Markat kryesore të disqeve të frenave

Përmbajtje

Një nga pjesët jashtëzakonisht të rëndësishme të çdo sistemi frenimi janë disqet e frenave (disqet e frenave). Ata, disqet, punojnë së bashku me jastëkët e frenave dhe së bashku me përbërësit e tjerë të sistemit të frenimit sigurojnë frenim të sigurt dhe të besueshëm të automjetit.

Markat kryesore të disqeve të frenave

Ne nuk do të humbasim kohë duke shpjeguar se sa të rëndësishëm janë këto përbërës për sigurinë në rrugë, pasi jemi të sigurt që ju e dini në detaje se si të mirëmbani sistemin e frenimit të automjetit tuaj në mënyrë që të jeni të qetë dhe të sigurt në rrugë.

Ne duam të hedhim një hollësi më të vogël mbi markat kryesore të diskut të frenave për t'ju ndihmuar të lundroni në detin e markave më lehtë kur duhet të zëvendësoni disqet e frenave.


Brembo


Brembo është një nga prodhuesit kryesorë të disqeve të frenave, jastëkëve dhe sistemeve të plota të frenimit me cilësi të lartë. Fabrikat e Brembo prodhojnë mbi 50 milion disqe frenash në vit, dhe cilësia e produkteve të tyre e bën markën jashtëzakonisht të popullarizuar.

Disqet Brembo preferohen nga përdoruesit sepse:

 • zhvilluar ne bashkepunim me prodhuesit e makinave
 • kanë veshje UV
 • kanë një sistem ekskluziv ventilimi (të zhvilluar nga Brembo)
 • të gjitha rrotat e kategorisë "Sport" janë të galvanizuar
 • disqe frenash prej gize të karbonit të lartë për të zvogëluar dridhjet
 • Brembo është një nga kompanitë e pakta që ofron disqe frenash më të lehta. Modelet e fundit të diskut janë 10-15% më të lehta se disqet standarde dhe janë të disponueshme në një kombinim të dy materialeve - gize dhe çeliku.

BOSCH


BOSCH është gjithashtu një nga markat kryesore, prodhuesit e përbërësve të frenave me cilësi të lartë. Më shumë se 20 milionë disqe frenash prodhohen çdo vit nga fabrikat e kompanisë, dhe gjigantët kryesorë të automobilave si Toyota, Nisan, Honda dhe të tjerë mbështeten ekskluzivisht në BOSCH për të prodhuar disqe, jastëkë dhe përbërës të tjerë për makinat e tyre.

Komponentët e frenave BOSCH karakterizohen nga një nivel i lartë i përçueshmërisë termike, funksioni i saktë i pozicionimit dhe rezistenca e temperaturës. Kompania së fundmi lëshoi ​​disqe të reja frenash që janë në përputhje me shumë marka makinash.

Ndër avantazhet e disqeve Bosch, ne mund të rendisim më shumë:

rezistenca ndaj konsumit
teknologji me karbon të lartë në prodhimin e disqeve për lehtësi më të madhe dhe dridhje të zvogëluar
materiale të papërpunuara cilësore të përdorura në prodhimin e të gjitha modeleve të rrotave

ATE


Disqet e frenave ATE janë në dispozicion për 98% të furnizuesve evropianë të makinave. Kompania ofron lloje dhe modele të ndryshme të disqeve, të tilla si:

 • disk frenash i veshur
 • disk me vidë fiksuese
 • disk frenash dy copë
 • disk me kushinetën integrale të rrotave
 • disk frenash special per Mercedes etj.
 • Produktet ATE janë në dispozicion me një kod të veçantë paketimi (kodi MAPP), i cili, pasi skanon, konfirmon origjinalitetin e produktit.
🚀Më shumë për temën:
  Cila është ngasja dhe diferencimi përfundimtar i makinës

Avantazhet e disqeve të frenave ATE:

 • vetëm materiale me cilësi të lartë përdoren për prodhimin e tyre
 • në përputhje me pothuajse të gjitha markat dhe modelet e makinave
 • të gjithë disqet ATE kanë një përbërës të lartë të karbonit
 • kanë rezistencë të lartë ndaj korrozionit
 • ato janë më të lehta se disqet standarde të frenimit
 • ato janë të certifikuara ECE R90, duke i bërë ato zgjedhjen ideale për të gjitha automjetet evropiane.

FERODO


FERODO është lider botëror në disqet e frenave dhe pads dhe është një nga markat më të besueshme të diskut në treg. Prodhuesit e makinave si Jaguar, Fiat, Volkswagen, Land Rover dhe të tjerë pajisin modelet e tyre vetëm me rrota FERODO.

Kompania është e njohur për ekuilibrin e përsosur midis materialeve me cilësi të lartë që përdor për të bërë disqe dhe teknologjisë inovative që përdor për të prodhuar disa nga përbërësit më të mirë të frenave në botë. Disqet e frenave me markën FERODO janë në dispozicion në një gamë shumë të gjerë dhe përdoren për automjete të lehta dhe të rënda, si dhe për motoçikleta, autobusë dhe të tjerë.

Avantazhet e disqeve FERODO:

 • dizajn dhe prodhim i jashtëzakonshëm
 • disqet kanë funksione të shpërndarjes së nxehtësisë
 • kanë shenja të përhershme rreth skajeve për gjurmueshmëri dhe origjinalitet të lehtë
 • instalim i shpejtë dhe i lehtë
 • Teknologjia e veshjes dhe të tjerët.
Markat kryesore të disqeve të frenave


TRW


TRW prodhon mbi 1250 grupe rrotash që janë në përputhje me 98% të automjeteve evropiane. Kompania, e cila tashmë është pjesë e liderit botëror ZF Friedrichshafen, po zgjeron vazhdimisht linjën e saj të produkteve, një nga zhvillimet më të fundit janë rrotat për automjete elektrike të tilla si Tesla Model S (rrotat e boshtit të përparmë).

Karakteristikat kryesore të disqeve TRW përfshijnë:

 • mbulim shumë i mirë
 • qese pa vaj mbrojtes per instalim te lehte
 • ekuilibër i përsosur
 • përmirësuar përmbajtjen e lartë të karbonit
 • me unazë sensori ABS për më shumë siguri dhe më shumë
 • TRW është një kompani me përvojë 100 vjeçare në prodhimin e komponentëve të automobilave, e cila siguron cilësi të lartë të disqeve të frenave të ofruara.

DELFI


Kompania përdor teknologjitë më të larta për prodhimin e disqeve të frenave, gjë që i jep asaj një vend midis liderëve në tregun botëror. Disqet që ofron DELPHI vijnë në 5 lloje të ndryshme të hedhjeve dhe konfigurimeve:

 • disqe me karbon të lartë
 • disqe të prera dhe të shpuara
 • disqe mbajtëse
 • gize me një disk
 • Disqet e frenave DELPHI vijnë me një shtresë speciale të zinkut Geomet, dizajn të pastër dhe elegant, të lehtë për t’u instaluar, të disponueshëm pa vaj për lehtësinë e instalimit dhe më shumë.
🚀Më shumë për temën:
  E tashmja dhe e ardhmja e sistemeve të sigurisë pasive

Marangoz


Zimmermann ka qenë një prodhues gjerman i komponentëve të automobilave për mbi 60 vjet. Kompania prodhon disqe frenash që janë të qëndrueshme dhe me cilësi të lartë. Në total, rreth 4000 përbërës të frenave prodhohen nën markën Zimmermann, duke përfshirë disqet e frenave Zimmermann, të cilat shpërndahen në më shumë se 60 vende të botës.

Markat kryesore të disqeve të frenave

Ekzistojnë disa konfigurime të disqeve të kësaj marke:

 • standard
 • Disqe frenash sportive
 • Rrota të lehta kamioni
 • Disqet Fusion Z
 • Disqe të veshura Z
 • Të gjitha rrotat në diapazonin Zimmermann kanë karakteristikat e tyre unike, por për ta përmbledhur, mund të themi se disa nga përparësitë e tyre:
 • në dispozicion në një gamë shumë të gjerë
 • e çertifikuar sipas rregullores KFZ - GVO (EU) 330/2010
 • të bëra nga materiale me cilësi të lartë, rezistente ndaj konsumit dhe me temperaturë të lartë, etj, etj.


Rrip


Remsa ka mbi 40 vjet përvojë në prodhimin dhe shitjen e përbërësve të sistemit të frenave automobilistike dhe disqet e frenave që ato prodhojnë janë në dispozicion në një gamë jashtëzakonisht të gjerë, duke i bërë ato të zbatueshme për pothuajse të gjitha automjetet në Evropë dhe Azi. Disqet e frenave Remsa kanë një përmbajtje të lartë grafit dhe i nënshtrohen provave rigoroze të qëndrueshmërisë dhe cilësisë përpara se të shiten.

Wagner


Disqet dhe jastëkët e frenave janë ndër më të kërkuarit në treg, pasi ato jo vetëm që janë me cilësi jashtëzakonisht të lartë, por janë edhe në përputhje me pothuajse të gjitha markat e makinave. Disqet Premium Wagner janë të lehta për tu instaluar, rezistente ndaj stresit dhe korrozionit.

Ndër markat kryesore, markat e tjera mund të përmenden si OPTIMAL, ASHIKA, CIFAM, FEBI BILSTEN, SNR, AUTOMEGA dhe shumë të tjerë. Ata të gjithë ofrojnë përbërës të frenave me cilësi të lartë dhe janë të dashur nga konsumatorët në të gjithë botën.

Llojet e diskut të frenave


Ne ju kemi prezantuar me një prej markave më të njohura të disqeve, por në mënyrë që të blini komponentin e saktë të frenave që është i përshtatshëm për modelin tuaj dhe markën e makinës, duhet të dini plotësisht se çfarë saktësisht po kërkoni.

Për shkak se disqet e frenave ndahen në:

 • Një copë (disk frenash jo i ventiluar)
 • Disk i ventiluar
 • Disqe të shpuara / Disqe të shpuara
 • Disk i çarë
 • Dimpled (i zakonshëm)
 • Disk frenash me onde
 • Karbon - disk qeramik
Markat kryesore të disqeve të frenave


Pothuajse të gjitha makinat janë të pajisura me to në fabrikë. Ky lloj disku siguron hapësirë ​​të mjaftueshme për të mbajtur jastëkët për një ndalesë të sigurt. Si disavantazh i këtij lloji disqesh, mund të përmendet se nxehtësia e gjeneruar gjatë fërkimit të jastëkave gjatë frenimit është mjaft e madhe, gjë që mund të çojë në konsum të parakohshëm ose dëmtim të disqeve, jastëkëve ose elementit tjetër të sistemit të frenimit. Avantazhi i disqeve bosh është kostoja e tyre e ulët.

🚀Më shumë për temën:
  Çfarë është rezervimi i xhamit të makinës dhe pse është i nevojshëm

Disqe me vrima
Ata kanë vrima në sipërfaqen e tyre, gjë që lejon që nxehtësia e gjeneruar nga fërkimi të shpërndahet më shpejt. Shpërndarja më e shpejtë e nxehtësisë zvogëlon rrezikun e konsumimit të parakohshëm të diskut dhe siguron jetëgjatësinë e diskut. Për më tepër, disqet e këtij lloji lejojnë që jastëkët të kapen më fort, edhe kur rruga është e lagur, sepse përveç nxehtësisë, vrimat në to kullojnë edhe ujë më shpejt.

Disk i çarë
Disqet me feta kanë prerje ose vija të imëta në sipërfaqen e tyre që janë efektive në matjen e nxehtësisë dhe heqjes së ujit. Një avantazh tjetër i këtyre disqeve kryesore është se lojëra elektronike të tyre nuk janë të bllokuara me baltë dhe llum, duke i bërë ato ideale për entuziastët jashtë rrugës.

Dimpled (i zakonshëm)
Siç sugjeron edhe emri, ky lloj disku ndërthur avantazhet e disqeve me vrima dhe disqeve me groove. Këto disqe mbajnë shumë mirë në mot të thatë dhe të lagësht, shpërndajnë nxehtësinë dhe lagështinë në mënyrë optimale, kanë një jetë të zgjatur shërbimi dhe nuk konsumohen lehtë. E vetmja pengesë e tyre është se ato janë mjaft të shtrenjta.

Dhe para se të ndahemi, le të shohim se çfarë këshillojnë ekspertët ...
Këshillat e ekspertëve për zgjedhjen e përbërësve të duhur të frenave janë mjaft të thjeshta:

Gjithmonë referojuni manualit të automjetit tuaj kur kërkoni disqe frenash.
Nëse keni mundësi, blini një sërë disqesh + jastëkësh
Bleni vetëm në dyqane të specializuara
Zgjidhni disqe frenash nga markat kryesore me cilësi të provuar

Pyetje dhe Përgjigje:

Cilat firma të disqeve të frenave janë të mira? ЕВС (rekomandim profesional), Otto Zimmermann (rezistent ndaj konsumit), ATE (cilësia maksimale), DBA (teknologji e lartë), FREMAX (çmim-cilësi).

Cilat janë disqet e frenave më të mira për të blerë? Markat e mëposhtme janë të njohura: 1) Ferodo, 2) Brembo, 3) Bosch, 4) ATE (rezistente ndaj konsumit dhe cilësi e shkëlqyer frenimi), 5) TRW (opsion buxhetor dhe i besueshëm).

Pse disqet e frenave me vrima janë më të mira? Avantazhi i disqeve të tillë është frenimi dhe ftohja më e mirë. Disavantazhi është rritja e konsumit të diskut dhe tastierës së frenave (prodhohet më shumë blozë e frenave).

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Artikuj » Pajisja e automjetit » Markat kryesore të disqeve të frenave

1 комментарий

 1. Disqe të përparme për Subaru Legacy 2.5 2010

Shto një koment