Testimi i makinës BMW dhe krahasimi i M2 dhe M5 Competition

Çfarë kanë të përbashkët një kupë kompakte dhe një super sedan, nga erdhi ky kontroll monstruoz në kthesa dhe pse 250 km / orë nuk janë asgjë për një BMW

Le të përcaktojmë menjëherë termat: M2 Competition është makina më emocionuese nga të gjitha modelet M (të cilat po prodhohen tani). Ju do të thoni se ka makina shumë më të fuqishme dhe më të shpejta në formacionin BMW dhe do të keni të drejtë, por asnjëri prej tyre nuk mund të argumentojë me kupën kompakte për sa i përket nivelit të përfshirjes në procesin e ngasjes dhe shkallës së kënaqësia e vozitjes. Ajo që zakonisht quhet ndjenja e shoferit.

Qëllimi i Konkursit M2 është i pagabueshëm në pamjen e tij të guximshme. Kupa sportive jo vetëm që deklaron hapur temperamentin e saj, por fjalë për fjalë bërtet për të gjithë për të dëgjuar: parafango të fryra, muskulore që mezi i përshtaten rrotave të gjera 19 inç, dhëmbëza agresive të marrjeve të ajrit që mezi mbulojnë radiatorët ftohës dhe një shall i pahijshëm që po shikon jashtë nga difuzori i pasmë ... Duket se ka ardhur koha të harrojmë sjelljet e mira, sepse patjetër nuk do t'ju duhen pas timonit të Konkursit M2. Karakteristikat dalluese të versionit janë pasqyrat origjinale, një dizajn i azhurnuar i parakolpit të përparmë dhe llak i zi në vrimat e hundës të shkrirë të grilës së radiatorit.

Një vit më parë, Konkursi M2 u shfaq në katalogun e kompanisë jo vetëm si një alternativë më e vështirë për M2 e zakonshme, por si një zëvendësim i plotë për të. Eksitimi rreth paraardhësit u ekuilibrua nga një kritikë e drejtë, kryesisht kundër njësisë së energjisë. Megjithëse një motor N55 i modifikuar, por gjithsesi civil me një karikues të vetëm turbo nuk përmbushi pritjet e klientëve. Si rezultat, BMW vendosi të braktisë plotësisht konceptin e një kupe sportive për çdo ditë dhe e bëri makinën që audienca dëshironte aq shumë: edhe më pa kompromis.

Testimi i makinës BMW dhe krahasimi i M2 dhe M5 Competition

Gjëja e parë që doni të bëni ndërsa jeni ulur pas timonit të një Coupe është të ulni ulësen poshtë - ulja në M2 është akoma papritur e lartë. Instalimi i sediljeve opsionale gjithashtu nuk do ta kursejë ditën. Sigurisht, edhe në një përkrenare garash, ka ende një hapësirë ​​të vogël për kokën në M2 Competition, por një pozicion ulësesh më i ulët do të ishte qartë i preferueshëm për një makinë të mprehur për të drejtuar në një pistë. Kompensimi për një përshtatje jo ideale mund të konsiderohet një rregullt i azhurnuar me shkallë virtuale, butona të programueshëm M1 dhe M2 në timon dhe një M-trengjyrësh të pronarit në rripat e sigurimit.

Filloj motorin dhe pjesa e brendshme është e mbushur me basin e këndshëm dhe të pasur të shkarkimit të akorduar. Ashtu si paraardhësi i tij, sistemi i shkarkimit të M2 Competition është i pajisur me amortizues të kontrolluar elektronikisht. Vendos motorin në modalitetin Sport + dhe shtyj mbyt përsëri. Efektet speciale u shfaqën në zërin e "emkës", ajo u bë edhe më e fuqishme dhe energjike dhe nën çlirimin e gazit, një përplasje e tillë u dëgjua nga pas, sikur dikush të kishte hedhur një duzinë bulonash në një kovë kallaji. Pikërisht në këtë moment, makina me instruktorin përpara tregoi një kthesë majtas, që do të thotë se është koha për të kaluar nga ushtrimet akustike në drejtimin e makinës.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive se si BMW u bë kjo që është
Testimi i makinës BMW dhe krahasimi i M2 dhe M5 Competition

Disa xhiro të para janë vëzhgimi për t'u njohur me pistën dhe për të përcaktuar pikat e frenimit, kështu që instruktori mban një ritëm të moderuar dhe unë kam mundësinë të shpërqendroj veten me akordimin e makinës. Duke ndjekur motorin, unë transferoj "robotin" me 7 shpejtësi në mënyrën më ekstreme dhe, përkundrazi, lë drejtimin në atë më të rehatshmin. Në modelet M, timoni është mbipeshë tradicionalisht, dhe në modalitetin Sport +, përpjekja artificiale në timon personalisht sapo fillon të ndërhyjë me mua.

Më në fund, ngrohja mbaroi dhe ne hipëm me gjithë forcën. Që në minutat e para, ka një kuptim të qartë se S55 inline-six me dy turbocharging nga modelet M3 / M4 është pikërisht ajo që i mungonte M2 të mëparshëm. Përkundër faktit që Sochi Autodrom është një pistë tepër e kërkuar për motorët, unë nuk mendoj për asnjë sekondë për mungesën e energjisë. Ka mjaftueshëm sa që deri në fund të vijës kryesore të drejtë shigjeta e shpejtësimatës është afër kufizuesit. Edhe pas 200 km / orë, Coupe kompakt vazhdon të marrë shpejtësinë me entuziazëm sikur asgjë të mos kishte ndodhur.

Testimi i makinës BMW dhe krahasimi i M2 dhe M5 Competition

Së bashku me motorin e ri, M2 Competition ka një shirit U-fibra karboni, i njohur gjithashtu nga modelet e vjetra M3 / M4. Rrit ngurtësinë e pjesës së përparme dhe, si rezultat, përmirëson saktësinë e përgjigjes së drejtimit. Por kjo, sigurisht, nuk është e gjitha që është bërë në makinë për të përmirësuar trajtimin.

Nuk ishte rastësi që nuk përmenda mënyrën e pezullimit sportiv kur vendosa makinën gjatë seancës së ngrohjes. Në vend të butonit rregullues të shasisë mekatronike, i njohur nga "emk" -ët e tjerë, një prizë është instaluar në kabinën M2 Competition dhe në pezullim ka amortizues konvencionalë në vend të atyre adaptivë. Por mos mendoni se më i riu nga modelet M humbet ndaj pjesës tjetër në qoshe për shkak të kësaj. Të dy elementët e amortizimit dhe burimet në garën M2 janë përputhur me qëllimin e vetëm për të përmirësuar kohën e xhiros.

Testimi i makinës BMW dhe krahasimi i M2 dhe M5 Competition

Dhe kjo, dreqi qoftë, ndihet fjalë për fjalë në çdo kthesë të autostradës së Soçit! Coupe kompakt shkruan trajektore ideale, reagon menjëherë ndaj lëvizjeve të drejtimit dhe ka një ekuilibër jashtëzakonisht neutral të shasisë. Dhe sa të mira janë gomat e aksioneve Michelin Pilot Super Sport. Edhe në cepat më të shpejtë të pistës, rezerva e kapjes ju lejon të ecni në mënyrë të pahijshme shpejt. Edhe pse ndonjëherë sistemi i stabilizimit e ndjeu veten nga një ikonë e ndezur në pult, unë me siguri e shkruaj atë si vetëbesim të tepruar në trajtimin e pedalit të gazit.

Sidomos për ata që, përveç motorit në M2 të mëparshëm për disa arsye, ishin edhe të pakënaqur me frenat, specialistët e BMW M GmbH kanë një lajm të mirë. Një sistem opsional frenimi është tani i disponueshëm për kupën kompakte me calipers me gjashtë pistona dhe disqe 400 mm në pjesën e përparme dhe 4-pistonë dhe disqe 380 mm në pjesën e pasme. Ju nuk do t'ju ofrohet qeramikë edhe për një shtesë, por edhe pa të, një sistem i tillë në mënyrë efektive prish dy dyer në çdo shpejtësi.

🚀Më shumë për temën:
  Test: Audi A1 1.2 TFSI (63 kW) Ambicia
Testimi i makinës BMW dhe krahasimi i M2 dhe M5 Competition

Konkursi M2 la një amëz të këndshme. Unë jam i sigurt se ata që janë të pakënaqur me paraardhësin e tyre do të befasohen këndshëm nga puna e bërë dhe do të shijojnë produktin e ri të bavarezëve. Pjesërisht nxitja e shitjeve të M2 Competition në tregun rus do të ndihmojë një zgjedhje të dobët në segmentin e makinave kompakte sportive. Konkurrenti më i afërt dhe i vetëm me një raport të ngjashëm të përvojës së atij shoferi për çdo rubla të investuar është Porsche 718 Cayman GTS. Çdo gjë tjetër është ose shumë më e shtrenjtë, ose nga një ligë krejtësisht e ndryshme.

Magjia e shpejtësisë

3,3 sekonda nga 0 në 100 km / orë - pasi shifrat e tilla të përshpejtimit mund të mburren me super vetura të vetme. Sidoqoftë, me kë bëj shaka? Edhe sipas standardeve të sotme, ky është një nxitim i çmendur. Në lidhje me super sedanin BMW, një dinamikë e tillë u bë e mundur, së pari, falë makinës me të gjitha rrotat, të cilit bavarezët i rezistuan për një kohë mjaft të gjatë për shkak të konsideratave ideologjike. Dhe së dyti, për shkak të modifikimeve unike për versionin e Konkurrencës.

Testimi i makinës BMW dhe krahasimi i M2 dhe M5 Competition

Mund të duhet shumë kohë për të provuar që M5 ndihet shumë natyrshëm në pistë. Dhe sa i përket pajisjeve teknike dhe qëndrueshmërisë, kjo është me të vërtetë kështu: makina është në gjendje të përballojë tërë ditën në mënyrat e luftimit, thjesht ka kohë për të furnizuar me karburant dhe për të ndryshuar gomat. Por në jetën reale, një super sedan i BMW-së duket po aq qesharak në pistë sa Messi me uniformën e Real Madridit.

Kjo makinë është një ngrënës i vërtetë i autobanëve të pakufizuar, dhe kjo është magjia e saj e veçantë. Këto janë ndoshta disa nga shpejtësitë më të rehatshme dhe të kontrolluara prej 250 km / h në makinat moderne. Dhe me Paketën Opsionale të Shoferit M, kjo shifër mund të rritet në 305 km / orë.

Testimi i makinës BMW dhe krahasimi i M2 dhe M5 Competition

Duke folur për paketat. Versioni aktual i Konkurrencës i detyrohet pamjes së tij sedan M5, ose më mirë paketës së përmirësimeve të zhvilluara për të, e cila u shfaq për herë të parë në gjeneratën F10 në 2013. Makinat e para me Paketën e Konkurrencës patën një rritje prej 15 kf. nga fuqia, sistemi i shkarkimit sportiv, pezullimi i ri-akorduar, rrota origjinale 20 inç dhe elementë dekorativë. Një vit më vonë, BMW lëshoi ​​një edicion të kufizuar M5 Competition Edition me 200 makina, dhe në 2016 opsioni i Paketës së Konkurrencës u bë i disponueshëm për M3 / M4. Si rezultat, paketa e përmirësimeve u bë aq e popullarizuar në mesin e klientëve që bavarezët vendosën të bënin mbi bazën e tij një version të veçantë, së pari për M5, dhe më pas për modelet e tjera M.

Ndryshe nga M2, M5 në versionin Competition shitet paralelisht me M5 të rregullt, por në Rusi makina është në dispozicion vetëm në versionin më të shpejtë. Ashtu siç i përshtatet një klase të vërtetë biznesi, sedan nuk bërtet karakterin e tij me një pamje të mrekullueshme. Versionit të Konkurrencës i jepet kryesisht një bollëk elementësh të pikturuar me llak të zi në trup: grilën e radiatorit, kanalet e ajrit në mbrojtëset e përparme, pasqyrat anësore, kornizat e dyerve, një spoiler në kapakun e bagazhit dhe një përparëse të parakolpit. Rrotat origjinale 20 inç dhe përsëri tubat e shkarkimit të pikturuar në të zezë janë gjithashtu në vend.

🚀Më shumë për temën:
  Manuali i aerodinamikës
Testimi i makinës BMW dhe krahasimi i M2 dhe M5 Competition

Por shumë më interesante janë ndryshimet e fshehura nga pamja brenda makinës. Padyshim, askush nuk e kishte për detyrë të shndërronte një super sedan tashmë të vështirë në një vegël pa kompromis. Prandaj, ishte e nevojshme të merrej parasysh fakti që shumicën e kohës makina do të lëvizë në rrugët publike. Edhe kështu, shasia e Konkurrencës M5 ka pësuar rishikime të mëdha. Sustat janë bërë 10% më të forta, pastrimi nga toka është 7 mm më pak, një softuer tjetër është zhvilluar për amortizatorë adaptivë, montime të tjera të stabilizatorit janë shfaqur përpara, tani është krejtësisht e re në pjesën e pasme dhe disa elementë pezullimi janë transferohet në mentesha sferike. Edhe montimet e motorit janë bërë dy herë më të forta.

Si rezultat, M5 Competition udhëton rreth pistës në të njëjtin ritëm me të njëjtën kompeticion Coupe M2. Rrotullimi minimal, drejtimi tepër i saktë dhe kapja e çmendur me hark të gjatë bëjnë hilen. Dhe nëse super sedan humbet disa fraksione të sekondës në qoshe kryesisht për shkak të masës, atëherë ai lehtësisht fiton përshpejtimin dhe ngadalësimin. 625 l. nga fuqia dhe qeramika e fuqishme karboni nuk lënë asnjë shans. Sidoqoftë, rivalët e vërtetë për M5 Competition duhet të gjenden në modelin e prodhuesve të tjerë të tre gjermanëve të mëdhenj. Vetëm herën tjetër është më mirë të zgjidhni autobanin e pakufizuar.

Testimi i makinës BMW dhe krahasimi i M2 dhe M5 Competition
Lloji i trupitndarjeSedan
Размеры

(gjatësia / gjerësia / lartësia), mm
4461 / 1854 / 14104966 / 1903 / 1469
Baza e rrotave, mm26932982
Pesha e frenimit, kg16501940
lloji i motoritBenzinë, I6, e mbushur me turboBenzinë, V8, e mbushur me turbo
Vëllimi i punës, metra kub cm29794395
Maks. fuqia,

l nga në rpm
410 / 5250–7000625 / 6000
Maks. i freskët moment,

Nm në rpm
550 / 2350–5200750 / 1800–5800
Transmisioni, ngasRobotik me 7 shpejtësi, prapaPlot automatike me 8 shpejtësi
Maks. shpejtësia, km / orë250 (280) *250 (305) *
Përshpejtimi nga 0 në 100 km / orë, s4,23,3
Konsumi i karburantit

(qytet / autostradë / e përzier), l / 100 km
n d / n d. / 9,214,8 / 8,1 / 10,6
Çmimi nga, $.62 222103 617
* - me Paketën e Shoferit M
 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Testimi i makinës BMW dhe krahasimi i M2 dhe M5 Competition

Shto një koment