Si të dekoroni një ballkon në stilin skandinav?

Stili më në modë që ka dominuar në ambientet e brendshme prej vitesh është stili skandinav. Kur rregullojmë një apartament në përputhje me këtë trend, ne fokusohemi tek thjeshtësia, komoditeti dhe minimalizmi. Si ta bëni ballkonin të përshtatet në këtë atmosferë dhe të bëhet një shtesë e bukur e banesës? Shikoni idetë dhe këshillat tona se si të dekoroni ballkonin tuaj në stilin skandinav dhe të transformoni tarracat tuaja për pranverë.

Le të fillojmë me brendësinë, d.m.th. nga alfabeti i stilit skandinav.

Përpara se të kalojmë në temën e ballkonit, ia vlen të paktën të njihemi shkurtimisht me stilin skandinav. Fillimi i këtij drejtimi daton në fund të shekullit XNUMX, dhe artisti dhe stilisti suedez Karl Larsson konsiderohet babai i tij. Në albumin e tij me grafikë të premten. “Home” tregoi ambientet e brendshme të banesës së tij, në të cilën jetonte me gruan artiste dhe tetë fëmijët. Dhomat ishin të ndritshme, plot dritë, kështu që hapësira ishte e hapur. Sa për mobiljet, nuk kishte shumë, Larssons kombinuan të vjetrën me të renë, luajtën me rregullimet. Fotografitë nga shtëpia e tyre qarkulluan në shtypin ndërkombëtar dhe hodhën themelet për një stil të ri që duhej të ishte i arritshëm për të gjithë. Dhe eshte. Ajo është e dashur jo vetëm nga suedezët, por edhe nga dashamirët e brendshëm në mbarë botën. Dhe dekori dhe produktet në këtë stil u popullarizuan gjithashtu nga një prej zinxhirëve më të mëdhenj dhe më të famshëm të mobiljeve suedeze.

Sot, kur flasim për ambientet e brendshme skandinave, mendojmë për apartamente të mobiluara në mënyrë moderne dhe tone të qeta, të heshtura, ndonjëherë edhe të lagura - kryesisht të bardha, gri, të zeza, por edhe bezhë ose kafe. Materialet që ne përdorim në këto stile janë kryesisht druri dhe metali, si dhe pëlhura natyrale - liri, pambuku. Dhomat mbizotërohen nga thjeshtësia, minimalizmi dhe natyra - bastun prej palme kacavjerrëse, thurje, bimë jeshile. Ndriçimi është gjithashtu i rëndësishëm - llambat, llambat, llambat e projektimit.

Filozofia daneze e hygge, e cila shtrihet në shtëpitë tona, është gjithashtu e njohur prej disa vitesh - ne e pajisim brendësinë në atë mënyrë që të ndihet mirë, e relaksuar dhe e lumtur. Një batanije, jastëk, qirinj gjithashtu do të jenë të dobishëm - duhet të jetë i ngrohtë dhe i lehtë (gjë që është veçanërisht e rëndësishme në rajonet e ftohta veriore). Këto detaje do të përshtaten edhe në ballkon, veçanërisht kur dëshironi të uleni me një libër ose të pini kafe në një mëngjes të ftohtë pranvere në mbrëmje.

Skogluft. Jetoni të shëndetshëm. Sekreti norvegjez për një jetë dhe hygge të bukur dhe natyrale

Dhe kështu, duke filluar me një apartament të dekoruar në stilin skandinav, kalojmë në ballkon, i cili gjithashtu duhet t'i përshtatet situatës në tërësi.

Megjithatë, nëse katër këndet tuaja janë të mobiluara sipas ideve, projekteve, nevojave tuaja dhe ka një përzierje të njohur stilesh, zhanresh dhe po pyesni veten nëse një ballkon është i përshtatshëm për një klimë të tillë - nuk keni asgjë për t'u frikësuar! Thjeshtësia dhe minimalizmi skandinav janë aq të gjithanshëm sa që një tarracë në këtë stil do të përshtatet në çdo brendshme, dhe dekorimet do të përshtaten edhe në një hapësirë ​​të vogël. Ju gjithashtu mund ta trajtoni ballkonin si një tërësi më vete, të cilën ju vetëm duhet ta organizoni dhe dekoroni mjeshtërisht, shpejt, thjesht dhe në mënyrë efektive për pranverë dhe verë.

Ne pajisim ballkonin në faza - aranzhime dhe mobilje skandinave

Ku të filloni përfundimin e ballkonit? Hapi i parë është gjithmonë porosia - larja dhe pastrimi i dyshemesë, dritareve dhe gardheve. Kështu, ju do të përgatisni sipërfaqen që do të pajisni.

Tani është koha për pjesën më të bukur - mobiljet dhe aksesorët e ballkonit. Le të krijojmë një hapësirë ​​ku mund të pushojmë dhe të ndjejmë se çfarë është hygge. Duke ndjekur rregullat e përshkruara më parë, ia vlen të blini mobilje për ballkon (nganjëherë mund të jenë mobilje të vogla kopshti). Në varësi të hapësirës që keni, mund të vendosni një tavolinë të vogël dhe dy karrige, ose thjesht një karrige dhe një tavolinë. Nëse është një stil skandinav, zgjidhni komplete mobiljesh prej druri dhe metali.

Një grup me karrige të palosshme dhe një tavolinë është i përshtatshëm për një ballkon të vogël. Për shembull, kur organizoni një ngjarje gjatë së cilës të ftuarit duan të shkojnë në ballkon, mobiljet mund të palosen në mënyrë që të mos zënë vend. Nga ana tjetër, për një kafe mëngjesi për dy, seti do të ishte perfekt. Shumë propozime të tilla u përgatitën nga marka e mobiljeve Pervoli, produktet e së cilës ia vlen të njiheni kur rregulloni një ballkon.

Set Mobilje PROGARDEN Bistro

Një zgjidhje interesante për dashamirët e ballkonit skandinav, sidomos për ata që kanë më shumë hapësirë, mund të jenë edhe mobiljet prej bastun prej palme kacavjerrëse ose mobiljet me bastun prej palme kacavjerrëse, si p.sh. BELIANI Kompleti i mobiljeve për ballkon Tropea. Ato janë rezistente ndaj lagështirës dhe rrezet e diellit, që do të thotë se, pavarësisht kushteve të ndryshme të motit, mund të jenë gjatë gjithë kohës jashtë, të mos humbasin ngjyrën dhe të mos zbehen.

BELIANI Set mobilje ballkoni Tropea.

Nëse nuk keni shumë hapësirë ​​ose aftësi për të akomoduar disa karrige ose një tavolinë, mund të konsideroni ndenjëse të rehatshme dhe të bukura, të tilla si një shtrat i varur bardh e zi skandinav ose një kopsht projektuesi. karrige e varur ose shtrat i varur prej druri 2 në 1. Mobilje të tilla të varura japin përshtypjen e lehtësisë, dhe lëkundja mbi të do të na japë paqe të lumtur dhe mundësinë për t'u çlodhur. Ju garantojmë që nëse keni fëmijë apo adoleshentë në shtëpi, ata do të kënaqen me këtë "lëkundje". Do të shihni gjithashtu se jo vetëm ata do t'i duan.

Karrige e varur Karrige Swing Tekshe KOALA, bezhe

Duke qenë se tashmë jemi ulur rehat, jastëkët në këllëf të bukur jastëku dhe batanije të ngrohta do të vijnë në ndihmë për t'u çlodhur me një libër. Për këtë është e përshtatshme edhe një tavolinë e vogël e rehatshme kafeje, mbi të cilën mund të vendosni një filxhan, romanin ose gazetën tuaj të preferuar. Praktike dhe dekorative do të ishte p.sh një tavolinë ballkoni, pjesa e sipërme e së cilës hiqet dhe bëhet tabaka, një tavolinë klasike e zezë, katrore, metalike ose një tavolinë e bardhë me funksionin e varjes në kangjellat e ballkonit. Ky i fundit nuk do të zërë hapësirë ​​në dysheme dhe do të funksionojë mirë edhe në një zonë të vogël.

Tavolinë ballkoni HESPERIDE, e zezë, 44 cm

Nëse duam të theksojmë atmosferën e këtij vendi, oazit tonë urban të qetësisë dhe gjelbërimit, nuk mund të humbasim… gjelbërimin. Bimët janë një gjë, dhe kujdesi i duhur dhe shfaqja e duhur janë po aq të rëndësishme. Fillimisht ia vlen të kontrolloni se çfarë duhet të jetë nënshtresa dhe kushtet për lulet që dëshironi të rritni (nëse është më shumë diell apo më pak - kjo do ta bëjë më të lehtë vendosjen e tyre në ballkon). Dhe më pas merrini ato për t'u përshtatur me mobiljet dhe dekorin e tenxhere. Kujtojmë se stili skandinav pëlqen të bardhën, të zezën, grinë, drurin, betonin, metalin dhe thjeshtësinë. Mund të zgjidhni një kasë me ngjyra të qëndrueshme ose të aplikoni një printim delikat, të heshtur ose model gjeometrik.

Vazo lulesh në një qëndrim ATMOSPHERA

Së fundmi, le të kujdesemi për detajet që do të ngrohin dhe gjallërojnë ballkonin tonë. Këtu nuk mund të bëni pa ndriçim - qofshin qirinj (duhet të ketë shumë prej tyre), shandanë, llamba dyshemeje ose llamba dekorative varëse. Kur në mbrëmje uleni në tarracë, në një karrige kopshti apo kolltuk, mes luleve dhe ndezni llambat, do të shihni sa bukur është!

Kur rregulloni një ballkon, mbani mend postulatin e rëndësishëm të stilit skandinav - rehati. Ballkoni duhet të të pëlqejë, të jetë i rehatshëm, funksional, praktik. Ju gjithashtu nuk duhet t'i përmbaheni kufijve të ngurtë - luani me stilet, zgjidhni mobilje, eksperimentoni dhe krijoni vendin e ëndrrave tuaja.

Në komente tregoni idetë tuaja, sugjerimet e rinovimit apo arredimit, produktet apo mobiljet më të mira që mund të gjeni këtu. Ku t'i kërkoni ato? Vizitoni faqen tonë për rregullimin e ballkoneve dhe kopshteve dhe frymëzohuni!

Dhe nëse jeni të magjepsur nga atmosfera skandinave dhe dëshironi të mësoni më shumë jo vetëm për dekorimin e tyre të brendshëm, por edhe për kulturën e tyre, ju rekomandojmë një tekst për kinemanë skandinave ose leximin e romaneve skandinave të krimit ose udhëzuesve të udhëtimit. Kur ndiheni sikur keni gëlltitur edhe një gabim të dizajnit të brendshëm, ia vlen t'i drejtoheni librave që e bëjnë dizajnin e brendshëm më të lehtë.

Kryesor » Artikuj interesantë » Si të dekoroni një ballkon në stilin skandinav?

Shto një koment