Makinë provë Volkswagen Amarok
 

Ndërtimi i një kamioni konkurrues nga e para nuk është detyrë e lehtë, dhe Amarok është një shembull. Prandaj, Mercedes-Benz dhe Renault vendosën të zhvillojnë modelet e tyre bazuar në Nissan Navara, dhe Fiat bazuar në Mitsubishi L200 të provuar.

Në Evropë, takimi me një Volkswagen Amarok në punë është një gjë e zakonshme. Ai mbart materiale ndërtimi, shërben në polici dhe lopatat me dëborë nga një rrugë malore me një hale. Por shoferët shikojnë kamionçin e azhurnuar me pamje të befasuar - një ngjyrë gri mat, një hark sportiv i çuditshëm, një "llambadar" në çati dhe më e rëndësishmja - një pllakë emri V6 në të ashpër.

Marrjet për aktivitetet në natyrë po përjetojnë një bum të popullaritetit; ata po marrin një transmetim automatik, vende të rehatshme, një brendshme të ndritshme të pasagjerëve dhe një sistem multimedial me një ekran të madh. Shitjet e tyre po rriten edhe në Evropë, ku kamionçina ka qenë gjithmonë një automjet thjesht utilitar. Volkswagen e ndjeu këtë prirje herët: kur u lançua në vitin 2010, Amarok ishte më i qetë dhe më i rehatshëm në klasën e tij. Por jo më i popullarizuari - ai arriti sukses serioz vetëm në Australi dhe Argjentinë. Amarok ka shitur 455 makina në gjashtë vjet. Në krahasim, Toyota ka shitur më shumë kamionçina Hilux vetëm vitin e kaluar. Gjermanët vendosën ta rregullojnë situatën me pajisje edhe më të mira dhe një motor të ri.

 

Makinë provë Volkswagen AmarokNjësia V2,0 6 TDI zëvendëson naftën me vëllimin më të vogël prej 3,0 litrash në segment dhe një gamë të ngushtë funksionimi. I njëjti që vihet në VW Touareg dhe Porsche Cayenne. Shtë interesante që të dy motorët, të vjetër dhe të rinj, u kujtuan gjatë Dieselgate - ata kishin instaluar softuer që ulte emetimet e tyre. VW u detyrua të zgjedhë atë të madhe nga dy të këqijat-motori me naftë me dy litra EA 189 nuk i plotëson standardet e rrepta mjedisore të Euro-6, dhe mundësitë për të rritur këtë njësi praktikisht janë shterur.

 

 
Makinë provë Volkswagen Amarok

Motori me tre litra doli të ishte më miqësor ndaj mjedisit, ai ka karakteristika më të mira dhe një burim më të gjatë. Në versionin fillestar, ai prodhon 163 kf. dhe 450 Nm, ndërsa nga njësia e mëparshme me dy litra me ndihmën e turbinës së dytë u hoqën vetëm 180 kf. dhe 420 Nm çift rrotullues. Ka edhe dy variante të tjera të 3,0 TDI: 204 kf. dhe 224 kf. me një çift rrotullues prej 500 dhe 550 Nm, respektivisht. Falë transmetimeve të zgjeruara të "automatikës" me tetë shpejtësi, motori i ri, edhe në versionin më të fuqishëm, është më ekonomik se njësia e mëparshme me dy turbina: 7,6 kundrejt 8,3 litra në ciklin e kombinuar. Në gamën e makinave të pasagjerëve, ky motor nuk është më aq i kërkuar - Audi Q7 dhe A5 i ri janë të pajisur me gjeneratën e ardhshme 3,0 TDI sixes.

 

🚀Më shumë për temën:
  Test makinë Renault Captur
Makinë provë Volkswagen AmarokÇështja nuk ishte e kufizuar në një motor: Amarok u rinovua seriozisht për herë të parë në gjashtë vjet. Pjesët e kromit janë bërë më masive, dhe modeli i skarës së radiatorit dhe forma e marrjes më të ulët të ajrit janë më komplekse. Ndryshimet janë krijuar për ta bërë marrjen më të lehtë dhe më të dukshme. Duket veçanërisht mbresëlënëse në pajisjet më të mira të Aventura me një hark sportiv prapa kabinës dhe në ngjyrën e re gri mat.

 Në vend të dritave të vjetra të mjegullës ovale, ka tehe të ngushta. I njëjti motiv është në pjesën e brendshme: hyrjet e rrumbullakëta të ajrit u zëvendësuan me ato drejtkëndëshe. Edhe mbajtësit e rrumbullakët të MultiConnect janë sakrifikuar për të bashkuar një mbajtëse filxhani, tavëll, telefon celular ose kapëse rrobash. Ato janë më të përshtatshme për një automjet komercial dhe ambientet e brendshme të përditësuara Amarok janë bërë shumë të lehta: sedilje luksoze me 14 rregullime, ndërrues vozisësh për ndërrimin e ingranazheve të një "automatiku" me tetë shpejtësi, sisteme elektronike të sigurisë, ndihmës parkimi, sistem multimedial me Apple Navigacion CarPlay, Android Auto dhe XNUMXD. Përshtypja e përgjithshme prishet nga plastika akoma e fortë, por diçka duhet të na kujtojë se jemi brenda një kamionçinë, jo një SUV të rafinuar.

 

 
Makinë provë Volkswagen AmarokMe një hark sportiv, era në trup është më pak e zhurmshme në shpejtësi të mëdha, dhe në përgjithësi marrja është bërë më e qetë - motori me dy litra naftë duhej të kthehej për të ecur shpejt, dhe motori i ri V6 nuk ka nevojë të vazhdojë ngre zërin Akoma, Amaroku është ende larg Touareg me izolimin e shkëlqyeshëm të zërit.

Me një prodhim maksimal të mundshëm prej 224 kf. dhe përshpejtimi 550 Nm nga vendndodhja në 100 km / orë zgjat 7,9 sekonda - kjo është 4 sekonda më shpejt se e njëjta kamionçinë me njësinë e mëparshme me turbinë me dy rrota, sistemin me të gjitha rrotat dhe transmetimin automatik. Shpejtësia maksimale u rrit në 193 km / orë - një udhëtim në Autobahn tregoi se kjo është një vlerë mjaft e arritshme. Pikupi nuk yaw me shpejtësi të lartë dhe ngadalësohet me siguri falë frenave të përforcuar. Pezullimi konvencional është optimizuar për rehati, por ngasja e Amarok varet nga ngarkesa, si çdo kamionçinë. Me një trup të zbrazët, ajo lëkundet në valë të vogla, mezi të dukshme të trotuarit të betonit dhe shkëmbin pasagjerët e pasmë.

 

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Honda zbulon sekretet e CR-V më dinamike
Makinë provë Volkswagen AmarokMarrja është e lehtë për tu tërhequr me dy tonë zhavorr në shiritin tërheqës. Pesha maksimale e një rimorkio të frenuar që Amarok mund të tërheqë me motorin e ri V6 është rritur me 200 kg në 3,5 tonë. Kapaciteti mbajtës i makinës është rritur gjithashtu - tani ai tejkalon një ton. Lajmi mund ta bëjë pronarin e kamionçinës në Moskë të dridhet, por ky është një pezullim i Detyrave të Rënda. Varianti me një shasi standarde dhe një kabinë të dyfishtë, e cila është blerë kryesisht në Rusi, transporton më pak se një ton ngarkesë sipas dokumenteve, prandaj, nuk do të ketë probleme me hyrjen në qendër.

Regjistrimet e ngarkesave nuk janë aq të rëndësishme për tregun rus: karakteristikat më modeste janë të mjaftueshme për tërheqjen e një anijeje ose kampeje. Kapaciteti i trupit tonë matet jo nga gjerësia e paletës euro, por nga një ATV, dhe vetë kamionçinat blihen si një alternativë më e përballueshme dhe e gjerë për një SUV.

 

Makinë provë Volkswagen AmarokPajisja zvarritëse për kamionçinë VW ofrohet ende vetëm në lidhje me një bosht të përparmë të bashkuar fort dhe një kambio manuale. Versionet me "automatike" janë të pajisura me lëvizje të përhershme me të gjitha rrotat me një diferenciale të qendrës Torsen. Për ngasjen jashtë rrugës, ekziston një mënyrë e veçantë që e lag gazin, e mban atë të ulët dhe aktivizon asistentin e ndihmës për zbritjen. Elektronika që kafshon rrotat rrëshqitëse është mjaft e mjaftueshme për të kaluar rrugën e pengesës, dhe bllokimi i ngurtë i boshtit të pasmë është i nevojshëm vetëm në raste të vështira.


Pajisja e parë e transmetimit automatik është akoma e shkurtër, kështu që nuk ka mungesë të tërheqjes në pjesën e poshtme. Çift rrotullimi maksimal i motorit V6 është i disponueshëm nga 1400 rpm deri në 2750. Nuk është për t'u habitur që Amarok ngjitet lehtësisht në shpatet e rrugës speciale jashtë rrugës pa ngarkesë. Një motor me tre litra naftë në versionin e tij më të fuqishëm, me sa duket, është në gjendje të bindë çdo skeptik: një zhvendosje nuk është me të vërtetë e nevojshme për një makinë të tillë.

 

Amarok është mjaft i aftë të fitojë kategorinë e trupit më të qetë dhe kornizën më të fortë. Në shkallët "elefant", marrja po bën mirë: pa kërcitje, pa përtypje. Dyert e makinës së varur mund të hapen dhe mbyllen lehtësisht, dhe dritaret e kabinetit nuk mendojnë të bien në tokë.

 

Makinë provë Volkswagen AmarokNdërtimi i një kamioni konkurrues nga e para nuk është detyrë e lehtë dhe Amarok është një shembull. Prandaj, Mercedes-Benz dhe Renault vendosën të zhvillojnë modelet e tyre bazuar në Nissan Navara, dhe Fiat bazuar në Mitsubishi L200 të testuar me kohë. Por duket se puna për gabimet ishte e suksesshme, dhe VW më në fund arriti të krijonte një përmirësim harmonik me komoditetin e pasagjerëve, aftësi të mira ndër-vend dhe një motor të fuqishëm.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive VW T-Cross: territore të reja


Tregu rus i kamionëve ka qenë gjithmonë i vogël dhe vitin e kaluar, sipas Avtostat-Info, ai u mbyt më shumë se dy herë, në 12 njësi. Në të njëjtën kohë, numri i modeleve të paraqitura ka rënë ndjeshëm. Optimizmi nuk shtohet nga futja në Moskë e një kornize ngarkese për kamionë me një peshë bruto prej mbi 644 tonë, përfshirë për kamionçina, si dhe kontrollin forcues mbi SUV-të e konvertuar. Sidoqoftë, shitjet e kamionëve për muajin e dytë tregojnë rritje krahasuar me 2,5, dhe kërkesa po zhvendoset në rajone. Blerësit nuk kursejnë para dhe zakonisht preferojnë makina me "automatike". Lideri i shitjeve në segment është Toyota Hilux. Alsoshtë gjithashtu makina më e shtrenjtë në klasë - kushton të paktën 2015 dollarë. Stili i paramenduar Amarok me një çmim fillestar prej 13 dollarësh merr vetëm linjën e katërt.

 

Makinë provë Volkswagen AmarokNë Rusi, Amaroks i azhurnuar, i cili ende mund të drejtohet në të gjithë Moskën, do të shfaqet në vjeshtë. Nëse në Evropë kamionçina do të paraqitet vetëm me një motor V6, atëherë për tregun rus në fillim u vendos që të lihej motori i vjetër me dy litra naftë (falë standardeve më pak të rrepta të emetimit). Kjo është bërë në mënyrë që të përmbahet rritja e çmimeve të kamionëve. Versioni V6 do të shfaqet vetëm në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm dhe ekskluzivisht në performancën më të fuqishme (224 kf) në konfigurimin maksimal të Aventura. Sidoqoftë, zyra ruse nuk përjashton që ata të rishikojnë planet e shitjes dhe të pajisin më shumë versione me një motor gjashtë cilindrik.

 

 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë Volkswagen Amarok

Shto një koment