Test drive Ford Kuga

Ford ka premtuar pak më mirë tani e tutje për të kontrolluar se çfarë kuptimi kanë emrat e automjeteve të tyre në gjuhët individuale, kështu që ne nuk duhet të shqetësohemi për modelet e ardhshme që do të quhen Kolera, Tifo ose Tuberkuloz, por duhet të pranojmë se Kugi është një emër që i përshtatet.

Jo sepse do të ishte e tmerrshme, e keqe, ose ndryshe do të ngjante me sëmundjen me të cilën ajo mban emrin, por thjesht sepse kjo klasë makinash po përhapet në të gjithë kontinentin e vjetër me shpejtësinë dhe efikasitetin me të cilin u përhap në Mesjetë. sëmundje të rënda infektive.

Deri disa vjet më parë, ne vumë re vetëm një makinë të ngjashme këtu dhe atje (të themi, Toyota RAV4 ose Honda CR-V, dhe këto të dyja duken më shumë jashtë rrugës dhe më pak automobila), por tani ka gjithnjë e më shumë prej tyre. SHBA. Dhe do të kishte edhe më shumë prej tyre nëse prodhuesit nuk do të kishin probleme me furnizimin e mjaftueshëm, thonë Volkswagen me Tiguan ose Nissan me Qashqai. Crossovers, crossovers midis një furgoni klasik familjar ose një minivan të vogël dhe një SUV, me theks në përdorshmërinë në rrugë dhe në qytet, nuk kanë qenë kurrë më të njohura.

Dhe ndërsa RAV dhe CR-V tashmë duken më të larta, më të mëdha dhe më të mira jashtë rrugës, Kuga (si Tiguan, i cili do të jetë konkurrenti i saj më i keq) është më shumë një vendësh, me më pak lëvizje jashtë rrugës.

Gjegjësisht, Kuga ndan bazën me Focus ose C-Max (gjithashtu prodhohet në të njëjtën fabrikë), kështu që teknikisht është në thelb shumë e ngjashme me të dyja. C-Max tashmë është dëshmuar me një performancë shumë dinamike të vozitjes që dallohet nga SUV i vogël i mesëm, dhe Kuga na vërtetoi në kilometrat e parë në asfaltin dhe rrënojat jugore spanjolle se kjo makinë e modës është më e popullarizuara makinë në klasën e saj.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive EcoBoost 1,0 litërsh i Fordit fiton sërish motorin e vitit

Dizajni i shasisë me mbështetëset MacPherson në pjesën e përparme dhe Control Blad është i njëjtë me Focus ose C-Max, por për përdorim në Kuga, inxhinierët e boshtit të përparmë dhe të pasmë të Fordit bënë një punë mjaft të mirë.

Baza e rrotave është më e madhe, amortizuesit janë të rinj (pjesa e pasme është dukshëm më e madhe dhe më e fuqishme se C-Max), stabilizuesi i pasmë është i ri, pezullimet e sipërme janë ndryshuar, nënkuadri i pasmë është përforcuar, shasia është ngritur plotësisht 188 milimetra mbi tokë.

Në përgjithësi, Kuga është mjaft e mirë për të trajtuar papritur mirë në rrugë me kthesa, pasi pjerrësia është e vogël (por amortizimi është gjithsesi efektiv) dhe drejtimi është i saktë dhe i përgjegjshëm. Mbi rrënoja. ... Murtaja mund të jetë shumë interesante atje.

Sigurisht, Kuga mund të drejtohet në të katër rrotat (dhe pastaj kjo është pjesa argëtuese), por nuk ka pse. Për ata që duan të kursejnë rreth dy mijë euro, 40 kilogramë mekanikë dhe disa decilitra të konsumit, Kuga është gjithashtu në dispozicion vetëm me timon të përparmë.

Ata që zgjedhin lëvizjen me të gjitha rrotat do të marrin një sistem tufë qendrore Haldex për paratë e tyre, i cili në thelb transferon vetëm rreth pesë përqind të çift rrotullues në rrotën e pasme, dhe ky numër mund të rritet në mbi 50 nëse është e nevojshme. Sistemi është praktikisht i padukshëm në praktikë. përveç nëse toka është e rrëshqitshme dhe këmba e shoferit është e rëndë. Çift rrotullimi prej 320 Nm aktualisht i disponueshëm në motorin e vetëm që ofrohet është shumë vetëm për rrotat e përparme, dhe versioni me të gjitha rrotat funksionon me shumë më pak lëvizje në timon dhe pak ose aspak boshe.

Motori i vetëm? Ford hodhi një vështrim të afërt në atë që shitet në Evropë dhe (saktë) zbuloi se një makinë e tillë do të ishte më interesante në kombinim me një turbodiesel dy litra. Dhe meqenëse një zgjedhje më e madhe e motorëve do të nënkuptonte fillimisht se mund të ketë një mungesë (ose edhe më shumë) sipas versionit më të shitur, ata vendosën që për rreth gjashtë muaj Kuga do të ishte në dispozicion vetëm me këtë motor (dhe manual me gjashtë shpejtësi transmetim). Në vjeshtë (do të kemi pak më vonë), atij do t'i bashkohet një motor benzine XNUMX-litërsh me pesë cilindra me turbocharged (gjithashtu me një transmetim automatik), por natyrisht nuk duhet të harrojmë se Ford gjithashtu ofron naftë më të fuqishme Me

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Ford Focus, Opel Astra, Renault Megane, VW Golf: një kandidat elegant

Meqenëse Murtaja u krijua në bazë të Fokusit ose C-Max, mrekullitë hapësinore nuk duhet të priten prej saj. Me një bazë mesatare prej 2.690 milimetra dhe një gjatësi të përgjithshme prej 444 centimetra, pjesa e përparme dhe e pasme (për fat të keq, stoli i pasmë është akoma) ulen rehat, por trungu vuan si rezultat.

Murtaja nuk është mbresëlënëse me vëllimin e shkarkimit, por konkurrentët po luftojnë edhe me çështje të ngjashme. Për një pushim familjar, 360 litra bazë mund të mos jenë të mjaftueshëm, por meqenëse konkurrentët gjithashtu shërbejnë me kufizime të ngjashme, Ford me sa duket ka vendosur të mos humbasë klientët për këtë.

Sidoqoftë, ato mund të tërhiqen nga fakti që dera e pasme mund të hapet vetëm pjesërisht (dritarja e pasme me kornizë) ose plotësisht, që rrotulla mbrojtëse mund të hiqet dhe të ruhet në hapësirën e dhënë në pjesën e poshtme të bagazhit, dhe se Murtaja pas palosjes (së thjeshtë) të sediljeve të pasme të servisuara në pjesën e poshtme të bagazhit. Meqenëse dritarja e pasme nuk është saktësisht varieteti "i drejtë", por kryesisht për shkak të formës së tij sportive dhe anon më shumë në favor të pamjes së mirë sesa lehtësisë së përdorimit, a nuk po llogarisni në Kuga si një furgon familjar? megjithatë, për përdorim të përditshëm, kjo gjë është praktike dhe, mbi të gjitha, Kuga është një nga makinat më të bukura të këtij lloji për momentin.

Pjesa e pasme është një kryqëzim midis një kamionçine dhe një autobusi të vogël, ka karakteristika shumë sportive që shkojnë mirë me një hundë më të qëndrueshme jashtë rrugës dhe mbrojtëse të fryra (dhe të përparme plastike).

Karakteristikat e projektimit janë marrë nga koncepti Iosis X i zbuluar në 2006, dhe harku është shumë i njohur në një Ford me trapezium binjak dhe drita të pasme. Nga cila familje vjen Kuga është menjëherë e qartë nga brendësia, e cila është një përzierje interesante me cilësi shumë të lartë, por edhe materiale pak inferiore, dhe në përgjithësi e këndshme për udhëtarët dhe kontribuon në ulje të mirë.

🚀Më shumë për temën:
  Peugeot 807 ST Pullman 2.9 V6

Kuga do të jetë kryesisht e disponueshme me dy pako pajisjesh: Trend (do ta njihni nga thekset blu ose portokalli në brendësi) dhe Titanium (ka më shumë argjend brenda dhe jashtë), të dyja të cilat do të jenë të pasura në të dyja pajisje sigurie dhe komoditeti. ESP është gjithmonë standard, e njëjta gjë me ajrin e kondicionuar, ndezja e motorit duhet të bëhet duke shtypur një buton, ka një prizë 220 volt, ndërfaqe iPod, Bluetooth. ...

Murtaja vjen në rrugët sllovene në shtator dhe çmimet (për versionin me të gjitha rrotat) në Gjermani do të fillojnë nga 26.500 26 €. Duke marrë parasysh raportin e çmimeve për modelet Ford në tregjet e Sllovenisë dhe Gjermanisë, mund të konkludohet se Kuga do të jetë një e mijta (ose një e qindta) më e lirë në vendin tonë, kështu që çmimet ndoshta do të fillojnë nga XNUMX mijë euro.

Dushan Lukic, foto:? fabrikë

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive Ford Kuga

Shto një koment