Si të dekoroni një ballkon në stilin boho?

Nëse jeni duke kërkuar ide për dekorimin e një ballkoni, dëshironi të lini të egra imagjinatën tuaj, të tërhiqet nga shpirti juaj artistik, atëherë ne kemi konceptin perfekt për ju: një ballkon në stilin boho. Do të jetë e lehtë, e ajrosur, e bukur, romantike me një prekje çmendurie.

Sepse boho është në modë, atëherë çfarë?

Emri i drejtimit në dizajnin e brendshëm ka konotacionet e veta artistike. Ajo erdhi nga fjala me origjinë franceze - la bohème - bohemia. Ky stil pasqyronte jetën shumëngjyrëshe të artistëve dhe plotësonte nevojat e tyre: theu konvencionet, befasoi, ndërthurte me guxim ngjyrat dhe zhanret. Brendësia e rregulluar në këtë mënyrë ishte një përzierje artistike dhe frymëzimi mund të gjendej në kulturat e Afrikës, Amerikës së Jugut dhe Australisë.

Në këto dhoma mund të shihet magjepsja me bimët, materialet natyrore, traditat popullore dhe modelet etnike. Edhe pse periudha e popullaritetit më të madh të këtij stili ra në vitet '70, sot mund ta vëzhgojmë atë në apartamente dhe shtëpi të reja. Elemente që përsëriten vazhdimisht: mobilje prej druri ose bastun prej palme kacavjerrëse, sënduk, jastëkë shumëngjyrësh, pofa, qilima, mbulesa krevati, batanije - me motive intensive gjeometrike, dhe si dekorime - bimë, pupla, kapëse ëndrrash, makrame, piktura, qirinj, llamba.

Ngjyrat që dominonin në ambientet e brendshme të kohës ishin ngjyrat intensive, të ndezura dhe kombinimet e pazakonta. Nuk kishim frikë të eksperimentonim. Nuancat e errëta më të njohura të përdorura në mure ose në aksesorë janë blu, rozë, e kuqe, portokalli, e verdhë, jeshile. Përveç kësaj, modele, pëlhura dhe kombinime të ndryshme. Edhe pse në shikim të parë një guxim i tillë kompozicional mund të befasojë, ekziston një metodë për këtë çmenduri!

Boho e re - idilike dhe engjëllore në anën e lehtë të forcës

Në ditët e sotme, versioni shumëngjyrësh i bohos dominohet nga versioni më i ri, më i qetë. Për shkak të stilit skandinav që mbizotëron prej vitesh (leximi i rekomanduar: Si të dekoroni një ballkon në stilin skandinav) - më i heshtur, i papërpunuar, i dominuar nga e bardha - filloi të ndikojë dhe të përzihet me stile të tjera të brendshme.

Boho moderne shkon drejt së bardhës, dritës, ngjyrave të natyrës, ngjyrave të tokës dhe etno-frymëzimit. Mbizotërojnë ngjyrat bezhë, gri, kafe delikate dhe pastel (dashamirësit e ngjyrave pastel duhet të lexojnë gjithashtu për ballkonet në stilin provansal), bimët e gjelbra. Printimet gjeometrike, modelet Aztec kombinohen me pupla delikate, thekë dhe zbukurime të endura. Sidoqoftë, gjithçka ka një dimension të lehtë - dëshironi të ndiheni si gjatë një udhëtimi veror, rekreacion në natyrë - një shtrat i varur, një kapele kashte, një shportë thurje do t'ju vijnë në ndihmë.

Jemi afër natyrës – ulemi në dysheme dhe na pëlqen shumë, ndaj në aksesorët e stilit boho do të gjeni shumë qilima, jastëkë dhe poufe. Ne gjithashtu ëndërrojmë të nxjerrim në ajër - lëkundje të zbukuruara me lule, sedilje prej thurjeje, pupla në mure dhe në dekorime - gjithçka!

Ottoman BELIANI Dalama, bezhë nenexhik, 48 × 46 cm

Është interesante se si është zhvilluar stili modern boho, mund të shihet në ... trendet e dasmave. Moda e dasmës në stilin boho, d.m.th. afërsia me natyrën - një martesë në natyrë ose një hambar i vjetër prej druri, duke kërcyer zbathur në bar ose në një kuvertë druri, të ndezur nga llamba të veçanta; një fustan i bardhë i ajrosur me thekë, një kurorë me lule në flokët e saj dhe qirinj pas shpinës së një çifti të ri, kapëse ëndrrash, makrame.

Dekorime të tilla përdoren jo vetëm në ahengje, por edhe në ambiente moderne ose në ballkone.

Boho e re për një ballkon të ri në pranverë

Kur bëhet fjalë për tendencat e dizajnit të brendshëm 2020, duke përfshirë tendencat e ballkoneve, boho është shumë në stil. Këtu zgjedhja bie në versionin e tij më të ri, më të ndritshëm, më të sofistikuar. Si ta përshtatni tarracën në mënyrë që ajo të transformohet në pranverë?

Ne vendosëm një hamak. Nëse kemi një ballkon të vogël, mund të zgjedhim një lëkundje me thurje për t'u ulur ose për të lëkundur. Dhe ne nuk nënkuptojmë një për fëmijët, megjithëse edhe ata do t'i pëlqejnë. Me një tarracë më të madhe, ju mund të zgjidhni një hamak të madh me thekë ku mund të shtriheni dhe të pushoni pas një dite të vështirë, duke u lëkundur në ritmin e erës. Do të ndiheni të lumtur si me pushime!

Hamak teke me shufra JOBEK Graphik, theke, bezhe e hapur, 300 × 140 cm

Karrige hamak, KOALA, bezhë e hapur, 130 × 127 cm

Jastëkët vijnë në ndihmë gjithashtu. Nëse dëshironi të çmendeni, shtrihuni drejt një ngjyre, edhe nëse është gjallëruese, më e ngopur, dhe nëse vendosni të bëni një stil të ndritshëm, drejtohuni për një printim delikat. Një batanije e hedhur rastësisht është ideale për të dekoruar një hapësirë ​​ballkoni (si dhe për ngrohje). Patjetër me thekë! Për këmbët, në mënyrë që të jetë e butë dhe e këndshme për këmbët (sidomos pasi dyshemeja e tarracës është shpesh me pllaka të ftohta), ia vlen të merrni një qilim.

Boho është një rrëmujë artistike, kështu që secila prej këtyre gjërave mund të ketë një model të ndryshëm, por në të njëjtin stil. Ose modele të ndryshme, por në të njëjtën gamë ngjyrash. Do të shihni se tema të ndryshme në një klimë të ngjashme krijojnë një tërësi kohezive.

Jastëkë boho MWGROUP, 40 × 60 cm, 2 copë i  Tapet me thekë, dizajn 2, 120 × 180 cm

Dhe nëse miqtë ose të ftuarit vijnë tek ne, është mirë të ulemi në ballkon për mbrëmje të gjata të ngrohta. Atëherë puffat janë më të mirat. Ato janë të rehatshme, të lehta, të lehta për t'u lëvizur dhe gjithashtu kanë vlerë estetike. Sediljet e stilit boho do të dekorohen me xhufka, pupla, modele aztek ose gjeometrike. Ato mund të bëhen edhe në fije ose ... të imitojnë dru.

Puffe në magazinë në - ka shumë modele të tjera boho

Meqenëse kemi diçka për t'u ulur dhe nëse ka ende vend në ballkon, atëherë mund të vendosni një tavolinë të vogël - prej druri, metali, të lyer me ngjyrë të bardhë ose thurje. Mund të vendosni ushqime, pije ose dekorime mbi të - qirinj, llamba, vazo lulesh me lule.

Tavolinë metalike, 57x32x32 cm

Stili boho është një dekor atmosferik që është i mirë për të vendosur thekse në mënyrë korrekte dhe për t'u kujdesur për ndriçimin. Nëse kemi një ballkon të ndërtuar ose me xham, mund të dekorojmë edhe muret, për shembull, me piktura etnike që përputhen me stilin. Varni fenerë ose një kurorë me llamba mbi parmakë, të cilat në mbrëmje do të krijojnë një atmosferë të vërtetë dhe do të ndriçojnë rregullimin tonë të ri të ballkonit.

Shandani i stilit Aztec, xhami, druri i  Canvas Print Dream Catcher

Më shumë frymëzim për ballkone dhe kopshte, stile, këshilla, mobilje dhe dekorime mund të gjeni në skedën e dedikuar të shtëpisë së AvtoTachkiu. Çfarë mendoni për idenë tonë të tarracës në stilin boho?

Kryesor » Artikuj interesantë » Si të dekoroni një ballkon në stilin boho?

Shto një koment