Kopsht dhe tarracë në vjeshtë

Përmbajtje

Mbrëmjet që po bëhen më të ftohta dhe gjethet në pemë që ndryshojnë ngjyrat janë një shenjë se vjeshta po vjen. Nëse dëshironi të shijoni mot të mirë për sa më gjatë, duke kaluar ditët e fundit të ngrohta të vitit në ballkon ose në kopsht në një atmosferë të këndshme, përdorni këshillat tona se si të kujdeseni për kopshtin e vjeshtës në mënyrë që ai t'ju kënaqë. gjithë jetën tuaj. sezoni. Zbuloni gjithashtu këshilla praktike se si ta ktheni shpejt dhe me efikasitet tarracën tuaj në vendin e përsosur për t'u çlodhur.

Ngrohtësi dhe rehati jashtë

Sezoni i ri është një moment i mrekullueshëm për të ndryshuar aranzhimin jo vetëm në ambiente të brendshme, por edhe në vende si ballkone apo tarraca. Për mbrëmjet më të shkurtra të vjeshtës, janë veçanërisht të përshtatshme produktet që krijojnë një atmosferë miqësore. Në dritën e qirinjve dhe fenerëve ndezës, do të ndiheni komod dhe ngrohtë, gjë që do të përmirësojë në mënyrë efektive disponimin tuaj. Batanijet komode nuk do t'ju lënë të ngrini, në të njëjtën kohë ato do të dekorojnë në mënyrë efektive dhe do t'i shtojnë rehati mobiljeve të kopshtit tuaj.

Nga ana tjetër, aksesorët e ballkonit të nevojshëm për t'u çlodhur mund të ruhen me lehtësi në kuti të bollshme kopshti, të cilat, të mbushura me jastëkë të butë, mund të shërbejnë edhe si një ndenjëse shtesë. Nëse dëshironi të jeni pranë natyrës, dekorojeni ballkonin tuaj me lule vjeshte që duken spektakolare edhe në një hapësirë ​​të vogël, si asters dhe echinacea në miniaturë dhe krizantemë që lulëzojnë bukur në këtë periudhë të vitit. Këto janë bimë që mund të përballojnë ekstremet e temperaturës, ndaj rekomandohen veçanërisht në vjeshtë. Nga ana tjetër, halorët me rritje të ngadaltë si selvitë, bredha dhe bredhi janë ideale për sfond. Karkaleca.

Koha e pastrimit të vjeshtës

Me fillimin e verës, sezoni i kopshtarisë nuk ka përfunduar ende. Nëse dëshironi të shijoni plotësisht kohën më të gjallë të vitit, fillimisht duhet të rregulloni kopshtin e vjeshtës dhe t'i mbroni mirë bimët nga fillimi i dimrit. Si ta përgatisni kopshtin për vjeshtë?

Mbani aksesorët e kopshtit që nuk ju nevojiten më, të tilla si shezllonet e diellit, çadrat e kopshtit dhe barbekju, në një vend të thatë. Do t'ju pëlqejë t'i merrni me vete sezonin e ardhshëm të verës. Gjithashtu, mos harroni të pastroni shtretërit dhe lëndinë nga gjethet e thata dhe të rënë, të cilat pas shiut të parë do të duken joestetike. Në vjeshtë, lëndina kositet më rrallë se në verë, por ia vlen ta bëni këtë të paktën dy herë në sezon para ngricës së parë.  

Bimët e vjeshtës nuk janë vetëm për kopshtin

Pasi të ketë mbaruar puna e pastrimit, është koha të mendoni se si të dekoroni kopshtin për vjeshtë. Para së gjithash, nëse po planifikoni mbjellje të reja, hiqni bimët vjetore të zbehura nga shtretërit e luleve, duke hequr gjithashtu rrënjët nga toka. Në vendin e tyre mund të mbillet shqopa, e cila gjithashtu do të duket e mrekullueshme në ballkon dhe, më e rëndësishmja, do të krijojë një përbërje shumëngjyrëshe të toneve rozë dhe vjollcë për një kohë të gjatë. Lule të tjera vjeshte që tolerojnë ngricat e para janë luleboret e kopshtit me tufë lulesh globulare në nuancat rozë, vjollcë dhe blu, të cilat mund të mbillen me sukses në vazo dekorative. Këto mund të jenë enë metalike në një stendë ari, të cilat do të duken mirë në një rregullim modern dhe papafingo.

Një shtrat lulesh ose një tenxhere më e lartë do të ndihmojë në theksimin e bimëve të ulëta. Megjithatë, nëse kujdeseni për qëndrueshmërinë, zgjidhni enë tekno-rattan që janë rezistente ndaj kushteve të vështira të motit si shiu ose ngrica. Mos harroni të ujisni me bollëk bimët në tarracë dhe në kopshtin e vjeshtës para dimrit. Ky trajtim duhet të përsëritet rregullisht për të mbrojtur bimët nga thatësira fiziologjike. Kështu që ata do të mbijetojnë dimrin në gjendje të shkëlqyer dhe shpejt fillojnë të rriten në pranverë.

Qirinj me fener - ata shkëlqejnë këndshëm dhe krijojnë një atmosferë komode

Ndriçimi atmosferik është veçanërisht i përshtatshëm për mbrëmjet më të shkurtra. Nëse keni nevojë për më shumë dritë në tarracën, ballkonin ose kopshtin tuaj, zgjidhni dritat e kopshtit. Ndonëse fenerët e qirinjve nuk ndriçojnë mjedisin si llambat e kopshtit, ato ofrojnë një dritë të ngrohtë, vezulluese, duke krijuar një atmosferë të këndshme dhe relaksuese.

Në varësi të dizajnit të ballkonit tuaj, ju mund të zgjidhni fenerë në stile të ndryshme si dekor të vjeshtës. Një fanar i thjeshtë metalik i përshtatshëm për aranzhime moderne dhe ambiente të brendshme të stilit industrial. Do t'ju pëlqejnë fenerët prej druri nëse e doni stilin skandinav. Materialet natyrore luajnë një rol kyç këtu nëse doni të arrini harmoninë me natyrën. Nga ana tjetër, nëse preferoni stilin fshatar, sigurohuni që të zgjidhni fenerë të vjetër prej metali dhe druri për kopshtin tuaj të vjeshtës.

Si të arrini një efekt elegant në tarracë? Rregulloni fenerët në një grup prej disa pjesësh të të njëjtit model ose madhësive të ndryshme. Në këtë mënyrë do të shmangni monotoninë dhe në të njëjtën kohë i gjithë aranzhimi do të mbetet konsistent. Edhe një tavolinë e vogël ballkoni mund të akomodojë më shumë se një filxhan kafeje. Në stendë mund të vendosni shandanë dekorativë, fenerë qelqi ose shandanë kompakte çaji. Në një atmosferë të tillë, mbrëmjet e freskëta në ballkon do t'i kaloni shumë më këndshëm. Drita atmosferike e fenerëve gjithashtu do të duket e mrekullueshme kur të bjerë bora e parë.

Më shumë rehati dhe komoditet

Ftohjet e para ju bëjnë të vishni më shpesh pulovra komode dhe me një filxhan pije të nxehtë dëshironi të fshiheni në një cep komod me një libër emocionues? Nëse nuk keni nevojë për asgjë tjetër për të qenë të lumtur, kjo është një shenjë se e keni ndjerë atmosferën Hygge. Cfare saktesisht Hygge?

идея Hygge Ajo lindi në Danimarkë në shekullin XNUMX dhe thjesht do të thotë rehati dhe rehati. Danezët janë mjeshtër të festimit të momenteve të përditshme, kjo është arsyeja pse ata konsiderohen si një nga kombet më të lumtur në botë për një arsye. Filozofia daneze është veçanërisht e popullarizuar me ardhjen e ditëve të para të vjeshtës, kur sasia e dritës hyrëse zvogëlohet ndjeshëm. Kjo shprehet në një nevojë më të madhe për të qëndruar nën dritën e qirinjve, si dhe në dëshirën për t'u rrethuar me tekstile të këndshme në prekje, si batanije, qilima, mbulesa krevati, jastëkë. Nëse edhe ju nuk dëshironi të ftoheni ndërsa pushoni jashtë në kopshtin e vjeshtës, zgjidhni qilima prej fije të ngrohtë, leshi ose pambuku për t'u mbuluar, endjet dhe modelet e ndërlikuara do të pasurojnë çdo dekor. Ato gjithashtu mund të veprojnë si një mbulesë me stil në mobiljet e kopshtit, duke i shtuar më shumë rehati.

Plotësoni rregullimin e përgatitur të ballkonit në shpirt Hygge, duke përhapur gjithashtu jastëkë të butë, dekorativë në kolltuqe dhe karrige, për shembull, me zbukurime gjeometrike, me lule ose kafshë. Nga ana tjetër, nëse jeni adhuruese e stilit boho, zgjidhni jastëkë me printe etnike në ngjyrë të bardhë, bezhë dhe kafe të ngrohtë. 

Pije të nxehta dhe pjata ngrohëse për të ftohtin e vjeshtës

Pastrimi në kopshtin e vjeshtës rrit oreksin. Po ushqimet e nxehta në afresk? Me sukses, ju mund t'i gatuani ato në një kazan edhe në një parcelë të vogël kopshti ose një sipërfaqe tarrace të shtruar. Ky është një zëvendësues i shkëlqyeshëm për një zjarr, i cili kërkon një vend të përgatitur posaçërisht në kopsht. Nëse zgjidhni një kazan prej gize, mund të jeni i sigurt se do të zgjasë për shumë vite në gjendje të përsosur. Mjafton të vendosni një kazan mbi vatër që edhe në vjeshtë të shijoni një vakt ngrohës.

Nuk ka asgjë më argëtuese se kënaqësitë e vogla. Bëjini momentet tuaja të përditshme më të këndshme duke u shërbyer të dashurve dhe të ftuarve tuaj çaj ose kafe aromatike në një gotë të bukur ose enë balte dekorative. Mund të vendosni gota, pjata dhe enë të tjera të nevojshme kuzhine në një tabaka praktike që mund të shërbejë edhe si zbukurim vjeshte, si për shembull mbajtëse qirinjsh.

Ornamentet dhe dekorimet që shtojnë hijeshinë

Nëse jeni duke pyetur veten se si të dekoroni kopshtin tuaj për vjeshtë, zgjidhni dekorimet e duhura për t'iu përshtatur stilit tuaj të preferuar. Dekorimet kanë një aftësi të mrekullueshme për t'i dhënë një hapësirë ​​një personalitet. Në ballkon mund të zgjidhni dekorime në trend të kopshtit, si llambat e pambukut të stilit skandinav, të cilat shtojnë hijeshinë, japin dritë të këndshme dhe e bëjnë rregullimin e tarracës më komode.

Nëse nuk keni hapësirë ​​të mjaftueshme për kutitë e kopshtit, zgjidhni kuti të vogla prej druri si mollët dhe frutat e tjera. Ju mund të fshehni jo vetëm revista, libra, lodra, por edhe sende të tjera të vogla personale që ju nevojiten. Kontejnerë të tillë të mëdhenj si kutitë e kopshtit organizojnë në mënyrë efektive hapësirën duke ndarë objektet që nuk janë të nevojshme për momentin, duke shmangur kështu rrëmujën në ballkon dhe tarracë. Kutitë prej druri janë gjithashtu të përshtatshme si shtretër lulesh për vazot e bimëve.

Gjithashtu, mos harroni për zogjtë, të cilët shpesh mund të fluturojnë në kopshtin tuaj të vjeshtës në kërkim të ushqimit. Instaloni një ushqyes zogjsh në të cilin do të lini rregullisht një përzierje të veçantë kokrrash dhe keni një garanci që miqtë me krahë do të jenë mysafirë të shpeshtë në kopsht dhe në ballkon.

Shpresojmë që këshillat e mësipërme do t'ju ndihmojnë të krijoni një kopsht të bukur vjeshte. Këshilla më praktike për dizajnin e brendshëm mund të gjenden në seksion I rregulloj dhe dekoroj, dhe mund të blini pajisje, mobilje dhe aksesorë në seksionin e shtëpisë dhe kopshtit.

Kryesor » Artikuj interesantë » Kopsht dhe tarracë në vjeshtë

Shto një koment