Makinë provë Mazda CX-5
 

Në Gjeorgji, në vija të drejtpërdrejta, "Mercedes" doli, por në cepa u hodh shumë. Gjarpri filloi, dhe CX-5 pas një kohe u kap, dhe pastaj pothuajse zbukuroi sedanin e endjes.

Kanë kaluar pesë vjet midis provës së Mazda CX-5 të parë në Gjeorgji dhe prezantimit të makinës së gjeneratës së re. Zakonisht, gjatë kësaj kohe, një person arrin të piqet, të shtojë peshë, të mësojë të vlerësojë komoditetin dhe statusin dhe të ndahet me disa iluzione. E njëjta gjë ndodhi me crossover-in e ri Mazda. A arriti të ruajë rininë e shpirtit? Shpirtrat e lëvizjes Kodo për të cilët japonezët duan të flasin.

Dimensionet e modelit të ri CX-5 kanë mbetur praktikisht të pandryshuara. Rritja e gjatësisë së trupit me një centimetër është e padukshme - kërkohet një njoftim për shtyp. Për më tepër, baza e rrotave ka mbetur e njëjtë - 2700 milimetra. Një gjë tjetër vihet re - një zhvendosje në proporcione. CX-5 i ri doli të ishte hundor për shkak të ndërrimeve të xhamave të zhvendosur dhe një dalje të përparme pak më të rritur. Kapuçat e gjata që mund të akomodojnë lehtësisht një motor me shumë cilindra janë duke u bërë një mani e modës si avujt dhe rrotullat.

CX-5 ulet më poshtë dhe për këtë arsye duket më pak si një kamionçinë ose SUV. Optikat ngriheshin sa më shumë që të ishte e mundur, brirët e grilës së radiatorit të kromuar shpojnë fenerët nga poshtë, jo nga lart. Palosja e lakuar me hark në derën e pasme nuk kalon nëpër dritat, por nën to. Projektuesit, sipas vetë pranimit të tyre, kanë krijuar një pamje pa elemente opcionale.

 
Makinë provë Mazda CX-5

"Rigiditeti i rafinuar", megjithëse tingëllon pak pompoz, por përshkruan thjesht transformimet që kanë ndodhur me paraqitjen e CX-5. Nëse dizajnerët e hershëm kanë punuar në një vizatim elegant të detajeve, tani ata me zell po i drejtojnë vijat e ngushta të trupit. Përjashtimi i vetëm është tehu i kromit në shtyllën C, i cili përfundon me formimin e pragut.

Dritat e mjegullës janë bërë viktima të luftës me zbukurimet - rruazat e tyre shkëlqen nga një vend i ngushtë horizontal në pjesën e poshtme të parakolpit. Parakolp vetë doli të jetë bosh, në pasqyrën e pasme ai lëviz si kova e një buldozeri. Furia LED shkëlqen në fenerët e ngushtë, goja e zezë e thellë e grilës është e hapur.

Makinë provë Mazda CX-5

Ju duket se po ndiqni diçka kërcënuese si Maserati Levante. Ose Jaguar F-Pace, nëse trupi është pikturuar në blu të thellë ose të kuqe të patolerueshme. Në çdo rast, mund të themi se CX-5 tani duket më premium, dhe fenerët LED tashmë janë në dekorimin Drive në "dorezën" dhe me një pëlhurë të brendshme.

 
🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Lexus GS F

Nëse dizajni i jashtëm luan linjat e makinës së gjeneratës së mëparshme, atëherë asgjë nuk kishte mbetur nga stili i brendshëm. Nëse diçka i kujton kryqëzimin e mëparshëm, është një panel me "tre dritare" me një ekran në dritaren e skajit të djathtë, një njësi e sistemit klimatik me një rreth karakteristik në qendër, një zgjedhës automatik dhe doreza të derës. Çdo gjë tjetër është rishikuar.

Paneli i përparmë u bë më i ulët dhe humbi "shpellën" e tij - ekrani multimedial ishte instaluar në krye, si në Mazda6. Një dërrasë disi e zbehtë "si një pemë" është shtypur thellë në pjesën e përparme të panelit, kanalet e ajrit me korniza masive dalin përpara.

Makinë provë Mazda CX-5

Shtresat e vërteta me qepje të vërteta drejtohen përgjatë pragjeve të dritares, panelit të përparmë, mureve anësorë të tunelit qendror. Moreshtë më e vështirë të gjesh plastikë të fortë këtu, ndarja e dorezave është kadife brenda, dhe xhepat në dyert janë të pajisura me qilima. Shumë marka deklarojnë pretendime për premium, por unë rrëfej se nuk e prisni këtë nga një Mazda modeste dhe asketike.

E njëjta gjë vlen për pajisjet: të gjitha dritaret e rrymës me mbyllje automatike, frena elektrike e duarve me funksionin Auto Hold. Ekziston edhe një timon i nxehtë - një luks i dukshëm për markën japoneze, për të mos përmendur ekranin me kokë dhe navigimin OEM.

Makinë provë Mazda CX-5

E vetmja gjë e çuditshme është se butoni i bllokimit qendror dhe lidhësit USB nga kamare nën konsolën qendrore janë zhdukur diku. Xhami i përparmë i CX-5 nuk është ndezur plotësisht, por vetëm në pjesën tjetër të furçave. Në prani të sistemeve të frenimit emergjent dhe gjurmimit të korsisë, kryqëzimi për tregun rus ende nuk ka kontroll të lundrimit adaptiv.

Baza e rrotave mbetet e pandryshuar, kështu që ka në hapësirën e pasme aq hapësirë ​​sa ishte. Kjo nuk do të thotë që Mazda është e ngushtë, por konkurrentët ofrojnë më shumë hapësirë ​​për kokë midis gjunjëve dhe pjesës së pasme të sediljeve të përparme. Dhe më shumë rehati, megjithëse tani CX-5 gjithashtu ka kanale shtesë ajri në qendër, një divan të ndezur të pasëm dhe dy pozicione të mbështetëses.

 
Makinë provë Mazda CX-5

Bagazhi (506 litra) është bërë më i përshtatshëm - pragu është pak më i ulët, dhe dera për herë të parë mori një makinë elektrike. Nënntoka është bërë më e gjërë, tapiceritë janë me cilësi më të mirë, dhe pikat prapa harqeve janë të mbuluara me kapak. Epo, perdja e markës, e cila ngrihet me derën, nuk ka shkuar askund.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Mazda RX-7: faktor RX

CX-5 i ri, si një turist në Gjeorgji, fitoi peshë. Vetëm izolimi shtesë i zhurmës këtu është 40 kilogramë. Për një markë që predikon palestër automobilistike, ky është një biznes i pashembullt. Përveç kësaj, për hir të luftimit të zhurmës, trupi u riformësua dhe aerodinamika u përmirësua. Fshirësit e xhamit ishin fshehur më thellë nën buzë të kapakut, vulosjet e derës u modifikuan dhe xhami i dyfishtë u instalua në to.

Makinë provë Mazda CX-5

Sipas matjeve të brendshme të Mazda, CX-5 i ri është më i qetë se shumë crossover premium. Dhe është e lehtë ta besosh, ulur brenda. Dy herë e kam fikur gabimisht motorin me një buton ose kam lëvizur levën e transmisionit automatik në një makinë të mbytur - kështu që në heshtje funksionon në gjendje boshe. Zhdukur dhe polifonia e gomave, erës dhe motorit.

E-Class i zi i gjeneratës së mëparshme ndjeu ndjekjen dhe ngriti ritmin. Ne nuk kishim qëllim ta ndiqnim dhe në shfaqjen e projeksionit herë pas here shkëlqente ikona "50" - vendbanimet. Në vija të drejtpërdrejta, "Mercedes" doli, por në cepa u hodh shumë. Gjarpri filloi, dhe pas një kohe CX-5 kapi dhe gati e mërziti sedanin e endjes.

Makinë provë Mazda CX-5

Njësia e karburantit të nivelit të lartë me një vëllim prej 2,5 litra pak të rritur në fuqi dhe çift rrotullues, dhe "automatiku" me gjashtë shpejtësi në modalitetin sportiv mban ingranazhin dhe zhvendoset lehtësisht poshtë me një shtesë të mprehtë gazi. Koha e nxitimit është rritur në krahasim me gjeneratën e mëparshme - tani, për të arritur 100 km / orë, kalimit i duhen 9 sekonda. Arsyeja për paund shtesë? Apo, në fillim, Mazda ishte shumë optimist për dinamikën e makinës së parë, dhe në gjeneratën tjetër, përkundrazi, e nënvlerësoi crossover?

Në çdo rast, CX-5 ende vjen i shpejtë dhe i fuqishëm. Dhe ai gjithashtu lehtësisht i drejton kthesat e gjarprit gjeorgjian. Në një timon me kapje treçerekëshe të rregulluar për kapje - reagime të shkëlqyera. Rrapi këtu është i lidhur ngurtësisht me nënkornizën dhe trupi është bërë më i ngurtë. Sistemi G-Vectoring, duke funksionuar me gaz, ngarkon rrotat e përparme në një cep, dhe drejtimi me katër rrota forcon boshtin e pasmë.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Mazda 2: fillestar
Makinë provë Mazda CX-5

Në të njëjtën kohë, CX-5 reagon më pak ashpër ndaj timonit - çmimi që duhet paguar për një udhëtim më të rehatshëm. Makina është e prirur të lëkundet, por nuk u tregon udhëtarëve për nuancat e rrugës dhe nuk lëkundet në asfaltin e prishur. Crossover-et e rinj nuk përpiqen më të jenë të ngjashëm me makinat sportive për sa i përket trajtimit. Dhe ndërmarrja jashtë rrugës në të kaluarën - lëvizja është më e butë, pajisjet janë më të pasura.

Dhe edhe Mazda asketike, e zhurmshme dhe sportive ndjek trendet e reja - ajo rritet dhe merr karrige të bollshme për një figurë të madhe. Ish CX-5 plotësonte parimin samurai të jinba ittai - "uniteti i kalit dhe kalorësit". Tani kalorësi u zhvendos nga shalë në një karrocë të qetë dhe të butë. Ai ende e mban gishtin në kordonin e ngushtë të harkut, por vetë harku është i sofistikuar, i vetë-udhëzuar.

Makinë provë Mazda CX-5

Romanca i dha vendin pragmatizmit. CX-5 i ri është ende i ri në zemër, por jo i ngarkuar me sporte. Ai ka fituar ekuilibër, pamje dhe udhëtime më të shtrenjta se paraardhësi i tij, dhe përveç kësaj, është i pajisur më mirë. Në të njëjtën kohë, çmimet u rritën me 672 dollarë - 1 dollarë, domethënë kostoja më e thjeshtë CX-318 nga 5 18 dollarë. Pagesa e tepërt është e parëndësishme, duke marrë parasysh se kombinimi i cilësive është një makinë tjetër.

LlojKryqëzim
Përmasat: (gjatësia / gjerësia / lartësia), mm4550 / 1840 / 1675
Baza e rrotave, mm2700
Pastrimi i tokës, mm193
Vëllimi i trungut, l506-1620
Pesha e frenimit, kg1565
Pesha bruto, kg2143
lloji i motoritBenzinë ​​4 cilindra
Vëllimi i punës, metra kub cm2488
Maks. fuqia, h.p. (në rpm)194 / 6000
Maks. i freskët momenti, Nm (në rpm)257 / 4000
Lloji i makinës, transmetimiI plotë, 6АКП
Maks. shpejtësia, km / orë194
Përshpejtimi nga 0 në 100 km / orë, s9
Konsumi i karburantit (përzierja), l / 100 km9,2
Çmimi nga, $.24 149
 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë Mazda CX-5

Shto një koment