Makinë provë Toyota Camry, Ford Mondeo, Hyundai i40 dhe Mazda 6

Tommy nuk do t'ju kursejë nga një udhëtim në qendrën e shërbimit duke u marrë me mjeshtëri me një elektricist, përveç nëse jeni, sigurisht, Billy Milligan. Por ka një plus të caktuar - ju jeni të shëndetshëm mendërisht.

Tommy nuk do t'ju kursejë udhëtimin në qendrën e shërbimit duke u marrë me mjeshtëri me një elektricist, përveç nëse, natyrisht, jeni Billy Milligan. Por ka një plus të caktuar - ju jeni të shëndetshëm mendërisht. Deri në momentin kur filloni të zgjidhni një makinë të re. Edhe nëse vini në një shitës makinash pa grua, zërat fillojnë të tingëllojnë në kokën tuaj. Sigurisht, nuk janë 24 prej tyre, por të gjithë po luftojnë për të qëndruar në vend të dritës dhe për të blerë modelin më të bukur, më praktik ose më të lirë. Në këtë luftë në klasën e sedanëve të biznesit jo premium, më shpesh fitimtare, duke gjykuar nga statistikat e AEB, është alter ego që këmbëngul në blerjen e një Toyota Camry. Ne kontrolluam shanset e votave të tjera duke krahasuar sedanin japonez me Ford Mondeo 2,5, Mazda6 2,5 dhe Hyundai i40 2,0.

Personi që merr frenat të premten në mbrëmje nuk do të zgjedhë kurrë një Camry. ,Shtë, sigurisht, tërheqëse, por në sfondin e Mazda6 dhe Mondeo duket shumë solide. Kjo është një nga arsyet pse zyrtarët janë aq të dashur për modelin. Edhe pas azhurnimit, Toyota nuk është bërë më joserioze. Mondeo, me një siluetë shumë agresive, grilë me stil dhe fenerë LED të ftohtë (mjerisht, ata janë shumë afër rrugës, kështu që nuk ndriçojnë mirë rrugës në errësirë), duket si një njeri me një stil të patëmetë të stilit . Në pjesën e pasme, ajo ka mbetur praktikisht e pandryshuar, por nga të gjitha këndvështrimet e tjera është Fordi më i bukur.

Vetëm rrotat 17 inç duken joharmonike në harqet imponuese të rrotave. Camry dhe i40 kanë të njëjtën gjë, nga rruga, por Mazda ka ato 19 inç, të cilat plotësojnë imazhin e modelit me pamjen më sportive të të katërve. Epo, Hyundai i40 ka të gjitha "patate të skuqura" moderne si dritat LED të ditës, dritat LED dhe një çati panoramike (asnjë nga rivalët nuk e ka as si opsion), por në sfondin e konkurrentëve, modeli duket si një lodër dhe elegante. Alreadyshtë tashmë dhe më e shkurtër se të gjithë konkurrentët dhe poshtë të gjitha makinave nga lista jonë, përveç "gjashtë". Në tregun rus, ky ka më shumë të ngjarë një disavantazh, por në pjesën tjetër, ku nënat me fëmijë më shpesh drejtojnë këto makina, është më tepër një avantazh.

 

Makinë provë Toyota Camry, Ford Mondeo, Hyundai i40 dhe Mazda 6Nëse dikush që merr rregullisht "letra lumturie" për shpejtësi qëndron në dritën e dritës, zgjedhja është e paracaktuar - dhe kjo është Mazda6. Një makinë me një motor 2,5 litërsh 192 kf. përshpejton në 100 km / orë në 7,8 sekonda, duke justifikuar plotësisht pamjen e saj. Camry është në vendin e dytë, njësia e të cilit me të njëjtin vëllim (181 kuaj fuqi) ndihmon sedanin të arrijë qindëshen e parë në 9 sekonda. Tjetra është Mondeo. Motori këtu është gjithashtu 2,5 litra, por dinamika është dukshëm më e keqe - 10,3 sekonda. Fakti është se një version i "mbytur" i motorit atmosferik u soll në Rusi. Në SH.B.A., ka 175 kf. kundër 149 kf versioni yne.

Hyundai i40 është edhe më i ngadaltë - 10,9 sekonda. Njësia e energjisë këtu është një 2,0-litër me një kapacitet prej 150 hp, dhe kjo është maksimumi që Hyundai ofron në tregun tonë. Nga rruga, gjatë provës kemi udhëtuar edhe në versionin 1,7 CRDi. Dallimi në përshpejtimin e dy modifikimeve është vetëm 0,1 sekonda në favor të këtij të fundit, por ndjesitë janë krejtësisht të ndryshme: deri në 60 km / orë, dizel i40 përshpejton shumë më shpejt.

 

Makinë provë Toyota Camry, Ford Mondeo, Hyundai i40 dhe Mazda 6

Mazda6 konfirmon plotësisht numrat e pasaportave me përvojën e vozitjes. Shasia e "gjashtë" është vendosur pothuajse në mënyrë të përsosur. Makina e kupton shoferin nga një gjysmë fjale: përgjigja ndaj timonit është e qartë dhe e shpejtë, vetë timoni jep informacion të plotë për atë që po ndodh me rrotat. Mazda kthehet me saktësi dhe saktë, mban me besim trajektoren dhe nuk lëkundet aspak me radhë. "Automatik" ndërron hapat shpejt dhe shumë mirë. Plus, është ky model që ka tingullin më lëng të motorit, i cili, përkundër izolimit të mirë të zhurmës (sipas standardeve të Mazdas-it të hershëm, thjesht i përsosur), depërton në brendësi dhe shton ngjyra të ndritshme në udhëtim.

Bilanci midis ngurtësisë së pezullimit dhe rehatisë së kabinës është pothuajse perfekt për Mazda. "Gjashtë" me vetëbesim dhe në mënyrë të padukshme ndreqet me parregullsi të vogla dhe të mesme, pa i transferuar ato në sallon (dhe kjo është në rrota 19 inç). Pengesa të mëdha, veçanërisht nyjet e vendosura të pllakave të rrugës, ende përgjigjen me goditje në shpinë të shoferit dhe pasagjerëve.

 

🚀Më shumë për temën:
  Mercedes-Benz C 350 e Avantgarde
Makinë provë Toyota Camry, Ford Mondeo, Hyundai i40 dhe Mazda 6Hyundai i40 është më i ashpër se Mazda6: edhe parregullsitë e vogla ndihen më të ndjeshme dhe reagojnë në timon. Do të ishte logjike të supozohet se makina qëndron me më shumë besim në rrugë, megjithatë, "koreani" lëkundet dhe rrotullohet (megjithëse pak) me shpejtësi të lartë kthehet më fort. E vetmja gjë në të cilën i40 nuk është inferiore ndaj, dhe mbase edhe tejkalon "gjashtë" për sa i përket karakteristikave të vozitjes, është butësia e ndërrimit të ingranazheve. Sidoqoftë, ndryshimi i hapit këtu kërkon shumë më shumë kohë.

Timoni i "Koreanit" është i rëndë, por sjellja e makinës me radhë është e parashikueshme dhe e lehtë për t'u kontrolluar. I40 ka tre mënyra udhëtimi: Normal, Eco dhe Sport. Në këtë të fundit, algoritmi i funksionimit të kutisë ndryshon, timoni bëhet edhe më i rëndë. Edhe kështu, sedanit koreane i mungon shkëlqimi. Çështja nuk është se ajo përshpejton më ngadalë sesa konkurrentët e saj, por që e bën atë jashtëzakonisht të mërzitshëm.

 

Makinë provë Toyota Camry, Ford Mondeo, Hyundai i40 dhe Mazda 6Camry është më e rehatshme në këtë kompani. Ajo noton përgjatë rrugës, duke mos vërejtur as nyjet më të mëdha. Vetëm një çelës i hapur kanalizimi mund të bëjë që shoferi ose pasagjerët të digjen. Por në rastin e këtij sedan japonez, gjithçka është logjike. Ky koncesion ndikoi në gëzimin e ngasjes së shpejtë. Makina rrotullohet, lëkundet me kthesa, timoni (meqë ra fjala, më i madhi midis të gjithë konkurrentëve) këtu është më joinformatori nga të katër modelet, dhe makina reagon me ngurrim ndaj saj. E gjithë kjo nuk është kritike: Camry mund të kalojë shpejt dhe me qetësi nëpër kthesa, thjesht ndihet sikur ngiste makinën më shumë si një crossover të vogël sesa një sedan.

 

Makinë provë Toyota Camry, Ford Mondeo, Hyundai i40 dhe Mazda 6Kur futet në kthesë, Ford është shumë i ndryshëm. Mund të konkurrojë me Mazda 6 për kthesë të sigurt, por motori dështon, i cili pas 80 km / orë bëhet dukshëm i vështirë për të tërhequr makinën përpara. Plus, kur shtypni pedalin në dysheme, kutia e shpejtësisë fillon të fanatikohet. Kjo nuk ndodh çdo herë, por nganjëherë "automatiku" mendon se sa hapa duhet të hidhen poshtë - dy ose një. Zakonisht e butë dhe e shpejtë, ajo fillon të tundë makinën. Në drejt, dhe posaçërisht në autostradë, ku duhet të bëni një parakalim të shpejtë me shpejtësi të lartë, Mondeo nuk është mbresëlënës.

Një motor tjetër (modeli mund të blihet me një EcoBoost 2,0 litërsh me 199 ose 240 kf) do të lëshojë shumë më mirë potencialin e pezullimit të makinës. Por edhe me një makinë 2,5-litër të aspiruar, makina është e lezetshme me kthesa: makina zhytet me bindje në kthesa, mban trajektoren dhe nuk lëkundet. Timoni këtu është i lehtë, por jashtëzakonisht i kuptueshëm. Dhe kjo pavarësisht nga fakti që Ford, në procesin e adaptimit të Mondeo në Rusi, rriti hapësirën e tokës me 12 mm dhe pezullimi (fillimisht u mor versioni evropian i shasisë, jo versioni amerikan i shasisë) u bë më shumë komode Si rezultat, "Mondeo" është pak më pak i rehatshëm dhe pak më i zhurmshëm se Camry (nyjet e forta në kabinën ende ndihen), dhe me një njësi 2,5 litërsh është pak më pak emocionuese se Mazda6. Mondeo ka gjithashtu një pengesë më shumë, e cila, ndoshta, është karakteristike vetëm për një makinë të veçantë: ajo dridhej fuqishëm në punë.

Por, çka nëse një person që ka frikë nga trenat dhe avionët, por i pëlqen kompanitë e mëdha, përfshihet në betejë? Nga këndvështrimi i transportit të udhëtarëve, më i përshtatshmi është, ndoshta, Mondeo. Ka pak më shumë hapësirë ​​për këmbët për njerëzit në rreshtin e dytë. Ne mbartëm tre pasagjerë në vendet e pasme në Camry dhe Mondeo. Të gjithë thanë qartë se ishin më rehat në Ford. Por është më e përshtatshme të ulesh në Toyota: porta është më e gjerë këtu - ka më pak mundësi të ndotesh në mot të keq. Mazda 6 dhe Hyundai i40 kanë afërsisht të njëjtën hapësirë ​​për kokën e pasme dhe më pak hapësirë ​​sesa konkurrenca. Tre persona në pjesën e prapme nuk janë shumë komodë.

 

Makinë provë Toyota Camry, Ford Mondeo, Hyundai i40 dhe Mazda 6Por "gjashtë" ka vendin më të mirë të shoferit. Së pari, ka karriget më të rehatshme këtu. Mjaft të ngurtë, me mbështetës të theksuar, ato nuk lejojnë rrotullimin e ndenjëses dhe nuk e ngarkojnë pjesën e pasme. Vendi i dytë në këtë tregues është Hyundai i40, i treti është Mondeo. Selia më e pakëndshme e shoferit për Camry: është shumë e butë dhe e rrëshqitshme për shkak të lëkurës së ashpër. Së dyti, Mazda6, falë konzollës qendrore pak të kthyer drejt shoferit, thekson theksin e shoferit.

Gjynah i vetëm është që ekrani në brendësinë harmonike dhe moderne të "gjashtë" duket si një ngjitje. Edhe ekrani lart nuk ndihmon - një mundësi e tillë, nga rruga, është vetëm këtu. Hyundai dhe Mondeo kanë një dizajn të brendshëm më të rreptë dhe pak më modern se sa Mazda. Por shumë më elegant se Camry. Futjet e drurit, të cilat janë bërë prej kohësh biseda e qytetit, duken shumë herë më mirë këtu sesa disa vjet më parë, por ato janë akoma atje, të shoqëruara me butona që duket se kanë migruar nga një jetë e kaluar, një larmi tekstesh dhe mungesa e një stili të përbashkët, e bëjnë brendësinë e Toyota në sfond një konkurrencë arkaike. Sidoqoftë, është në këtë makinë që të gjitha pjesët përshtaten së bashku në mënyrë të përsosur me njëra-tjetrën: jo një hendek i vetëm, as një vijë e vetme e bashkuar e lakuar.

🚀Më shumë për temën:
  Testimi i makinës Ford Focus ST Turnier përplaset me Seat Leon ST Cupra

Por paneli i Camry është mjaft modern. Ekran me ngjyra, shkallë të qarta, leximet e të cilave janë të shkëlqyera. Nga rruga, për Camry, i40 dhe Mondeo, ekrani i rregullt ndodhet midis tahometrit dhe shpejtësisë, ndërsa për Mazda6 është në të djathtë të tyre. Duket më origjinale, por, siç doli, nuk është gjithmonë e përshtatshme.

Makinë provë Toyota Camry, Ford Mondeo, Hyundai i40 dhe Mazda 6

Sidoqoftë, përsëri në prakticitet. Duke gjykuar nga numrat, Mondeo ka bagazhin më të gjerë dhe të rehatshëm. Ka një vëllim prej 516 litra - 10 më shumë se Camry (506 litra) dhe 11 më shumë se i40 (505 litra). "Gjashtë" ka më të voglin - 429 litra. Por në të vërtetë gjithçka është ndryshe: Camry ka ndarjen më të përshtatshme. Shtë më e gjerë dhe është shumë më e lehtë për të vendosur gjërat atje: në gotë Mondeo zvarriten shumë larg drejt kapakut. Në "Koreane" hapja është gjithashtu e ngushtë dhe ndarja në vetvete është e cekët, por nuk është e vështirë të vendosësh sende këtu. Mazda6 gjithashtu ka një kartë atu - bagazhi i tij është shumë i zoti dhe i përfunduar bukur (madje edhe menteshat janë të fshehura nën zbukurim), gjë që praktikisht përjashton dëmtimin e bagazhit. Plus, ndarja në vetvete është e thellë.

Për sa i përket pastrimit të tokës, Mazda6 më sportive fiton papritur. Për të, kjo shifër është 165 mm, për Toyota është 5 mm më pak (160 mm), për i40 - 147 mm. Makina më e ulët e katër tonë është Mondeo: edhe pas përshtatjes ruse dhe një rritje të hapësirës së tokës me 12 mm, rezultati i Ford është modest - 140 mm. Duhet të jeni shumë të kujdesshëm për të mos dëmtuar parakolpët e bukur në bordurat e larta të Moskës. Një tifoz i prakticitetit do të ishte vendosur në Camry, megjithëse Mondeo, po të ishte pak më i gjatë, është mjaft i aftë të konkurrojë me Toyota në këtë tregues.

E megjithatë më aktivi është zakonisht alter egoja që zgjohet në arkë në supermarket. Të gjitha makinat nga makina testuese ishin në nivelet më të pasura të modelit për llojin e tyre të motorit. Përjashtim bën Camry në versionin Elegance Plus (parafundit para më të shtrenjtit). Në tërësi - numri maksimal i mundshëm i jastëkëve ajrorë (Camry dhe Mazda - gjashtë, Mondeo - shtatë, i40 - nëntë) dhe sisteme multimediale të nivelit më të lartë.

 

Makinë provë Toyota Camry, Ford Mondeo, Hyundai i40 dhe Mazda 6Të gjithë ata, përveç atij në "gjashtë", janë të pajisura me ekrane me prekje. Në të njëjtën kohë, është sistemi "Mazda" që është më i lehtë për t'u menaxhuar. Duke përdorur "topin" për të kapërcyer artikujt e menusë, mund të dilni shpejt dhe më pak nga rruga. Për sa i përket interesit, multimedia më e mirë në Mondeo. SYNC 2 është ëndrra e një geek me një ekran 8 inç. Por, mjerisht, është më "frenuesja": ngrin më shpesh se të tjerët, ndonjëherë reagon për një kohë të gjatë në shtypjen e tasteve. Edhe pse krahasohet me SYNC-në e parë, ky është qielli dhe toka. Sistemi Hyundai ka grafikë të këndshme dhe ndërfaqen më të thjeshtë (në një mënyrë të mirë), por nuk është miqësore me iPhone të lidhur përmes një kordoni: muzika shumë shpesh humbet dhe fillon të luajë nga kënga e parë. Camry ka gjithçka në nivel: grafikë të mirë, pa "frena", por nuk ka asnjë zest që do ta bënte atë të dallohej. Ky prekje mund të jetë ngarkuesi wireless i smartphone-it që ka Toyota. Duket se iPhone që ajo nuk ngarkon nuk është telefoni më i popullarizuar në mesin e audiencës së synuar të kësaj makine.

 

Makinë provë Toyota Camry, Ford Mondeo, Hyundai i40 dhe Mazda 6Më e lira nga të katër është i40. Kushton 18 dollarë. Camry do të kushtojë më shumë - 724 dollarë. Një tjetër është Mondeo, i cili në këtë konfigurim mund të blihet për 21 dollarë. Më e shtrenjta është Mazda020 (22 dollarë). Të gjitha çmimet tregohen pa zbritje dhe oferta speciale. Nga rruga, vetëm Hyundai dhe Toyota ofrojnë një gomë rezervë të përmasave të plota pa asnjë pagesë shtesë. Në Mazda, si parazgjedhje, ata vendosën një rrugëdalje dhe në Ford, duhet të paguash 067 dollarë për një rrotë normale.

Pa paketën shtesë, e cila përfshin një mbrojtje nga dielli, sisteme rigjenerimi të energjisë frenuese, paralajmërim për largimin nga korsia, monitorim i pikave të verbra, frenim i sigurt në qytet (prapa dhe përpara), ndriçim adaptiv me funksion kalimi të rrezeve të larta dhe një sistem audio Bose nga fundi me 11 altoparlantë, "Gjashtë" mund të blihet për $ 20.

 

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Lexus RX 350 2016
Makinë provë Toyota Camry, Ford Mondeo, Hyundai i40 dhe Mazda 6Mondeo është në konfigurimin Titanium, por pa mundësi shtesë që ishin në makinën e provës (fenerët LED, sistemet e ndihmës për parkim paralel dhe pingul, frenim automatik, monitorim i pikës së verbër, lundrim, kamera e shikimit të pasëm, sedilje dhe sedilje lëkure, pjesa e përparme elektrike sediljet, cilësimet e kujtesës për pasqyrat dhe sediljen e shoferit, sediljet e ndezura të pasme), do të kushtojnë 18 dollarë.

Në këtë rast, Ford është i vetmi nga e gjithë kompania që nuk do të ketë një brendshme lëkure, drita LED ditën, fenerë ksenon dhe një kamerë me pamje të pasme. Në të njëjtën kohë, Mondeo është modeli i vetëm nga këto katër, në të cilin është instaluar një sistem audio me 8 altoparlantë pa ndonjë kosto shtesë. Pjesa tjetër e makinave kanë gjashtë në mënyrë automatike. Vetëm i40 ka një nën-vufer pa instaluar paketa shtesë.

Pajisjet Hyundai duken më të menduarat në përgjithësi. Mungojnë zgjidhjet më të fundit si parkimi automatik i Ford-it ose rikuperimi i energjisë së frenimit të Mazda-s. Por, sa blerësve të sedanëve të biznesit u duhen këto veçori? Nuk ka gjasa. Epo, gjithçka tjetër është në i40. E megjithatë, nëse për sa i përket cilësive dinamike, tërheqjes vizuale dhe cilësive të tjera kjo makinë nuk është në vendin e parë mes konkurrentëve, atëherë për sa i përket çmimit / cilësisë është liderja "koreane" e të katërve.

 

Makinë provë Toyota Camry, Ford Mondeo, Hyundai i40 dhe Mazda 6Sidoqoftë, nëse flasim për kursime, dy tregues të tjerë janë të rëndësishëm: konsumi i karburantit dhe shpenzimet e përgjithshme. Sipas dokumenteve, më ekonomikja është Mazda (8,7 litra në qytet dhe 8,5 litra - me një sistem rigjenerimi të energjisë frenuese, i cili ishte në makinën e provës). Hyundai harxhon 10,3 litra për 100 kilometra në qytet, Toyota - 11 litra, Ford - 11,8 litra. Shifrat aktuale të konsumit janë të ndryshme, por renditja është e njëjtë. "Gjashtë" në qytet ha rreth 10-10,5 litra, i40-11-11,5 litra, Camry - 12,5-13 litra, por Mondeo, i cili në autostradë futet lehtësisht në 7 litra, djeg rreth 14 litra. Sidoqoftë, ndryshe nga makinat e tjera, ajo mund të furnizohet me AI-92.

Një kontribut i rëndësishëm në vendimin përfundimtar do të ketë mendimin e një personi i cili nuk lejon që gjërat e vjetra të hidhen, por i detyron ata të shesin sipas një reklame. Dhe këtu askush nuk mund të argumentojë me Camry: Toyota ka likuiditetin më të lartë në tregun sekondar. Por kjo veturë ka dy pengesa domethënëse. E para është kostoja e sigurimit gjithëpërfshirës. Ne llogaritëm çmimin e sigurimit të plotë për të gjitha makineritë e provës në një kalkulator në internet dhe krahasuam koston në të njëjtën IC. Politika e Camry do të kushtojë 1 dollarë. Për "gjashtë" - edhe më e shtrenjtë: $ 553. Mondeo mund të sigurohet për 1 dollarë dhe i800 për 1 dollarë. Pengesa e dytë është intervali i shërbimit. Të gjithë sedanët që morën pjesë në provë, është i barabartë me 210 km, dhe vetëm Camry do të duhet të shkojë në shërbim çdo 40 kilometra. Ndoshta, nga këndvështrimi i ekonomisë, zgjedhja më e preferuar në këtë kompani është Hyundai i1.

Çrregullimi disociativ i identitetit nuk mund të shërohet me ilaçe. Vetëm psikoterapia mund të ndihmojë, qëllimi i së cilës është të bashkojë të gjitha personalitetet në një. Por kjo padyshim nuk ka të bëjë me situatën në shitjen e makinave. Një alter ego që imagjinon parkimin në një klub nate të zbukuruar ende do të bërtasë për Mondeo, personi që ndërron jastëkët dy herë më shpesh sesa kërkohet nga rregulloret, nuk do të heqë dorë nga pozicioni i tij në Mazda6. Kushdo që regjistron me kujdes shpenzimet e tij në një program të veçantë në telefonin e tij nuk do të shikojë ndonjë mundësi tjetër përveç i40. Më në fund, zëri, pronari i të cilit përsërit për udhëtime të gjata dhe ëndërron një kostum të fortë, do të jetë pas Camry. Në çdo rast, gjëja kryesore është që ju jeni absolutisht të shëndetshëm.

 Ne dëshirojmë të shprehim mirënjohjen tonë për Shkollën e Menaxhimit të Moskës SKOLKOVO për ndihmën në filmim.

Nikolay Zagvozdkin

Foto: Polina Avdeeva

 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë Toyota Camry, Ford Mondeo, Hyundai i40 dhe Mazda 6

Shto një koment