Test drive i Ford Explorer-it të përditësuar

Crossover i madh amerikan ka marrë opsione të reja tërheqëse. Por edhe më interesante është se pas përmirësimit, anija kryesore Ford papritmas ra në çmim.

Gjarpri pranë Elbrusit. Nuk ka rrjeta sigurie në shkëmbinj dhe rruga është e mbushur me shkëmbinj të rënë - disa gurë janë dy herë më të mëdhenj se një rrotë. Scshtë e frikshme të marrësh një gungë në trup, unë dua të nxis Ford Explorer dhe të ngas më shpejt.

Mos harroni variantin më të mirë Sport - i rritur në 345 kf, me një pezullim të akorduar për një makinë më të mirë - do të ishte në vend. Vetëm këtu vendi është i veçantë, dhe në përgjithësi në Rusi, Sporti sinqerisht i shtrenjtë nuk ishte pothuajse i kërkuar dhe kohët e fundit u largua nga tregu.

Versione me 249 forca të Explorer XLT, Limited dhe Limited Plus mbeten në linjën e montimit në Yelabuga. Shitjet e tyre, përkundrazi, ishin vazhdimisht në rritje - modernizimi i suksesshëm i modelit në 2015 ndikoi. Dhe tani është koha për një pjesë të re të gjërave të reja.

Test drive i Ford Explorer-it të përditësuar

Veshja është më pretenduese, parakolpët janë të ndryshëm, në pjesën e përparme dhe pajisjet e ndriçimit janë të një forme tjetër, dhe ka më shumë krom. Distanca për të ndezur motorin me dy shtypje të butonit në çelës është rritur në 100 m. Gryzat e rondeleve tani nxehen. Skaji i sipërm i xhamit të përparmë tani ka një strehim me një lidhës USB. Në të njëjtën kohë, rregullimi elektrik i montimit të pedalit është hequr. Ky është i gjithë ndryshimi.

Shumë më e rëndësishme është ndryshimi në listën e çmimeve. Pas azhurnimit, Ford Explorer ra në çmim, dhe ndryshimi me çmimet e mëparshme ishte nga 906 $ në 1 $. Dhe kjo është më shumë sesa një pjesë e vogël e përmirësimeve.

Test drive i Ford Explorer-it të përditësuar

Versioni bazë XLT ofron fenerë dhe drita të pasme LED, sistem pa çelësa, kontroll të lundrimit, sensorë parkimi dhe një kamerë të pasme, rrota aliazh 18 inç. Sallon me 7 vende, vende me drejtues elektrik dhe ngrohje, ekziston një kontroll i klimës me tre zona, një set i plotë i çantave të ajrit dhe perdeve. Sistemi multimedial Sync 3 me ekran me prekje mbështet AppLink, Apple CarPlay dhe Android Auto.

Versioni i mesëm i Kufizuar dallohet nga: rrota 20 inç, një kamerë e përparme, një startim i largët i motorit, një derë e pasme me një funksion pa duar. Sediljet e rreshtit të dytë tashmë janë ngrohur këtu, dhe ato të përparme plotësohen me ventilim. Rreshti i tretë transformohet nga drejtuesit elektrikë. Kolona e drejtimit gjithashtu merr një makinë elektrike, dhe timoni nxehet. Sistemi audio është më i freskët, shtohet një subwoofer dhe instalohet navigimi.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Ford Kuga: Sa për botën
Test drive i Ford Explorer-it të përditësuar

Dhe versioni më i lartë i Limited Plus ishte në provë. "Plus" kryesor këtu janë asistentët elektronikë: një ndërprerës automatik i dritave, kontroll i lundrimit adaptiv, një sistem gjurmimi për shënimet e korsive, monitorimi i zonave "të verbër" dhe një ndihmës parkimi. Ekziston edhe një masazh i sediljeve të përparme, dhe çatia është panoramike dhe me një çatinë e diellit.

Salloni është i gjerë, dhe në rreshtin e tretë është mjaft falas për të rriturit. Kapaciteti maksimal i ngarkesës - 2294 litra premtues. Explorer është përgjithësisht miqësor amerikan ndaj përdoruesit praktik familjar. Prandaj, ka shumë vende për gjëra të vogla dhe lidhje USB. Izolimi i rehatshëm i zërit dhe zgjedhja e ngjyrave të ndriçimit të konturit shtojnë rehati.

Test drive i Ford Explorer-it të përditësuar

Por këtu është e papërshtatshme: në vend të pedalit të frenave të parkimit në anije, do të ishte logjike të shihet automatizimi. Zona e pushimit për këmbën e majtë është e ngushtë. Gjithashtu, ikonat e ekranit me prekje përgjigjen dobët, pavarësisht se si shtypni. Shëtitja nëpër menu në panel është gjithashtu konfuze. Dhe pse një njeri kaq i madh ka pasqyra anësore kaq modeste?

Kur parkoni, mbështeteni te kamerat - ato ju ndihmojnë. Mbrapa - me këshilla të trajektores së lëvizshme, përpara - me aftësinë për të zgjeruar këndin e shikimit. Të dyja janë të pajisura me rondele, dhe këto grykë të dobishme, fillimisht të konceptuara për Rusinë, tani po instalohen në tregje të tjera.

Test drive i Ford Explorer-it të përditësuar

Asistentët elektronikë duket se janë të dobishëm gjithashtu. Por Explorer ndjek herë pas here shenjat e paqarta ruse. Ju tashmë harroni që funksioni është aktiv, kur papritmas timoni fillon të dridhet dhe devijojë. Sistemet aktive të kontrollit të lundrimit dhe sistemet e paralajmërimit të afrimit pritet të jenë të mira në autostradë, por dështojnë në kthesat e ngushta të provincës. Dhe pas ngadalësimit automatik në një ndalesë të plotë, "lundrimi" është me aftësi të kufizuara.

Një bisedë e veçantë në lidhje me sistemet jashtë rrugës. Makina me të gjitha rrotat është e pajisur me një tufë elektromagnetike Dana, e cila në mënyrë të paracaktuar shpërndan çift rrotullues në rrotat e përparme, dhe kur ato rrëshqasin, mund të transferojë një pjesë të konsiderueshme në pjesën e pasme. Por përveç kësaj, mënyrat janë në dispozicion për kushte të ndryshme. Diçka më shumë, të kujtohet?

🚀Më shumë për temën:
  Test i shkurtër: Hyundai ix35 1.6 GDI Comfort
Test drive i Ford Explorer-it të përditësuar

"Dirt / Rut" - ndërrimet automatike të transmisionit mbeten të qetë, por ndërrimet janë bllokuar dhe sigurimi elektronik dobësohet, mund të rrëshqasësh. "Rërë" - një përparësi e qartë e ingranazheve të ulëta me aftësinë për të rrotulluar deri në ndërprerje, reagime të mprehta ndaj gazit. "Grass / Gravel / Snow" - motori mbyten, përgjigjja e gazit është e ngadaltë, por ndërrimi është më i shpejtë dhe rrëshqitja shtypet. Nga rruga, në shpenzimet e lira të borës, regjimi për rërë mund të dalë të jetë më i rëndësishëm.

Për hir të aftësive më të mira ndër-vendore, versionet ruse, ndryshe nga ato amerikane, janë privuar nga "skaji" nën parakolpin e përparmë. Pastrimi i deklaruar i tokës është 210 mm. Ne e kontrolluam atë me një masë kasetë nën mbrojtjen e një motori - po, ashtu është. Pezullimi nuk ishte përshtatur në rrugët tona. Dhe qartë është akorduar për të zvogëluar rrotullimin e trupit dhe për të përmirësuar trajtimin.

Test drive i Ford Explorer-it të përditësuar

Manovrat e Explorer janë të kuptueshme, nuk duken të rënda inerte, edhe pse pak në mendjen e tij: në një kthesë të mprehtë ai përpiqet të shkojë në prishje, atëherë ai mund të tundet pas. Ne pastruam gjarpërin e lartpërmendur pa ndonjë problem. Por butësia mungon sinqerisht, veçanërisht në rrotat 20 inç. Dridhjet dhe tronditjet janë konstante. Por pezullimi i rezistoi goditjeve nga një klasues i prishur keq pa prishje.

Motori me benzinë ​​V6 3.5L në origjinalin amerikan prodhon 290 kf. Fuqia në Rusi u zvogëlua për përfitimin e taksave. Mungesa e forcës nuk ndihet dhe "automatiku" i mprehtë dhe i butë me 6 shpejtësi mund të kalojë në modalitetin sportiv - kështu që është më interesant. Ekziston edhe një manual, por duhet të ndryshoni ingranazhet me një mini-çelës në dorezën e transmetimit automatik. Pas provës, kompjuteri në bord raportoi një konsum mesatar prej 13,7 l / 100 km. Jo keq, për fat të mirë, benzina AI-92 është e mundur, dhe rezervuari mban 70,4 litra.

Test drive i Ford Explorer-it të përditësuar

Baza Ford Explorer XLT fillon me 35 dollarë, Limited është 196 dollarë më e shtrenjtë, dhe asistentët elektronikë të Limited Plus shtojnë 38 dollarë të tjerë. Krahasuar me formatin e ngjashëm "pro-amerikan" me të gjitha rrotat Infiniti QX834, Mazda CX-41, Toyota Highlander dhe Volkswagen Teramont, rezulton se Explorer është më fitimprurës.

🚀Më shumë për temën:
  Test i zgjeruar: Volkswagen Passat GTE
LlojKryqëzim
Përmasat (gjatësia / gjerësia / lartësia), mm5019 / 1988 / 1788
Baza e rrotave, mm2860
Pesha e frenimit, kg2181-2265
lloji i motoritBenzinë, V6
Vëllimi i punës, metra kub cm3496
Fuqia, kf me në rpm249 në 6500
Maks. i freskët moment, Nm në rpm346 në 3750
Transmisioni, ngas6-të Kutia e shpejtësisë automatike, e përhershme e plotë
Shpejtësia maksimale, km / orë183
Përshpejtimi në 100 km / orë, s8,3
Konsumi i karburantit (horizontale / rruga / përzierja), l13,8 / 10,2 / 12,4
Çmimi nga, $.35 196
 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive i Ford Explorer-it të përditësuar

Shto një koment