Provë makine UAZ Patriot
 

Dhjetë vjet më parë, UAZ Patriot u bë makina e parë ruse me ABS, por ajo mori çanta ajri dhe një sistem stabilizimi vetëm tani - me azhurnimin më të fundit. 

Jo arka e Noeut ose skeleti i dinosaurëve. Në majën tjetër malore, një objekt tjetër antik po na priste - një kornizë nga një UAZ që ishte rritur në tokë. Sa më i lartë të jetë fshati në Armeni, aq më e keqe është rruga atje, aq më shumë SUV nga Ulyanovsk gjenden. Edhe GAZ-69 antik nga koha e Përmbytjes është ende në lëvizje. UAZ konsiderohet këtu një transport i thjeshtë dhe shumë i guximshëm rural, diçka midis një gomari dhe një shasi vetëlëvizëse. Sidoqoftë, në Ulyanovsk, ata mendojnë ndryshe: parakolpja e përparme e Patriotit të azhurnuar është zbukuruar me sensorë parkimi dhe paneli i përparmë është zbukuruar me mbishkrime të Airbag. Timoni i ngrohur, kontrolli i klimës, lëkura e mirëfilltë në sediljet - a ka vendosur vërtet një SUV të vendoset në qytet?

Ashtu si kodrat e lëmuara dhe të lëmuara jashtë dritares shndërrohen në gabime shkëmbore, dizajni i Patriotit po ndryshon gjithashtu: me rivendosjen e vitit 2014, SUV mori shumë detaje me kënd të mprehtë. Përditësimi aktual nuk ka ndikuar në të vërtetë në pjesën e jashtme të SUV. Kthimi në ish-grilën e radiatorit me rrjetë të hollë në vend të shiritave të thyer avangardë në përgjithësi mund të konsiderohet si një hap prapa. Por një grilë e tillë mund të rrethohet me krom dhe një pllakë gjigande emri i zogut mund të vendoset në qendër.

Vitin e kaluar, Patriot mori veshje të reja të dyerve këndore, dhe tani paneli i përparmë i makinës është bërë në të njëjtin stil të përafërt industrial. Në të kaluarën, shoferët e mëdhenj përdornin nyjet e tyre për të shtyrë nyjet e tyre kundër konsolës qendrore kur ndërronin ingranazhet. Paneli i ri nuk del aq shumë në kabinën, por ai para stilimit kishte një majë të butë, dhe këtu plastika është më e vështirë se bazalti në Grykën e Garnit.

 

Përfaqësuesit e UAZ argumentojnë se zbukurimi i fortë është një trend modern, por shumë prodhues masivë priren të shtojnë qepje, lëkurë dhe veshje të buta. Në edicionin e kufizuar Patriot World of Tanks Edition, vizori i rregullt dhe kapaku i ndarjes qendrore janë mbështjellë me lëkurë dhe është mirë nëse një përfundim i tillë shfaqet në automjetet e prodhimit. Ajo vetëm është në gjendje të shtojë më shumë pikë në brendësi sesa plastika e butë dhe do të jetë në harmoni me tapiceritë e sediljeve të versioneve më të mira. Tani pjesa qendrore e sediljeve është e mbuluar me lëkurë natyrale, e këndshme në prekje. Veçanërisht theksohet se lëkurat janë shtëpiake - nga lopët Ryazan.

Provë makine UAZ Patriot
Kompjuteri në bord tani mund të kontrollohet duke përdorur levën e kolonës së majtë të drejtimit

Paneli i përparmë është më logjik. Ekrani i informacionit dhe argëtimit është i mbushur me pultin dhe shpërqendron më pak nga rruga. Njësia e kontrollit për kontrollin e ri të klimës u ngrit gjithashtu më lart, dhe në bazën e konsolës kishte një xhep për telefonin. Me ndriçimin e bardhë të qumështit, pajisjet dhe simbolet lexohen më mirë në errësirë, por disa prej butonave kanë ruajtur ngjyrën e tyre të gjelbër të korporatave. Çelësat janë bërë për udhëtime të shkurtra, dhe pullat rrotullohen me një përpjekje të këndshme të fortë. 

Por edhe në sallonin e azhurnuar, ka ende diçka për të punuar. Për shembull, kanalet e reja, më efikase të ajrit që fryjnë në dritaret anësore nuk funksionojnë sinkronisht me fryrjen e xhamit, por vetëm në pozicionin "ballë për ballë". Ndihmon xhamin e ngrohur elektrik. Ndarja e re e dorezave është bërë në frigorifer, por për shkak të formës së panelit të përparmë dhe vendndodhjes së kontrollit të klimës, doli të jetë shumë e vogël dhe një shishe me ujë vështirë se mund të futet brenda. Do të ishte shumë më logjike të bëjmë ndarjen midis sediljeve të ftohur. Dhe gjithashtu vendosni lidhësin USB në konsolën qendrore, por ndërkohë, ai del në një tel të gjatë nga ndarja e dorezave.

 
Provë makine UAZ Patriot
Pikat më të ulëta - strehimet e boshtit - ndodhen në një lartësi prej 210 milimetra

Timoni krejt i ri është stiluar më shumë Chevrolet, por duket organik në brendësinë e rivendosur. Isshtë i rregullueshëm në arritje, i zbukuruar me lëkurë dhe ka butona për funksionimin e sistemit audio dhe kontrollit të lundrimit. Kolona e drejtimit është bërë pa dëmtime dhe duhet të paloset në rast aksidenti. Dhe kjo është vetëm pjesë e një programi serioz për të përmirësuar sigurinë e Patriotit.

🚀Më shumë për temën:
  Test i shkurtër: Opel Antara 2.2 CDTi AWD Cosmo

Më parë, Patriot mund të përdorej si një mjet vizual për zhurmën e makinës: për të komunikuar me pasagjerët e pasmë, duhet të tendosni zërin dhe dëgjimin tuaj. Motori gjëmoi, era fishkëlleu me shpejtësi, ngrohësi ndihmës ulërinte, bravat në dyer lëkundeshin. Disa herë, diçka e panjohur gumëzhimë, kërciste dhe cingërima. Në mënyrë që të izolonte në mënyrë të efektshme brendësinë nga zhurma, UAZ vendosi të tërheqë një specialist të huaj. Përveç dyshekëve në dysheme dhe murit të ndarjes së motorit, vulat shtesë u vendosën përgjatë majës së dyerve. Kabina është bërë një rend i madhësisë më i qetë. Shufrat e "mekanikës" akoma çalojnë kur ndërrohen, por tingulli i motorit u kthye në një gumëzhitje me frekuencë të ulët. Tifozi i sistemit të klimës filloi të punojë më qetësisht, dhe kur ndizet, njësia e energjisë nuk konvultohet. Ngrohësja shtesë, e cila është bërë një opsion, gjithashtu u qetësua.

Patrioti pas azhurnimit u bë vetëm benzinë, sepse pjesa e makinave me një motor dizel Zavolzhsky ishte shumë e vogël dhe ishte më e lehtë për uzinën ta braktiste plotësisht sesa të sillte motorin në përputhje me standardet Euro-5. Nëse një motor ndryshe, me më shumë çift rrotullues dhe më pak problematik, si Gazelle's Cummins ose naftë Ford për Land Rover Defender, do të ishte nën kapuçin e Patriotit, klientët mund të kishin paguar më shumë $ 1 në $ 311 për këtë opsion. Në ndërkohë, përshtypja është se përfaqësuesit e UAZ janë mjaft skeptikë në lidhje me motorin me naftë.

Tërheqja në pjesën e poshtme është e mjaftueshme për të drejtuar gjarprin në 1500-2000 rpm. Motori ZMZ-409, i cili mbeti vetëm, në përgatitje të Euro-5, ndërtoi muskujt e tij: fuqia u rrit nga 128 në 134 kf, dhe çift rrotullimi u rrit nga 209 në 217 Njuton-metra. Për të ndjerë rritjen, motori duhet të kthehet, dhe ai ende nuk e pëlqen atë. Plus, në ajrin e hollë malor, ndërsa ngjitemi gjithnjë e më lart, 409 mbyt dhe humbet kuaj fuqi. UAZ do të shkojë shpejt vetëm nëse lëshohet në shpatin e Aragats. Përshpejtimi i një SUV në "qindra" është ende i barabartë me një sekret shtetëror.

Patrioti u çmobilizua përfundimisht: dy tanke, trashëgimia e një automjeti jashtë rrugës ushtarake, u zëvendësuan me një plastike. Qafa e mbushjes tani është gjithashtu një - në të djathtë. Rezervuari i ri është pak inferior ndaj vëllimit të dy të vjetër: 68 kundrejt 72 litrave, por përndryshe duket se përbëhet nga disa përparësi. Ju nuk keni më nevojë të praktikoni artin e përdorimit të dy armëve të karburantit. Do të dukej se këtu është - një arsye për gëzim, por diçka si sindroma e Stokholmit u ndodhi tifozëve Patriot. Një peticion drejtorit të përgjithshëm të Uzinës së Automjeteve në Ulyanovsk Vadim Shvetsov u shfaq në faqen e internetit të change.org me një kërkesë për të kthyer gjithçka siç ishte. Ata thonë se rezervuari i ri varet shumë poshtë nën kornizë dhe përkeqëson një tregues kaq të rëndësishëm për një SUV si këndi i devijimit. "Tani, edhe pasi të zhvendoseni në një abetare të rregullt pylli, ekziston rreziku i prishjes së rezervuarit të gazit kur zhvendosni gungën tjetër të vogël," u ankuan përpiluesit e peticionit.

Fryrja e rezervuarit të ri është qartë e dukshme nën pjesën e poshtme të Patriotit, vetëm se është e vendosur në një lartësi prej më shumë se 32 centimetra nga toka. Sistemi i shkarkimit kalon në të njëjtin nivel, dhe largësia nën kutitë e shpejtësisë është 210 milimetra. Ne ende duhet të kërkojmë një "gungë" ose një gur që mund ta kërcënojë atë - ne, për shembull, nuk e gjetëm atë. Plastika me shumë shtresa ka rezistencë të mirë ndaj ndikimit, siç demonstrohet nga testet e fabrikës. Për të bindur përfundimisht skeptikët, tanku u mbyll në pjesën e poshtme me forca të blinduara çeliku të trasha, sikur ata do të transportonin shufra ari në të. Në çdo rast, rreziku i zjarrit për shkak të rrjedhjeve të karburantit tani është minimal. Për këtë, thotë Evgeny Galkin, drejtor i Qendrës Shkencore dhe Teknike të Uzinës së Automjeteve në Ulyanovsk, pjesa e poshtme e makinës është e ndarë në dy zona. Në të djathtë është një i ftohtë me një sistem karburanti, në të majtë - një i nxehtë me një sistem shkarkimi. Duket bindëse, por rezervuari i ri i kushtoi UAZ aq shumë energji dhe nerva sa herën tjetër që impianti do të mendojë dy herë para se të ndryshojë diçka.

 
🚀Më shumë për temën:
  Test: Dacia Lodgy 1.5 dCi (79 kW), laureat (7 vende)

Sa karburant po spërkat në rezervuar tani është e pamundur të përcaktohet. Float ende vallëzon në valët e benzinës si një varkë e brishtë në një stuhi. Ndërsa po ngjitnim në rrugën gjarpërore për në manastirin tjetër malor, shigjeta ngriu në një të katërtën. Gjatë zbritjes, ajo tashmë lëkundet në zonën e kuqe, tani dhe pastaj duke ndezur një dritë alarmi. Një kompjuter fluturimi i rikalibruar është po aq i saktë në parashikimet e tij sa analistët parashikojnë një rritje të çmimeve të naftës. Dhjetë kilometra papritmas kthehen në njëqind, dhe pas disa minutash pjesa e mbetur zvogëlohet në dyzet kilometra. Fakti është që kompjuteri llogarit konsumin mesatar në një periudhë të shkurtër kohore, kështu që numrat në ekranin e vogël midis numrave zëvendësojnë njëri-tjetrin me një shpejtësi të tmerrshme.

Çuditërisht, Patriot është përmirësuar për të mbajtur drejt, edhe pse UAZ betohet se asgjë nuk ka ndryshuar në pezullim. Ndoshta trajtimi u ndikua nga ngurtësia e rritur e trupit, ndoshta janë gomat e dimrit me mure të butë, ose, ndoshta, cilësia e ndërtimit e prekur. Sidoqoftë, në asfalt të pabarabartë, SUV prill shumë më pak dhe nuk ka pse të kapet nga lëkundja e vazhdueshme e timonit. Në qoshet e rrëshqitshme, sistemi i stabilizimit nga Bosch cicëron në mënyrë të pazakontë, duke luftuar kundër trungut të boshtit të pasmë, dhe e bën atë me shumë besim.

Provë makine UAZ Patriot
Sistemi i stabilizimit ndihmon shumë mirë kur ngasni makinën me rrota të pasme

Kursi është stabilizuar, por pika e tij e fundit është jashtë rrugës me një mbulim të mirë. Akoma ka nevojë për akse të vazhdueshme për të siguruar pastrim të vazhdueshëm nga toka dhe një pezullim të fuqishëm me burime gjethe në pjesën e pasme. Jashtë rrugës, sistemi i stabilizimit mund të bëjë edhe më shumë: thjesht duhet të ndizni një algoritëm të veçantë jashtë rrugës me një buton, në të cilin elektronika nuk e mbyt motorin. Lëvizjet pezulluese të Patriotit janë mbresëlënëse dhe është jashtëzakonisht e vështirë të kapësh "diagonalen" në një SUV. Nëse kjo do të ndodhte, makina u ngrit, duke rrëshqitur rrotat e pezulluara.

Tani, me ndihmën e elektronikës që simulon brava me rrota, ai pa vështirësi del nga robëria. Me gomat e rrugës stok, elektronika është më efikase sesa bllokimi mekanik i diferencës së pasme, i cili tani është i disponueshëm si një opsion fabrike. Për më tepër, kur ndizet, të gjitha pajisjet elektronike çaktivizohen, madje edhe ABS është i fikur. Me "uljen", të gjitha funksionet jashtë rrugës janë të disponueshme si parazgjedhje, dhe butoni Off-Road aktivizon vetëm një mënyrë të veçantë të sistemit anti-bllokim, i cili ju lejon të frenoni në mënyrë efektive në toka të buta, duke hedhur tokën para rrotat. Sistemi i mbajtjes së pjerrësisë ndihmon shumë mirë në jashtë rrugës - është shumë më e lehtë të bësh pedale të udhëtimit të gjatë dhe të ngushtë me të. 

Provë makine UAZ Patriot
Sediljet e pasme nuk formojnë një dysheme të sheshtë kur palosen, por vëllimi i bagazhit dyfishohet

Dhe rreshti i ulur, dhe mënyra Off-Road, dhe bllokimi duhet të ndizen paraprakisht. Ndizni dhe prisni reagimin. Dhe është më mirë të mos jesh në lëvizje, pa nxitim. Zhvilluesit qëllimisht bënë mbrojtje ndaj aktivizimit aksidental, por duket se ata e tepruan. Kështu që një koleg klikoi me besim tek rondela e kontrollit të transmisionit gjatë gjithë rrugës, shtypi butonin e modalitetit jashtë rrugës dhe u ngjit në kodër, duke qenë i sigurt se gjithçka ishte ndezur. SUV shkoi në majë të kodrës, humbi tërheqjen dhe rrëshqiti poshtë si një slitë e madhe hekuri. Unë pashë me dëshirë nga dritarja e pasme dhe imagjinova se si do të përfundonim: ne do të frenonim një nga pemët e rralla në malësi ose do të shtriheshim në çati. Nuk kishte asgjë: në rrëzë të kodrës, Patrioti kaloi boshtet e tij të fuqishëm në një zgavër dhe ngriu me një rrotull të fortë në të djathtë.

🚀Më shumë për temën:
  Citroen Xantia

Pasi u aktivizua i gjithë arsenali jashtë rrugës, makina u ngjit në të njëjtin mal pa e vërejtur madje as se ngjitja ishte e pjerrët dhe e rrëshqitshme. Pastaj ai mori një vrapim plot dëborë me një vrapim, u ngjit në një ngritje balte, zbriti në një kore të mbështjellë dëbore. Për më tepër, elektronika që frenon rrotat është gjithashtu efektive kur ngasni tatëpjetën. Në ditën e fundit të provës, bora e madhe ra mbi Armeninë, por ajo nuk bëri ndonjë rregullim në programin jashtë rrugës. Patrioti është një nga mjetet e pakta që mund të kthehet në një rrugë malore mezi të dukshme dhe të ngasë pothuajse pa zbulim, duke sulmuar vende të vështira nga përshpejtimi.

Patrioti i azhurnuar është rritur në çmim me 393-524 dollarë. Tani konfigurimi më i volitshëm pa kondicionim të ajrit në rrota çeliku, por me dy çanta ajri, kushton nga 10 dollarë. SUV është e pajisur me një sistem stabilizimi, duke filluar nga niveli i Privilegjit, për 623 dollarë. Versioni i lartë tani kushton 12 $. Paketa "Winter" (970 $) është përfshirë tashmë në të, por ju do të duhet të paguani shtesë për ngrohësin shtesë, ngrohësin paraprak dhe bllokimin e pasëm të intervalit.

Për këto para, nuk ka asgjë të krahasueshme në aftësinë dhe hapësirën ndër-vendore. Great Wall Hover, SsangYong Rexton, TagAZ Tager u larguan nga tregu, kështu që do të duhet të paguani shumë më tepër për çdo SUV tjetër të ri. Nga njëra anë, mungesa e konkurrentëve luan në duart e UAZ, nga ana tjetër, blerësit po shikojnë kryqëzime: megjithëse më pak të kalueshme dhe të bollshme, por më moderne dhe shumë më mirë të pajisura.

Armenët janë të gatshëm të theksojnë lashtësinë e tyre në çdo rast. Por dizajni arkaik, mungesa e përfitimeve të civilizimit automobilistik dhe sistemet elementare të sigurisë nuk janë një arsye për krenari. Një karakter i ashpër padashur shkakton respekt, por në jetën e përditshme, kur shpirti nuk kërkon aventurë, është e vështirë me të. Dhe UAZ po bën gjënë e duhur, duke u përpjekur ta afrojë Patriotin në nivelin modern, për ta bërë më të lehtë për një shofer pa përvojë me të. Përvoja e Gelendvagen tregon se SUV të thyer janë mjaft të aftë të mbijetojnë në qytet. Dhe hapi tjetër logjik në këtë drejtim do të jetë "automatik" dhe një pezullim i ri përpara i pavarur. Rruga për në qytet doli të ishte e gjatë.

Si Patrioti i azhurnuar kaloi testin e përplasjes

Masat e sigurisë tashmë janë testuar në një provë të pavarur përplasjeje të organizuar nga revista Autoreview dhe kompania e sigurimeve RESO-Garantia. Testet ARCAP përfshinë një ndikim 40% të mbivendosjes në një barrierë të deformueshme me një shpejtësi prej 64 km / orë. Në momentin e goditjes, shpejtësia e Patriotit ishte 1 km / orë më e lartë, jastëkët punuan, por timoni hyri thellë në dhomën e pasagjerëve dhe boshti i përparmë deformoi shumë dyshemenë dhe dhomën e motorit. Rezultatet e hollësishme të provës dhe pikët e fituara nga SUV do të publikohen vetëm në 2017.

 

Patrioti UAZ                
Lloji i trupit       SUV
Përmasat (gjatësia / gjerësia / lartësia), mm       4785 / 1900 / 2005
Baza e rrotave, mm       2760
Pastrimi i tokës, mm       210
Vëllimi i bagazhit       1130-2415
Pesha e frenimit, kg       2125
Pesha bruto, kg       2650
lloji i motorit       Katër cilindra, benzinë
Vëllimi i punës, metra kub cm.       2693
Maks. fuqia, h.p. (në rpm)       134 / 4600
Maks. i freskët momenti, nm (në rpm)       217 / 3900
Lloji i makinës, transmetimi       I plotë, MKP5
Maks. shpejtësia, km / orë       Nuk ka të dhëna
Përshpejtimi nga 0 në 100 km / orë, s       Nuk ka të dhëna
Konsumi mesatar i karburantit, l / 100 km       11,5
Çmimi nga, $.       10 609
 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Provë makine UAZ Patriot

1 комментарий

  1. Faleminderit për artikullin, lexoni kënaqësi!

Shto një koment