Si të dekoroni një ballkon në një stil provansal?

Hapni derën e ballkonit dhe lëvizni në një vend tjetër plot diell dhe ngjyra, mes të cilëve mbretëron e bardha, bezha, vjollca, bluja dhe jeshile. Bini në dashuri me kompozimin tonë pranverë/verë dhe transformoni ballkonin tuaj me stilin provansal dhe elegancën franceze.

Fusha e livandës rritet kudo rreth nesh

Provence është një tokë në juglindje të Francës, në brigjet e Detit Mesdhe dhe Cote d'Azur. Bota ka dëgjuar për të, dhe me të vërtetë e ka parë në pikturat e famshme të Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Paul Gauguin dhe Pablo Picasso. Peizazhet e këtij rajoni frymëzuan impresionistët dhe shumë artistë të tjerë nga e gjithë bota, të cilat me kalimin e kohës tërhoqën vëmendjen e turistëve që filluan të shfaqen në fshatrat provansale. Ata vizituan vendin piktoresk në turma, duke admiruar jo vetëm natyrën, peizazhet, por edhe arkitekturën. Mes fushave me livando dhe ullishte, qëndrojnë shtëpi të vogla guri me dritare metalike dhe grila druri shumëngjyrëshe, të dekoruara në një stil unik rustik.

Këtë stil, pak vintage, pak si shabby chic (mobilje antike, ngjyra të ndezura, dantella), ne përpiqemi ta riprodhojmë në apartamentet tona gjithnjë e më shpesh. Për çfarë bëhet fjalë? Cilat janë tiparet dalluese të saj?

Ju do ta njihni atë nga mobiljet e tij të bardha ose krem ​​- prej druri, të vjetruara, të zbardhura; në kabinete xhami dhe dollapë të zbukuruar në një stil të vjetër, paksa "gjyshe"; pas temës barishte, livando në shtesa. Edhe pse jo vetëm dhe jo gjithmonë duhet të jetë vjollcë. Provence në ambiente të brendshme është gjithashtu delikate, e hollë, pastel, ngjyra të ngrohta - lule rozë, të verdha me diell, blu, si kaltra e detit. Përveç kësaj, shporta prej thurjeje, karrige bastun prej palme kacavjerrëse, maja xhami dhe dysheme guri të papërpunuar.

Ballkon direkt nga Franca

Pra, si ta transferoni stilin provansal në ballkon? Nuk do të jetë e vështirë, dhe efekti me siguri do t'ju pëlqejë. Dhe çdo vizitë në një tarracë shtëpie ose një shtëpi banimi do të jetë një udhëtim pushimi për ju në zonën e diellit, gjelbërimit dhe relaksimit.

BELIANI Komplet mobiljesh Trieste, bezh, 3-copë

Mobiljet e ballkonit në stilin provansal janë domosdoshmërisht karrige - të hapura, të bardha, metalike, të hapura, të dekoruara dhe një tryezë e vogël, e rrumbullakët përveç tyre.

Set i mobilieve FIRST "Bistro", 3 copë, i bardhë

Duhet të kujtojmë gjithashtu se stili është vazhdimisht në zhvillim dhe ne mund të vëzhgojmë vazhdimisht modifikimet dhe variacionet e tij të reja. Karrige metalike, karrige bastun prej palme kacavjerrëse - e gjithë kjo i përket këtij trendi.

Komplet mobiljesh PERVOI 3 elemente blu 

Provence është gjithashtu e famshme për kuzhinën e saj të shijshme, kafenetë e vogla simpatike dhe kopshtet e gjelbra ku zhvillohen festa dhe festa verore. Ky stil kafeneje mund të rikrijohet në ballkonin tuaj. 

Duke folur për një festë në kopsht dhe për të shijuar shijet franceze në ajër të pastër, le të sigurohemi që ballkoni ynë (qoftë i vogël!) të jetë një kënaqësi për t'u ulur, për të pirë çaj së bashku, për të ngrënë një briosh për mëngjes, për të pritur miq. Për këtë, dekorimet në një stil vërtet provansal do të vijnë në ndihmë. Tavolina mund të mbulohet me një mbulesë tavoline të lehtë pastel ose një tapet ngjyrë vjollce dhe kafeja mund të shërbehet në një enë elegante dhe elegante me motiv livando dhe një tabaka të së njëjtës ngjyrë. Do të shijojë më mirë menjëherë!

Çajnik, çajnik për filxhan dhe disk TADAR Lavender i Tabaka e Pygmies Provence

Koha e kaluar në ballkon gjithashtu do të bëhet më e këndshme nga aksesorët - jastëkët, batanijet, falë të cilave ne mund të ulemi rehat dhe ngrohtësisht në tarracën tonë provansale. Me më shumë hapësirë, mund të vendosim edhe një kuti të bardhë në cep ose në mur, në të cilën, në rast shiu, mund të fshehim të gjithë jastëkët dhe tekstilet (ose gjërat që nuk lagen, si p.sh., skarë bezdymny ballkon), dhe ajo vetë do të jetë një vend shtesë.

Nëse dëshironi të krijoni atmosferën dhe aromën e fshatit francez, vendosni qirinj romantikë ose fenerë të bardhë dekorativë (ato janë pas xhamit, ndaj mos u shqetësoni për fëmijët apo kafshët). Do të shihni sa bukur do të duket pas errësirës!

Komplet fanarësh i bardhë 3 copë.

Këtij kombinimi mund t'i shtoni erën e livandës, të cilën do ta merrni, për shembull, falë shkopinjve të veçantë të temjanit të përgatitura nga dekoruesja e famshme e brendshme Dorota Shelongowska. Një aromë e butë që noton në ajër do t'ju kujtojë verën dhe do t'ju lejojë të relaksoheni. Plus, vaji i livandës ka veti kundër mushkonjave, kështu që asgjë nuk pengon relaksimin në ballkonin tuaj.

Temjan per shtepi dhe Dorothy, 100 ml, Lavender me limon

Gjithashtu mos harroni lulet! Në fund të fundit, Provence është e gjelbër dhe e lulëzuar. Së pari, zgjidhni enë tërheqëse (të tilla si shporta të bardha, qeramike ose thurje) që do t'ju lejojnë të shfaqni bimësinë. Edhe pse në Provence e vërtetë është bimësi mesdhetare, në klimën polake mund të zgjedhim livando ose barishte aromatike. Në vilat provansale dhe ndërtesat e apartamenteve në zonë, shpesh mund të shihni barishte ose lule të thata nga kopshti juaj të varur në murin e kuzhinës në dimër - një patentë e tillë mund të përdoret pas përfundimit të sezonit.

ARTE REGAL Set për shtëpi dhe vazo lulesh, 2 copë, kafe

Nëse mendoni se nuk keni dorë për lule ose keni frikë nga moti i ndryshueshëm polak, mund të blini bimë artificiale, të cilat nuk janë më, si dikur, sinonim i kitsch-it, por dekorohen me shije gjatë gjithë vitit. , dizajnerët shpesh rekomandojnë. Tani ato nuk ndryshojnë nga origjinali! Një pemë ulliri, si në një korije franceze? Ja ku jeni! Livando që lulëzon gjithmonë dhe që kafshët shtëpiake nuk do ta shkatërrojnë nuk është më problem.

Ulliri ne tenxhere QUBUSS jeshile 54 cm

Natyrisht, është më mirë të kërkoni frymëzimin dhe aranzhimet provansale në burim, d.m.th. në Francë, duke vizituar ato anë, por nëse nuk e kemi një mundësi të tillë, atëherë duhet t'u drejtohemi librave, guidave që do të tregojnë për kulturën vendase. , për të treguar se si duken qytetet e vogla, si jetojnë banorët. Ju gjithashtu mund të përdorni idetë e ballkonit në stilin provansal dhe truke të tjera arredimi në manualet dhe shtypin e brendshëm, duke mësuar kështu për tendencat e pranverës 2020. Për sa i përket aksesorëve, pajisjeve ose mobiljeve shtesë për ballkon, do t'i gjeni në zonën e veçantë të Kopshte dhe ballkone AvtoTachkiowa.

Kryesor » Artikuj interesantë » Si të dekoroni një ballkon në një stil provansal?

Shto një koment