Si të zgjidhni kandelat elektrike për makinën tuaj?
 

Përmbajtje

Rëndësia e kandelave


Shkëndija është një artikull i harxhueshëm. Një zgjedhje e keqe ose e gabuar e kësaj pjese të thjeshtë mund të çojë në riparime serioze të motorit. Sidoqoftë, nëse shoferi e harron atë, atëherë qiri do të kujtojë vetveten. Vështirësia e fillimit, funksionimi i paqëndrueshëm i motorit, energji e zvogëluar, konsum i shtuar i karburantit. Sigurisht, qirinjtë mund të mos jenë shkaku i të gjitha këtyre shqetësimeve, por para së gjithash, duhet t'i kontrolloni ato. Kandele nxehet kur motori është në punë. Në ngarkesa të ulëta, në mënyrë që të shmanget formimi i blozës, qiri duhet të nxehet në një temperaturë prej të paktën 400-500 ° C. Kjo siguron vetë-pastrimin e saj. Në ngarkesa të larta, ngrohja nuk duhet të kalojë 1000 ° C. Përndryshe, cilindri mund të marrë flakë. Ndezja e ndezjes është ndezja e një përzierjeje të djegshme në një cilindër, jo nga një shkëndijë, por nga elektrodat e ndezura të kandeles.

Përzgjedhja e qirinjve


Nëse xixa po funksionon brenda intervalit të caktuar të temperaturës, atëherë është "normale" për motorin. Nëse kandela nuk nxehet në temperaturën e vetë-pastrimit, atëherë është "e ftohtë" për këtë motor. Kur një kandele nxehet mbi 1000 ° C gjatë punës, konsiderohet "e nxehtë" për atë motor. A duhet të instaloni gjithmonë kandela "normale" në motorin tuaj? Jo, në rrethana të caktuara ky rregull mund të refuzohet. Për shembull: në dimër të ftohtë, ju përdorni makinën tuaj për udhëtime të shkurtra dhe të shkurtra. Në këtë rast, mund të përdorni priza më të nxehta, të cilat shpejt do të kalojnë në modalitetin e vetë-pastrimit. Nga rruga, në mënyrë që të parandalohet formimi i depozitave të karbonit në kandelet, nuk rekomandohet të ngrohni motorin në punë në një kohë të gjatë në dimër. Pas një ngrohje të shkurtër, është shumë më mirë të filloni dhe të vazhdoni me një ngarkesë të lehtë.

Përzgjedhja e qirinjve për detyrat


Nëse makina operohet shpesh nën ngarkesa të mëdha (motorsport), ka kuptim të zëvendësohen kandelet "normale" me ato më të ftohta. Shkëndija e besueshme është kërkesa kryesore për qirinjtë. Pse varet? Kryesisht nga madhësia e elektrodave dhe madhësia e hendekut midis tyre. Teoria thotë se: së pari, sa më e hollë të jetë elektroda, aq më e madhe është forca e fushës elektrike; së dyti, sa më i madh të jetë hendeku, aq më e madhe është forca e shkëndijës. Pse, atëherë, në shumicën dërrmuese të qirinjve, elektroda qendrore është mjaft e "trashë" - me diametër 2,5 mm? Fakti është se elektrodat e holla të bëra nga aliazh krom-nikel "digjen" më shpejt dhe një qiri i tillë nuk do të zgjasë shumë. Prandaj, bërthama e elektrodës qendrore është bërë prej bakri dhe nikeli të kromuar. Meqenëse bakri ka një përçueshmëri termike më të lartë, elektroda nxehet më pak - erozioni termik dhe rreziku i ndezjes zvogëlohen. Prizat me elektroda anësore të shumëfishta ndihmojnë në rritjen e lehtë të burimit.

 
🚀Më shumë për temën:
  Cili është polarizmi përpara dhe i kundërt i baterisë?

Zgjedhja e qirinjve me elektroda anësore


Kur një prej tyre ndizet, tjetri hyn në fuqi. Shtë e vërtetë që një "rezervë" e tillë e bën të vështirë qasjen në përzierjen e djegshme. Qirinjtë e elektrodave të mbuluara me një shtresë metali të fortë (platin, iridium) ndihmojnë në përmirësimin rrënjësor të situatës. Kjo teknologji ju lejon të zvogëloni diametrin e elektrodës në 0,4-0,6 mm! Përveç kësaj, nuk mbivendoset izolatori, por bëhet e kuqe me të. Kështu, zona e kontaktit me gazra të nxehtë zvogëlohet ndjeshëm, elektroda qendrore nxehet më pak, gjë që parandalon ndezjen e ndezjes. Një qiri i tillë është më i shtrenjtë por zgjat më shumë. Në të njëjtën kohë, burimi dhe çmimi i qirinjve rriten ndjeshëm (disa herë). Pastrimet e kandelave, siç e dinë të gjithë, duhet të vendosen në përputhje me rekomandimet e prodhuesit të motorit. Po sikur humnera të ndryshojë?

Përzgjedhja dhe hendeku i qirinjve


Provenshtë provuar eksperimentalisht që kandelet "e zakonshme" perceptojnë me dhimbje si një rënie ashtu edhe një rritje të hendekut - intensiteti i shkëndijës zvogëlohet, probabiliteti i ndezjes së pasaktë rritet. Pamja e kundërt është me kandelat me një elektrodë të hollë - ato praktikisht nuk reagojnë ndaj ndryshimeve në boshllëk, shkëndija mbetet e fuqishme dhe e qëndrueshme. Në këtë rast, elektrodat e prizës digjen gradualisht, duke rritur hendekun. Kjo do të thotë që me kalimin e kohës, formimi i një shkëndijë do të përkeqësohet në një qiri "normal" dhe në një "elektrodë të hollë" nuk ka gjasa të ndryshojë! Nëse blini një kandele të rekomanduar nga prodhuesi i motoçikletës, atëherë nuk ka pyetje. Po sikur të keni nevojë të zgjidhni një analog? Ka shumë oferta në treg. Pse të mos gabojmë? Para së gjithash, interesohuni për numrin termik.

Zgjedhja e konfigurimit të duhur të qiriut


Problemi është se kompani të ndryshme kanë etiketa të ndryshme. Prandaj, modelet specifike të makinave për të cilat janë destinuar kandelat, zakonisht tregohen në paketim. Pastaj kushtojini vëmendje gjatësisë së zgjatjes së konit të nxehtësisë, gjatësisë së pjesës së filetuar, metodës së vulosjes (kon ose unazës), madhësisë së gjashtëkëndëshit për kandelen - të gjitha këto parametra duhet të korrespondojnë me të dhënat e prizës "vendase". Dhe cili është burimi i qirinjve? Mesatarisht, qirinjtë e zakonshëm janë të mjaftueshëm për 30 mijë km. Kandelat me një elektrodë qendrore bakri të nikeluar mund të punojnë deri në 50 mijë km. Në disa qirinj, elektroda anësore është gjithashtu bakër. Epo, burimi i kandelave me elektroda të veshura me platin mund të arrijë 100 mijë km! Sidoqoftë, duhet të kuptohet që këto shifra janë për kushte ideale të punës.

 
🚀Më shumë për temën:
  Si të ruani gomat në mënyrë korrekte

Përzgjedhja e qirinjve dhe jeta e shërbimit


Dhe meqenëse një kandele është një produkt i brishtë, për shembull, dëmtimi mekanik për shkak të rënies, përdorimi i vajit të motorit me cilësi të ulët "pa të çara" në benzinë ​​do të zvogëlojë ndjeshëm "jetën e shërbimit" të tij. Në përgjithësi, mos kurseni në kandela, ndryshojini ato në kohën e duhur. Do të jetë e dobishme të keni gjithmonë një çantë rezervë në makinën tuaj. Si të mbroni veten nga qirinjtë e rremë. Ka shumë oferta në tregun e xixave të automobilave. Paketim i ndritshëm, kaseta metalike me shkëlqim, izolator të bardhë borë, mbishkrime në anglisht, dhjetëra marka - pse të mos hutoheni për një automobilist të zakonshëm! Cilat janë shenjat e shoshitjes së kallajit dhe zgjedhjes së një produkti cilësor? Së pari, mos u përqëndroni vetëm në kostot. Nëse një kompani bën një falsifikim, mos supozoni se njerëzit atje janë aq të ndërgjegjshëm sa ata ndoshta do të vendosin çmimin e produktit të tyre nën çmimin origjinal.

Përzgjedhja dhe pamja e qirinjve


Paketimet me cilësi të dobët, të cilat shpërbëhen pas hapjes, mbishkrimet e paqarta dhe me baltë janë një shenjë 100% e falsifikimit. Shkrimi i lakuar, i paqartë në izolator dhe trupin e qiriut gjithashtu do të thotë të njëjtën gjë. Ne nuk jemi të ndrojtur për të lënë anash një produkt të tillë. Nëse testi i parë vizual kalon, kalojmë në të dytin - duke studiuar gjeometrinë e elektrodave të qiriut. Për të zgjatur jetën e përdorimit dhe për të zvogëluar temperaturën e ngrohjes, bëni një elektrodë anësore me një prerje tërthore prej të paktën 3 mm². Shikoni gjatësinë e elektrodës anësore: duhet të mbivendoset plotësisht elektroda qendrore. Kontrolloni shtrirjen e elektrodave: ato duhet të jenë saktësisht njëra mbi tjetrën. Vlerësoni cilësinë e bashkimit të elektrodës anësore - të gjitha kandelat elektrike në çantë duhet të jenë të njëjta. Ne nuk blejmë diçka asimetrike, të lakuar ose të zhdrejtë. Tjetra, ne vlerësojmë cilësinë e izolatorit qeramik. Duhet të jetë e plotë.

Përzgjedhja e qirinjve. Falsifikimet


Nëse, me një inspektim të afërt, rezulton se është ngjitur së bashku nga dy gjysma, është e rreme. Shikoni izolatorin në dritën e reflektuar. Për ta mbrojtur atë nga ndotja, ajo është e mbuluar me një shtresë lustër të veçantë, e cila është homogjene në lidhje me produktin e markës. Nëse shihni njolla të matta, atëherë qiri është i rremë. Kompanitë me reputacion të mbrojtjes nga korrozioni veshin trupat e tyre të kandeles me një shtresë nikeli. Veshja e zinkut përdoret për të bërë imitime të lira. Nikel - me shkëlqim, zink - mat. Rondelet vulosëse që bien kur tundni kandelen elektrike dhe këshillat e përdredhura me dredhi janë gjithashtu një shenjë e sigurt e një false. Pasi të kemi mbaruar me vlerësimin e cilësisë vizuale, kalojmë tek ai instrumental. E tëra që na duhet është një sërë sensorë dhe një ohmmetër. Me ndihmën e një sonde, natyrisht, ne matim boshllëqet midis elektrodave - në fund të fundit, të gjitha kandelat elektrike në çantë duhet të jenë të njëjta.

🚀Më shumë për temën:
  Trambler: pajisje, mosfunksionim, kontroll

Përzgjedhja e qirinjve. Ohmetër


Nëse gjeni një përhapje prej më shumë se 0,1 mm, është më mirë të mos ngatërroheni me produkte të tilla. Duke përdorur një ohmetër, kontrolloni rezistencën e të gjitha kandelave në çantë. Me një rezistencë të anulimit të zhurmës, diapazoni i pranueshëm është 10% deri 15%. Epo, kontrolli i fundit është tamam në makinë, pasi kandeja është hequr. Ndezni motorin. Nëse qiri është i mirë, shkëndija duhet të jetë e bardhë ose e kaltërosh, nuk duhet të ketë kalime. Nëse shkëndija është e kuqërremtë ose ka boshllëqe në shkëndijë, kemi të bëjmë me një martesë të hapur. Këto këshilla të thjeshta mund të mos ofrojnë një garanci 100% kur blini një produkt me cilësi të ulët, por ato do t'ju mbrojnë nga falsifikimi i dukshëm.

Pyetje dhe Përgjigje:

Si të zgjidhni kandelin e duhur për makinën tuaj? Para së gjithash, duhet të përqendroheni në hendekun e elektrodës - duhet të jetë brenda kufijve të rekomanduar nga prodhuesi i makinës. Është më e lehtë që një shkëndijë të krijohet midis elektrodave të holla.

Cilat janë kandelat më të mira? Qirinj nga prodhues të tillë janë të njohur: NGK, BERU, Denzo, Brisk, Bosch. Produktet e tyre përfshijnë opsione me performancë të lartë dhe me kosto të ulët për automjetet konvencionale.

Si e dini se cilat qirinj duhet të vendosni? Është e nevojshme të mbështeteni në kriteret e mëposhtme: dimensionet dhe dimensionet e fillit, lloji i trupit, vlerësimi i nxehtësisë, hendeku i shkëndijës, performanca termike, numri i elektrodave, materiali i elektrodës.

Çfarë lloj qirinjsh vendosen në motor? Para së gjithash, duhet të mbështeteni në rekomandimet e prodhuesit. Opsioni më i shtrenjtë nuk është gjithmonë më i miri. Lloji i prizës varet nga karburanti i përdorur dhe kushtet e funksionimit.

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Artikuj » Pajisja e automjetit » Si të zgjidhni kandelat elektrike për makinën tuaj?

2 комментария

  1. Kur qirinjtë janë bërë nga materiali i mirë, shkëndija do të krijojë në mënyrë elegante dhe motori do të rrotullohet patëmetë! Unë tashmë kam testuar disa, por në fund e kam një të tillë me Brisk Silver, kam marrë makina Inter me një çmim të mirë. Ata janë Brisk Silver kanë një elektrodë argjendi kështu që kjo shkëndijë është tashmë në 11kv

  2. Pajtohem, elektroda e argjendtë jep shumë, unë kam Argjend të shpejtë dhe jam shumë i lumtur. Kam hipur në Auto Partner sepse çmimi ishte i mirë dhe e rekomandoj vërtet

Shto një koment