Test drive Peugeot 207 1.6 THP 16V GT

Përmbajtje

Motori i sapo paraqitur i përket jo vetëm Peugeot ose Pis, por ne tashmë e dimë këtë: meqenëse BMW (siç doli) nuk ishte i kënaqur me motorët Deci për Minin e tij, ai mori vetë modelin, por jo vetëm, por në një bazë të barabartë. partneritet me PSA. Aq e shkurtër sa do të zbulojmë origjinën.

Ata të dy duhet të jenë të lumtur tani, sepse motori i ri 1 litërsh mund të përmblidhet me dy fjalë: shumë mirë. 6 mund të jetë paqësore ose gati i lagësht, në varësi të mënyrës se si e mbani pedalin e gazit. Ky karakter u lehtësua nga teknologjitë moderne: injektimi i drejtpërdrejtë i karburantit (presion deri në 207 bar) dhe një turbocharger me teknologjinë Twin-Scroll; kjo do të thotë që dy cilindrat janë të lidhur me një linjë të përbashkët, e cila më pas i drejton gazrat e shkarkimit në dhomë, duke shkurtuar kështu kohën e reagimit të turbinës me vorbullën e planifikuar. Kështu, motori mund të përdoret pothuajse me shpejtësi boshe, kështu që arrin 120 Nm në 156 rpm dhe për këtë arsye ende ka 1.000 Nm çift rrotullues në 5.800 rpm. Prandaj, duke folur në mënyrë kolokuiale, ju mund ta ngisni atë në mënyrë të barabartë në mënyrë të qetë ose sportive-dinamike.

Ndërsa ky 207 është më i mirë se 206 S16 për sa i përket performancës dhe konsumit, ende nuk do të thotë maja sportive e Dvestoseedmic; Kjo shpjegon gjithashtu pse ESP mund të zhvendoset vetëm deri në 50 kilometra në orë, dhe gjithashtu pse ka "vetëm" pesë ingranazhe në kutinë e ingranazheve (aka të shkurtuar). Sidoqoftë, cilësimi i drejtimit të energjisë elektrike u rregullua pak (reagime shumë të mira!), Mbajtja e boshtit të përparmë u përforcua pak, ngurtësia e boshtit të pasmë u rrit me 12 përqind (krahasuar me 5 HDi), dhe u instaluan frenat më të mëdhenj në ekzistencë. Unë vendosa goma Pirelli P Zero Nero mer 1.6 / 205 R45 në të.

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Peugeot 3008

Shtë e vërtetë që shasia është akoma më e rehatshme sesa sportive, por është gjithashtu e vërtetë që një 207 i tillë tashmë është një makinë shumë dinamike me ambicie të mëdha sportive. Motorët (të mirë) të benzinës kanë ende një avantazh të mirë ndaj turbo -naftë. Derisa, natyrisht, ekonomia e karburantit flet vetë.

inxhinierike

Falë kontrollit të mirë mbi procesin e djegies, motori mund të ketë një raport mjaft të lartë të ngjeshjes prej 10: 5. Turbina rrotullohet me shpejtësi deri në 1 rpm dhe mbingarkuesi pompon ajrin e ngarkuar në një presion të tepërt prej 220.000 bar. Motori zvogëlon fërkimin në kokë dhe pompa e ingranazheve të naftës drejtohet nga një zinxhir, që në fund të fundit nënkupton një ulje të përqindjes në konsumin e karburantit. Ju duhet të ndryshoni vajin pas 0, dhe kandelat dhe filtrin e ajrit pas 8 mijë kilometrash.

Familja e motorit

Ky nuk do të jetë motori i vetëm për bashkëpunimin midis dy shqetësimeve. Dy versione shtesë të kësaj makine (120 dhe 175 kuajfuqi) do të jenë në dispozicion vitin e ardhshëm, dhe një version 1 litërsh është zhvilluar, i cili do të shfaqet më vonë.

Përshtypja e parë

Pamja 4/5

Nëse nuk i vini re rrotat 17 inç, atëherë ky është 207 klasik - as keq.

Motorët 5/5

Miqësore por shumë e fuqishme dhe pa vrimë turbo të padashur.

Brendshme dhe pajisje 3/5

Vende të këndshme dhe pozicion të mirë drejtimi, përndryshe vetëm disa shtesa.

Çmimi 2/5

Më shumë se katër milion për një makinë të klasit të ulët. Ai ka një motor të mirë, por akoma.

Klasa e parë 4/5

Një shtesë e këndshme për gamën, pasi këto janë turbodiezelët më të fuqishëm sot!

Vinko Kernc

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive Peugeot 207 1.6 THP 16V GT

Shto një koment