Makinë provë Honda Civic: Captain Future
 

Përmbajtje

Tregjet e Sulmeve Qytetare me Dizajn të Shquar, Motorë të Ri me Turbo dhe Frena Fenomenale

Gjatë historisë së tij 45-vjeçare dhe nëntë gjeneratave, Honda Civic ka pësuar metamorfozë të ndryshme: nga një makinë e vogël u bë kompakte, u bë një mjet lëshimi për futjen e teknologjive të reja, por me gjeneratën e parë fitoi një reputacion si një makinë e fortë, ekonomike dhe e besueshme.

Sidoqoftë, brezi i dhjetë është shumë më tepër. Civic i ri dallon nga të gjitha modelet e tjera që kanë mbajtur këtë emër deri më tani, dhe nga gjithçka tjetër në klasën e tij. Amazingshtë e mahnitshme sesi njerëzit Honda gjithmonë kanë arritur të mbajnë modelet e tyre kaq dalluese, por gjenerata e dhjetë Civic ndërthur tiparet e personalitetit me një gjuhë mjaft ekspresive të dizajnit.

Makinë provë Honda Civic: Captain Future

Ndryshe nga shumë paraardhësit e tij, Civic i ri ka një dinamikë të veçantë. Nuk ka forma vezore të rrumbullakosura, as reflektime të dritës. Dominojnë vëllimet e prera të mprehta, të theksuara nga dritat e errëta me brinjë vertikale të brendshme.

 

Ato janë pjesë e një kompleksi të plotë në formë krahu që përmban një ngjyrë të zezë në kontrast dhe një grilë radiatori vertikale, të skalitur, ndërsa format e mëdha pesëkëndëshe poshtë tyre japin përshtypjen e një fizionomie të makinës sportive.

E gjithë kjo skulpturë krijon një ndjenjë të një hapësire të pamasë, e cila vazhdon në lehtësimin anësor të ndarjes, dritat e pasme të gdhendura dhe format e ulta të zeza të transferuara në mënyrë simetrike në pjesën e pasme. Përmasat e reja të makinës, me një vijë kulmi më të ulët 2 cm, pistë më të gjerë 3 cm dhe një bazë rrote të rritur në 2697 mm, gjithashtu kontribuojnë në ndjesinë e përgjithshme.

Të gjitha të reja

Në të njëjtën kohë, trupi, i veshur me rrobat sportive në fjalë, u bë më i lehtë (pesha totale e Civic u zvogëlua me 16 kg), duke rritur rezistencën e tij ndaj gjarpërimit me sa 52 për qind. Me një gjatësi prej 4,5 metrash (130 mm më shumë se paraardhësi i tij), versioni hatchback Civic është më i madh se ai i konkurrentëve të drejtpërdrejtë siç janë Golf dhe Astra (4258 dhe 4370 mm).

 
🚀Më shumë për temën:
  Skoda Rapid Spaceback TDI 105 CV: provë e kompaktit çek - Test Road
Makinë provë Honda Civic: Captain Future

Kështu, modeli ka arritur kufirin e klasës kompakte, e cila në mënyrë të pashmangshme ndikon në hapësirën në ambiente të brendshme. Kjo është një arritje mbresëlënëse në sfondin e një prej peshave më të ulta në klasën kompakte, me bazën Honda 1.0 që peshon 1275 kg.

Linja e kupës është edhe më e ndritshme në versionin sedan, i cili arrin 4648 mm në gjatësi, që është pothuajse e barabartë me gjatësinë e Akordit. Ky variant nuk do të pozicionohet si një opsion më buxhetor (për shembull, Hyundai Elantra, i cili, ndryshe nga hatchback i30, ka një bosht të pasëm me një shirit rrotullues). Me një kapacitet bagazhi prej 519 litra, sedan Civic ka një orientim më familjar, gjë që nuk e pengon atë të pajiset me vetëm një njësi 1,5 litra me një kapacitet 182 kf.

Kalimi i plotë në motorët turbo

Po, kjo Honda ka shumë dinamizëm dhe joshje. Makina të tilla shpesh dëmtohen në provat krahasuese, sepse nuk ka vlerësime stili, dhe bukuria është një faktor shumë më emocionues në zgjedhjen e një makine sesa madhësia e bagazhit, edhe pse në këtë drejtim Civic është një nga më të mirat në klasën e tij.

Por stili nuk është ndryshimi i vetëm i rëndësishëm këtu. Në historinë e Formula 1, Honda ka kaluar nga motorët e aspiruar natyrshëm në motorë me turbo dhe një herë përsëri për të shfaqur aftësitë e ndërtuesve të saj të motorëve.

Makinë provë Honda Civic: Captain Future

Brezi i dhjetë Civic është gjithashtu revolucionar në këtë drejtim - duke pasur parasysh se sa i përkushtuar dhe i mirë është Honda në ndërtimin dhe prodhimin e motorëve me shpejtësi të lartë dhe shumë efikas të aspiruar natyrshëm, ne nuk mund të ndihmojmë por të vërejmë faktin se kjo gjeneratë e Civic do të mundësohet vetëm nga motorët me turbo.

Po, ky është rregulli i kohës, por kjo nuk e ndalon Honda të interpretojë zgjidhjet moderne në mënyrën e vet. Kompania japoneze ka besuar se kontrolli i procesit të karburantit është një faktor kryesor në zhvillimin e motorëve të rinj që nga fillimi i procesit CVCC.

 

Të dy motorët me tre dhe katër cilindra benzinë ​​përdorin "djegie shumë të lëngshme", një term për turbulencën e rëndë dhe rritjen e shpejtësisë së djegies në cilindra, si dhe kontrollin e valvulës së ndryshueshme.

Motori bazë me tre cilindra ka një zhvendosje prej 1,0 litra, ka një karikues të vogël turbo me presione deri në 1,5 bar dhe është më i fuqishmi në klasën e tij (129 kf). Çift rrotullimi i tij prej 200 Nm arrihet në 2250 rpm (180 Nm në versionin CVT).

🚀Më shumë për temën:
  Kia Rio 1.0 T-GDI dhe Nissan Micra IG-T: fat të mirë me motorin e ri

Njësia me katër cilindra me një vëllim pune prej 1,5 litra zhvillon një fuqi prej 182 kf. në 5500 rpm (6000 rpm në versionin CVT) dhe një çift rrotullues prej 240 Nm në intervalin prej 1900-5000 rpm. (220 Nm në versionin CVT në intervalin 1700-5500 rpm).

Në rrugë

Motori më i vogël lëshon zërin tipik të ngjirur të njësive me tre cilindra dhe tingëllon si një më i madh, duke treguar një lëvizje për dinamikë, por pesha prej 1,3 tonësh e makinës tregon që dimensionet fizike nuk mund të injorohen. Përkundër faktit që kërkon shpejtësi, zhvillon një zili 200 Nm dhe i mban ato në një nivel mjaft të lartë, sipas ideve moderne, kjo makinë është për një udhëtim të qetë, veçanërisht nëse është e pajisur me një kuti ingranazhesh CVT - një ofertë e pazakontë dhe mjaft e rrallë në klasën e makinave kompakte.

Makinë provë Honda Civic: Captain Future

Honda ka modifikuar programin kompjuterik për këtë transmetim posaçërisht për Evropën, duke simuluar 7 ingranazhe individuale, duke iu afruar kështu transmetimeve klasike automatike, ndërsa ul ndjeshëm efektin sintetik të natyrshëm në CVT. Njësia e madhe padyshim ka diçka për të mburrur dhe joshja e saj shkrihet me pjesën e jashtme të Civic.

Ai merr shpejtësinë me lehtësi, dhe këtu qëndron fuqia e tij - çift rrotullimi mbahet në rrotullime shumë më të larta sesa rivalët si Hyundai i30 dhe VW Golf, dhe kështu jep një fuqi kaq mbresëlënëse. Kështu, Honda demonstron qartë potencialin e saj teknologjik dhe tregon se është me të vërtetë një kompani inxhinierike.

Nga kjo pikëpamje, mund të supozohet se shtimi i versioneve të reja nuk ka gjasa të ndodhë - në fund të fundit, blerësit e kësaj makine vlerësojnë vërtetësinë e markës dhe veçanërisht transmetimin e saj. Nga ana tjetër, ofrohet një turbodiesel i shkëlqyeshëm 1.6 iDTEC me 120 kf, dhe, duke gjykuar nga vizioni i makinës, ka të ngjarë që artileria më e rëndë të hyjë në lojë përballë një versioni me dy turbo dhe 160 kf. - të dy opsionet janë të kombinuara me një transmetim ZF me nëntë shpejtësi.

🚀Më shumë për temën:
  Toyota Yaris 1.8 Dual VVT-i TS Plus

Frenat unike

Nga ana tjetër, është njësia e fuqishme 1,5 litërshe që zhbllokon më shumë potencialin e pezullimit të ri të pasëm me shumë lidhje, dhe në versionet më të larta shasia ka amortizues adaptive me rregullim në katër faza.

Kombinuar me pezullimin e boshtit të përparmë, Civic ofron trajtim jashtëzakonisht të ekuilibruar dhe kthesë dinamike dhe të qëndrueshme, falë pjesës më të madhe të shpejtësisë së ndryshueshme të drejtimit me reagime perfekte nga një timon i vogël.

Makinë provë Honda Civic: Captain Future

E gjithë kjo plotësohet nga një sistem frenimi që siguron një distancë frenimi prej 33,3 metrash me një shpejtësi prej 100 km / orë. Për të njëjtin ushtrim, Golf ka nevojë për një shtesë prej 3,4 metrash.

Bukuria mund të jetë më e rëndësishme se madhësia e bagazhit, por Honda Civic në një farë mënyre arrin ta tërheqë atë. Pavarësisht nga dizenjimi i sofistikuar i pezullimit të pasëm, modeli kompakt ka një nga raftet më të mëdha të bagazhit në klasën e tij me 473 litra, 100 litra më shumë se Golf dhe Astra.

Fatkeqësisht, Vendet e zakonshme Magjike, të cilat mund të palosen si në një kinema, janë hequr sepse dizajnerët vendosën të vendosnin ulëset e përparme më poshtë dhe tanku të kthehej në vendin më të sigurt - mbi boshtin e pasmë. Dhe në pjesën e brendshme do të gjeni shumë ndjesi të Honda - si në rregullimin e panelit, ashtu edhe në cilësinë e përgjithshme të modelit të prodhuar në Mbretërinë e Bashkuar.

Para shoferit, ka një ekran TFT me mundësi personalizimi, dhe si standard, të gjitha versionet janë të pajisura me sistemin e integruar të sigurisë pasive dhe aktive të Honda Sensing, duke përfshirë sisteme të shumta ndihmëse të bazuara në kamera, radarë dhe sensorë.

Nga ana tjetër, Honda Connect është pajisje standarde në të gjitha nivelet mbi S dhe Comfort dhe përfshin aftësinë për të punuar me aplikacionet Apple CarPlay dhe Android Auto.

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë Honda Civic: Captain Future

Shto një koment