Makinë provë Renault Koleos vs Hyundai Santa Fe
 

Koreanë dhe francezë kanë pikëpamje diametralisht të kundërta se çfarë duhet të jetë një makinë e madhe familjare në vende. Dhe kjo është e mrekullueshme

Vajza në sediljen e pasme tërheq dorezën e derës pikërisht para autobusit të nxituar dhe asgjë nuk ndodh - gjenerata e re e katërt Hyundai Santa Fe mbyll bravën. Ky komplot reklamues është i njohur për të gjithë ata që ndoqën Kupën e Botës, dhe nuk ka ndonjë fantazi në të - kryqëzuesi i ardhshëm do të marrë një funksion daljeje të sigurt të çiftuar me një sistem kontrolli të pranisë së pasagjerëve të pasmë.

Shitjet e Santa Fe të reja pritet të fillojnë në vjeshtë, dhe makina nuk ka gjasa të jetë e lirë. Crossover i ardhshëm do të ofrojë edhe më shumë vlera familjare, megjithëse e treta aktuale në këtë kuptim mund të quhet mjaft tërheqëse. Për sa i përket një grupi pajisjesh dhe komoditeti, është akoma interesante dhe në këtë kuptim mund të konkurrojë vetëm me premierën e vitit të kaluar të Renault Koleos, e cila pothuajse në mënyrë ideale korrespondon me Santa Fe aktuale si në aspektin e dimensioneve ashtu edhe në karakteristikat. Fokusi është në funksionimin e versioneve me pajisje të mira dhe motorë benzinë ​​prej 2,4 dhe 2,5 litra.

Makinë provë Renault Koleos vs Hyundai Santa Fe

Për një vit të shitjeve, Renault Koleos nuk kishte kohë për t'u njohur. Për një markë që konsiderohet buxhetore në Rusi, kjo është një anije e vërtetë: e madhe, me pamje modeste dhe me natyrë shumë evropiane. Nëse francezët kanë zgjidhur me dekor të jashtëm, atëherë mjaft. Shtë e qartë se kthesat e gjera të shiritave LED, bollëku i kromit dhe marrjeve dekorative të ajrit korrespondojnë, më tepër, me stilin e makinës për tregjet aziatike, por në Koleos e gjithë kjo bizhuteri duket mjaft moderne dhe e përparuar teknologjikisht.

 

Brezi i tretë Hyundai Santa Fe gjithashtu ka një pamje krejtësisht evropiane, megjithëse e zbukuruar bujarisht me krom dhe LED. Nuk ka asnjë mbajtëse aziatike për një kohë të gjatë - një pamje e përmbajtur, një vizatim i pastër i një grilë radiatori, optikë moderne dhe pak drita të pasme të gjallë, sikur mbështet formën e vulosjeve të gjera në muret anësore të ashpër. Përkundër këtij sfondi, kllapat LED të Renault dhe mustaqet e dritave të pasme duken shumë më pretendente.

Makinë provë Renault Koleos vs Hyundai Santa Fe

Me ambientet e brendshme, situata është saktësisht e kundërta. Santa Fe takohet me linja gjithëpërfshirëse, një strukturë komplekse të paneleve, puse të thella pajisjesh dhe forma të pazakonta të deflektorëve të ventilimit. Stilistët duket se kanë humbur pak sensin e proporcionit, por nuk ka pyetje në lidhje me cilësinë e përfundimit, dhe është e lehtë të kuptosh vendosësit e çelësave. Kontrolli i sistemeve në bord u caktohet butonave dhe dorezave analoge, dhe kjo është plotësisht e zakonshme.

Koleos brenda, përkundrazi, është sa më i përmbajtur dhe pothuajse plotësisht i dixhitalizuar. Në vend të një shpejtësimatës, ekziston një ekran i gjërë me ngjyra me disa opsione të dizajnit, në tastierë ka një tabletë të sistemit multimedial të njohur nga modelet evropiane, në të cilin është qepur shumica e funksionalitetit, përveç disa funksioneve të sistemit të kondicionimit të ajrit. Punon në mënyrë të çuditshme në frëngjisht, por teknologët me siguri do të duan aftësinë për të personalizuar sistemin mediatik dhe për të personalizuar ekranet e menusë.

 
🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Renault Captur: qielli portokalli, deti portokalli
Makinë provë Renault Koleos vs Hyundai Santa Fe

Brendësia Koleos është zbukuruar me shije dhe evokon shoqata mjaft premium: lëkurë e butë, plastike me prekje të këndshme, timon i rehatshëm i cunguar nga poshtë dhe një rregullim absolutisht i qartë i çelësave dhe levave kryesore. Në këtë sfond, grupi i dritareve të energjisë pa modalitetin automatik është shumë befasues, edhe pse makina ka, për shembull, ventilim të sediljeve të përparme ose një timon të nxehtë. Sidoqoftë, Santa Fe nuk ka vetëm këto opsione në nivelet e vjetra të zbukurimeve, por edhe diçka tjetër. Për shembull, kamera të gjithanshme, sisteme të vëzhgimit të korsive dhe vendeve të verbër, të cilat Renault nuk i ofron për anijen e saj kryesore.

Nga këndvështrimi i shoferit, Koleos është më modern, Santa Fe është më i rehatshëm. Crossover koreane ka përshtatjen e duhur dhe vendet pothuajse të referencës me mbushje optimale. Sediljet e shkurtra të Renault Koleos nuk janë gjithashtu të formuara shumë mirë me mbështetje të vazhdueshme në pjesën e sipërme të mbështetëses. Pasagjerët kanë një rreshtim tjetër: Karriget rrëshqitëse të konvertueshme Hyundai kundrejt divanit të gjerë të Renault, në të cilin pasagjerët e rritur mund të ulen këmbëkryq. Koleos ka dyer më të gjera dhe çati më të larta, rresht të ndezur të pasmë, shfryn ndara dhe dalje të karikimit USB. Santa Fe pjesërisht i heq vetëm deflektorët në shtyllat e trupit dhe xhepat e gjerë të dyerve.

Makinë provë Renault Koleos vs Hyundai Santa Fe

Me sa duket, koreanët vendosën përparësitë e tyre pak më ndryshe, duke i dhënë disa centimetra hapësirës së bagazhit. Ajo jo vetëm që është më e thellë dhe më voluminoze se konkurrenti, por gjithashtu ka një nëntokë të gjerë me një organizator, një dysheme transformatori dhe një ndarje të veçantë për vendosjen e një mbulese të palosur të bagazhit. Makina franceze nuk ofron asgjë, përveç një zone të thjeshtë ngarkimi me dy kamare modeste në anët, por ka një sistem për hapjen e kapakut të bagazhit me një lëkundje të këmbës.

Një tjetër opsion interesant është aftësia për të ndezur në distancë motorin me një çelës ose timer. Kjo është bukur, veçanërisht duke marrë parasysh faktin se ekziston një motor i ftohtë me naftë në poligonin Koleos. Por ky është një opsion i shtrenjtë, dhe optimali për një makinë të tillë duket të jetë një benzinë ​​2,5 litra me një kapacitet prej 171 kf, e cila shoqërohet me një variator. Krahasuar me motorin bazë dy litërsh, nuk është keq, dhe asgjë më shumë.

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë e gjeneratës së tetë Volkswagen Golf
Makinë provë Renault Koleos vs Hyundai Santa Fe

Katër cilindrat me ajër të natyrshëm kanë kohën e ndryshueshme të valvulave, por nuk e bëjnë Koleos të shpejtë. Crossover përshpejton me besim dhe shkon parakalimit, dhe variatori, gjatë përshpejtimit intensiv, imiton me zell shtatë ingranazhe fikse, por makina përsëri i përgjigjet gazit me dembelizëm. Në modalitetet standarde, gjithçka është edhe më e lehtë - nxitim i qëndrueshëm, por jo i ndritshëm nën ulurimën monotone të motorit.

Pas kërkimit në një Hyundai Santa Fe, e kuptoni se në të vërtetë gjithçka nuk është aq e keqe. Motori me benzinë ​​Hyundai me një vëllim prej 2,4 litra prodhon të njëjtin 171 kf, por fati është mjaft i mërzitshëm, madje duke marrë parasysh faktin që crossover-i koreane ka një "automatik" normal me 6 shpejtësi. 11,5 s zyrtare deri në "njëqind" është shumë sipas standardeve moderne. Ndryshimi i mënyrave me tastin Modaliteti i Diskut nuk e ndryshon shumë figurën. "Automatiku" me gjashtë shpejtësi edhe në modalitetin sportiv funksionon në mënyrë imponuese, duke e bërë zhvendosjen të rehatshme mbi të gjitha.

 
Makinë provë Renault Koleos vs Hyundai Santa Fe

Modaliteti i pistës së qetë për të dy makinat duket ideal - ato qëndrojnë në mënyrë të përsosur në një vijë të drejtë dhe janë të mirë në izolimin e zhurmës së jashtme. Dhe nëse Santa Fe, gjatë përshpejtimit aktiv, bezdis pak nga ulërima e motorit, atëherë Koleos, edhe në mënyra të tilla, mbron me kujdes paqen e pasagjerëve. Në një rrugë të mirë, Hyundai është pak më i ashpër dhe më i mbledhur, dhe Renault është më i butë dhe më imponues, në një Koleos të keq bëhet nervoz dhe i pakëndshëm, dhe Santa Fe frikëson me ngurtësi dhe dridhje të prekshme të pezullimeve të rënda.

Një tjetër gjë është se shasia e "Koreanit" duket pothuajse e padepërtueshme dhe nuk bllokohet në parakolp, si në Koleos, kështu që është më lehtë të vozisësh në një rrugë të poshtër mbi të. Pastrimi i Santa Fe nga toka është i ulët - një 185 mm modest - i cili, në kombinim me skajin e ulët të parakolpit të përparmë, nuk lejon të sulmosh ashpër tepricat e abetareve. Dhe aty ku aftësitë e fuqisë janë më të rëndësishme, Hyundai është shumë i sigurt, pasi tufa e rrotave të pasme mund të bllokohet dhe ESP është plotësisht i çaktivizuar.

Makinë provë Renault Koleos vs Hyundai Santa Fe

Në shpatet e thata të pjerrësisë së mirë, Koleos gjithashtu udhëton pa probleme. Për shkak të parakolpit të gjatë përpara, makina ka një kënd mjaft modest të afrimit, por ndihmon një pastrim i mirë prej 210 mm në tokë. Transmetimi me të gjitha rrotat All Mode 4 × 4-i ka një mënyrë të bllokimit të detyruar të tufës qendrore, por ia vlen ta përdorni, ndoshta, kur ngasni në shpatet, pasi pa "bllokuar" ndihmësi nuk do të ndizet zbritja nga mali. Dhe aty ku është e nevojshme të rrëshqasin, lindin problemet - ose variatori shpejt nxehet dhe ndez modalitetin e urgjencës, ose ESP me aftësi të kufizuara ndizet në mënyrë spontane, duke parandaluar që papastërtia të përzihet normalisht.

🚀Më shumë për temën:
  Test: Kia Picanto - 1.0 Luksoze

Renault Koleos është i mirë saktësisht si një makinë familjare dhe i duhet më shumë drejtimi me katër rrota dhe hapësira e lartë për tokë, për shkathtësi më të madhe. Për sa i përket tregut, ai ende duket si një rishtar, dhe kjo i jep atij një areolë me disa ekskluzivitete dhe një produkt që nuk është i zakonshëm. Hyundai Santa Fe në largim nuk është i ri, por ai mund të shfrytëzojë plotësisht markën e vet, të njohur mirë që nga fundi i viteve 1990. Mund të themi se kjo është një makinë evropiane plotësisht moderne, e cila mbetet e tillë edhe në prag të premierës së një modeli të gjeneratës së re.

Makinë provë Renault Koleos vs Hyundai Santa Fe

Nëse duhet të mësoheni me kryqëzimin francez, atëherë ai korean duket në shumë mënyra i njohur, dhe kompleti i pajisjeve të tij duket disi më logjik dhe fleksibël. Ndoshta kjo është arsyeja pse, të gjitha gjërat e tjera janë të barabarta, rezulton të jenë më të shtrenjta se Koleos, veçanërisht nëse bëni një zgjedhje jo midis benzinës, por modifikimeve të naftës. Dhe në çdo rast, vlen të kujtohet se siguria e pasagjerëve të shtrenjtë të pasmë ende i besohet shoferit, pasi që të dy Renault dhe Hyundai kanë aftësinë të para-bllokojnë dyert e pasme.

LlojKryqëzimKryqëzim
Размеры

(gjatësia / gjerësia / lartësia), mm
4672 / 1843 / 16734690 / 1880 / 1680
Baza e rrotave, mm27052700
Pesha e frenimit, kg16071793
lloji i motoritBenzinë, R4Benzinë, R4
Vëllimi i punës, metra kub cm24882359
Fuqia, kf me në rpm171 në 6000171 në 6000
Maks. çift ​​rrotullues,

Nm në rpm
233 në 4400225 në 4000
Transmisioni, ngasCVT plot6-të Kutia e shpejtësisë automatike, e plotë
Maksim. shpejtësia, km / orë199190
Përshpejtimi në 100 km / orë, s9,811,5
Konsumi i karburantit

(qytet / autostradë / e përzier), l
10,7 / 6,9 / 8,313,4 / 7,2 / 9,5
Vëllimi i trungut, l538-1607585-1680
Çmimi nga, $.26 65325 423

Redaktorët dëshirojnë të shprehin mirënjohjen e tyre për administratën e Imperial Park Hotel & Spa për ndihmën e tyre në organizimin e xhirimit.

 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë Renault Koleos vs Hyundai Santa Fe

Shto një koment