Test drive (i ri) Opel Corsa

Çfarë ka të re në Corsa të re? Me përjashtim të motorëve - gjithçka. Nga poshtë lart: ekziston një platformë e re (të cilën e ndan më së shumti me Grande Punto), një shasi e re (boshti i pasëm është strukturor i bazuar në Astra, dhe dizajni i tij lejon tre nivele të ngurtësisë anësore) dhe një pajisje të re drejtuese Me kjo tashmë jep një ndikim shumë të mirë, dinamik dhe pak sportiv.

Sigurisht, "veshja" është gjithashtu e re. Trupat janë me dy, tre dhe pesë dyer, të njëjtën gjatësi, por ndryshojnë në formën e pjesës së pasme; me tre dyer ka një pamje më sportive (frymëzuar nga Astra GTC) dhe me pesë më shumë për familjen. Dallimi midis të dyve nuk është vetëm në fletë metalike dhe xhami, por edhe në dritat e pasme. Të dy trupat kombinojnë stilistikisht linja të ngjashme themelore në siluetë, të cilat kombinohen me njëra-tjetrën për të krijuar imazhin e një makine të vogël kompakte, dhe tre-dyer është edhe më e theksuar. Opel po vë bast shumë në pjesën e jashtme të Corsa, e cila është deri tani një nga më tërheqësit në klasën e saj për momentin.

Por edhe Corsa e re nuk është më e vogël; është rritur me 180 milimetra, nga të cilët 20 milimetra midis akseve dhe 120 milimetra para boshtit të përparmë. Vetëm një milimetër tani është më i shkurtër se katër metra, i cili (në krahasim me gjeneratën e mëparshme) ka fituar gjithashtu një hapësirë ​​të re të brendshme. Edhe më shumë se dimensionet e brendshme, pjesa e brendshme është mbresëlënëse në formë, materiale dhe ngjyra. Tani Corsa nuk është më gri e shurdhër ose aq e fortë sa jemi mësuar në Opel. Ngjyrat gjithashtu thyejnë monotoninë; Përveç gri të butë, pulti gjithashtu përmban blu dhe të kuqe, të cilat vazhdojnë kombinimin e zgjedhur të sipërfaqeve të sediljes dhe derës. Me përjashtim të timonit, i cili mund të rregullohet në të dy drejtimet, brendësia gjithashtu duket e re dhe e gjallë, por e rregullt dhe e rregullt në gjermanisht. Corsa ndoshta nuk është operuar kurrë aq e re sa është tani.

🚀Më shumë për temën:
  BMW 335i Coupe Performance

Opel zakonisht shkon me emrat e paketave të pajisjeve: Essentia, Enjoy, Sport dhe Cosmo. Sipas Opel, pajisjet standarde në to janë të ngjashme me Corsa -n e mëparshme (përmbajtja e saktë e pajisjeve në paketat individuale nuk dihet ende), por ka edhe disa mundësi të tjera kur zgjidhni pajisje shtesë. Për shembull, navigimi, një timon i ndezur, fenerët adaptues (AFL, Adaptive Forward Lightning) dhe aksesori i bagazhit Flex-Fix tani janë gjithashtu në dispozicion. Veçantia dhe përparësia e tij është se duhet vetëm të tërhiqet nga pjesa e pasme (kështu që ka gjithmonë shtojca të padëshiruara dhe probleme me ruajtjen e pjesëve), por mund të strehojë dy rrota ose bagazhe të tjera me përmasa dhe peshë të ngjashme. Ne së pari pamë Flex-Fix në një prototip Trixx, por ky është sistemi i parë i tillë në një makinë pasagjerësh dhe, në shikim të parë, është gjithashtu shumë i dobishëm.

Dhe disa fjalë për motorët. Tre motorë benzinë ​​dhe dy turbodiesel fillimisht do të jenë në dispozicion, dhe vitin e ardhshëm do të bashkohen me një CDTI 1-litër me një fuqi maksimale prej 7 kW. Ky motor në Corsa është i këndshëm dhe miqësor për të vozitur, asnjëherë në mënyrë të pakëndshme agresive dhe brutale, por gjithsesi pak sportiv. Kjo do të kënaqë një gamë të gjerë drejtuesish. Të dy naftë më të dobët turbo janë gjithashtu miqësorë, dhe motorët me benzinë ​​(më i vogli nuk u sugjerua për testim në provën e parë) e detyrojnë shoferin të ngasë me rrotullime më të larta me çift rrotullues relativisht të ulët, pasi fleksibiliteti i tyre është përndryshe mjaft i ulët. Edhe me 92 litrat më të fuqishëm deri më tani. Sidoqoftë, motorët, duke marrë parasysh të dhënat teknike, janë modestë sa i përket konsumit, veçohet Corsa 1, e pajisur me një transmetim automatik (me katër shpejtësi). Kutitë e ingranazheve janë standarde me pesë shpejtësi, vetëm dy turbodieselët më të fuqishëm kanë gjashtë ingranazhe. Përveç motorit me benzinë ​​4, një robotik Easytronic do të jetë i disponueshëm.

🚀Më shumë për temën:
  Kabina dyshe Toyota Hilux

Kohët e fundit Corso kaloi testimin e rrëzimit të Euro NCAP, duke fituar të pesë yjet e mundshëm dhe stabilizimin e tij të ESP (me një kosto shtesë) të gjeneratës së fundit (i njëjtë me ABS), që do të thotë se përmban nënsistemet EUC (Enhanced Understeer Control), HSA (ndihma e fillimit) dhe DDS (zbulimi i rënies së presionit të gomave). Një shtesë e dobishme është ndezja e dritave të frenave kur shoferi frenon aq shumë sa që ata përdorin frenën (standarde) ABS, e cila gjithashtu përfshin Kontrollin e Frenave të Kthesës (CBC) dhe Stabilitetin e Frenimit Përpara (SLS). Fenerët e gjurmuar i përgjigjen këndit të drejtimit dhe shpejtësisë së automjetit, dhe shumica e fenerëve drejtojnë 15 (nga brenda) ose tetë (jashtë) gradë. Kthesa gjithashtu funksionon kur kthehet mbrapsht.

Prandaj, nuk është e vështirë të përmblidhet: si nga pikëpamja e dizajnit ashtu edhe nga pikëpamja e teknologjisë, Corsa e re është një makinë interesante dhe një konkurrencë kaq e denjë midis analogëve, si dhe çmimet e deklaruara duken tërheqëse ( sepse nuk e dimë listën e pajisjeve). Ne gjithashtu do të shohim së shpejti nëse kjo është e mjaftueshme për të fituar klasën e lartë. E dini - fjala e fundit është gjithmonë me klientin?

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive (i ri) Opel Corsa

Shto një koment