Testojeni Infiniti QX80 dhe Cadillac Escalade

Në Rusi, primi amerikan, i cili nuk është aspak i përshtatur me realitetet tona, është më i shtrenjtë se sa mund ta imagjinoni. Dhe ngasja e një makine gati gjashtë metra në qytet nuk është një detyrë e lehtë

“Tooshtë shumë i madh, por jo edhe kamion. Seryozha, eja, nuk di si ta numëroj, ”- në larjen e makinës më duhej të mbaja një konsultë për të vendosur me çfarë norme do të faturoja Cadillac Escalade ESV. “Çfarë ka që është e pakuptueshme? - u përgjigj administratori. - It'sshtë si Suburban, të cilin e lamë në shtator, vetëm pak më gjatë.

Infiniti QX80, i larë në kutinë fqinje, nuk ngriti ndonjë pyetje, por "japonezët" çdo herë tërhoqën vëmendjen e furnizuesve të karburantit që ofruan të "mbushnin tre mijë". Në Rusi, primi amerikan, i cili nuk është aspak i përshtatur me realitetet tona, është më i shtrenjtë nga sa mund ta imagjinoni. Dhe ngasja e një makine gati gjashtë metra në qytet nuk është një detyrë e lehtë.

Aston Martin i shpëton ndjekjes, duke u futur në korsinë Del Mascherino, kthehet në Borgo Angelico, duke fituar metra të çmuar nga Jaguar C-X75, por përplaset me parakolpin Fiat 500 në Ombrellari të Delhi. Makinat sportive vazhdojnë të qarkullojnë me shpejtësi të madhe nëpër rrugët romake dhe më në fund nisen për në argjinaturën e Tiberit. Ndjekja në pjesën e fundit të filmit James Bond bën përshtypje as me dinamikë dhe as me efekte speciale, por as mua nuk më intereson: në çdo hap, qoftë kryqëzimi i ngushtë i Borgo Vittorio dhe Plauto apo dalja e ngushtë drejt Stefano Porcari , Unë mendoj mbi trajektoren përgjatë së cilës mund të përsëris rrugën e heronjve në drejtimin e një Escalade. Kjo, me sa duket, është joreale: këtu një shtrat lule guri ndërhyn, ka hapa, dhe në rrugicën më të ngushtë, kalimi është i pamundur për shkak të një shkalle metalike. Cilat janë rrugët romake, nëse edhe në parkingun nëntokësor të Moskës një SUV nuk përshtatet në hapësira boshe.

 

Testojeni Infiniti QX80 dhe Cadillac Escalade

Infiniti QX80, i cili është 40 cm më i shkurtër se Escalade ESV (5,3 m i gjatë), nuk duket shumë i manovrueshëm në fillim. Kapaku i "fryrë" ju pengon të ndjeni përmasat - problemi zgjidhet duke ndezur kamerën e përparme nëse keni nevojë të vozisni në një oborr të ngushtë midis dy makinave në këmbë. Parkimi paralel është i përshtatshëm: SUV ka pasqyra të mëdha anësore dhe sensorë të saktë parkimi që nuk bezdisin me alarme false. Por nuk mund të marrësh dhe të lësh QX80 në buzë të rrugës. Shtë shumë e gjerë dhe rrezikon të bllokojë rrugën për diçka të madhe si një QX80 tjetër.

Ulur në një Escalade të zgjatur nuk ndihet aq i sigurt sa një Infiniti. Kapuçi i drejtë, jo aq i madh sa në QX80, xhami dhe paneli i lehtë i përparmë e bëjnë të vështirë të kuptosh që ka pothuajse 5,7 metra hekur pas teje. Dhe tani, në lëvizje, ju filloni të besoni se jeni duke vozitur një crossover të madhësisë së mesme, por kjo ndjenjë padyshim që do të prishë pasqyrën e sallonit. Do të shihni në të derën e pestë, e cila është diku atje, në Yuzhnoye Butovo, dhe menjëherë filloni të ëndërroni për një hapësirë ​​të lirë në oborr, ose, më mirë, për dy krah për krah.

 

🚀Më shumë për temën:
  KIA Sorento 2.5 CRDi EX
Testojeni Infiniti QX80 dhe Cadillac Escalade

Në sfondin e Escalade, Infiniti QX80 duket shumë brutal për shkak të specifikave të përfundimit dhe ergonomisë. Këtu, askush nuk do t'ju ofrojë të rregulloni me delikatesë ngrohjen e sediljeve dhe nuk do të zgjasë mbështetësen e këmbës kur hapni derën. Materialet në brendësi janë shumë të ashpra, të drejta dhe pa sofistikim: këtu është një pemë e mbuluar me një shtresë të yndyrshme të llakut, lëkurë të trashë, plastikë të strukturuar, e cila vështirë se mund të quhet e butë dhe metra kub ajër përreth. Në shpirt, QX80 është shumë i ngjashëm me Ford Explorer të stiluar paraprakisht, ku era gjithashtu ecën nëpër kabinë. Nuk ka kërcitje, tronditje dhe tinguj të tjerë të jashtëm brenda Infiniti, pavarësisht faktit se kopja e provës tashmë ka përshkuar 35 mijë kilometra brenda një viti.

Brendësia e Cadillac Escalade është shumë e mrekullueshme për të siguruar të njëjtën monumentalitet. Alcantara, dru me teksturë, lëkurë, kadife, velour, alumini - nuk ka gurë të çmuar në brendësi të një SUV. Por përshtypja e përgjithshme prishet nga një ekran i papërshtatshëm prekës multimedial dhe futje me shkëlqim të zi, në të cilat lihen printime vazhdimisht dhe një rregullim i pazakontë i sistemit të kondicionimit të ajrit. Alsoshtë gjithashtu e papërshtatshme të përdoret përzgjedhësi i transmisionit, i cili, në mënyrën e SUV-ve të vjetra amerikane, u transferua në kolonën e drejtimit. E dhëna nuk është treguesi i pultit - ai që rrallë shikon.

 

Testojeni Infiniti QX80 dhe Cadillac Escalade

Në përgjithësi, Escalade dhe QX80 përkeqësojnë nevojën për opsione që më parë konsideroheshin të tepërta sesa ndihmës të vërtetë. Për shembull, kamera e përparme ndihmon për të manovruar në oborre të ngushta dhe për të vozitur sa më afër një pengese që është e mundur - nuk është aq e lehtë të shohësh një gardh të vogël prapa kapakut të gjatë. Sistemi i paralajmërimit të përplasjes është gjithashtu një gjë e dobishme, duke pasur parasysh frenat jo shumë informuese dhe të mbushura me fuçi në SUV. Monitorimi i automjeteve shoqëruese ndihmon për të parandaluar riorganizimin në një automjet fqinj - këto SUV kanë zona kaq të "vdekura" saqë një KamAZ me një autopilot mund të fshihet atje.

Infiniti QX80 mund dhe duhet të përdoret si makinë familjare. Ka qasje të lehtë në rreshtin e tretë të vendeve, të cilat mund të strehojnë tre të rritur. Sidoqoftë, për sa i përket nivelit të komoditetit për të gjithë pasagjerët, përfshirë në galeri, Escalade është e paarritshme. Duke bërë rrugën e tij midis sediljeve të rreshtit të dytë (mund të shkosh vetëm në fund të kabinës së SUV), nuk lë ndjenjën se je në një minibus. Qëllimi i vërtetë i Escalade jepet menjëherë nga vëzhguesit në mbështetëse dhe tavan dhe materiale të shtrenjta përfundimi - madje edhe në galeri, udhëtarët janë të rrethuar nga Alcantara dhe dru. Jo, një Pullman i ri, sigurisht, por këtu nuk ka asgjë për çfarë të ankohen.

 

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Infiniti Q50S Hybrid vs Lexus GS 450h
Testojeni Infiniti QX80 dhe Cadillac Escalade

Në "Japonezët" nuk ka ndjenja të rreme - duket se thjesht jeni ulur në një SUV shumë të madh. Për të arritur në rreshtin e tretë, nuk keni nevojë të thithni stomakun tuaj, duke u shtrënguar midis sediljeve, por thjesht rigjeni pjesën e pasme. Ka hapësirë ​​të mjaftueshme në pjesën e pasme për tre, por vetëm dy mund të trefishohen rehatshëm atje. Të rehatshme do të thotë të ngasësh makinën për disa orë dhe të mos ankohesh për dhimbje në gju.

Kisha shumë frikë se mos të gjitha vendet në oborr do të ishin të zëna, saqë më humbi pak tramvaji. Automjeti me madhësi Escalade fluturoi në anën e portit të SUV me shpejtësi të plotë dhe nuk dukej se do të dorëzohej. Pedali i frenimit shtrydhur në dysheme në lundrimin tim 80 km / orë në fillim frymëzoi shpresë, por pas një çasti doli se përpjekja nuk ishte e mjaftueshme. Unë kisha për të shkuar në korsinë e ardhshme. Në përgjithësi, frenat në Escalade janë pika e saj më e dobët. Udhëtimi me pedale është shumë i shkurtër, kështu që shoferi merr pak informacion. Sistemi i shmangies së përplasjes ndihmon për të llogaritur distancën e frenimit, e cila ju tregon se kur duhet të shtypni me të gjitha forcat.

 

Testojeni Infiniti QX80 dhe Cadillac Escalade

Nëse harabelët shpërndahen papritmas në oborr në mëngjes, duke njollosur xhamat e makinave të parkuara, kjo do të thotë që një QX80 i ftohtë ka filluar diku. "Tetë" atmosferike në intervalin e mesëm të tingujve tingëllon kërcënuese, duke prerë heshtjen fillimisht me një bilbil histerik, dhe pastaj me një gjëmim kadifeje. Duket se SUV do të shkojë kështu tani: pa dëshirë, imponues dhe shumë ngadalë. Por Infiniti prej tre tonësh nuk i pret parashikimet: në lëvizje, ai është jashtëzakonisht i lehtë, i kuptueshëm dhe shumë i parashikueshëm.

Kthesat e gjata, natyrisht, nuk janë për të, por në korsitë e Moskës, një SUV me një kornizë të integruar manovron në mënyrë perfekte midis makinave të parkuara në rreshtin e dytë dhe shpejt rrëshqet në një jeshile të ndezur. Inxhinierët e Infiniti kanë arritur këtë reagim ndaj kthesave në drejtim dhe një udhëtim të qetë, ndër të tjera, falë sistemit të shtypjes së rrotullës hidraulike. V8 i aspiruar natyrshëm prodhon 405 kf. dhe 560 Nm çift rrotullues - shifra jo aq mbresëlënëse për një SUV të rëndë, me madhësinë e një GAZelle. Por "njëqindja" e parë QX80 po fiton edhe shumë pamatur, duke kaluar vetëm 6,4 sekonda në stërvitje - në stilin e çeljeve më të mira të nxehta.

 

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Infiniti Q30
Testojeni Infiniti QX80 dhe Cadillac Escalade

Në Cadillac ju prisni të njëjtën lehtësi, reagim dhe dinamikë, sepse është edhe më e re, më e fuqishme, dhe për këtë arsye më e avancuar teknologjikisht dhe më e përsosur se Infiniti. Por mezi po hyni në hap, e kuptoni që Escalade, e ndërtuar në një kornizë mbështetëse, nëse dëgjohet ndonjëherë për ngasje dinamike, ishte vetëm nga CTS-V. Në letër, është pothuajse aq i shpejtë sa QX80, por në fakt, amerikan 8L V6,2 (409 hp dhe 610 Nm) është më i përshtatur për drejtimin ekonomik. Sapo SUV përshpejton në 40 km / h, sistemi menjëherë mbyt gjysmën e cilindrave. Nëse luani me kujdes së bashku me pedalin e gazit, duke njollosur dinamikën midis semaforëve, atëherë "tetë" nuk do të funksionojnë kurrë me forcë të plotë.

Sa herë që ju kujtohet aftësia e Cadillac për të mashtruar cilindrat në një stacion karburanti - në ciklin e kombinuar, një SUV i rëndë dhe shumë i gjatë djeg vetëm 16-17 litra për 100 kilometra. Në ciklin urban, konsumi ndonjëherë rritet në 20-22 litra, por edhe këto shifra nuk janë asgjë krahasuar me 30 litra për QX80. Një rezervuar prej 100 litrash është i mjaftueshëm për Escalade për më shumë se një javë, dhe te "Japonezët" duhet të thërrisni për t'u furnizuar me karburant dy herë më shpesh. Përveç benzinës, nuk ka asgjë më shumë për të provuar të kurseni pronarët e Escalade dhe QX80: taksa e transportit - 799 dollarë, OSAGO - 198 dollarë, sigurim gjithëpërfshirës - të paktën gjysmë milioni.

 

Testojeni Infiniti QX80 dhe Cadillac Escalade

Premiumi amerikan është i shtrenjtë jo vetëm në shërbim - kostoja e SUV-ve të mëdhenj tashmë i është afruar çmimit të një apartamenti me dy dhoma në një ndërtesë të re. Escalade i lartë në paketën Platinum (dhe kjo është pikërisht ajo që kemi pasur në provë) do të kushtojë të paktën 78 dollarë. Ka absolutisht të gjitha opsionet që mund të paraqiten vetëm në këtë klasë. Infiniti QX764 në versionin Hi-Tech kushton shumë më pak - nga 80 dollarë. Për sa i përket komoditetit dhe rezervës së energjisë, vetëm sedanët ekzekutivë mund të konkurrojnë me këto SUV, por sot ato janë edhe më të shtrenjta. Ata që zgjedhin sedanë mund të kursejnë vetëm në funksionimin e tyre, duke karburantuar më rrallë se në Escalade dhe duke marrë një çek në lavazh për 59 dollarë. Pa qilima.

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Testojeni Infiniti QX80 dhe Cadillac Escalade

Shto një koment