Mosfunksionimet VAZ 2110. Përvoja e pronarëve të makinave

Një listë e plotë e defekteve që kanë ndodhur me VAZ 2110 tim gjatë 120 km funksionimi. Në fillim gjithçka shkoi mirë kur makina ishte ende e re. Kaloi rreth një vit, asnjë avari, madje u çudita se si një makinë shtëpiake mund të shërbejë kaq gjatë dhe të mos prishet.

Por, para se të kisha kohë ta mendoja, filluan prishjet dhe keqfunksionimet e para të Dhjetrave. Së pari, kishte probleme me shasinë, diku pas 40 km ndërrova nyjet e topit, pasi goditjet nga pezullimi filluan të forcoheshin gjithnjë e më shumë. Por këto janë të gjitha vogëlsira, në krahasim me ato keqfunksionime që duhej të duronte Zhiguli im. Problemet filluan të shfaqen dhe të rriten si një top bore. Kushinetat e qendrës së përparme gumëzhinin në anën e majtë. Më duhej të shkoja në shërbim dhe të ndërroja. Pas kësaj, kushineta e duhur duhej ndryshuar, pasi një tingull i pakëndshëm filloi të vinte edhe nga ana e djathtë.

Nuk kisha kohë të largohesha nga problemet me shasinë, pasi filluan problemet e reja me Top Ten-in tim. Tani këto ishin keqfunksionime më serioze, si ndërrimi i gjeneratorit. Ngarkesa e baterisë u zhduk dhe vetëm zëvendësimi i gjeneratorit ndihmoi për ta rregulluar atë. Pastaj më duhej të ndryshoja rripin në gjeneratorin VAZ 2110, duke gjykuar nga gjendja e tij, nuk do të kishte zgjatur as dy ditë. Më pas, me qetësi eca në duzinën time për disa mijëra kilometra të tjera, derisa në kthesat, majtas dhe djathtas, filluan të kërcasin disqet, ose më mirë granatat (nyjet CV) të rrotave të përparme. Zëvendësimi i tyre më kushtoi 3500 rubla në një servis makinash. Unë vetë nuk kam filluar të zëvendësoj nyjet CV, pasi nuk kisha hasur kurrë më parë probleme të tilla.

Një herë, pasi shkova në një qytet tjetër, rripi i kohës u prish në autostradë dhe më pas kuptova se kisha bërë zgjedhjen e duhur kur bleva vetes një Ten me një motor konvencional me 8 valvula. Avantazhi i tij ndaj valvulës 16 është se kur rripi i kohës prishet, valvula nuk përkulet. Falë Zotit, kisha një rrip rezervë me vete, disi me ndihmën e asistentëve që u ndalën në pistë për të më ndihmuar, ndërruan rripin e kohës dhe vazhdova me makinë. Kishte një problem me bulonat e ndryshkura, por lëngu WD-40 e zgjidhi atë. Pas këtij incidenti, tani rripin e mbaj gjithmonë me vete, meqë ra fjala, kam edhe një rrip rezervë për gjeneratorin.

🚀Më shumë për temën:
  Sa është jeta e shërbimit të alternatorit?

Nuk marr parasysh ndërrimin e llambave dhe materialeve të tjera harxhuese, pasi më duhet të ndërroj llamba mjaft shpesh. Ndryshova vajin dhe filtrin për gëlltitjen time jo siç shkruhet në udhëzimet e funksionimit për makinën pas 10 km, por dy herë më shpesh, domethënë pas 000 km. Vetëm se zakoni ka mbetur që në kohën e BRSS, kur ishte e gjitha si uji, kushtonte një qindarkë dhe mund ta çosh kudo. Mundohem të derdh vetëm Mobil Super gjysmë sintetik, motori në të funksionon thjesht super, i qetë dhe pa probleme, shkarkimi është krejtësisht i pastër, si një makinë e re.

 

Gjatë gjithë periudhës së funksionimit, keqfunksionimet e modelit të dhjetë ishin gjithnjë e më të shpeshta, ato pjesë që, në teori, duhet të kishin funksionuar për të paktën 5 vjet të tjera, filluan të dështojnë. Për shembull, amortizatorët e pasmë, të dy rrjedhin, megjithëse nuk mbajta kurrë ngarkesa të rënda dhe e drejtoja makinën me shumë kujdes, gjithmonë ecja qetësisht në gropa dhe rrugë të këqija, jo më shumë se 40 km / orë. Mirë, raftet sapo trokitën, por jo, ata rrodhën, dhe përveç zëvendësimit nuk kishte më dalje. Kush zotëron një duzinë, ai e di që kostoja e këtyre pjesëve është shumë e madhe, dhe nëse merret parasysh zëvendësimi, atëherë rezulton të jetë dy herë më i shtrenjtë.

Pas gjithë këtyre keqfunksionimeve, të dhjetët e mi filluan një jetë të re, tashmë kanë kaluar më shumë se 15 km pas riparimit të fundit. Nuk ka më prishje, por gjendja e trupit të makinës lë për të dëshiruar, korrozioni nuk kursen metalin e makinës shtëpiake. Skajet e poshtme të dyerve dhe parafangove tashmë janë plotësisht të verdha, dhe në disa vende ka edhe ndryshk.

 

Do t'ju duhet të udhëtoni kështu edhe një vit, dhe më pas do t'ju duhet të rilyeni trupin, ose ta shisni në këtë gjendje. Edhe trajtimi antikoroziv nuk e ndihmon makinën tonë, ndoshta cilësia e trajtimit antikoroziv është e njëjtë me cilësinë e metalit rus. Megjithatë, arrita në përfundimin se për paratë për të cilat mora Top Ten ishin shumë të shtrenjta. Dhe nëse shikoni çmimet e familjes së dhjetë aktuale të asamblesë ukrainase Bogdan, atëherë jam edhe më i befasuar nga çmimet për këto makina. Siç e dini, cilësia e ndërtimit të ukrainasve Bogdanov 2110 dhe 2111 është një renditje e madhësisë më e keqe se ajo ruse.

🚀Më shumë për temën:
  Zëvendësimi i shiritave të përparmë, sustave dhe mbështetësve në Priore
Kryesor » Të pa kategorizuar » Mosfunksionimet VAZ 2110. Përvoja e pronarëve të makinave

19 комментариев

 1. Ju lutem me thoni qe kam nje problem te tille me 10 kur parakalimi nuk terheq fare. Po, edhe në qytet kur ushqimi nuk është më shumë se 80, makina dridhet pak dhe nuk tërhiqet, edhe pse gazi në dysheme është i kotë në zero.

 2. autor

  Kontrolloni kandelat për të parë nëse janë shkaku. Kjo mund të jetë edhe për faktin se ka ujë në rezervuar. Mundohuni të digjni të gjithë benzinën në rezervuar deri në fund, dhe më pas derdhni benzinë ​​të re, mirë, ndërroni qirinjtë në të njëjtën kohë.

 3. Trego; Pse disqet e frenave (para) jane konsumuar nga brenda dhe nje pyetje tjeter, a eshte gjithmone i lagesht poshte tapeteve te perparme?

 4. autor

  Caliper punon në mënyrë të pabarabartë, kështu që ato të brendshme fshihen më shpejt. Duhet ta lubrifikoni - mund të ndihmojë. Rreth sputumit nën qilima - shih rrjedhjen e radiatorit (sobës) ngrohës

 5. pse gjatë kthesës pret unazën e kyçjes së makinës së jashtme (granatat) VAZ 2110

 6. më thuaj: kur ndizni kthesat në çdo drejtim, releja qarkullon dhe motori ndalon; kur rindizni motorin, ai ngrihet dhe ndalon menjëherë

 7. Më thuaj pse shtrëngohet rripi i kohës. TE NDRYSHUARA TE GJITHA MARSHAT, RULI I TENSIONIT POMPES. STUD MBI RULT TENSIONI. RRIPI SHTREN DHE QIP.

 8. autor

  Unë pata një situatë të ngjashme në një VAZ 2112 me një motor 16-cl. Por unë e shita dhe më thanë se duhet ndërruar marshet. Nëse kjo nuk ju ndihmoi, a nuk mund të ishte me vetë boshtet me gunga (ose boshtin me gunga, nëse keni një) .. ndoshta ka tashmë një reagim të fortë ??? A është në rregull rrotulla e boshtit të gungës?

 9. Problemi është se kam parkuar makinën në oborr, pas pak ka filluar të funksionojë sinjalizimi. Ai zbriti, ndezi ndezjen, ktheu çelësin më tej, motori filloi të rrotullohej dhe më pas alarmi i rregullt, i lehtë, u shua. Në përgjithësi, makina nuk jep shenja jete. Në momentin që ikona e frenave të parkimit në pajisjen e rregullt ndizet. Në përgjithësi, gjithçka refuzoi. Bateria eshte e re. Cila mund të jetë arsyeja?

 10. Kur e nis makinen rrotullimet nuk dalin mbi 1000 e aq me pak po nuk e ndez gazin ngec me thuaj cila eshte arsyeja? temperatura e jashtme +5

 11. problemi eshte se kur e nis makinen, ajo nuk merr 1000 rpm te vendosur dhe ngec, qe nga 3…. fillon….

 12. Kisha nje problem te tille !!Kam kontrolluar presionin ne rampe por nuk eshte aty !!!E nderrova pompen e benzinit!!Tani ec si supermakine!))) per te mos u nxehur, e nderrova te gjithen modul!)

 13. Daesh fillon te beje gaz dhe nuk shkon fare ??????

 14. problemi lindi me 10 koi, nxehtesia fillon te ngrohet ne bllokime trafiku ndryshoi sensori nuk ndihmon dhe vure re nje gje te tille e fikni driten dhe temperatura nuk ngrihet per nje kohe shume te gjate cfare nuk eshte per mut? mund të mos ketë fuqi të mjaftueshme të gjeneratorit, megjithëse ngarkimi vjen me baterinë, gjithçka është në rregull.

 15. Unë kam një problem në një vaz 2111 8kl: pse rpm kërcejnë në 2000 dhe bie në 1500 dhe rpm rritet përsëri.

 16. Diten e mire! Ju lutem me thoni problemi eshte ky vaz 2110 sary 98 vjec 8 valvola injektor nuk ndizet nxehte cfare problemi nuk arrij ta kuptoj edhe mjeshtrit thyejne koken. Daçikët ndryshuan (pozicionet e boshtit të gungës, daçikët e temperaturës,) ndryshuan modulin e ndezjes, ndryshuan pompën e karburantit, valvulën në rampë, ultratinguj grykat. Tela të rinj shpërthyes, qirinj të rinj, bëri diagnostifikim nga një elektricist, çfarë tjetër nuk dimë të bëjmë! Një histori kaq e trishtuar.
  PS motori ftohet dhe ndizet.

 17. Unë kam një problem të tillë kur transferoni kutinë në mbrapa, motori po dridhet

 18. Ju lutem mund të më thoni dikë që u ul me barkun në borën e dendur, kursi u bë i ngushtë, histerik, Ku të kërkoni një problem? Vaz 21112.

Shto një koment