Makinë provë Skoda Octavia

Pesëdhjetë vjet më parë, pronari i Octavia do të kishte konsideruar një kruajtëse akulli të bashkuar në mbushjen e gazit mbingarkesë budalla, por tani është me ndihmën e gjërave të tilla që prodhuesi mund t'i arrijë konsumatorit ...

E para është në të djathtë dhe përpara, pjesa e pasme është në drejtim rreptësisht të kundërt, ku e dyta është në makinat moderne. Por kjo është në levën në dysheme, dhe nëse është e vendosur në kolonën e drejtimit, është edhe më e vështirë: për të ndezur "pokerin" e parë ju duhet ta largoni atë nga ju dhe lart. Mbërthim i ngushtë, krejtësisht i pandjeshëm, reagime të njollosura pafund ndaj gazit (dhe ne gjithashtu kritikojmë vonesat e përshpejtuesve modernë "elektronikë") - të luash me pedale në një Skoda Octavia të vitit 1965 për të kapur momentin kapës nuk është aq e lehtë. Speedometri tregon pak më shumë se 40 km / orë, dhe makina tashmë po kërkon shpejtësinë e katërt. Për të fituar më shumë se 60 km / orë është e frikshme: nuk ka frena përforcuese, një timon të hollë "të zbrazët" dhe rrotulla të zgjatura në qoshe. Vrapim i qetë? Për të qëndruar në shirit.

Sedilje të vogla dhe të sheshta vështirë se mund të përshtaten me njerëz me një lartësi pak mbi mesataren. Ka vetëm pak më shumë hapësirë ​​prapa sesa në Oka. Pasqyrat e pakta tregojnë vetëm skajin e qiellit, nuk ka asgjë për të kapur dhe nuk ka fare rrip sigurimi. Besueshmëria? Pronarët nga klubi çek i tifozëve Octavia sigurojnë që makina duhej të riparohej shpesh edhe në kilometrazhin e ulët. Nga rruga, ata ishin ende të angazhuar në transferimin e levës së ingranazhit nga kolona e drejtimit në dysheme - mekanizmi origjinal doli të ishte shumë kapriçioz.

Makinë provë Skoda OctaviaHendeku gjysmë shekulli midis teknologjive ndihet veçanërisht mirë kur ngasësh një makinë që është tërhequr në një kompjuter, e llogaritur në përqindje dhe e pajisur me saktësinë e verifikuar për të cilën janë të aftë vetëm inxhinierët gjermanë ose inxhinierët çek të trajnuar mirë. Pesëdhjetë vjet më parë, pronari i Octavia do të kishte konsideruar një kruajtëse akulli të bashkuar në flap mbushësin e gazit një mbingarkesë budalla, por tani, kur çështja e zhvendosjes së levës së ingranazhit ka pushuar prej kohësh, me ndihmën e gjërave të tilla prodhuesi mund të arrij te konsumatori. Në një botë ku teknologjia ka kohë që është bërë pothuajse e përsosur, filozofia e gjërave të thjeshta dhe të mençura funksionon përsëri.

Për shembull, një sensor i një sistemi mediatik që reagon ndaj afrimit të një dore dhe rrit ikonat në ekran, duke i furnizuar me nënshkrime. Një gjë simpatike që e kthen një mekanizëm pa shpirt në një sistem me reagime dhe një ndërfaqe miqësore. Ose qoshet standarde me Velcro për sigurimin e ngarkesave, të cilat janë të lidhura mjeshtërisht në anët e gypave anësorë të bagazhit, madje edhe rrjeta për sigurimin e ngarkesave të çdo forme në bagazh - patatet që kanë rënë nga pakoja e dyqanit nuk do të mbështillen kurrë në dyshemenë e ndarjes. Ka kaq shumë rrjeta dhe grepa sa është e pamundur të llogaritet edhe numri i konfigurimeve të mundshme të bagazhit. Konsumatori vetë formon hapësirën, duke rregulluar makinën për vete. Në vend që t'i përshtateni, luftoni me shqetësimin e zgjidhjeve teknike të kompromisit.

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Skoda Kodiaq
Makinë provë Skoda OctaviaKomoditeti dhe rendi në gjeneratën e tretë Octavia është standard. Sipërfaqet e rrepta kaçurrelë duken moderne dhe në modë, dhe cilësia e materialeve të përfundimit do të kënaqë edhe një pasagjer shumë të shpejtë. Nuk ka asnjë detaj të vetëm të ngurtë ose të rrëshqitshëm, futjet dekorative zgjidhen me shije dhe përpjekjet për butonat dhe levat janë të kalibruar në mënyrë të përsosur.

Nëse shuani dritat e kuqe paralajmëruese që shfaqen kur ndizet ndezja, asgjë e bezdisshme nuk do të mbetet në pajisje. Grafika e sistemit mediatik Columbus, e cila është në dispozicion vetëm për një shtesë, gjithashtu dëshiron të quhet e qetë. Ndërfaqja është menduar mirë, dhe ekrani pranon gjeste rrëshqitëse dhe madje edhe "pinching" - për shembull, për të zmadhuar hartën e naviguesit.

Makinë provë Skoda OctaviaDuket se secili prej dizajnerëve dhe inxhinierëve të Octavia ka marrë një kurs të estetikës teknike me sukses. Necessaryshtë e nevojshme ta korrigjoni vetë vetëm rezultatin e punës së shërbëtorit automatik, dhe edhe atëherë nëse shoferi është një perfeksionist, dhe makinat fqinje janë të shtrembër dhe larg nga bordura.

Ata që e shohin këtë qasje të mërzitshme duhet të hedhin një vështrim të shpejtë në përbërjen e motorit. Përveç versionit thjesht rus me një motor 1,6 litërsh të thithur natyrshëm, Octavia ofrohet vetëm me motorë turbo, më i fuqishmi prej të cilëve (me përjashtim të versionit RS) zhvillon 180 kuaj fuqi. Motori 1,8 është i njëjti atribut i detyrueshëm i të gjitha gjeneratave moderne të Octavia, si emblema në hundën e skarës së radiatorit. Në versionin e tij aktual, 1,8 TSI zhvillon të njëjtën fuqi që kishte gjenerata e parë Octavia RS. Dhe fati është gati i njëjtë. Një nxitim i fuqishëm, thumbues në modalitetin "mbyt në dysheme" me një marrje të theksuar pas 3000 rpm dhe tërheqje të shkëlqyeshme nga xhiro të ulëta. Tregtarët e Skoda kërkojnë shumë për dinamikën në nivelin e nxehtë të çeljes: çmimet për një ngritje me një motor me 180 kuaj fuqi dhe DSG fillojnë nga 14 dollarë.

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Hyundai i30 N: blu e ndritshme
Makinë provë Skoda OctaviaAshtë për të ardhur keq që Octavia e tretë nuk ofrohet me një "automatik" hidromekanik, i cili deri vonë për tregun tonë ishte i pajisur me makina të gjeneratës së dytë. Roboti DSG nuk harxhon kuaj fuqi, por funksionon shumë impulsivisht në një duet me një motor turbo. Fillimet i jepen makinës me hov, kështu që nëse shtrydhni plotësisht gazin në një semafor, në vend të një goditje në vijë të drejtë, mund të rrëshqitni dhjamin. Isshtë një çështje krejt tjetër - në lëvizje, kur roboti me mjeshtëri ndërron ingranazhe, pa kërkuar aspak vëmendjen e shoferit. Nxitimi emocionues DSG ndërpret vetëm për fraksione të vogla të sekondës, duke i mbajtur sinqerisht ingranazhet më gjatë në modalitetin Sport.

Me versionet më të shpejta të Octavia 1,8 TSI, dizenjimi i pezullimit është gjithashtu i përbashkët. Ndryshe nga ato më pak të fuqishme, ajo është e pajisur me një multi-link të përparuar të pasmë në vend të një trare të thjeshtë. Dhe nëse Octavia me motorë më të thjeshtë ngadalësohet, atëherë pjesa e sipërme e bën atë tashmë të racës së mirë. Këtu janë vetëm parregullsitë artificiale që duhet të ngadalësohen pak më intensivisht. Vlen të fluturosh shpejt mbi to, pasi mjetet e uljes menjëherë përgjigjen me një goditje të fortë. Këto janë, mjerisht, tipare të përshtatjes ruse me hapësirë ​​të shtuar të tokës dhe burime më elastike. Nuk ka një efekt të tillë në makinat me pezullim evropian. Por në përgjithësi, kompromisi është i përshtatshëm: shasia përballon lehtësisht gunga të përmasave të mesme, duke anashkaluar në mënyrë të qetë dhe të qetë të gjitha gjërat e vogla dhe duke i dhënë shoferit një ndjenjë të shkëlqyeshme të makinës. Rrotullat janë të vogla, dhe kthimi i shpejtë përcakton trajektoret me saktësi. Aq sa herë pas here provokon huliganizëm - do të kishte një rrugë të lirë përpara ose një tufë të mirë kthesash. Gjëja kryesore është të mos harroni të rregulloni paraprakisht bagazhet në bagazhin me rrjeta dhe qoshe të markës. Ju nuk keni mundësi të prishni komoditetin dhe rendin në këtë kabinë të dizajnuar në mënyrë perfekte, edhe nëse ka një motor me 180 kuaj fuqi nën kapuç.

Makinë provë Skoda Octavia

Numri tetë

Historia e familjes Octavia filloi në vitin 1954, kur modeli Skoda 440 Spartak u shfaq në treg. Modernizimi i parë në 1957 solli një motor dhe indeks më të fuqishëm 445, i dyti, dy vjet më vonë - një trup i azhurnuar dhe emri Octavia. Emri, i prejardhur nga latinishtja "octa", thjesht shënonte modelin e tetë të periudhës së pasluftës. Fillimisht, modeli u prodhua me një trup sedan me dy dyer, i pazakontë nga standardet e sotme, dhe akomodoi katër. Në vitin 1960, Çekët prezantuan një kamionçinë me tre dyer, e cila u prodhua për njëmbëdhjetë vjet të tjera.

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë: BMW X6 xDrive35d - Klasë biznesi

 

Makinë provë Skoda Octavia


Nuk kishte trashëgimtarë të drejtpërdrejtë dhe Skoda 1000MB me motor të pasëm, e ndërtuar mbi parime krejtësisht të ndryshme, u bë ndjekësi ideologjik. Modelet me motorë të pasëm u prodhuan deri në vitin 1990, kur Skoda u bë pjesë e shqetësimit të Volkswagen, dhe diapazoni i modelit u rishikua plotësisht. Marka u kthye në klasën e makinave familjare kompakte në 1996 me Octavia të ringjallur, e cila huazoi një platformë moderne me rrota të përparme nga Volkswagen Golf i gjeneratës së katërt më të shitur në Evropë.

 

 

Makinë provë Skoda OctaviaKur hartuan Octavia-n e parë moderne, Çekët menjëherë zgjodhën praktikën. Trupi i ashensorit, i cili duket si një sedan, por gjithashtu ka një derë thembra ngritëse, ra në dashuri me tregjet më të varfra të Evropës Lindore. Plus diapazoni më i gjerë i motorëve Volkswagen nga 59 në 180 kf. dhe opsione me një transmetim me të gjitha rrotat - modeli doli të ishte aq i kërkuar saqë lëshimi i tij nuk u ndërpre deri në 2010, kur një version i azhurnuar i makinës së gjeneratës së dytë ishte shitur tashmë në treg.

Makinë provë Skoda OctaviaOctavia II në platformën e pestë VW Golf u shfaq në 2004. Një version i modernizuar i vitit 2009 u prodhua gjithashtu në fabrikën e Grupit Volkswagen në Kaluga. Pas rivendosjes, Octavia filloi të pajiset me motorë turbo të serive TSI dhe kuti DSG, megjithëse versionet me "makina automatike" të vjetra të aspiruara dhe klasike ishin mbledhur dhe shitur në Rusi.

Makinë provë Skoda OctaviaOctavia e tretë bazohet në platformën tashmë modulare MQB me motorë turbo dhe kuti ingranazhesh DSG. Por për Rusinë, Egjiptin dhe Kinën, Çekët e mbajtën versionin me njësitë e vjetra. Me ndryshimin e gjeneratës, prodhimi i modelit u zhvendos nga Kaluga në Nizhny Novgorod, ku Octavia e tretë mblidhet sipas një kontrate në objektet e GAZ.

Makinë provë Skoda Octavia
 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë Skoda Octavia

Shto një koment