Makinë provë VW Polo vs Skoda Rapid

Ka shumë universitete të mira dhe ka Princeton dhe disa ndërtesa të tjera të vjetra të mbuluara me dredhkë. Diplomimi nga këtu garanton një pozicion të mirë, lidhje dhe pak snobizëm. Nëse shikoni segmentin më demokratik të tregut të makinave, atëherë do të ketë një vend për ndarjen në prona ... 

Ka shumë universitete të mira dhe ka Princeton dhe disa ndërtesa të tjera të vjetra të mbuluara me dredhkë. Një diplomim nga këtu garanton një pozitë të mirë, lidhje dhe pak snobizëm - edhe pas gjithë këtyre librave për njerëzit që kanë lindur të barabartë. Nëse shikoni segmentin më demokratik të tregut të makinave, atëherë do të ketë një vend për ndarjen në prona.

E gjitha fillon me ata me të cilët të gjithë qeshin, dhe pastaj ata shkojnë për të blerë - "Ladas" dhe makina kineze. Niveli tjetër për perceptimin e markës: Hyundai Solaris / Kia Rio, i cili i mësoi botës se një makinë e lirë mund të jetë e bukur. Këtu janë francezët që përpiqen të bëjnë të njëjtën gjë me më pak sukses. Dhe së fundi, Volkswagen Polo, për të cilin luan statusin e një vendi prodhues nga liga kryesore evropiane dhe, në fakt, vetë marka. Në gjermanisht, megjithatë, me një theks të veçantë çek, thotë Skoda Rapid, e cila u shfaq në një kohë kur sedani Polo ishte tashmë në nevojë të dëshpëruar për një azhurnim. Dhe ai e priti atë, dhe ne e krahasuam gjermanishten e përditësuar me soplatformën çeke.

Makinë provë VW Polo vs Skoda RapidSensorë parkimi përpara, një pult i ndritshëm, akustikë e mirë dhe timon me tre koka - a është me të vërtetë një Polo? Në parkun e shtypit, bestselleri i azhurnuar u shpërnda në mbrëmje, pak para mbylljes, kështu që nuk kishte asnjë mënyrë për të konsideruar të gjitha ndryshimet në pamjen e jashtme. U hipa timonit afër mesnatës dhe pas disa kilometrash dyshohej se nuk ishte Polo, por Jetta. Por të gjitha pikat kanë vendosur linjat e tramvajit në Andropov Avenue - edhe GAZelles, me sa duket, nuk kalon këtu me një ulërimë të tillë. Soplatforma Skoda Rapid është një çështje krejt tjetër. Pezullimi është më i butë, më i qetë brenda, por ngritja e kthimit duket shumë e thjeshtë, madje edhe në konfigurimin e nivelit të lartë me rrota 16 inç dhe një spoiler të vogël në derën e pestë. Polo merr dobinë dhe harmoninë e saj, Shpejtë - hapësira dhe dinamika e paimagjinueshme në segment. Por çfarë duhet të zgjidhni?

Polo dhe Rapid janë ndërtuar në të njëjtën platformë PQ25, por këto modele nuk mund të konsiderohen vëllezër binjakë. Polo Sedan u krijua me një sy, para së gjithash, për tregun rus. Në Evropë, modeli shitet vetëm në një hatchback, dhe një vit më vonë një brez i ri do të debutojë atje, dhe ai do të ketë vetëm një emër të përbashkët me Polo Ruse. Përkundrazi, Rapid është një model Evropian, prodhimi i të cilit u lokalizua në Kaluga vitin e kaluar. Por këtu është paradoksi: nëse në tregun rus tërheqja e buxhetit ka zënë rrënjë dhe vazhdimisht bie në listën e më të shiturve sipas AEB, atëherë në Evropë Rapid ka dështuar - modeli nuk është as në 50 më të mirët për gjysma e parë e vitit.

🚀Më shumë për temën:
  Privilegji Proaktiv i Renault Grand Scenic 2.0 dCi (110 кВт)
Makinë provë VW Polo vs Skoda RapidPolo Sedan bëri debutimin e saj në tregun rus në 2010, dhe i mbijetoi rivendosjes së parë vetëm tani. Izolimi i dobët i zërit dhe një pezullim shumë i ngurtë mbetën të pandryshuar, por sedan ka ndryshuar dukshëm në dukje. Dhe kjo është veçanërisht e rëndësishme: në vitet e fundit, Polo filloi të humbasë gjithnjë e më shumë pjesë të tregut ndaj Hyundai Solaris dhe Kia Rio në pluhur. Sedan tepër i dobishëm dhe i mërzitshëm humbi ndaj "Koreanëve" gjithashtu në listën e pajisjeve.

Tani Polo duket saktësisht aq mirë sa konkurrentët e tij. Pjesa e përparme është veçanërisht e mirë: ka krom në bordurën e parakolpit, një skarë të madhe radiatori dhe optikë të re me ksenon (prerogativë e niveleve të larta të zbukurimit). Një opsion tjetër që nuk lidhet me segmentin e buxhetit vërehet gjithashtu nga jashtë - këta janë sensorët e përparmë të parkimit. Në këtë klasë, askush nuk e ka këtë.

Makinë provë VW Polo vs Skoda RapidNë sfondin e Polo të rimodeluar, ashensori çek nuk duket i vjetëruar. Rapid është shumë i ngjashëm me Octavia më të vjetër, e cila mund të shkruhet vetëm si një plus: optikë drejtkëndëshe, linja trupore shumë të rregullta dhe dritare të mëdha anësore. Versioni i lartë gjithashtu ka një spoiler të vogël në derën e pestë. Dhe Rapid, ndryshe nga Polo, është i pajisur me rrota aliazh 16 inç në konfigurimin maksimal.

Hapësira drejtkëndëshe të bëra prej plastike të lirë, një panel i përparmë me ngjyrë të zezë karboni dhe materiale të thjeshta për të përfunduar - kështu mbeti Polo pas ristilimit. Ndryshimet u ulën në një timon të ri me tre koka dhe aftësia për të porositur një opsion me një brendshme me dy ngjyra. Sidoqoftë, kërkimi i plastikës dhe lëkurës së butë në segmentin e buxhetit është i gabuar. Këtu, aftësia e prodhuesit për të punuar me atë që ai ka dalë në pah, kështu që krijimi i brendësisë së një modeli të lirë është shpesh më e vështirë sesa të bësh të njëjtën gjë në një model premium. Brendësia e Rapid, nga njëra anë, nuk është gjithashtu asgjë e veçantë - të njëjtat materiale të lira dhe një panel modular përpara. Çekët iu afruan modelit me më shumë kujdes. Këtu ata shtuan krom, këtu - llak të zi dhe ndryshuan lehtësimin e plastikës.

Makinë provë VW Polo vs Skoda RapidTë dallosh Polo nga Shpejtë gjatë fluturimit është e lehtë - pavarësisht platformës së përbashkët. Në rastin e ashensorit çek, i cili hyri në treg katër vjet pas debutimit gjerman, shasia pësoi disa modifikime. Inxhinierët rritën bazën e rrotave dhe zgjeruan pistën, falë së cilës Rapid mori jo vetëm një brendshme më të gjerë, por edhe trajtim më të mirë. Rapid dhe Polo kanë të njëjtin lloj pezullimi (mbështetësi MacPherson në pjesën e përparme dhe shiriti i rrotullimit në pjesën e pasme), por ka ndryshime strukturore nga Polo. Pezullimi u përforcua për motorë më të rëndë (në Evropë, Rapid shitet me turbodiesel) dhe mori shufra të trasha kundër rrotullimit. Për më tepër, pezullimi i Rusit të Shpejtë ndryshon gjithashtu nga versioni Evropian. Ashensori Kaluga ka leva të përforcuara dhe shufra drejtimi.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Volkswagen e-Golf: Golf elektrik që mund të pajiset me një pompë nxehtësie.

Grushtimi i pezullimit në një rrugë të poshtër nuk është e lehtë: lëvizjet këtu janë pothuajse si një ndërthurje urbane. Por lloji dhe madhësia e gomës kujton një rrugë të keqe çdo herë, e cila në asnjë mënyrë nuk ndërlidhet me konceptin e një "punonjësi të buxhetit": top-end Rapid ka rrota R16 me goma të buta Pirelli 225/45.

Makinë provë VW Polo vs Skoda RapidVolkswagen Polo më i shtrenjtë nuk ka frikë nga gropat ose valët me një amplitudë të madhe. Pothuajse çdo pabarazi mund të kalojë pa dhimbje pa ngadalësuar. E meta më e dukshme e Polo është frenimi i daulles në rrotat e pasme. Kjo zgjidhje u përdor këtu për të ulur koston e ndërtimit (frenat disk janë instaluar në hatchback Polo, si dhe në Rapid). Nga shpejtësitë e ulta, sedan frenon mirë, por nga shpejtësia e autostradës 110 km / orë ngadalësohet pa dëshirë, sa herë që duhet të shtypni pedalin. Rapid nuk e ka këtë problem: frenat disk janë instaluar në pjesën e përparme dhe të pasme të versionit të lartë. Ata i kapin menjëherë, si në Octavia më të vjetër, por ABS mund të jetë shkaktuar pak më vonë: ju filloni të ndjeni ndikimin në pedale edhe në asfaltin e lagur në mënyrat e qytetit.

Nëse punonjësit e mëparshëm shtetërorë karakterizoheshin nga motorë me fuqi të ulët (mbani mend, për shembull, Renault Symbol), tani gjithçka është krejtësisht e ndryshme. Top Rapid me një TSI 1,4 litra (122 kf) dhe një kuti ingranazhi robotik DSG do të anashkalojë absolutisht të gjithë në segmentin e tij. Përfaqësuesi më i shpejtë i klasës B (Skoda Fabia RS nuk llogarit) çdo herë provokon të fikni sistemin e stabilizimit, i cili afërsisht ndërpret tërheqjen, sapo të filloni të përshpejtoni shpejt.Argjinatura Nagatinskaya, 6 e mëngjesit, semafor. Aty pranë (për ndonjë arsye nën shigjetën) është bashkangjitur Mercedes-Benz C180 i mëparshëm me disqe të mëdhenj të zinj dhe një afishe të vogël Nürburgring në dritaren e pasme të majtë. Ky i fundit lë të kuptohet se tani do të ketë një garë. Në ingranazhin e parë, "gjermani" ka më shumë shanse për shkak të çift rrotullues më të mirë dhe ngasjes së rrotave të pasme, por pas 60 km / orë Mercedes ishte pa punë: sapo DSG kaloi në shpejtësinë e dytë, Rapid ishte përpara nga një trup e gjysmë.

Sipas karakteristikave të pasaportës, Rapid përshpejton në 100 km / orë në 9,5 sekonda. Më afër prerjes, entuziazmi gradualisht zhduket, por rezerva shtytëse e ngritësit prej 200 Nm me një masë prej 1 kg është e mjaftueshme për të shpejtuar dinamikisht nga çdo shpejtësi e qytetit. Polo i azhurnuar është i qetë dhe i matur, me 230 kuaj fuqi më të zakonshëm të aspiruar dhe një kambio automatike me 105 shpejtësi. Teknikisht, Polo është ende një punonjës i vërtetë i buxhetit. Versioni i lartë paraqitet me këto njësi, dhe në të ardhmen Volkswagen premton të fillojë shitjen e Polo me një motor si Rapid. Ky version do të marrë indeksin GT dhe do të dërgohet vetëm me DSG. Në ndërkohë, duhet të mjaftohemi me pak: dinamikë të ngadaltë në nivelin 6 s deri në "qindra" dhe konsumin e karburantit, si në një Shpejtë të Shpejtë. Por ky motor është jashtëzakonisht i besueshëm dhe i pakërkueshëm për cilësinë e karburantit: burimi i njësisë para riparimit, sipas vlerësimeve të pronarëve në forume, është 12,1-500 mijë kilometra.

🚀Më shumë për temën:
  FORD FOCUS ST: NAG LIGAGN E LARTKur sedan Polo hyri në tregun rus, u shit për 5 dollarë - pesë vjet më parë, modeli ishte një nga makinat e huaja më të lira në Rusi. Pas rivendosjes, versioni bazë kushton të paktën 326 dollarë. Po flasim për një makinë me një motor benzine me 7 kuaj fuqi, kutinë e shpejtësisë manuale dhe një minimum të pajisjeve standarde. Por edhe këtu, Polo ka mundësi që asnjë punonjës i vetëm i shtetit nuk i kishte në bazën e të dhënave për disa vjet. Për shembull, dy çanta ajri të përparme, 407 dritare elektrike dhe kondicionimi i ajrit.

Nivelet e larta të zbukurimeve kanë një timon lëkure, kontroll të klimës, sedilje të nxehta dhe një sistem multimedial. Me një motor të lartë (105 kf) dhe transmetim automatik, ky version do të kushtojë të paktën 9 dollarë. Pjesa tjetër e opsioneve janë në dispozicion në grupe. Në fakt, ju mund të porosisni pothuajse çdo pajisje që Volkswagen ofron për Jetta më të vjetër. Konfiguruesi përfshin xhamat e nxehtë të xhamit, kontrollin e lundrimit, sensorë parkimi para dhe pas, sensorë të dritës dhe shiut, dritare të lyer me dritare të pasme, ESP, Bluetooth dhe çanta ajri anësore. Më vonë, Polo do të ofrohet gjithashtu me optikë bi-ksenon dhe multimedia të reja me funksionin MirrorLink, i cili ju lejon të shfaqni një imazh nga një smartphone.Me një seri të plotë të pajisjeve në dispozicion, kostoja e Polo tani (duke përjashtuar optikën bi-ksenon, MirrorLink dhe motorin turbo) iu afrua markës 10 dollarë - pothuajse si baza Jetta (nga 693 dollarë). Kopja e provës është me çmim 10 dollarë. Skoda Rapid në modifikimin më të lartë do të kushtojë edhe më shumë - nga 533 dollarë. Pajisjet shtesë (opsionet ksenon, sensorët e pasëm të parkimit, butoni i fillimit të motorit dhe multimedia) do të rrisin çmimin e makinës me gati 10 dollarë. Polo me motorin e ri në versionin GT ka të ngjarë të kushtojë rreth kaq shumë. Cili është kursi i këmbimit të dollarit - po kështu janë edhe punonjësit e shtetit.

 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë VW Polo vs Skoda Rapid

Shto një koment