Makinë provë Renault Dokker Stepway

Furgon karro-pasagjerësh jashtë rrugës - një format i rrallë, por veçanërisht i përshtatshëm gjatë fundit të vjeshtës të sezonit të verës, kur ka gjithnjë e më shumë gjëra dhe rrugët po përkeqësohen

Vera doli të jetë me shi, por e pasur: në fillim, rrugët e autostradave periferike u përmbytën me mbledhës kërpudha, atëherë banorët e verës nuk kishin ku të vendosnin mollë, kungull i njomë dhe patate. Makinat e ngarkuara në majë me kuti dhe kuti, të strukur në rrotat e tyre të pasme, u bënë një shenjë e kësaj vjeshte. Në sistemin e zakonshëm të vlerave, njerëzit nuk blejnë makina të përshtatshme për të transportuar të korrat e tyre personale, por të paktën dy herë në vit, në fillim dhe në fund të sezonit veror, ata shikojnë me zili takat e Renault Dokker.

Mund të duket e habitshme, por është utilitar Renault Dokker në platformën e lirë B0 që sot duket si përfaqësuesi më i ndritshëm i segmentit të kamionëve të pasagjerëve. Sidomos në ngjyrën blu dhe konfigurimin Stepway - në fakt, versioni më i lartë i makinës franceze, e cila mund të duket mjaft harmonike edhe në kushtet urbane pa shoqërime me një Gazelë të ndyrë.

Тест-драйв Renault Dokker Stepway

Dokker duket po aq i përshtatshëm në fshat, falë parakolpave të tij të thyer dhe mbrojtjeve të forta dhe paneleve të dyerve. Me një mbrojtje të tillë, Dokker Stepway përgjithësisht mund të gabohet si një kryqëzim, dhe nga brenda duket tamam kështu. Së pari, për shkak të pozicionit të lartë të uljes, dhe së dyti, performancës së denjë të vozitjes sipas standardeve rurale.

Shoferi me të vërtetë nuk duhet të mendojë se si të sillet në anën e vrazhdësisë së abetares dhe të mos gërvishtë parakolpin me bar të gjatë. Edhe pse asetet e makinës kanë të njëjtën hapësirë ​​pastrimi prej 190 mm nga toka dhe drejtimin më të thjeshtë të rrotave të përparme pa ndonjë ndryshim sa i përket kontrollit të tërheqjes në rrugë. Përveç mbrojtjes së trupit, Dokker Stepway përmban mbrojtje për karrocën e motorit dhe linjat e karburantit, një alternator më të fuqishëm dhe zbukurime të mira të brendshme.

Makinë provë Renault Dokker Stepway

Dokker Stepway ekziston vetëm në versionin e pasagjerëve dhe u përgjigjet të gjitha njëqind për qind të kërkesave të dacha dhe fermave. Tre persona mund të ulen lehtësisht në ndenjëset e ndara të ndara, edhe nëse dy prej tyre janë ulur në ndenjëset e fëmijëve. Dhe është e papërshtatshme të flasësh edhe për rezervën e hapësirës mbi kokë - ka kaq shumë hapësirë ​​sa është e drejtë të krijosh mezana për gjëra të panevojshme. Me një kabinë të plotë njerëzish në bagazhin për bagazh, ka deri në 800 litra vëllim, të cilat mund të hidhen aq lehtë sa një dollap shtëpie bosh.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Fiat 500X kundër Renault Captur: modë urbane

Materialet e ndërtimit, kanaçe, dërrasa, mobilje ose kutitë famëkeqe të mollëve mund të ngarkohen këtu në pirgje pikërisht nën çatinë. Në një rregullim të tillë, mungon vetëm grila që ndan dhomën e pasagjerëve nga hapësira e bagazhit dhe një lloj mbrojtjeje xhami. Të dy janë në katalogun e aksesorëve të markës, por në jetën reale shoferët përdorin pamatur materialet në dorë, duke argumentuar se klipet nevojiten vetëm një herë në vit. Dhe më kot - aksesorët e markës duken mirë dhe në mënyrë ideale zënë vendet e tyre të synuara.

Makinë provë Renault Dokker Stepway

Nëse zbresim nga 1909 kg peshë bruto 1384 kg peshë frenuese, rezulton se aftësia mbajtëse e "Docker" është 525 kg, nga e cila duhet të hiqet edhe pesha e pasagjerëve. Kjo do të thotë që pak më shumë se treqind mbeten për mollët dhe patatet, dhe duhet të kuptoni se e gjithë kjo peshë do të jetë pikërisht në boshtin e pasmë.

Pasi të ketë ngarkuar Stepway nën çati, pronari do të zbulojë se makina gjithashtu ulet në rrotat e pasme, reagon mjaft ngadalë ndaj timonit dhe nuk mban një vijë të drejtë me shpejtësi. Furgoni i ngarkesës metalike është më i ngurtë, por në rastin e Stepway, ekziston një kompromis i detyruar në betejën për komoditetin e një pezullimi të gjithëdijshëm që mund të transportojë pasagjerë mjaft butë në rrugë shumë të këqija.

Makinë provë Renault Dokker Stepway

Në një botë ideale, do të ishte me vlerë të bini pasagjerët, të hiqni rreshtin e dytë të sediljeve dhe të shpërndani ngarkesën në mënyrë më të barabartë, por në të vërtetë, pronari i makinës ose do të heqë të tretën e sipërme të bagazhit në mënyrë që të mos bjerë mbi kokat e pasagjerëve, ose shkoni drejt përpara, duke u mbështetur në fatin dhe barazinë e rrugës. Dokker do të jetë në gjendje ta përballojë këtë - prishjet e pezullimit nuk do të ndodhin, dhe motori me naftë vështirë se do të vërejë ndryshimin në gjysmë ton peshë. Nëse nuk do të gjëmojë pak më ashpër në ngjitje të thepisura.

Sipas pasaportës, Dokker Stepway i zbrazët po fiton "njëqind" në 13,9 sekonda të pasakta, por gjëja është që të drejtohet një motor 1,5 litërsh me kapacitet prej 90 litrash. nga çiftëzohet me një "mekanikë" të qartë me 5 shpejtësi është e lehtë dhe e këndshme, ndërsa ngasja në lumë nuk mund të jetë më keq se të gjithë të tjerët. Në qytet, nafta është shumë e përshtatshme, dhe ky është padyshim një mundësi më korrekte sesa një motor i dobët 1,6 benzinë ​​me 82 kuaj fuqi.

🚀Më shumë për temën:
  Test i shkurtër: Renault Clio E-Tech 140 Edition (2020) // Clio Asnjëherë më parë
Makinë provë Renault Dokker Stepway

Përveç mungesës së një pajisje automatike, versioni Stepway ka pothuajse një grup të plotë të pajisjeve urbane, duke përfshirë ndihmën për fillimin e kodrës, kombinimin e mediave me ekran prekës, sensorë parkimi dhe një kamerë të pasme, edhe nëse duhet të paguani më shumë për disa. Dhe makina me naftë dallohet gjithashtu nga një drejtues elektrik, i cili është më i përshtatshëm në qytet, në vend të një hidraulike në një benzinë.

Selia e shoferit është e rregullueshme për lartësinë, dhe timoni është i anuar vetëm. Për sa i përket komoditetit, nuk mund të bredhësh këtu, por versioni Stepway ende krahasohet në mënyrë të favorshme jo vetëm me modelin e tij, por edhe me një veshje të brendshme me cilësi më të lartë me një pëlhurë të veçantë me dy ngjyra, një mbështetëse për shoferin dhe tavolina pasagjerët e pasmë. Dyert anësore rrëshqasin lehtësisht në anët, divani i pasëm mund të paloset në pjesë ose të nxirret plotësisht - me një fjalë, është pothuajse një minivan i konvertueshëm, në të cilin mund të ngarkoni me lehtësi diçka të madhe dhe jo shumë të rafinuar.

Makinë provë Renault Dokker Stepway

Në teori, vëllimi i bagazhit mund të rritet në 3000 litra, por për një makinë të vendit kjo tashmë është shumë. Opsioni ideal i funksionimit ende siguron praninë e pasagjerëve dhe fëmijëve, të cilët janë vërtet të kënaqur me dyert rrëshqitëse dhe aftësinë për të lëvizur pothuajse lirshëm në rreshtin e pasmë. Biçikletat dhe pajisjet sportive duhet të jenë shoqërimi ideal për këtë kompani, por në botën reale, bagazhi do të duhet ende të ndahet me mollë dhe patate.

Lada Largus Cross më i lirë mund të konsiderohet një alternativë për Dokker, por nëse makina VAZ ka një reputacion si një punë pune për tregtarët privatë, atëherë "thembra" franceze është më e dobishme për familjet e mëdha, njerëzit krijues dhe bizneset e vogla - për shembull, atletë, muzikantë dhe fermerë. Duke qenë pak a shumë të suksesshëm, këta djem do të jenë në gjendje të japin 1 rubla. për një makinë me pamje të bukur që mund të marrë në bord jo vetëm pesë pasagjerë, por edhe bagazhe të mëdha.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Ford Focus, Opel Astra, Renault Megane, VW Golf: një kandidat elegant
Makinë provë Renault Dokker Stepway

Një korrje vilë verore në këtë realitet do të jetë gjithashtu e përshtatshme, por me të vlen ende të dihet kur të ndalet. Dokker Stepway është kryesisht një automjet pasagjerësh me kapacitet të lartë, jo një kamion tregu. Edhe nëse, ndryshe nga qindra makina të tjera të mbingarkuara, duket mirë edhe me kuti dhe arka deri në çati.

Redaktorët dëshirojnë të falënderojnë administratën e fermës Veselaya Korova për ndihmën e tyre në organizimin e xhirimit.

Makinë provë Renault Dokker Stepway
Lloji i trupitTurizëm
Përmasat (gjatësia / gjerësia / lartësia), mm4363 / 1751 / 1814
Baza e rrotave, mm2810
Pastrimi i tokës, mm190
Pesha e frenimit, kg1384
lloji i motoritNaftë, R4
Vëllimi i punës, metra kub cm1461
Fuqia, kf me në rpm90 në 3750
Maks. çift ​​rrotullues, Nm në rpm200 në 1750
Transmisioni, ngas5-rr. MCP, përpara
Shpejtësia maksimale, km / orë162
Përshpejtimi në 100 km / orë, s13,9
Konsumi i karburantit, l (qytet / autostradë / i përzier)5,5 / 4,9 / 5,1
Vëllimi i trungut, l800-3000
Çmimi nga, $.15 457
 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë Renault Dokker Stepway

Shto një koment