Makinë provë Porsche 911 GT2 RS: Çmenduri hyjnore
 

Përmbajtje

Nuk ka transmetim të dyfishtë, por fuqia është tashmë 700 kf. Keni frike Ne jemi pak ...

Si quheshin këto formime të bukura resh në qiell? Retë kumulus ... Por tani pyetja se ku do të ulet 911 GT2 RS i ri është më e rëndësishme se lartësia e tij. Dhe absolutisht nuk kemi asnjë dyshim se së shpejti do të ketë një garë në qarkun Autódromo Internacional do Algarve.

Duke parë pjerrësinë prej tetë për qind dhe retë e kumulusit në qiellin e ndritshëm blu përpara, është e pamundur të mos vëresh zhurmën e "Boksierit" me 700 kuaj fuqi që tërhiqet prapa. Më shumë gjasa, pas ngritjes së kësaj rakete, shoferi do të ulet në qendër të Portimão - ndoshta diku midis qendrës tregtare dhe stadiumit ...

Makinë provë Porsche 911 GT2 RS: Çmenduri hyjnore

Tingulli prapa është mjaft serioz - jo më kot inxhinierët shkuan në muze dhe shikuan me hollësi sistemin e shkarkimit të legjendar "Moby Dick" 935. Ata madje matën diametrin, gjatësinë dhe profilin e tubave, siç ishin Andreas Preuninger dhe Uwe Braun, të cilët janë përgjegjës për modelet civile GT në Zuffenhausen.

 

Përpjekja përfundimisht nuk ishte e kotë, pasi performanca vokale e GT2 RS është kërcënuese, pafundësisht e thellë dhe shumë më agresive se ajo për të cilën është i aftë 911 Turbo S.

Dikur ka qenë një Turbo S

Po, Turbo S është në zemër të risisë, edhe pse pak ka mbetur prej tij. Inxhinierët larguan me kirurgji 130 kg nga trupi i kupës së shpejtë sportive - me masa serioze invazive si amputimi i sistemit të transmetimit të dyfishtë (minus 50 kg), transplantimi i rrotave të aliazhit të magnezit (pjesë e paketës shtesë të Weissach, minus 11,4 kg.) Dhe përdorimi i drejtimit shufra dhe shufra kundër rrotullimit të bëra nga përbërje të përforcuar me fibra karboni (minus 5,4 kg), si dhe shumë ndërhyrje më të lehta si pllaka karboni të përfshira në paketën Weissach për zhvendosjen e ingranazheve drejtuese dhe veshjet më të thjeshta të dyshemesë së brendshme kurseni rreth 400 gram.

🚀Më shumë për temën:
  Provoni makinën Porsche Taycan në Liqenin Baikal

Përdorej vetëm një përbërës i ri, për të cilin nuk u gjet material më i përshtatshëm dhe më i lehtë se çeliku - kabllo shtesë përforcues që lidhin spoilerin e përparmë me trupin. Presioni me një shpejtësi maksimale (të pakufizuar) prej 340 km / h mbi këtë element arrin 200 kilogramë, dhe bordi kërkon mbështetje shtesë.

 
Makinë provë Porsche 911 GT2 RS: Çmenduri hyjnore

Litarët najloni të testuar fillimisht nuk mund t'i rezistonin tensionit dhe u mor vendimi për përdorimin e çelikut. Sigurisht, e gjithë kjo ka për qëllim sigurimin e presionit dhe tërheqjes së vazhdueshme aerodinamike, e cila është një faktor kryesor në një makinë të tillë garuese për rrugët civile.

Presioni është vërtet konstant dhe kapja është e qëndrueshme. Dhe sigurisht, shqetësimet se GT2 RS do të përdorte seksionin mbresëlënës të pjerrët të pistës afër Portimão si katapultë për ngritje ishte thjesht një shaka.

Ne vozisim shpejt në pistë me një krah të rregullueshëm të pasëm me një kënd të ulët sulmi dhe një shpërndarës të mbyllur përpara. Makina ka kontroll të shkëlqyeshëm në një rrugë të thatë, ideale.

Vetëm devijimet minimale të trupit rreth boshtit vertikal ndjehen në momentet kur trajtoni pedalin e gazit shumë përafërsisht. Ashtu si në këtë rast, ndryshimi midis "saktë" dhe "i përafërt" është i kufizuar në vetëm disa milimetra, dhe kushdo që guxon të mos respektojë këtë gjenerator të realitetit të shtuar është i detyruar të vuajë.

Makinë provë Porsche 911 GT2 RS: Çmenduri hyjnore

Fakti është që GT2 RS transferon ndjenjën e shpejtësisë në një dimension tjetër, deri tani relativisht të panjohur të makinave sportive civile. Këtu shpejtësia duket plotësisht e pavarur nga këndi i drejtimit, dhe GT2 RS është gjithmonë i shpejtë.

Dhe ai vazhdimisht dëshiron më shumë. Në momentin që gjilpëra e takometrit qendror kalon ndarjen 2500 rpm, momenti maksimal prej 750 Nm (po, jo më shumë se Turbo S, por mbani mend peshën!) Fillon të shtrembërojë realitetin.

 
🚀Më shumë për temën:
  Test Drive TOP - 10 makinat më të besueshme

Bllok cilindri i ri, pistona të rinj, turbo karikues më të mëdhenj (me rrota kompresori 67 mm dhe rrota 55 mm në vend të 58/48 mm), interkolera me ajër të kompresuar 15% më të mëdha, kanale ajri 27% më të mëdha, etj.

Infotainment, rehati ... Ju lutem!

Makinë garash. Me homologim civil. Dhe dhimbja ... Sigurisht, disqe të mëdha frenash të përforcuara me fibra karboni, me një diametër prej 410 milimetra përpara dhe 390 milimetra në pjesën e pasme.

Programuar në mënyrë të përsosur ABS dhe kontrollin e tërheqjes. Çfarë mund të thuhet më shumë? Ka ajër të kondicionuar automatik, sistem infotainment dhe (megjithë burimet e ngurtësuara dukshëm - 100 në vend të 45 N / mm si në GT3 RS të kaluar) dhe komoditet të përgjithshëm të pranueshëm në vozitje (falë stabilizuesve më të butë), por kjo nuk është patjetër një makinë për shëtitjet.

Herët ose vonë, këmba juaj e djathtë do të kruhet, dhe ju do të ndizni dy kompresorë VTG, të cilët, pavarësisht nga madhësia e tyre mbresëlënëse, krijojnë një presion maksimal prej 1,55 bar fare mirë. Kjo pasohet nga 2,8 sekonda nga 0 në 100 km / orë dhe vetëm 8,3 në 200.

I shoqëruar nga inati mekanik dhe agresioni teknologjik, ai krijon një pamje rrallë të qartë dhe të arritshme të profilit të nxitimit anësor dhe kthesës. Kjo tani përmirësohet më tej nga akordimi aerodinamik i optimizuar për presionin maksimal.

Makinë provë Porsche 911 GT2 RS: Çmenduri hyjnore

Shpejtësi edhe më e madhe duke ruajtur stabilitetin - në vendet ku kjo në parim është e pamundur. Si në kthesën e pakëndshme të majtë të ngjitjes pas kthesës në Lagos. Ne hyjmë në të kundërtën nga vija e fillimit të përfundimit, transferojmë kreshtën dhe fillojmë të përgatisim GT3 RS për kthimin e ardhshëm pas zbritjes. Kontroll i patëmetë dhe përgjigje e shkëlqyeshme e frenimit dhe drejtimit. Vetëm performancë e mahnitshme.

Sërish lart, pak në të majtë, përsëri pa shikueshmëri, kthesë djathtas, marshi i katërt, GT2 RS rrëshqet pak, por PSM ende mban frenat. Nëse është e nevojshme, ai do t'i shtrëngojë ato. Si litarët elektronikë të çelikut.

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Lexus ES

Ndërkohë, GT2 RS është përsëri në binarë dhe po merr shpejtësinë e rrezikshme. Dhe stabiliteti është për shkak të drejtimit të rrotave të boshtit të pasmë, i cili në të njëjtën kohë është një pjesë integrale e të gjitha varianteve GT. Sistemi e bën makinën edhe më të shpejtë dhe më të sigurt.

Përfundim

Dikush mund të gëzohet vetëm për të gjithë ata me fat që arritën të vendosnin duart e tyre në GT2 RS. Dhe sinqerisht më vjen keq për ata prej tyre që nuk kanë pistë në oborrin e shtëpisë së tyre. Sepse vetëm atje mund të merrni idenë më të përgjithshme për aftësitë e një Uber Turbo të vërtetë.

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë Porsche 911 GT2 RS: Çmenduri hyjnore

Shto një koment