Vaj 0W-20 - rezistent ndaj ngricave!
 

Përmbajtje

Që nga fillimi i janarit Temperaturat e ulëta rekord goditën vendin tonëkështu që çdo mëngjes ka mijëra shoferë problem me nisjen e motorit Makina juaj. Kjo është arsyeja pse sot Nocar ju prezanton Vaj 0W-20, i cili u krijua posaçërisht në mënyrë që ngrica e fortë të mos pengonte askënd të ndizte makinën. Jeni të interesuar për të? Le të fillojmë!

Vaji sintetik është ilaçi më i mirë kundër ngricës

Vlen të fillohet me faktin se 0W-20 është vaj sintetik... Si ka rëndësi kjo në praktikë? Kur bëhet fjalë për temperatura të ulëta, madje edhe kritike. Një lëng i tillë sillet më së miri në të ftohtë... Vajra sintetikë lehtëson fillimin në temperatura të ulëtaprandaj popullariteti i tyre po rritet vazhdimisht. Ato po përdoren gjithnjë e më shumë në makina të reja dhe po përmirësohen vazhdimisht.

Përveç stabilitetit termik, avantazhi i tyre është gjithashtu efikasiteti i karburantit Oraz konsumimi i reduktuar i pjesëve të motorit i rezistencë ndaj fërkimit... Krahasuar me vajrat minerale mbaje motorin ne gjendjen me te mire - zvogëloni depozitatPo ashtu zgjat jetën e vajitkështu që nuk keni nevojë ta ndryshoni aq shpesh.

 

Klasifikimi SAE

Në atë 0W-20 është i shkëlqyeshëm për ngricënështë e qartë për këdo që e di se si klasifikohen vajrat motorikë. Të dish se si bëhet kjo vlen për çdo pronar makine. Kjo mund të na ndihmojë të zgjedhim vajin e gabuar për makinën tonë, gjë që mund të ketë pasoja të rënda.

Shoqëria Amerikane e Inxhinierëve të Automobilave (SAE) ka zhvilluar një klasifikim të viskozitetit për vajrat. I ndau në Klasë 11nga të cilat Për periudhën e dimrit janë planifikuar 6 mësime, për periudhën e verës - 5.

Nëse emri i vajit tregon shkronja "W" do të thotë se vaji është i destinuar për sezonin e dimrit. Rrjedh nga emri anglez "winter". Pra, nëse vajrat tregohen me simbole: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W, atëherë këto lëngje duhet të përdoren në dimër. Ajo që ka rëndësi është se sa më i ulët të jetë numri para shkronjës "W", aq më e ulët është temperatura në të cilën mund të përdoret vaji.

 
🚀Më shumë për temën:
  Pse ia vlen të blini pjesë të automjeteve në internet?

Vaj 0W-20 - rezistent ndaj ngricave!

Në klasifikimin e verës pranohen simbolet e mëposhtme: 30, 40, 50, 60. Ato përshkruajnë viskoziteti i vajit në temperaturën e punës me një motor të ngrohtë.

0W-20 është një shembull i një vaji multigrade. Në këto lloje, lëngu ka karakteristikat e vajit të dimrit dhe verës dhe ka një shenjë të dyfishtë: për shembull, 0W-20, 15W-40. Në praktikë, kjo do të thotë se në temperatura të ulëta vaji ruan veti të mira reologjike, dhe në temperatura të larta ka një viskozitet më të mirë, i cili mbron të gjitha pjesët e rëndësishme të motorit..

Çfarë e bën vajin 0W-20 të ndryshëm?

Vajrat 0W-20 rekomandohen gjithnjë e më shumë nga prodhuesit kryesorë. Tendenca rënëse e viskozitetit të vajrave të automobilave vazhdon të përshpejtohet pasi i siguron motorit shumë përfitime.

Cilat janë avantazhet e vajit 0W-20?

  • Është vaji më i mirë në treg ruan rrjedhshmëri të përsosur në temperatura të ulëta. Edhe një temperaturë prej -35 ° C i përshtatet atij! Pra, mos u shqetësoni se makina juaj do t'ju befasojë në mëngjes dhe do t'ju duhet të përdorni transportin publik.
  • Përmirëson efikasitetin e motorit tuaj - ulje e fërkimit të brendshëm dhe reduktim i rezistencës ndaj lëvizjes së pjesëve që punojnë me vaj.
  • Eshte ekonomik - Kursimi i karburantit deri në 2%.
  • Mbajtja e motorit ne gjendje te mire Ju nuk keni nevojë të ndryshoni vajin tuaj aq shpesh, gjë që përkthehet në kursime reale.

Prodhuesit po rekomandojnë gjithnjë e më shumë vaj 0W-20. Ia vlen ta kesh në makinë, sidomos gjatë ngricave të fundit që goditën Poloninë. Ky është, para së gjithash, rehati për ju dhe "shëndetin" e motorit tuaj. Sidoqoftë, mbani mend se mund ta përdorni vetëm nëse e rekomandon prodhuesi i makinës!

 

Kur zgjidhni vajin tuaj, mbani mend këtë nuk ia vlen të kurseni për këtë... Zgjidhni vetëm prodhues të mirënjohur, të rekomanduar. Vajrat e markave janë mbi të gjitha sigurimi i cilësisë. është e njëjta hulumtimet më të fundit Oraz testet e qëndrueshmërisëekzekutuar në laboratorët e kompanisë, dhe gjithashtu ne kushte reale rruge. Nuk është për të ardhur keq për sigurinë e parave!

🚀Më shumë për temën:
  Llambat ekonomike H2

Nëse jeni duke kërkuar për vaj 0W-20, sigurohuni që të shikoni Nocar. Oferta jonë përfshin, ndër të tjera, Castrol Edge Titanium E 0W-20. Tani në dispozicion me një çmim promocional!

Vaj 0W-20 - rezistent ndaj ngricave!

Kujdesuni për makinën tuaj në dimër me Nocar!

Prite atë,

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Artikuj » Funksionimi i makinerive » Vaj 0W-20 - rezistent ndaj ngricave!

Shto një koment