Makinë provë Skoda Kodiaq e mbledhur në Rusi

Si udhëtoi kryqëzimi çek për të pushtuar pasimet e Gorny Altai dhe pse fantazmave lokale nuk u pëlqente

Një kaçavidë Phillips po dilte nga rrota e pasme e djathtë - përndryshe shpirtrat Gorno -Altai ishin të zemëruar me ekuipazhin e Skoda Kodiaq. A është sepse vendasit, duke kaluar kalimet, lidhin shirita ose lënë monedha. Aventura nuk përfundoi këtu. Ndërsa po ndihmonim kolegët tanë të ndryshonin timonin - meqë ra fjala, ju e dini që ju duhet të hiqni kapakët nga çdo rrufe duke përdorur piskatore speciale - një motor i gjelbër u tërhoq.

Ata që solli përsëri i ngjanin shpirtrave të këqij ose zombies. Ata ecnin me vështirësi në një mënyrë njerëzore dhe me të njëjtën vështirësi fjalët e shqiptuara. Ata donin "dhjetë dollarë", por ata i bënë përshtypje kolegëve të tyre aq shumë sa që Kodiaq u hodh poshtë dhe, me sa duket, vendosi një rekord shpejtësie në një bankë të të akuzuarve. Motor i gjelbër nuk ishte aspak i përshtatshëm për rolin e ndjekësit dhe menjëherë u shua.

Nuk është për asgjë që Yabogansky Pass është famëkeq, përveç kësaj, vëmendja e ngushtë e shpirtrave është e kuptueshme. Për Gorny Altai, makinat e markës Çeke janë një gjë e rrallë, dhe ky Kodiaq veçanërisht i madh është shumë i bukur dhe me vetëbesim. Nuk është për t'u habitur që ata duan të të godasin me një kaçavidë, të gabojnë për një të huaj dhe të kërkojnë një haraç në monedhë të huaj.

Makinë provë Skoda Kodiaq e mbledhur në Rusi

Ndërkohë, Kodiaq mori një regjistrim të Nizhny Novgorod, dhe tani kjo ari (dhe kështu emri i makinës përkthehet nga gjuha Inuit) është një ari rus. GAZ më në fund mori makinën e madhe me katër rrota që kishte ëndërruar për një kohë të gjatë. Por ishte një kohë kur uzina, nga dëshpërimi, mori asamblenë e SUV-ve indiane Mahindra.

Blerësi, nga ana tjetër, gjithashtu fitoi - me fillimin e asamblesë ruse, çmimet u ulën, dhe versionet në dispozicion i lejuan ato të ulen edhe më shumë. Nëse para se çmimi të fillonte me 25 dollarë, tani fillon me 989 dollarë. Kaq shumë është një crossover mono-drive në "mekanikë" me degraduar në 18 kf. Motor 049 litra dhe me një konfigurim modest Aktiv. Përveç kësaj, u bë e mundur të blini një version me 125 kuaj fuqi me DSG dhe me rrota të përparme ose me "mekanikë" dhe të gjitha rrotat e drejtimit.

🚀Më shumë për temën:
  Honda Accord 2.0, Skoda Superb 1.8 TSI, VW Passat 1.8 TSI: sulmuesit e qendrës
Makinë provë Skoda Kodiaq e mbledhur në Rusi

Nëse krahasojmë etiketat e çmimeve të një kryqëzimi 150 kuaj fuqi me një "robot" dhe makinë me katër rrota - këto ishin makinat themelore më herët - atëherë asambleja ruse e bëri atë, në varësi të konfigurimit, më të lirë për $ 3 -898. Çmimi fillestar është 7 dollarë.

Pjesa tjetër është e njëjta Kodiaq si më parë, me përjashtim të disa pikave. Rreshtimet plastike, të cilat, kur u hap dera, u nxorrën dhe mbrojtën buzën e saj në një parking të ngushtë, u zhdukën nga makinat ruse. Çekët mbledhin supet: në klimën tonë, mekanizmat u ngrinë dhe u përtypën. Ashtë për të ardhur keq, sepse kjo ishte karakteristika më interesante e Kodiak në setin Thjesht të Zgjuar të gjërave të vogla praktike.

Makinë provë Skoda Kodiaq e mbledhur në Rusi

Sidoqoftë, të gjitha gjërat e tjera të vogla janë në vend: çadrat, një kruajtëse akulli, një elektrik dore të lëvizshëm dhe të ngjashme. Rreshtimet mbrojtëse do të qëndrojnë vetëm në makinat e asamblesë Çeke - Scout, Laurin & Klement - për hir të Rusisë, askush nuk do t'i heq ato.

Tani për kryqëzimin, ju mund të porosisni rrota 20 inç dhe sedilje kovë në një stil sportiv - kjo nuk është për t'u habitur, duke pasur parasysh shfaqjen e një versioni "të karikuar" të RS dhe "Kodiak" me një trup të ngjashëm me coupe. Vendet, nga rruga, janë mjaft të rehatshme dhe ju nuk lodheni në një udhëtim të gjatë.

Makinë provë Skoda Kodiaq e mbledhur në Rusi

Dhe kishte mjaft për të përzënë. Unë isha në Gorny Altai për herë të parë dhe përfaqësova këtë republikë pa rrugë fare. Ka pak rrugë të vlefshme, por trakti Chuisky, i cili largohet nga Rusia për në Mongoli, ka një mbulim të shkëlqyeshëm. Dhe shumë kthesa interesante. Këtu, jo jashtë rrugës, por cilësitë e rrugës së makinës janë të rëndësishme. Edhe ata janë në rregull - kryqëzimi i madh, me rrota të gjata, udhëton çuditërisht lehtë dhe saktë. Përpjekja e drejtimit është e kalibruar, rrotullat janë të vogla, dhe motori dy litërsh 180 kuaj fuqi dhe "robot" i shkathët shtojnë vozitjen. Sistemi i stabilizimit, megjithatë, nuk do të lejojë liritë - "Kodiak" nuk është në status për të shkuar me një trung.

🚀Më shumë për temën:
  Hyundai Elantra 1.6 Stil

Rrugët dytësore të Altait gjithashtu nuk janë të këqija, ka pasur rrugë të papastra disa herë, por ato nuk kanë bërë shumë përshtypje. Ndoshta ishte pikërisht sepse hipëm në Kodiak. Pezullimi i dendur ju lejon të garoni shpejt në rrugën e vendit, por i reziston ndikimit derisa të shfaqen vrima të mëdha dhe të thella. Pastrimi nga toka ishte i mjaftueshëm për ne, por përkundër pranisë së një mënyre jashtë rrugës, ne nuk duhet të shkojmë larg rrugës.

Makinë provë Skoda Kodiaq e mbledhur në Rusi

Kodiaq është një mjet kaq i zhdërvjellët për të gjitha rastet, është elegant dhe i gjerë, mbresëlënës dhe miqësor, dinamik dhe ekonomik në të njëjtën kohë. Nuk ndodh Ndodh. Sigurisht, me praktikë, Çekët ishin pak më të zgjuar. Le të kujtojmë të njëjtat veshje derash që ngrijnë në klimën ruse ose mbajtëse filxhanësh të çuditshme që ju lejojnë të hapni një shishe me një dorë, por janë shumë të vogla për një gotë termike. Rreshti i tretë është mjaft i afërt dhe është i përshtatshëm vetëm për fëmijët. Ju mund të gjeni defekt në pasqyra të vogla, edhe pse në prani të një kamere me pamje të pasme dhe të një sistemi me pamje rrethuese, kjo pengesë nuk vërehet fare.

Manifestimi i versioneve më të volitshme e bëri crossover çek edhe më të shkathët - për hir të qarkullimit në qytet, ju lehtë mund të sakrifikoni drejtimin me rrota dhe fuqinë. Por Kodiaq më i mirë është vozitja me të gjitha rrotat. Një makinë ideale për udhëtime, e qetë, e rehatshme dhe mjaft ekonomike - një motor dy litërsh me një konsum mesatar të deklaruar prej 7,4 litra harxhoi rreth 9 litra. Dhe pastaj është nafta, e cila harxhon 6,1 litra në ciklin e kombinuar.

Makinë provë Skoda Kodiaq e mbledhur në Rusi

"Kodiak" ka shumë lloje të ngrohta, sirtarë dhe mbërthyes të zgjuar brenda për të akomoduar çdo sasi të bagazhit. Shkoni në Gorny Altai nga Moska, dhe jo nga aeroporti, siç bëmë? Nuk ka asgjë të vështirë. Gjëja kryesore është që nuk ka motorë të gjelbër.

LlojKryqëzim
Përmasat (gjatësia / gjerësia / lartësia), mm4697 / 1882 / 1655
Baza e rrotave, mm2791
Pastrimi i tokës, mm188
Vëllimi i trungut, l233-623-1968
Pesha e frenimit, kg1744 (7-vendësh)
Pesha bruto, kg2453
lloji i motoritBenzinë ​​4 cilindra
Vëllimi i punës, metra kub cm1984
Maks. fuqia, h.p. (në rpm)180 / 3900-6000
Maks. i freskët momenti, Nm (në rpm)320 / 1400-3940
Lloji i makinës, transmetimiI plotë, 7RKP
Maks. shpejtësia, km / orë205
Përshpejtimi nga 0 në 100 km / orë, s8
Konsumi i karburantit, l / 100 km7,4
Çmimi nga, $.25 430
🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Skoda Rapid
 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë Skoda Kodiaq e mbledhur në Rusi

Shto një koment