Test drive Saab 96 V4 dhe Volvo PV 544: Çift suedez
 

Saab 96 V4 dhe Volvo PV 544: Çift suedez

Më shumë si Saab 96 i ri dhe Volvo PV 544 dukeshin si një makinë veterane

Përveç formave origjinale të trupit, emëruesi i përbashkët i dy modeleve suedeze është një cilësi tjetër - reputacioni i makinave të besueshme dhe të besueshme.

Guaranteedshtë e garantuar që askush nuk do t'i ngatërrojë këto modele klasike me të tjerët. Në dukje, ky çift suedez është bërë një karakter me të vërtetë i mrekullueshëm në historinë e industrisë së automobilave. Vetëm në këtë formë ato mund të qëndrojnë në tregun e makinave për dekada. Dhe pjesa më dalluese e trupave të tyre është qemeri i rrumbullakosur i çatisë së pjerrët - një trashëgimi nga koha e shfaqjes së këtyre relikteve veriore diku në epokën e largët të viteve 40.

Ne ftuam në takim një kopje të dy klasikëve suedezë, gjendja e të cilëve për momentin nuk mund të ishte ndryshe. Saab 96 nuk është restauruar, prodhuar në 1973, ndërsa Volvo PV 544 jo vetëm që është restauruar plotësisht, por edhe është përmirësuar në shumë nga detajet e tij historike specifike, të kopjuara që nga viti 1963. Si fenomen, megjithatë, të dy makinat janë tipike për ekzistencën e modeleve të tilla. si veteranë.

 

Modeli Volvo shquhet si mjet për drejtimin aktiv. Pronari i tij, i cili e ka servisuar dhe drejtuar atë për 32 vjet, për shembull, instaloi një motor B20 të modifikuar me 131 kf. Për arsye sigurie, boshti i përparmë është i pajisur me frena diskale dhe një përforcues frenash nga Volvo Amazon, një modifikim i përdorur nga shumë Volvo. Ngjyra përputhet edhe me sjelljen sportive të makinës - tipike e kuqe PV 544 Sport me numër ngjyra 46 sipas specifikimeve të Volvo. Pronari i parë në Danimarkë urdhëroi një makinë të bardhë. Nga rruga, të gjitha ndryshimet në krahasim me kushtet e blerjes u bënë në vitet '90.

Dizajn i stilit amerikan të viteve '30

Bashkëkohësit e viteve 50 ishin gjithashtu të kënaqur me prodhimin Volvo. Edhe fituesi i Le Mans Paul Frere ishte një adhurues i tij: "Unë kurrë nuk kam zotëruar një makinë prodhimi me cilësi dinamike në kundërshtim të jashtëzakonshëm me pamjen e saj tokësore, madje edhe të modës së vjetër", shkroi garuesi dhe gazetari provë. në 1958 në automobilistik dhe sporte. Kur u zhvillua në mes të viteve 40, trupi me dy dyer përputhej në mënyrë të përsosur me shijet e kohës - ndikuar nga ideali i linjave të efektshme, dizajni amerikan vendosi modën botërore. Por pothuajse menjëherë pasi kopjet e para të "Volvo-s" u larguan nga fabrika në Gothenburg, filloi të shfaqej një linjë e re, e thjeshtuar "ponto".

 
🚀Më shumë për temën:
  Test drive Kia Cee`d: arma më e fuqishme e Kia

Fillimisht, Volvo kishte një formë me mbrojtës të përcaktuar ashpër dhe një mbrapa të rrumbullakosur. Bazuar në karrierën e gjatë dhe të suksesshme të serive "të pasme" - nga makinat e dikurshme të reja te ato klasike aktuale - kjo i ka bërë modelit shumë më tepër mirë se dëm. Projektimi i pavullnetshëm retro i ekipit të Edward Lindbergh vazhdon të shkaktojë vëmendje dhe emocione.

Edhe pajisjet sportive ishin fshehur nën kapakun e rrumbullakosur në versionet më të shtrenjta-versioni 1965 litra me 1,8 kf arriti kulmin e motorit standard me katër cilindra në 95. - e njëjta fuqi si atëherë Porsche 356 sbn. Volvo ruan imazhin sportiv të modelit të tij me dy dyer duke marrë pjesë në shumë mitingje evropiane. Volvo me gunga me një motor XNUMX-litër të rregulluar demonstron performancën dinamike të një makine moderne. Në të kundërt, timoni i madh, rripi i shpejtësisë, levë e gjatë e ingranazheve dhe pamja e trupit të modës së vjetër përmes xhamit të ulët krijojnë përvojën përfundimtare të drejtimit.

Linja aerodinamike suedeze

Ndërsa ndërtuesit e Volvo e përfundojnë lojën në traditë në 1965, 75 km në veri të Goteborgut, në Trollhättan, inxhinierët e Saab janë ende duke menduar se si të zgjasin jetën e modelit të tyre klasik 96. Dizajni i bazës aerodinamike u zhvillua në mes të viteve '40. ... në ato vite - Sixten Sasson, i cili mori pjesë në ekipin e modelit prej 18 personash, të udhëhequr nga Gunnar Jungström.

Forma e shoqatave futuriste nuk ishte një taksë e paguar nga Saab për modën e trupit të atëhershëm, por më tepër një dëshmi e besimit të Svenska Aeroplan Aktiebolag (SAAB) si prodhues avionësh. Fillimisht, një motor me tre cilindra me dy goditje i modeluar në DKW me një zhvendosje prej 764 cm3 ishte i mjaftueshëm për rolin e vozitjes, i cili në modelin e vitit 1960, të propozuar në 96, mori një diametër të cilindrit të rritur dhe një vëllim prej 841 cm3, të mjaftueshëm për 41 kf. .s. Për shtatë vjet, Saab është mbështetur në lëvizjen pa valvula. Atëherë edhe fisnikët në Trollhättan kuptuan se motori i tyre me dy goditje ishte tashmë i vjetëruar. Dhe me lansimin e një modeli më të madh të rangut të mesëm, Saab zgjodhi një ndryshim ekonomik të motorit nga Ford.

Që nga viti 1967, suedezi me pamje të çuditshme është mundësuar nga motori 1,5 litër V4 nga Ford Taunus 12M TS. Njësia e energjisë me një kapacitet prej 65 hp Fillimisht i zhvilluar në Shtetet e Bashkuara si një konkurrencë e breshkës me katër cilindra të VW, ajo gjeti përdorim në Taunus 1962M në 12. Sidoqoftë, krahasuar me motorët me dy kohë, motori i shkurtër dhe me rotacion të shpejtë me katër goditje nga Këlni ka një disavantazh: është 60 kg më i rëndë se një motor me dy kohë dhe për këtë shkak sjell sjellje jo harmonike në rrugë. Sistemi i drejtimit është veçanërisht i rëndë me shpejtësi të ulët. Përveç kësaj, sediljet e buta kanë pak mbështetje anësore. Mbështetësit e Saab nuk kishin frikë nga gjëra të tilla, megjithatë, dhe 96 V4 mbeti në gamën e kompanisë deri në 1980.

 
🚀Më shumë për temën:
  Test drive Volvo V90 Cross Country D5: traditat po ndryshojnë

Karaktere origjinale

Nëse krahasojmë periudhat e prodhimit, Saab rezulton të jetë një vrapues në distancë shumë më të gjatë. Nga ana tjetër, Volvo shfaq një dizajn më solid të përgjithshëm. Alsoshtë gjithashtu një makinë më e madhe, me një motor më të fuqishëm, dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, falë drejtimit të rrotave të pasme, ajo gjithashtu ka një karakter sportiv. Sidoqoftë, një krahasim i drejtpërdrejtë midis dy modeleve nuk është i mundur, pasi "gunga e kuqe Volvo" e kuqe është shumë larg nga ajo që ishte në kohën e blerjes. Në çdo rast, të dy suedezët kanë karaktere origjinale. Në ditët e sotme, kur të gjitha makinat po bëhen gjithnjë e më shumë, skandinavët quirky kanë një pamje të re. Megjithatë, nuk është vetëm origjinaliteti që u jep atyre një vend në historinë e automobilave. Ata gjithashtu kanë fituar famën e tyre për shumë pjesë të pajisjeve të sigurisë pasive të tilla si rripat standardë të sigurimit.

Përfundim

Redaktor Dirk Johe: Forma më progresive e bykut flet në favor të Saab. Kjo është më e pazakontë dhe më pak e zakonshme. Sidoqoftë, për shkak të nën drejtimit të rëndë, modeli i drejtimit të rrotave të përparme është më pak argëtues për të përzënë. Krahasuar me të, përfaqësuesi i Volvo perceptohet si më solid dhe fiton simpatinë time për një karakter më sportiv, sidomos falë drejtimit të rrotave të pasme.

Pak histori sporti: lëvizja si një strategji reklamimi

Saab dhe Volvo mbështeten në suksesin e shkëlqyeshëm të garave me makina. Rally është një sport tipik për veriorët.

■ Fitimi i një Rally Monte Carlo shpesh ka më shumë ndikim sesa një titull kampion. Shoferi i Saab Eric Carlson ka edhe dy suksese si mbreti i të gjitha tubimeve - në Saab-in e tij me dy goditje, ai fitoi gara në 1962 dhe 1963. Kjo arritje është kurorëzimi i arritjes së markës suedeze në gara me motor; megjithatë, ajo nuk arriti të fitonte kampionatin ndërkombëtar. Sidoqoftë, ata kanë shumë kampionate kombëtare dhe fitore personale në të gjithë Evropën.

🚀Më shumë për temën:
  Opel Agila

Edhe pas kalimit në V4 me katër goditje, suksesi i Saab 96 vazhdon. Në vitin 1968, Finn Simo Lampinen fitoi tubimin RAC në Ishujt Britanikë me një makinë të tillë. Tre vjet më vonë, suedezi 24-vjeçar në timonin e 96 V4 - kampioni i ardhshëm i tubimit botëror Stig Blomkvist - bëri që publiku të duartrokitej. Në 1973 Master Blomkvist fitoi të parën nga njëmbëdhjetë fitoret e tij në Kampionatin Botëror të Rallyve në vendin e tij.

Deri në vitin 1977, Saab i rrumbullakët me katër cilindra garoi në Kampionatin Botëror të Rallyve. Më pas u zëvendësua nga një 99 moderne e thjeshtë.

■ Volvo fiton dy Kampionate Evropiane me PV 544; para vendosjes së Kampionatit Botëror në 1973, ishte gara e nivelit më të lartë. Sidoqoftë, banorët e Gothenburgut nuk ishin në gjendje të fitonin Rally Monte Carlo. Në 1962, kur rivali Saab fitoi për herë të parë garën në Monte, Volvo krijoi sektorin sportiv të kompanisë. Udhëheqësi i tij është garuesi Gunnar Anderson, i cili në vitin 1958 u bë kampion evropian në Volvo-n e tij "të përkulur". Në 1963, Goy fitoi titullin e tij të dytë, dhe një vit më vonë shoku i tij i ekipit Tom Trana solli kupën e tretë të kampionatit.

Falë kësaj, Volvo tashmë ka lëshuar të gjithë fishekët e saj kampionë, por përsëri arriti të kurorëzojë veten me një tjetër sukses të rëndësishëm: në 544, pilotët privatë PV 1965 Yoginder dhe Yaswant Singh, dy vëllezër me origjinë indiane, fituan fitoren. Tubim safari në Afrikën Lindore. Gara në rrugë të ashpra të shtruara në Afrikë u konsiderua atëherë tubimi më i vështirë në botë. Nuk ka asnjë provë më të mirë të besueshmërisë dhe qëndrueshmërisë së një makine sesa fitimi i Safari Rally.

Teksti: Dirk Johe

Foto: Achim Hartmann

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive Saab 96 V4 dhe Volvo PV 544: Çift suedez

Shto një koment