Test Drive Historia e gomave të makinave III: Kimistët në lëvizje
 

Test Drive Historia e gomave të makinave III: Kimistët në lëvizje

Një gomë është një produkt i teknologjisë së lartë që është rezultat i dekadave të evolucionit.

Në fillim, as prodhuesit e gomës dhe as kimistët nuk dinin përbërjen e saktë kimike dhe strukturën molekulare të lëndëve të para me të cilat punojnë, dhe gomat janë me cilësi mjaft të dyshimtë. Problemi i tyre kryesor është konsumimi dhe konsumimi i lehtë, që do të thotë një jetë shumë e shkurtër shërbimi. Pak para shpërthimit të Luftës së Parë Botërore, kimistët zbuluan se shtimi i gazit të gazit të zi si një substancë në strukturë rriti në mënyrë të konsiderueshme forcën, elasticitetin dhe rezistencën ndaj konsumimit. Squfuri, e zeza e karbonit, zinku, si dhe e ashtuquajtura dioksid silici ose kuarci i mirënjohur (dioksid silici), i cili kohët e fundit është përdorur si një shtesë, luajnë një rol të rëndësishëm në ndryshimin e strukturës kimike të gomës dhe përmirësimin e vetive të tij, dhe përdorimi i tyre për këtë qëllim shkon në shumë periudhat e zhvillimit të teknologjive të prodhimit të gomave. Por, siç thamë, në fillim, struktura molekulare e autobusit ishte një mister i plotë.

Sidoqoftë, në fakt, përsëri në 1829, Michael Faraday përshkroi ndërtimin themelor të gomës me formulën kimike C5H8, ose, me fjalë të tjera, izoprenin. Në 1860 kimisti Williams fitoi një lëng me të njëjtën formulë. Izopreni sintetik u bë për herë të parë në 1882, dhe në 1911 kimistët Francis Matthews dhe Karl Harris zbuluan në mënyrë të pavarur se izopreni mund të polimerizohej - procesi prapa krijimit të suksesshëm të gomës artificiale. Në fakt, suksesi i shkencëtarëve vjen në një kohë kur ata nuk pranojnë të kopjojnë plotësisht formulën kimike të gomës natyrore.

Standard Oil dhe IG Farben

 

Kthehu në 1906, specialistët nga kompania gjermane Bayer filluan një program të fuqishëm për prodhimin e gomës sintetike. Gjatë Luftës së Parë Botërore, për shkak të mungesës së lëndëve të para natyrore, filloi prodhimi i gomave bazuar në të ashtuquajturën gome metil, të krijuar nga Bayer. Sidoqoftë, pas Luftës së Parë Botërore, ajo u ndërpre për shkak të çmimit të tij të lartë dhe produktit natyror më të lirë në dispozicion. Sidoqoftë, në vitet 20, përsëri u ngrit një mungesë gome natyrale, e cila çoi në fillimin e kërkimeve intensive në BRSS, SHBA dhe Gjermani.

🚀Më shumë për temën:
  Testet: Citroen C3 Aircross, Kia Stonic, Mazda CX-3, Nissan Juke, Opel Crossland X, Peugeot 2008, Renault Captur, Seat Arona.

Në pranverën e vitit 1907, Fritz Hoffmann dhe Dr. Karl Kuetel, duke përdorur katranin e qymyrit, zhvilluan një teknologji për marrjen e produkteve fillestare të izoprenit, metilisoprenit dhe butadinës së gaztë, dhe faza tjetër në zhvillimin e aktiviteteve ishte polimerizimi i molekulave të këtyre substancave. Pas Luftës së Parë Botërore, studiuesit në gjigantin IG Farben, i cili tani përfshin Bayer, u përqëndruan në polimerizimin e monomerit butadiene dhe arritën të krijonin një gome sintetike të quajtur Buna, një shkurtim i shkronjave të para të butadienit dhe natriumit. Në vitin 1929, shqetësimi tashmë prodhonte goma nga e ashtuquajtura Buna S, të cilave iu shtua bloza. Du Pont, nga ana tjetër, sintetizoi neoprenin, i quajtur më pas edhe dupren. Në vitet 30, kimistët Standard Oil me bazë në New Jersey, paraardhësi i Exxon, patën sukses në zhvillimin e një procesi të sintezës së butadienit duke përdorur naftën si produktin kryesor. Paradoksi në këtë rast është që bashkëpunimi i American Standard me IG Farben gjermane lejon që kompania amerikane të krijojë një proces të prodhimit të gomës sintetike të ngjashme me Buna S, dhe të bëhet një faktor serioz në marrëveshjen e përmendur për të zgjidhur problemin e gomës. SHBA gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në përgjithësi, megjithatë, katër kompani kryesore dominojnë kërkimin dhe zhvillimin e zëvendësuesve të gomave shumëfunksionale në vend: Firestone Tire & Rubber Company, BF Goodrich Company, Goodyear Tire & Rubber Company, United States Rubber Company (Uniroyal). Përpjekjet e tyre të kombinuara gjatë luftës ishin të nevojshme për të krijuar produkte sintetike cilësore. Në 1941, ata dhe Standard nënshkruan një marrëveshje mbi shkëmbimin e patentave dhe informacionit nën juridiksionin e Rubber Reserve Company, themeluar nga Roosevelt, dhe vendosën një shembull se si biznesi i madh dhe qeveria mund të bashkohen në emër të furnizimeve ushtarake. Falë punës së jashtëzakonshme dhe fondeve shtetërore, 51 fabrika për prodhimin e monomereve dhe polimereve të sintetizuara prej tyre, të nevojshme për prodhimin e gomave sintetike, u ndërtuan në një kohë jashtëzakonisht të shkurtër. Teknologjia e përdorur për këtë qëllim bazohet në procesin e prodhimit të Buna S sepse mund të përzihet më së miri gome natyrale dhe artificiale dhe të përdorë makineritë e përpunimit në dispozicion.

🚀Më shumë për temën:
  Peugeot Partner 2.0 HDi

Në Bashkimin Sovjetik, gjatë luftës, 165 ferma kolektive rritën dy lloje luleradhiqe, dhe megjithëse prodhimi ishte joefikas dhe rendimentet për njësi sipërfaqe ishin të ulëta, goma e prodhuar kontribuoi në fitore. Sot, kjo luleradhiqe konsiderohet si një nga alternativat e mundshme të hevea. Ky produkt plotësohet me butadiene sintetike ose të ashtuquajturën soprene, krijuar nga Sergei Lebedev, në të cilin alkooli i marrë nga patatet përdoret si lëndë e parë.

 

(ta ndjek)

Teksti: Georgy Kolev

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test Drive Historia e gomave të makinave III: Kimistët në lëvizje

Shto një koment