MPZ Mazda6

Përmbajtje

Çfarëdo që të thonë rreshtat e mëposhtëm, është e qartë se një shofer i qetë nuk do të blejë një Mazda të tillë. Por edhe në mesin e temperamentit, pakkush do të donte të merrej me sport gjatë gjithë kohës, dhe madje edhe më pak nga ata që herë pas here nuk do të përdornin makinën e tyre, të themi, partneri i tyre. Pra, lajmi i mirë është ky: kjo Mazda është në thelb një makinë miqësore që çdokush mund ta drejtojë me paqe të plotë mendore dhe rehati pa asnjë vuajtje.

Ai ka dy nga elementët mekanikë më të rëndësishëm: motorin dhe tufën. Kjo e fundit nuk ka asnjë lidhje me garat, domethënë shpërndan çift rrotullues nga motori në transmision butësisht dhe me goditje më të gjata të pedalit, që do të thotë se "sillet" si të gjitha kthetrat e tjera që mund të quhen mesatare në industrinë e automobilave. ... Ai ndryshon vetëm në atë që duhet të përballojë një çift rrotullues deri në 380 metra Njuton, por ju nuk e ndjeni këtë në sediljen e shoferit.

Pra motori? Në një kohë kur Lancia Delta Integrale kishte pak më shumë se 200 kuaj fuqi në një motor me dy litra (dhe gara me tufë të fortë "të shkurtër"), ngasja e makinave të tilla (gjithmonë) nuk ishte e këndshme. Se si kanë ndryshuar kohët është treguar (gjithashtu) nga Mazda6 MPS: 260 kuaj fuqi nga një 2-litër katër cilindra është një lloj karakteristike e ngjashme, por një karakter krejtësisht i ndryshëm.

Fuqia rritet ndjeshëm, por në mënyrë të qëndrueshme edhe në gropën e hapur, falë injektimit të drejtpërdrejtë të benzinës, turbocharger Hitachi (1 bar mbi presion) me intercooler, dizajn inteligjent të rrugës, sistemi i marrjes, dhomat e djegies, sistemi i shkarkimit) dhe natyrisht të njëjtat pajisje elektronike të kontrollit.

Mbeti një vrazhdësi: pas hapjes së plotë, motori gjëmoi pothuajse pa u vënë re dhe mjaft butë. Dhe, çuditërisht, gjëja më e vështirë në këtë Mazda është se nuk ka të bëjë me motorin ose tufën: pedalet. Ato për frenën dhe tufën janë mjaft të forta, dhe nëse jo e para, atëherë e dyta (për tufën) është ajo që së pari ndryshon lëvizjet e ngadalta ("ndalo-dhe-shko") në bllokimet e trafikut në ato dytësore, dhe pastaj gjithnjë e më shumë për një kohë të gjatë.i munduar.

Në parim, dhe në shumicën e rasteve, zonja nuk ka gjasa të ankohet kur është fjala për drejtimin e makinës. Megjithatë, mund të ndalet në trup; MPS mund të jetë vetëm një sedan, dhe ndërsa ka një kapak shumë të madh të bagazhit (qasje më e lehtë), Mazda do të përfitonte nëse MPS do të ofrohej të paktën si një limuzinë më e dobishme (pesë dyer), nëse jo më e dobishme dhe e modës. furgon. Por nuk mund të bëjmë asgjë për të, të paktën për momentin.

Për ta veçuar veten nga gjashtë të tjerët, MPS ka disa ndryshime të jashtme që e bëjnë atë më agresive ose sportive. Në shumicën e rasteve, uniformiteti i pamjes dhe pjesëve të përdorura (për shembull, kapaku i ngritur është sepse ka një "intercooler" nën të), vetëm një palë tuba shkarkimi (një në secilën anë të pasme) është pak zhgënjyese, pasi ato janë të mëdha, ovale është vetëm disa centimetra e gjatë, dhe pas tyre një tub shkarkimi krejtësisht i pafajshëm i dimensioneve të vogla. Dhe një ngjyrë tjetër: argjendi do të porositet nga një ekonomist i cili llogarit se ndoshta do të jetë më e lehtë të shitet një ditë, dhe një person me shpirt ndoshta do të preferojë të kuqen, ku detajet dalin në pah shumë më mirë.

🚀Më shumë për temën:
  Testim i UAZ Patriot i azhurnuar

Por ngarja ende nuk ndikohet nga ngjyra. Falë modelit të tij mekanik, ky MPS është veçanërisht i mirë në dy situata: në kthesa të shpejta të gjata (përveç trajtimit të mirë të rrotave dhe gomave) për shkak të bazës së gjatë të rrotave të tij dhe në qoshe të shkurtra të rrëshqitshme falë lëvizjes me rrota të kontrolluar elektronikisht të aftë duke ndarë vazhdimisht çift rrotullues të motorit në një raport (përpara: prapa) nga 100: 0 në 50: 50 përqind.

Nëse shoferi mund të arrijë të mbajë rrotullimin e motorit midis 3.000 dhe 5.000 rpm, do të jetë shumë argëtuese, sepse motori ka shumë shtytje në këtë zonë, siç do të thoshin britanikët, domethënë, tërheq në mënyrë perfekte, faleminderit Me dizajni juaj (turbo). Shkuarja deri në 6.000 rpm e bën MPS një makinë garash, dhe megjithëse elektronika fik motorin në 6.900 rpm, nuk ka kuptim: ato mbivendosen plotësisht, performanca përfundimtare nuk është shumë më e mirë.

Kur ngasni me një shpejtësi prej 160 kilometrash në orë, motori do të ketë nevojë për më shumë se 10 litra karburant për 100 kilometra, me një konstante 200 kilometra në orë (rreth 5.000 rpm në ingranazhin e 6 -të), konsumi do të jetë 20 litra, por nëse shoferi e di vetëm pozicionin ekstrem të pedalit të gazit, konsumi do të rritet në një mesatare prej 23 litra në të njëjtën distancë, dhe shpejtësia (në një rrugë jo krejtësisht të zbrazët) do të jetë gjithmonë afër 240 kilometra në orë kur elektronika ndërpret nxitim.

Në rastin e makinave sportive me katër rrota, sjellja në asfalt ose zhavorr të rrëshqitshëm është gjithmonë interesante. MPS rezulton të jetë e mrekullueshme këtu: mund të pritet që shuma e vonesës turbo dhe tufës viskoze të shtojnë një vonesë shumë të dukshme, por kombinimi rezulton se siguron tërheqje të shpejtë. Vonesa është aq e madhe saqë në modën e garës duhet të shkelësh pedalin e gazit një moment më herët se zakonisht. Nëse shpejtësia e motorit tejkalon 3.500 rpm, kënaqësitë kryesore janë si më poshtë: pjesa e pasme largohet dhe heqja e timonit ruan drejtimin e caktuar.

Me këtë Mazda është gjithashtu mirë të marrësh pjesën e pasme edhe me përshpejtim të shpejtë (dhe, natyrisht, edhe më të theksuar kur frenoni), gjë që ju lejon të kapërceni shumë kthesa, por është mirë të mbani mend (edhe me këtë) të gjitha- ngasja e rrotave, e cila shpesh tejkalon ndihmën e frenimit në një qoshe me gaz të plotë. Për këtë, natyrisht, ju duhet të keni motorin me shpejtësinë e duhur (ingranazhet!), Më shumë aftësi drejtimi, etj. ... ahem ... trimëri Ti e di se çfarë fjale dua të them.

🚀Më shumë për temën:
  Tema: Chevrolet Trax 1.7 MT6 4x4 LT

E gjithë përvoja plotësohet bukur nga pjesa tjetër e mekanikës: frenat efikas (megjithëse ata ishin tashmë mjaft të fortë në provën Mazda), drejtimi i saktë (i cili është i mrekullueshëm nëse nuk keni nevojë për lëvizje ose kthesa vërtet të shpejta) dhe një shasi të besueshme kjo është një lidhje vërtet e mirë e ndërmjetme midis ngurtësisë sportive të besueshme dhe komoditetit të shkëlqyer të udhëtarëve, madje edhe në udhëtime të gjata garash. Kutia e shpejtësisë është gjithashtu shumë e mirë, me lëvizje të shkurtra dhe të sakta të levës, por me të njëjtën veçori si timoni: nuk i pëlqen lëvizjet shumë të shpejta të levës.

Më pak sportivët në Mazda6 MPS janë ulëset: mund të prisni një kontroll më efektiv anësor prej tyre, lëkura është gjithashtu mjaft e rrëshqitshme, dhe pas një uljeje të gjatë ata lodhin shpinën. Për sa i përket përdorshmërisë sportive, matësit e mëdhenj dhe transparentë me grafikë të kuqe "të pastër" janë shumë më të mirë, por si me të gjitha Mazda6, sistemi i informacionit lë shumë për të dëshiruar; Në njërën anë të ekranit të vogël, shfaqet ora ose të dhënat e kompjuterit të thjeshtë në bord, dhe në anën tjetër, temperatura e caktuar e kondicionerit ose temperatura e jashtme. Dhe ergonomia e kontrollit të këtij sistemi nuk është veçanërisht e merituar. MPS gjithashtu ka një pajisje navigimi sekuenciale e cila është me të vërtetë e dobishme, por me një menu paksa të pafat.

Por në çdo rast: të gjithë mekanikët e Mazda6 me turbo të ngarkuar janë të mirësjellur dhe të zbutur, dhe nuk keni pse të shmangni qoshet e një gare të Formula 1 Monte Carlo për ta kuptuar; Tashmë kthesat e gurit të grimcuar me ulje -ngritje në Krime mund të bindin.

Vinko Kernc

Foto: Vinko Kernc, Aleš Pavletič

Mazda 6 MPS

Të dhëna bazë

Shitjet: Mazda Motor Sllovenia Ltd
Çmimi i modelit bazë: 34.722,92 €
Kostoja e modelit të provës: 34.722,92 €
Llogaritni koston e sigurimit të automjeteve
Fuqia:191kW (260


KM)
Përshpejtimi (0-100 km / orë): 6,6 sek
Shpejtësia maksimale: 240 km / orë
Konsumi ECE, cikël i përzier: 10,2l / 100km

Informacion teknik

motori: 4 cilindra - 4 goditje - në linjë - benzinë ​​me turbocharged - zhvendosje 2261 cm3 - fuqi maksimale 191 kW (260 kf) në 5500 rpm - çift rrotullues maksimal 380 Nm në 3000 rpm.
Transferimi i energjisë: motori drejton të katër rrotat - transmetim manual me 6 shpejtësi - goma 215/45 R 18 Y (Bridgestone Potenza RE050A).
Kapaciteti: shpejtësia maksimale 240 km / orë - nxitimi 0-100 km / orë 6,6 s - konsumi i karburantit (ECE) 14,1 / 8,0 / 10,2 l / 100 km.
Transporti dhe pezullimi: sedan - 4 dyer, 5 vende - trup vetë -mbështetës - pezullim i vetëm i vetëm, këmbë me susta me gjethe, dy shina tërthore trekëndore, stabilizator - pezullim i vetëm i pasmë, binarë tërthor, shina gjatësore, burime spirale, amortizues teleskopikë, stabilizues - frenat e diskut të përparmë (disk i detyruar)), mbështjellja e pasme - perimetri i rrotullimit 11,9 m -
Masa: makinë bosh 1590 kg - pesha bruto e lejuar 2085 kg.
Dimensionet e brendshme: rezervuari i karburantit 60 l.
Kuti: Vëllimi i trungut i matur duke përdorur grupin standard AM të 5 valixheve Samsonite (vëllimi i përgjithshëm 278,5 L): 1 çantë shpine (20 L); 1 suit valixhe aviacioni (36 l); 1 × valixhe (68,5 l); 1 × valixhe (85,5 l)
🚀Më shumë për temën:
  Alfa Romeo Giulietta 1.4 TB Multiair 16v

Matjet tona

T = 17 ° C / p = 1012 mbar / rel. Pronësia: 64% / Gjendja e banakut të km: 7321 km
Përshpejtimi 0-100km:6,1s
402m nga qyteti: 14,3 vjet (


158 km / orë)
1000m nga qyteti: 26,1 vjet (


202 km / orë)
Fleksibilitet 50-90km / h: 6,6 / 10,5s
Fleksibilitet 80-120km / h: 6,4 / 13,9s
Shpejtësia maksimale: 240 km / orë


(NE.)
Konsumi minimal: 10,7l / 100km
Konsumi maksimal: 25,5l / 100km
konsumi i testit: 12,2 l / 100km
Distanca e frenimit në 100 km / orë: 36,5m
Tabela AM: 40m
Zhurmë me shpejtësi 50 km / orë në marshin e tretë56dB
Zhurmë me shpejtësi 50 km / orë në marshin e tretë55dB
Zhurmë me shpejtësi 50 km / orë në marshin e tretë55dB
Zhurmë me shpejtësi 50 km / orë në marshin e tretë55dB
Zhurmë me shpejtësi 90 km / orë në marshin e tretë66dB
Zhurmë me shpejtësi 90 km / orë në marshin e tretë63dB
Zhurmë me shpejtësi 90 km / orë në marshin e tretë62dB
Zhurmë me shpejtësi 90 km / orë në marshin e tretë61dB
Zhurmë me shpejtësi 130 km / orë në marshin e tretë68dB
Zhurmë me shpejtësi 130 km / orë në marshin e tretë67dB
Zhurmë me shpejtësi 130 km / orë në marshin e tretë66dB
Gabimet e testit: e pagabueshme

Vlerësimi i përgjithshëm (362/420)

 • Ndërsa kjo është një makinë sportive shumë e kulturuar, nuk u drejtohet aspak blerësve. Përveç motorit, pozicioni i lartë dallohet, dhe çmimi i paketës është veçanërisht i këndshëm. Në fund të fundit, kjo MPS mund të jetë gjithashtu një makinë familjare, megjithëse me vetëm katër dyer.

 • E jashtme (13/15)

  Këtu ishte e nevojshme të merret parasysh ngjyra: në argjend është shumë më pak e theksuar sesa, të themi, me të kuqe.

 • E brendshme (122/140)

  Ne presim madhësitë më të mira nga një makinë sportive. Ergonomi pak për këmbësorët. Mungesa e trungut të dobishëm.

 • Motori, transmetimi (36


  / 40)

  Motori është i shkëlqyeshëm në teori dhe praktikë. Kutia e shpejtësisë nuk lejon lëvizje të shpejta të levës - ndërrimi i ingranazheve.

 • Performanca e drejtimit (83


  / 95)

  Pozicion i shkëlqyeshëm drejtimi, timoni shumë i mirë dhe pedale shumë të ngurtë për përdorim të përditshëm, veçanërisht për kapje!

 • Performanca (32/35)

  Performanca është sportive dhe pothuajse gara, pavarësisht mekanikës së zbutur të ngasjes.

 • Siguria (34/45)

  Na mungojnë fenerët e gjurmueshëm. Karakteristikë e bukur: një sistem stabilizimi plotësisht i ndërrueshëm.

 • Ekonomi

  Çmimi në dukje i lartë përfshin një grup të shkëlqyeshëm të pajisjeve dhe mekanikës, përfshirë performancën.

Ne lavdërojmë dhe qortojmë

performanca e motorit

kultivimi motorik

shasi

bimë

Pajisjet

pozicioni në rrugë

sistemi i keq i informacionit

pedale e tufës së fortë

shkarkimi i padukshëm

ulëse

Konsumi i karburantit

trungu i rregullueshëm

asnjë paralajmërim për derën e pasme të hapur

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » MPZ Mazda6

Shto një koment