Test drive tre opinione mbi Audi A7
 

Çfarë është prakticiteti, cili është treguesi më i rëndësishëm për këtë karakteristikë dhe si përcaktohet në përgjithësi - argumentojmë në shembullin e Audi A7 të ri

Ka makina praktike të dizajnuara për një qëllim specifik. Për shembull, në mënyrë rigoroze për të kapërcyer jashtë rrugës më të rëndë. Dhe ka thjesht makina tepër të bukura, dhe Audi A7 është padyshim një prej tyre.

Ju mund të mendoni se në lidhje me praktikën e një makine që kushton nga 53 dollarë. është e panevojshme të thuhet, por kjo mund të jetë vetëm një mashtrim. Ne e kuptuam atë në shembullin e një modeli që ka qenë në redaksinë e Autonews. Kjo është një makinë e pajisur me një motor 249 kf. me., me një çmim prej rreth 340 $.

Nikolay Zagvozdkin, 37 vjeç, drejton një Mazda CX-5

Unë sinqerisht e admiroj atë që ka ndodhur me dizajnin e Audi në vitet e fundit. Më kujtohen shumë mirë kohët kur, në fillim, kjo markë nuk trajtohej si një përfaqësuese serioze e klasës premium, atëherë ata njohën statusin e saj, por filluan të qortojnë për faktin se të gjitha makinat janë të ngjashme, si 33 heronj të udhëhequr nga Chernomor . Tani, më duket, nuk ka asgjë të tillë fare. Çdo model tjetër Audi ka diçka freskuese të re për të, dhe A7 nuk bën përjashtim.

 
Test drive tre opinione mbi Audi A7

Gjithmonë më kanë pëlqyer makinat e pazakonta. Të tilla që ishin kthyer përreth rrugës. Për shembull, unë kisha një Mazda RX-8. A mund ta imagjinoni një makinë më jopraktike? Motori rrotullues, dyert e pasme që hapen kundrejt drejtimit të udhëtimit, hapësirë ​​shumë e vogël në mënyrë kritike në rreshtin e dytë. Por unë isha i dashuruar me këtë makinë për origjinalitetin e saj.

E njëjta gjë ndodhi me A7. Jashtë, më duket, duket si një koncept fantastik Prolog - një makinë që, pa makijazh, mund të filmohej në ndonjë prej filmave për një të ardhme super-teknologjike. Këto fenerë të ngushtë janë thjesht një vepër arti. Dhe trupi me emrin liftback është ende diçka misterioze dhe e re për mua.

Në përgjithësi, është e lehtë të kuptohet pse unë u dashurova me këtë makinë në shikim të parë (po, edhe nëse nuk është dashuria ime e vetme). Po, ai, mbase, nuk do t'i shkonte për shtat vëllait tim, sepse ai ka katër fëmijë dhe futja e gjashtë personave në A7 është një detyrë, ndoshta e realizueshme, por e dhimbshme. Dhe është një ide e egër të udhëtosh në një tren të tillë më larg se supermarketi më i afërt.

 
🚀Më shumë për temën:
  Test drive Audi A4 2.0 TDI 190 kf Allroad S Tronic - Test Rrugor

Por në raste të tjera ... Pse dikush e shkruajti këtë makinë si jopraktike? Volumi i bagazhit prej 535 litra nuk është aspak një tregues i turpshëm. Klasa S, për shembull, ka 25 litra më pak hapësirë ​​të përdorshme dhe askush nuk ankohet për këtë. Për më tepër, Audi ka një lartësi të rehatshme dhe për faktin se është jashtëzakonisht i përshtatshëm për të ruajtur bagazhet këtu, falë llojit të trupit, i cili ka një derë të pestë.

Test drive tre opinione mbi Audi A7

A mund të jetë pafuqia në rrugë? Natyrisht, unë nuk jam duke folur për performancën dinamike. Një makinë që përshpejton në 100 km / orë në 5,3 sekonda do të jetë inferiore ndaj atyre në vijë të drejtë. Po, hedhja në një bordurë të lartë do të jetë problematike. Unë thashë se kjo makinë është shumë e bukur, dhe kjo vlen edhe për kompletin e trupit, i cili është lehtësisht i shkëputur, duke kryer ushtrime të tilla.

Por përndryshe nuk ka probleme. Pastrimi i tokës, veçanërisht në rastin e makinës që kam drejtuar, rregullohet falë pezullimit të ajrit. Dhe mos harroni për sistemin me të gjitha rrotat quattro - një krenari e veçantë e Audi. Kështu që argumenti i vetëm në favor të jopraktikitetit është çmimi, por kjo, në përgjithësi, mund të vihet në dyshim.

David Hakobyan, 30 vjeç, drejton një VW Polo

Jeni seriozisht A është me të vërtetë e mundur të flasim seriozisht për prakticitetin në lidhje me një makinë me një motor 3,0-litërsh me turbo të prodhuar 340 kuaj fuqi? Për karakteristikat dinamike - ju lutem. Dhe këtu A7 është tamam në të mirën e tij: një tufë me motor, S-tronic dhe pezullim i rregulluar imët është thjesht fantastike. Kjo makinë duket se ka një vend në pistë. Të paktën do të më pëlqente ta shëtisja rreth unazës. Gjynah që nuk pata kohë.

Praktikiteti? Le të themi se kam fituar para, kam kursyer, kam fituar lotarinë. Dhe ia bleva vetes këtë makinë. Unë kaloj rreth dy deri në tre orë në ditë në bllokime trafiku, ku energjia, siç e kuptoni, është larg nga gjëja kryesore. Por konsumi i karburantit është një tregues që më shqetëson. Sipas dokumenteve, gjithçka është në rregull me këtë - 9,3 litra për 100 km udhë nëpër qytet. Në fakt, natyrisht, situata është disi e ndryshme.

🚀Më shumë për temën:
  Testojeni Audi A4 të azhurnuar
Test drive tre opinione mbi Audi A7

Në një metropol të zënë në mënyrën e shoferit të copëtuar në mëngjes dhe në mbrëmje përmes bllokimeve, konsumi i vërtetë është rreth 14-15 litra. Clearshtë e qartë se më herët për një makinë 340 kuaj fuqi kjo ishte një shifër jashtëzakonisht e pjerrët, dhe madje edhe tani është shumë e mirë. Sidoqoftë, makina ime me 110 kf. me harxhon 9 litra në bllokime të trafikut.

 

Sidoqoftë, duhet ta pranoj që nuk kisha asnjë problem me instalimin dhe heqjen e një vendi fëmije. Si dhe në mënyrë që të vendosni një fëmijë në të. Dhe ky është një argument serioz për mua, sepse duhet të kryej një procedurë të tillë mjaft shpesh.

Test drive tre opinione mbi Audi A7

Por edhe nëse harroj konsumin dhe gjurmët e gishtërinjve të vazhdueshëm në prekje, përsëri nuk e njoh kurrë praktikën e një makine, çmimi i së cilës fillon nga 53 dollarë. (versione me motor 249 kuaj fuqi - nga 340 dollarë). Për shembull, në vitin 59, A799, i cili në atë kohë ishte risia kryesore, mund të blihej për 2013 dollarë. Dhe në këtë rast, unë vërtet do të mendoja se kjo makinë është praktike. Edhe për mua.

Roman Farbotko, 29 vjeç, drejton një BMW X1

Përshtypja është se ishte dje. Leningradka e Vjetër, 2010, një nga stacionet e karburantit të rrjetit dhe Audi A7. Ky ishte udhëtimi im i parë i punës dhe e mbaj mend në detajet më të vogla. Detyra ishte e thjeshtë: në Moskë ne furnizoheshim me karburant para ndërprerjes, vulosëm flapat e rezervuarit të gazit dhe shkuam në Shën Petersburg. Ishte e nevojshme për të arritur në kryeqytetin e Veriut, duke kursyer sa më shumë karburant të jetë e mundur.

Sigurisht, nëntë vjet më parë, rruga për në Shën Petersburg dukej se nuk ishte një autostradë federale, por një pengesë, por e gjithë vëmendja ime ishte përqendruar në Audi A7 të pakrahasueshëm. Pas Alfa Romeo 156 personale, ky ngritës gjerman u duk si një tallje e industrisë globale të automobilave: siluetë, fuqi, mjeshtëri dhe dinamikë hapësinore (1,8 TwinSpark, më fal!). Një A7 me tre litra me një kapacitet 310 forca fitoi njëqind në 5,6 sekonda, kështu që detyra ime për të kursyer karburant u rrëzua periodikisht.

🚀Më shumë për temën:
  Тест драйв Audi A6 45 TFSI и BMW 530i: четырехцилиндровые седаны

Për nëntë vjet, shumë gjëra kanë ndryshuar: ne nuk furnizohemi me karburant për 0,32 dollarë, por për gati 0,65 dollarë, shkojmë në Shën Petersburg në një rrugë me pagesë dhe është pothuajse e pamundur të parkojmë falas në Moskë. Audi A7 është gjithashtu i ndryshëm: edhe më elegant, më i shpejtë dhe më i rehatshëm. Por ekziston një problem: pas ndryshimit të gjeneratës në 2017, nuk kishte ndonjë përparim. Ajo ka ende të njëjtën siluetë unike, të njëjtat përmasa, dhe divani i pasmë është ende i ngushtë (natyrisht nga standardet e klasës).

Pjesa e brendshme kujton progresin teknologjik të Audi A7: monitorë të ndotur në vend të butonave dhe çelsave të zakonshëm, një ekran i madh në vend të rregullt klasik, një levë e kutisë së shpejtësisë dhe e njëjta ndjenjë fantastike e lehtësisë në lëvizje. A7 është si një vazhdimësi e juaja: ajo ndjen atë që dëshironi prej tij dhe rregullon me shpejtësinë e rrufesë.

Nën kapuç - një super i fuqishëm "gjashtë", tani për 340 forca. "A-shtata" është bërë edhe më e shpejtë, më e saktë dhe më e kuptueshme. Ajo nuk është urrejtës ndaj huliganizmit natën në Unazën e Moskës, në mënyrë që mëngjesin tjetër të lundrojnë imponueshëm përgjatë Varshavka të bllokuar. Në të njëjtën kohë, xhami pa kornizë, një çati e pjerrët, një vështrim grabitqar i optikës dhe rrota gjigande 21 inç e bëjnë të qartë se vetëm komoditeti nuk është i mjaftueshëm për pronarin.

Karizma është e shtrenjtë, dhe Audi A7 nuk bën përjashtim këtu: për nëntë vjet ai është dyfishuar në çmim në rubla.

Test drive tre opinione mbi Audi A7
 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive tre opinione mbi Audi A7

Shto një koment