Makinë provë Ford GT LMGTE PRO / GTLM: turne i nderuar
 

Përmbajtje

Turi i fundit i nderuar para daljes në pension

Nga viti 1966 në 1969, Ford fitoi katër fitore radhazi GT40 në 24 Orët e Le Mans. Nga 2016 në 2019, GT aktual festoi kthimin e tij në garat e qëndrueshmërisë. Sot ai bën raundin e tij të fundit të nderuar para daljes në pension.

Kthesa të këqija, kërcim i pamëshirshëm kodre, kthesa përfundimi të paimagjinueshme - motra e vogël në Rrugën e Veriut Nürburgring quhet VIR, ajo është një amerikane e pastër, shtëpia e së cilës është Alton, Virginia, me një popullsi prej 2000. Mirë se vini në atmosferën deja vu në Rrugën Veriore me Ford GT të Virginia International Raceway.

Makinë provë Ford GT LMGTE PRO / GTLM: turne i nderuar

Në vitin 2016, Ford festoi një kthim mbresëlënës në garat e durimit, i cili tani përfundon katër vjet më vonë. Përveç pjesëmarrjes me ekipin e fabrikës në serinë e garës në Amerikën e Veriut IMSA (klasa GTLM) dhe Kampionatin Botëror të Qëndrueshmërisë FIA WEC (klasa LMGTE Pro), ndjesia më e madhe u shkaktua nga kthimi i Ford me fitoren në 24 Orët e Le Mans në klasën LMGTE Pro. në vitin 2016

 

Nga 2016 deri në 2019, Ford Works Team garoi jo vetëm me numrin legjendar 67, por edhe tre GT të tjerë në garën klasike Franceze - një nderim për katër fitoret e klasifikimit të përgjithshëm në Le Mans, ku GT40 fitoi katër vjet rresht. (1966-1969) në rrugën me shpejtësi të lartë për në lumin Sarthe.

Beteja e gjigantëve

Ishte kulmi i rivalitetit legjendar midis gjigantëve të makinave Enzo Ferrari dhe Henry Ford II. Manjati amerikan donte të blinte kompaninë italiane të sporteve dhe garave Ferrari në mënyrë që të gjente shpejt sukses në automobilistik. Kishte një skandal. Pas hezitimit fillestar, Enzo Ferrari refuzoi të shiste kompaninë e tij. Pastaj Ford krijoi GT40. Pjesa tjetër është histori.

Makinë provë Ford GT LMGTE PRO / GTLM: turne i nderuar

Jo vetëm GT kuq e bardhë me numrin e fillimit 67, por tre GT të tjerë të fabrikës u shfaqën në lançimin e lamtumirës pas përfundimit të konkurrencës së kompanisë dhe lamtumirës së Le Mans në 2019 në ngjyrat retro të fituesve historikë të viteve 1960. Ai u tërhoq nga karriera e tij garuese përpara se të fillonte numrin 67 dhe tani ka mundësinë të përfundojë edhe disa xhiro nderi në Virxhinia.

 

“Asnjëherë mos luani me gazin në kthesat S. Ose mbyt i plotë ose gjysmë mbyt - thjesht mos e lësh kurrë mbyt në këtë pjesë të pistës, ”tha Billy Johnson, shofer i ekipit Ford. Ai i kupton këto gjëra me siguri, sepse për katër vitet e fundit ai filloi me GT në Le Mans.

🚀Më shumë për temën:
  Testo makinën Citroen SpaceTourer

Kushdo që nuk dëshiron të dëgjojë do ta ndiejë atë. Ingranazhet e katërt, të pestë, të gjashtë. Në mënyrë optimiste, ne vozisim me shpejtësi të plotë për katër rrotullime të njëpasnjëshme me shpejtësi të lartë. Fillimi i këtij seksioni është quajtur me vend "Gjarpri". Por kur gjarpri ju kafshon, ju nuk i ndjeni forcat e dhimbshme anësore të nxitimit - egoja juaj do të vuajë më së shumti kur të dëgjoni inxhinierët duke qeshur nga qendra e kontrollit.

Një nga xhirot e para të nderit përfundon me një kthesë me shpejtësi të madhe dhe më pas përmbysjen në pyll në pistë. GT bëhet Allroad - një makinë e gjerë dhe e gjerë që lufton kundër shkurreve. Për fat të mirë, në botën virtuale, njeriu dhe makina qëndrojnë të padëmtuara.

Makinë provë Ford GT LMGTE PRO / GTLM: turne i nderuar

Para lejes së organizatorëve për të pilotuar legjendën Le Mans, programi përfshin një stërvitje të thatë dy orëshe në një imitues të Qendrës Teknike Ford Performance dhe një udhëtim me makinë në një autostradë autentike Virginia International. Një makinë gare në Concord, Karolina e Veriut është shtëpia e simulimeve 2D dhe 3D nga 22 e mëngjesit deri në 365:XNUMX, pothuajse XNUMX ditë në vit.

Sot, përpara një ekrani kinemaje me 180 gradë, kabina origjinale GT lëviz para dhe mbrapa në mbështetëse hidraulike. Jo vetëm në Ford, operacionet e imituesit janë tani një pjesë integrale e dizajnit të makinave garash, akordimit të makinës dhe përgatitjes së garës.

Trajnim në një imitues garash

“Ne mund të ndryshojmë motin, të luajmë kushte të ndryshme tërheqjeje, ose të simulojmë errësirën. Kështu i përgatitëm pilotët tanë për dy orë e gjysmë natë duke vozitur në 24 Orët e Le Mans, "thotë Marc Rushbrook, kreu i Ford Performance Sports.

 

Grafika e imituesit të teknologjisë së lartë, autentike deri në detajet më të vogla, që tregon pistën virtuale edhe në pasqyrat anësore, është vërtet simpatike. Shi i madh apo edhe dëborë në pistën e Virxhinias? Nuk ka problem - tre inxhinierë që monitorojnë imituesin në dhjetë monitorë marrin rolin e Shën Pjetrit me shtypjen e një butoni.

Edhe pse grafikët japin përshtypjen e realitetit, imituesi nuk mund të përafrojë as forcat anësore dhe gjatësore që do të veprojnë në trupin tuaj më vonë në makinën e garës. Për më tepër, ndjesia e shtypjes së pedalës së frenimit në imitues perceptohet si shumë artificiale.

Gjetja e presionit të duhur të pedalit është po aq e vështirë sa gjetja e pikës së duhur të ndaljes. Jo vetëm që vizioni hapësinor, i cili ju ndihmon të vlerësoni distancën deri në kthesë, funksionon vetëm me kusht në botën e pistës virtuale, por frika e madhe e ndalimit shumë vonë dhe një përmbysje e tmerrshme së shpejti nuk shfaqet në imitues. Aksidentet virtuale shpesh u ndodhin pilotëve profesionistë.

🚀Më shumë për temën:
  Krahasimi test drive i katër modeleve fitimprurëse hatchback kompakt
Makinë provë Ford GT LMGTE PRO / GTLM: turne i nderuar

“Unë gjithashtu nuk më pëlqen shumë frenimi në imitues sepse më duket i panatyrshëm. Sidoqoftë, testimi atje është i rëndësishëm sepse, për shembull, ne mund të simulojmë kombinime të ndryshme të gomave më shpejt ", thotë Ryan Briscoe.

Ish shoferi i testit të Formula 1 Briscoe gjithashtu garoi me Ford GT Chip Ganassi Racing të ekipit të fabrikës në gara nga IMSA, WEC dhe Le Mans. “Kur zhvendoseni në marshin e dymbëdhjetë, ju jeni duke vozitur pa BoP. Atëherë do të keni rreth 100 kf. më shumë detaje ”, buzëqesh vrapuesi profesionist australian, duke treguar një thirrje të lehtë në timon që ka një dekal të kuq të ndezur 'Boost' mbi të. Për të gjithë tifozët jo-sportivë: BoP qëndron për Bilancin e Performancës. Pas kësaj është rregullorja teknike për sjelljen e makinave të ndryshme me garë në të njëjtën fuqi.

Dera e karbonit me gërshërë rrëshqet zhurmërisht në bravë. Ne shtypim butonin e fillimit. Motori biturbo 220 litra V3,5 i gatshëm për gara, nga Roush Yates Engines, partneri garues i Ford, gjëmon në mënyrë agresive. Tërhiqni makinën në të djathtë, klikoni dhe bubullimat vijuese të gjashtë shpejtësisë së Ricardo-s në marshin e parë.

Makinë provë Ford GT LMGTE PRO / GTLM: turne i nderuar

Filloni, përshpejtoni për të dalë nga korsia e gropës, pastaj shtypni butonin e verdhë në timon me simbolin e breshkës. Kjo përfshin Pit Limiter, i cili nuk lejon që GT të tejkalojë maksimumin prej 60 km / h të lejuar në korsinë e gropës. Ne shtypim butonin - dhe breshka shndërrohet në një kalë gare. Fillon!

BoP: më shumë se 600 kf

„515 kf me IMSA BoP, ”na tha Kevin Groot, Menaxher i Programit Ford IMSA / WEC, para fillimit të vlerësimit të fuqisë ligjore. Më pak se gjysma e një rrethi ka kaluar dhe dora e djathtë zgjat drejt kontrollit rrotullues të Ngritjes. Makina me motor me qendër tani zhvillon mbi 600 kf. "Sipas IMSA BoP, pesha pa pilot dhe pa karburant është 1285 kilogramë," thotë Groot.

GT bën përshtypje jo vetëm me shpërndarjen lineare të energjisë të njësisë së tij të fuqishme bi-turbo, por edhe me nivelin e tërheqjes mekanike. Pjesa e parë e itinerarit ka kthesa më të mprehta. Ju e ktheni timonin në precizionin milimetër për t'u futur, shpejtoni nga rruga me tërheqje të mirë - me GT mund të gjeni linjën perfekte me siguri. Kontrolli i tërheqjes së ndryshueshme me dymbëdhjetë shpejtësi e bën GT çuditërisht të lehtë për tu drejtuar.

Makinë provë Ford GT LMGTE PRO / GTLM: turne i nderuar

Këpucë kali, NASCAR Bend, Left Hook - emrat e kthesave të para janë po aq të panjohur sa fakti që nuk ka zona të daljes emergjente në Rrugën Ndërkombëtare të Virxhinias. Me fjalë të tjera, nëse në pistat moderne të garave, dalja nga pista sigurohet nga zona të gjera të asfaltuara, atëherë pista e vjetër amerikane është më shumë si një kurs golfi me shpejtësi të lartë. Pranë rrugës së asfaltuar, një livadh i freskët i kositur fillon kudo. Duket elegante, por kur të largoheni nga pista ajo do ta ndalojë atë jo më pak se akulli në dimër.

🚀Më shumë për temën:
  Test: KIA Rio 1.2 CVVT EX Urban

GT i pëlqen këndet e shpejta

Le të mos e mendojmë, por të përqendrohemi te "gjarpri". Ford GT prerë qoshet mbi bordurat e verdha dhe blu - një re pluhuri shfaqet në ekranin e kamerës me pamje të pasme. Makina garuese në distancë të gjatë nuk ka më një pasqyrë të pasme. Kjo pasohet nga kthesa në formë S me shpejtësi të lartë.

Menaxheri i programit

Një detaj tjetër që imituesi nuk mund të përcjellë as përafërsisht është terreni kodrinor i pistës 5,26 km me ngritje dhe ngritje. GT zhvilloi turneun e saj të nderit në variantin e Kursit të Plotë - i njëjti në të cilin konkurroi në Serinë IMSA në Virxhinia.

Jo vetëm në kthesat e shpejta S, Rruga Ndërkombëtare e Virxhinias është shumë e ngjashme me Qarkun e Veriut. Pasi GT arrin një shpejtësi maksimale prej gati 260 km / orë në një drejtim të gjatë të kundërt, ai zbret përmes një kombinimi në rënie të këndeve majtas dhe djathtas.

Makinë provë Ford GT LMGTE PRO / GTLM: turne i nderuar

Si më parë në kthesat S, GT është jashtëzakonisht e ndryshme. Jo vetëm mekanike, por edhe shtytje aerodinamike në lartësi. Krahasuar me modelin garues Mustang GT4 relativisht të afërt me prodhimin, GT ka më shumë se dyfishin e presionit aerodinamik.

Sa më shpejt të shkoni, aq më shumë rritet presioni i ajrit dhe aq më i qëndrueshëm bëhet GT në pistë. Forcat centrifugale zmbrapsin trupin, i cili është i lidhur me rripa në shalën e guaskës dhe tundin kryesisht muskujt e qafës. Por, sigurisht, edhe legjenda moderne Le Mans nuk mund të anulojë ligjet e fizikës. Në një moment, kufiri arrihet këtu.

Cmimi Tre milion dollarë

Si ndihet frenimi pa ABS në të vërtetë? Nëse në imitues pothuajse çdo ndalesë me rrota të mbyllura shkakton tym të bardhë nga poshtë krahëve, atëherë në jetën reale rrota rrallë ndalet pa lëvizur kur shpejtësia zvogëlohet para se të kthehet. Sistemi i frenimit garues Brembo është i dozuar shumë mirë. Kjo është arsyeja pse GT shkëlqen me performancë të shkëlqyeshme të frenimit.

Nëse gjithçka që është thënë deri më tani ka zgjuar pasionin tuaj për të zotëruar legjendën Ford GT, nuk ka asnjë problem për sa kohë që keni kursyer mjaft fonde. Përveç fituesit të klasit në Le Mans 2016, i cili do të admirohet nga vizitorët në Muzeun Ford, tetë makinat e mbetura të garës të prodhuara janë shitur për XNUMX milion dollarë secila.

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë Ford GT LMGTE PRO / GTLM: turne i nderuar

Shto një koment