 doli të ishte një sedan për mua, i cili është i lehtë dhe i përshtatshëm për t'u drejtuar, me të cilin zhvillohet një marrëdhënie e besueshme dhe e ngrohtë. Peugeot 408 është thjesht një makinë e mirë, dhe kjo është shumë.

Makinë provë Peugeot 408

Indeksi i modelit Peugeot 40X deri në sedan 408 i përkiste makinave të segmentit D. Nga ato makina që u importuan në Rusi në vitet '90 të shekullit të kaluar, 405 ishin shumë të njohura. Ky model u prodhua për 10 vjet - nga 1987 në 1997. Platforma e sedan doli të jetë aq e suksesshme sa që përdoret edhe sot - sedan Samand LX prodhohet nën licencë në Iran. Në vitin 1995, Peugeot 406 bëri debutimin e tij në tregun Evropian, i cili mbahet mend kryesisht për filmin "Taxi". Makina mori një pezullim progresiv të pasëm për ato kohë me një efekt drejtues dhe u ofrua me një gamë të gjerë të njësive të benzinës dhe naftës, përfshirë motorët me turbo.

Në vitin 2004, filluan shitjet e sedan 407. Makina u bë në stilin e ri të markës Peugeot, e cila përdoret edhe sot. Ky model u shit zyrtarisht edhe në tregun rus. Në vitin 2010, sedani 508 bëri debutimin e tij, i cili zëvendësoi njëkohësisht 407 dhe 607.

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë Peugeot 408

Shto një koment