Makinë provë Volkswagen Jetta
 

Vetëm motorët me benzinë, një makinë automatike klasike ekskluzivisht dhe pezullime të buta - ne zbulojmë se për kë dhe pse Volkswagen Jetta po ndryshon kaq dramatikisht në vitin e saj të dyzetë

Në sallën e mbërritjeve të Aeroportit të Kankunit, ka një poster të madh të një kafke të gjelbër të ndritshme me lule në gropat e syve. Duke parë një vështrim të fjalës muerto, kam kohë të kuptoj se shqetësimi i kushtohet Ditës së fundit të të Vdekurve, e cila festohet këtu një ditë pas Halloween-it më të njohur për ne. Megjithëse vetë festa është e rrënjosur në traditat e indianëve dhe nuk ka asnjë lidhje me krishterimin.

Në rrugë ajri i ngrohtë dhe shumë i lagësht godet kokën menjëherë. Fryma menjëherë largohet nga marrëzia e pabesueshme. Duket se nuk ka oksigjen të mjaftueshëm në atmosferë, dhe kjo është pothuajse në dimër nëntor. As pirja e shumë lëngjeve dhe as notimi në det nuk do t'ju shpëtojnë nga moti i tillë. Por unë nuk erdha në vendpushimin meksikan në mënyrë që të zhytej në mjegullën e nxehtë.

Goodshtë mirë që një provë Volkswagen Jetta e prodhimit vendas është pothuajse në derë. Makinat u sollën drejtpërdrejt nga një ndërmarrje meksikane, ku ato prodhohen për shitje në tregun e Amerikës Latine, dhe është prej këtu ato tani do të dorëzohen në Rusi. Dhe tani për tani ata duket se janë shpëtimi i vetëm nga nxehtësia dhe lagështia.

 

Unë ulem në provën Jetta dhe menjëherë ndezin kontrollin e klimës në temperaturën minimale. Papritmas shpejt, ajri i ftohtë fillon të fryjë në devijuesit, dhe një koleg i ulur pranë tij kërkon tashmë të ngrejë shkallën në mënyrë që të mos marrë të ftohtë. Ashtë paksa befasuese se sa shpejt klima filloi të pomponte të ftohtin. Mbi të gjitha, nën kapakun e Jetta tonë ekziston një motor mjaft modest: këtu është një "katër" 1,4 litërsh.

Makinë provë Volkswagen Jetta

Sidoqoftë, me efikasitet dhe efikasitet, ajo gjithmonë kishte rregull të plotë, pasi që ky është motori tashmë i njohur me shkurtesën TSI, i cili prodhon 150 kf. me dhe 250 Nm përkatësisht në 5000 dhe 1400 rpm. Jetta meksikane është e pajisur me vetëm këtë njësi të energjisë deri më tani. Por vitin e ardhshëm, kur makina arrin në Rusi, një MPI 1,6 litërsh i aspiruar me një kapacitet prej 110 kf do të jetë gjithashtu në dispozicion në të. me., e cila tani prodhohet në uzinën e Volkswagen në Kaluga.

🚀Më shumë për temën:
  Me pak fjalë: Mercedes-Benz Class S 400 d 4Matic L

Në Amerikën Latine, motori ynë atmosferik nuk është më atje. Por ka një nuancë tjetër që lidhet me lokalizimin meksikan. Ndryshe nga Golf VIII i lidhur, këtu Jetta është e pajisur ekskluzivisht me një "automatik" me gjashtë shpejtësi dhe në të njëjtën formë do të furnizohet në Rusi, ku kutia DSG, edhe pas një numri aktualizimesh, nuk është reputacion shumë i mirë.

 
Makinë provë Volkswagen Jetta

Temperamenti i një sedani me një palë të tilla nuk është i njëjtë me atë të Jetta-s së mëparshme me një "robot" DSG, por as kjo makinë nuk mund të quhet e qetë. Sedani po merr me besim shpejtësinë nga një vend i palëvizshëm dhe kur përshpejton nga shpejtësia e lundrimit, nuk mendon për një kohë të gjatë. Përkundër faktit se një pjesë e shtytjes futet në zorrët e konvertuesit të çift rrotullues, vrulli deri në njëqind mbahet brenda 10 sekondave, dhe vetë "automatiku" është shumë i gjallë dhe qartë kalon nëpër ingranazhe.

Në modalitetin Sport, transmetimi është edhe më i këndshëm. Kutia e shpejtësisë lejon që motori të rrotullohet siç duhet dhe të japë më shumë shtytje, ndërsa në ndërprerje nuk ka asnjë aluzion të ashpërsisë dhe nervozizmit.

Makinë provë Volkswagen Jetta

Butësia është përgjithësisht karakteristika kryesore e Jetta-s së re. Makineria është e bazuar në versionin aktual të platformës MQB, por këtu përdoret vetëm një version themelor me kusht me një tra të përdredhur në boshtin e pasmë në vend të një multi-link. Nga njëra anë, kjo zgjidhje duket mjaft e thjeshtë dhe e përballueshme për një sedan të madh dhe të fortë të klasit të golfit. Nga ana tjetër, rrezja e re është 20 kg më e lehtë sesa strukturat e multi-lidhjes së mëparshme, kështu që ka më pak masa të paharruara në boshtin e pasmë.

Përveç kësaj, amortizuesit dhe burimet vetë janë akorduar në mënyrë që Jetta të duket se rrokulliset në një dyshek uji. As vogëlsira rrugore, as gunga, e lëre më gropa të mëdha dhe gropa të bezdisin udhëtarët. Edhe kur i afrohemi goditjeve të shpejtësisë, nga të cilat ekziston një numër i jashtëzakonshëm i formave dhe madhësive të ndryshme në Meksikë, pezullimet rrallë veprojnë në një tampon, duke transmetuar ndonjë ngarkesë shoku në kabinën.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Volkswagen Passat CC
Makinë provë Volkswagen Jetta

Dhe në valë të mëdha asfalti, për shkak të pezullimeve të akorduara butë, megjithëse ka një lëkundje gjatësore të dukshme, nuk shkakton shumë shqetësime. Në këtë kuptim, Jetta është një Volkswagen tipik: ai mban një kurs shembullor dhe nuk largohet prej tij, edhe nëse një pistë e cekët shfaqet nën rrota.

Kontrollueshmëria? Këtu nuk është më keq sesa në një makinë të gjeneratës së mëparshme. Po, mbase Jetta nuk zhytet në qoshe me aq dëshirë sa Golfi i shkathët dhe preciz me një timon të mprehtë, por në përgjithësi e përballon shumë mirë. Vetëm herë pas here, kur ai me të vërtetë shkonte shumë larg me shpejtësi, makina pushon dhe fillon të zvarritet me një surrat të rëndë jashtë kthesës. Në të njëjtën kohë, timoni siguron reagime aq transparente saqë është e pamundur të fyhet sedani për lehtësi. Ekziston një mekanizëm i ri drejtues elektrik i drejtimit në shinë, i cili i jep timonit një përpjekje mjaft të lehtë dhe modest.

 
Makinë provë Volkswagen Jetta

Por pronari i mundshëm i një makine të tillë vështirë se do të ankohet për mungesën e përpjekjeve të forta. Njerëzit që zgjedhin sedanë të tillë janë shumë më të shqetësuar për funksionalitetin, brendësinë dhe vëllimin e bagazhit, dhe në këtë kuptim, Jetta është plotësisht e vërtetë për vetveten.

Paneli i përparmë, megjithëse ka marrë një arkitekturë të re, përsëri ekzekutohet në stilin e njohur të kabinetit. Në fakt, organet kryesore drejtuese u riorganizuan vetëm këtu. Konzolla qendrore është kthyer pak drejt drejtuesit, pjesa e sipërme e saj tani është e zënë nga ekrani i sistemit mediatik dhe shfryn e ventilimit janë zhvendosur poshtë.

Edhe më i ulët është blloku i klimës me butona "live". Gjithçka është konservatore këtu: pa sensorë. Kujtesa kryesore që Jetta ende i përket dekadës së dytë të shekullit 10 janë instrumentet virtuale. Në vend të shkallëve analoge, ekziston një ekran XNUMX inç në të cilin mund të shfaqni çdo informacion deri në hartën e sistemit të navigimit.

Makinë provë Volkswagen Jetta

Materialet e përfundimit janë mjaft tipike për markën pa ndonjë lejim për origjinën meksikane. Mbi - e butë dhe e këndshme për plastikën në prekje, poshtë vijës së belit - e fortë dhe pa shenja me strukturën e një çizme pëlhurë gomuar. E vetmja gjë që është dëshpëruese është gjumi jo shumë cilësor me të cilin zbukurohet hapësira e bagazhit. Por bagazhi në vetvete mban një 510 litra të mirë dhe ka një nëntokë gjigande, ku një rrotë rezervë e përmasave të plota mund të përshtatet lehtësisht në vend të një stacioni largët.

🚀Më shumë për temën:
  Testoni makina të lira: të reja dhe më pak se 10.000 10 euro, këtu janë ofertat XNUMX - Udhëzuesi i blerjes

Në përgjithësi, sedan i gjeneratës së re lë një përshtypje shumë të këndshme. Po, karakteri i makinës ka ndryshuar, por sigurisht që nuk u përkeqësua më keq. Dhe duke marrë parasysh specifikat ruse të operacionit, mund të themi se të gjitha ndryshimet do t'i sjellin përfitim vetëm atij, pasi ato do t'i pëlqejnë publikut tonë konservator.

Makinë provë Volkswagen Jetta

Pyetja e vetme është se sa do të kushtojë kjo makinë. Në realitetet aktuale të tregut, një sedan i importuar, sipas përkufizimit, nuk mund të jetë i disponueshëm. Por nëse çmimi nuk është ndalues, atëherë Jetta mund të jetë mjaft i suksesshëm në segmentin e tij për shkak të dizajnit të fortë dhe pajisjeve të pasura. Do të jetë e mundur të zbulohen të gjitha detajet në rreth një vit - shitjet e modelit në Rusi premtohet të fillojnë jo më vonë se tremujori i 2020-të i vitit XNUMX. Dhe do të jetë shumë e rëndësishme të shikojmë se sa shpejt Jetta meksikane jo vetëm që do të ftohet, por edhe ngroh brendësinë e saj të gjerë.

Lloji i trupitSedan
Përmasat (gjatësia / gjerësia / lartësia), mm4702 / 1799 / 1458
Baza e rrotave, mm2686
Pesha e frenimit, kg1347
lloji i motoritBenzinë, R4 turbo
Vëllimi i punës, metra kub cm1395
Maks. fuqia, l. me në rpm150 / 500
Maks. i freskët moment, Nm në rpm250 / 1400–4000
transmetimAKP, 7 rr.
Shtysëfront
Përshpejtimi në 100 km / orë, s10
Maks. shpejtësia, km / orë210
Konsumi i karburantit (cikël i përzier), l / 100 km6,9
Vëllimi i trungut, l510
Çmimi nga, $.Nuk është njoftuar
 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë Volkswagen Jetta

Shto një koment