Makinë provë BMW M5
 

Legjenda M5 hap një faqe krejtësisht të re në historinë e saj - në gjeneratën e gjashtë, sedan sportiv mori për herë të parë drejtimin e të gjitha rrotave. Revolucioni? Jo ne te vertete

Bavarezët sollën të gjitha brezat e modelit në prezantimin e BMW të ri M5. Vetëm gjenerata e parë e sedanit me indeksin e trupit E12 nuk kishte një version "të ngarkuar". Që nga E28, emka është bërë një pjesë integrale e formacionit. Të gjitha modelet e vjetra M5 në këtë ngjarje janë nga Koleksioni i Punëve Klasike të BMW. Përkundër faktit se këto janë në thelb pjesë muzeale, ato nuk paraqiten fare këtu për tu admiruar. Sa më e lehtë është të gjurmosh evolucionin e legjendës.

Njohja me E28 zhytet në një epokë automobilistike pothuajse primitive, kur aroma e benzinës që shoqëronte shoferin dhe pasagjerët gjatë gjithë udhëtimit nuk ishte diçka e çuditshme. Prandaj, çdo spekulim në lidhje me dinamikën, udhëtimin dhe zakonet e ngasjes së kësaj makine mund të duket i papërshtatshëm. M5 me indeksin E34 lë një përshtypje krejt tjetër. Pas timonit të kësaj makine, ju e kuptoni pse vitet 1990 konsiderohen epoka e artë në historinë e BMW. Një automjet i tillë i akorduar mirë, si për sa i përket ergonomisë dhe ekuilibrit të përgjithshëm të shasisë, vështirë se mund të gjendet në epokën tonë të teknologjisë së lartë. Por ne po flasim për një makinë gati tridhjetë vjet më parë.

Makinë provë BMW M5

Por M5 E39 është një Galaxy plotësisht i ndryshëm. Bodywork i ngurtë dhe pezullime të dendura, të shoqëruara me kontrolle të tendosura, mashkullore dhe një V8 të fuqishëm të aspiruar natyrshëm i japin këtij sedan një karakter të vrazhdë, sportiv. E60, i cili e zëvendësoi atë me një V10 me zë të lartë dhe një "robot" të pamëshirshëm me një tufë, duket plotësisht i çmendur. Pas njohjes së kësaj makine, është e vështirë të besohet se F10 i shpejtë, preciz dhe inteligjent, që tashmë zhyt shoferin në epokën dixhitale, mund të krijohet menjëherë pas një makine të tillë. Ku do të zërë M5 aktual në këtë formacion?

 
🚀Më shumë për temën:
  Test i shkurtër: Dacia Dokker Van 1.5 dCi 90

Pas ekskursionit, menjëherë shkoj në pistën e garës. Inshtë në këto kushte ekstreme që karakteri i M5 i ri mund të zbulohet më plotësisht. Por ka diçka për të hapur këtu. Nuk ka vetëm një platformë të re, një motor të modernizuar dhe "automatik" në vend të një "roboti", por për herë të parë në historinë e M5 - një sistem me të gjitha rrotat.

Nuk ka shumë kohë në pistë. Një xhiro hyrëse për të mësuar pistën dhe për të ngrohur gomat, pastaj tre xhiro luftarake dhe pastaj një xhiro tjetër për të ftohur frenat. Do të dukej një program i tillë, nëse jo për faktin se një kolonë e vogël e M5 drejtohej nga shoferi i Formula E dhe seria e trupit DTM Felix Antonio da Costa.

Thjesht vazhdoni me një udhëheqës të tillë, por M5 nuk dështon. Screwshtë vidhosur në mënyrë filigrele në qoshe, duke e lejuar atë të mbajë mbi një kalorës profesionist. Sistemi i drejtimit me të gjitha rrotat xDrive është konfiguruar këtu në mënyrë që të rishpërndajë momentin midis boshteve vazhdimisht, dhe jo vetëm në rast të rrëshqitjes së njërit prej tyre. Dhe mund ta ndjeni atë gjatë kthesave dinamike.

 
Makinë provë BMW M5

Në kthesa të mprehta, ku "emka" e vjetër mund të paloset dhe tundë bishtin e saj, makina e re është e dehur fjalë për fjalë brenda, pikërisht duke ndjekur trajektoren e vendosur nga timoni. Përsëri, mos harroni se ne kemi në dispozicion versionin më të lartë të M5 me një diferencial aktiv prapa me mbyllje elektronike. Dhe ai e bën shumë mirë punën e tij.

Por mos mendoni se M5 ka humbur aftësitë e tij të mëparshme. Tufa e sistemit xDrive këtu është projektuar në mënyrë që boshti i përparmë të mund të "çbohet" me forcë nga ajo dhe të lëvizë ekskluzivisht në drejtimin e rrotave të pasme, duke shkaktuar rrëshqitjen e makinës. Për ta bërë këtë, duke shtypur butonin e fikjes së stabilizimit, shkoni te menyja e cilësimeve MDM (Modaliteti Dinamik M) dhe zgjidhni artikullin 2WD.

Nga rruga, vetë modaliteti i pronarit MDM, kur të gjitha sistemet shkojnë në gjendjen maksimale të luftimit, dhe kollaret elektronike relaksohen, është i disponueshëm si me drejtimin e plotë ashtu edhe me rrotën e pasme. Ajo, si më parë, mund të programohet në një nga butonat në timon për nisjen e shpejtë. Çelësat për programimin e mënyrave në timon tani nuk janë tre, por vetëm dy. Por nga ana tjetër, ato nuk mund të ngatërrohen me asnjë tjetër. Ato janë të kuqe të ndezur, si butoni i ndezjes së motorit.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive BMW 635 CSi: Ndonjëherë ndodhin mrekulli

Nga pista ne shkojmë në rrugë të rregullta. Disa starte të shpejta nga dy pedale, disa nxitime më të shpejta në lëvizje në autostradat shkaktojnë një stuhi emocionesh. Nga përshpejtimi i M5, i cili është brenda 4 sekondave, errësohet në sy. Dhe nuk është vetëm vozitje me të gjitha rrotat, por edhe motori i azhurnuar V8. Edhe pse bazohet në njësinë e mëparshme 4,4 litërshe, ajo është ridizenjuar plotësisht. Sistemet e marrjes dhe shkarkimit janë ndryshuar, presioni i rritjes është rritur dhe është instaluar një njësi kontrolli më efikase.

Rezultati kryesor i metamorfozës: fuqia maksimale, e rritur në 600 kf dhe një çift rrotullues maksimal prej 750 Nm, i disponueshëm në raft nga 1800 në 5600 rpm. Në përgjithësi, mungesa e tërheqjes në këtë motor nuk u ndie në ish M5, dhe tani edhe më shumë. Madje duke marrë parasysh faktin që tani ai asistohet jo nga një "robot" me dy kthetra, por nga një "automatik" me 8 shpejtësi. Sidoqoftë, humbjet në kutinë sportive M Steptronic janë më të ulëta se në versionin civil të tij. Dhe çfarë rëndësie ka me një prodhim kaq të lartë të motorit? Gjëja kryesore është që në mënyrën maksimale të funksionimit për sa i përket shpejtësisë së zjarrit, kjo kuti praktikisht nuk është inferiore ndaj "robotit" të mëparshëm. Dhe në një mënyrë të rehatshme, ajo e tejkalon atë në mënyrë të konsiderueshme për sa i përket butësisë dhe butësisë së ndërrimit.

Sapo të dalë nga pista dhe në rrugë të rregullta, bëhet e qartë se rehatia në M5 të ri është ngritur në një nivel krejt të ri. Kur amortizuesit me ngurtësi të rregullueshme nuk mbërthehen dhe motori nuk ulërin se ka urinë, duke u shtrembëruar në zonën e kuqe, BMW ndihet si një djalë i mirë. Pezullimet në modalitetin e rehatisë punojnë në mënyrë të qetë dhe të çrregullt madje edhe parregullsi të mprehta, timoni topolak nuk shqetësohet me peshën, dhe vetëm një shushurimë e lehtë e gomave të gjera depërton në kabinën.

 
Makinë provë BMW M5

Makina qëndron fisnikërisht në të gjitha llojet e asfaltit dhe ndjehet një farë peshë dhe qëndrueshmërie në të. Po, ka ende saktësi dhe mprehtësi në reagimet, por shkalla e përgjithshme e mprehtësisë tipike për BMW ka rënë ndjeshëm. Nga ana tjetër, a është vërtet kaq keq, pas disa xhirove të shpejta në pistën pas timonit të një makine sportive, të shkosh në shtëpi në një sedan biznesi të rehatshëm? Ky ishte rasti më parë, kështu që M5 i ri është më shumë një grusht shteti pallati sesa një revolucion.

🚀Më shumë për temën:
  Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTI, Testi i Pasurive Gjermane - Testi në Rrugë
Lloji i trupitSedan
Përmasat (gjatësia / gjerësia / lartësia), mm4965 / 1903 / 1473
Baza e rrotave, mm2982
Vëllimi i trungut, l530
Pesha e frenimit, kg1855
lloji i motoritBenzinë ​​V8 e mbingarkuar
Vëllimi i punës, metra kub cm4395
Maks. fuqia, h.p. (në rpm)600 në 5600 - 6700
Maks. i freskët momenti, Nm (në rpm)750 në 1800 - 5600
Lloji i makinës, transmetimiI plotë, AKP8
Maks. shpejtësia, km / orë250 (305 me paketën e shoferëve M)
Përshpejtimi nga 0 në 100 km / orë, s3,4
Konsumi i karburantit (cikël i përzier), l / 100 km10,5
Çmimi nga, USD86 500
ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë BMW M5

Shto një koment